in ,

Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler – Onur Gezer | Haftanın Kitabı #178

Bu hafta önereceğimiz kitap, kimileri için bela olan, kimileri içinse başka dünyaların kapılarını aralayan eşsiz bir sırrın Anadolu’daki ilginç serüvenini ele alıyor.

Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler - Onur Gezer | Haftanın Kitabı #178

Künye

Yazar: Onur Gezer
Kitap: Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler
Alt Başlık: Hayaller Sancağının Kuru Sarhoşları
Editör: Merve Öztürk
Düzelti: Remzi Abbas
Kapak: Suat Aysu
Uygulama: Hüsnü Abbas
Yayınevi: İletişim Yayınları
Sayfa sayısı: 183
Çıkış Tarihi: Kasım 2020

* * *

Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler – Onur Gezer | Arka Kapak Yazısı

Hayaller Sancağının Kuru Sarhoşları: Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler, kimileri için bela olan, kimileri içinse başka dünyaların kapılarını aralayan eşsiz bir sırrın Anadolu’daki ilginç serüvenini ele alıyor.

Esrarın, yarattığı “kuru” sarhoşluk karşısında tahtından olmak istemeyen “sulu” sarhoşluğun müsebbibi şarapla kavgasını, Tanrı’ya dolaysız yoldan ulaşmayı arzulayan dervişler elinde ayinlerin değişmez bir parçası haline gelişini kendine konu ediyor. Toplumun her kesiminden kişiler arasına sokularak hekimler elinde ilaçken, sokaklarda akla düşman bir zehre, şairler ve edipler elinde vazgeçilmez edibi bir motife, fırsatçılar gözünde gelire nasıl dönüştüğünü ve idarenin bunu önlemeye yönelik sarf ettiği bin bir türlü çabayı, tüm serüveniyle, detaylı, incelikli ve eğlenceli bir anlatımla okura sunuyor.

“Bugün adı anıldığında çoğunlukla ahlâki ve yasadışı çağrışımlar uyandıran esrar, son birkaç yüzyılın deney tüplerinde yaratılan tehlikeli yapay hazlarından efsanelerle örülü benzersiz geçmişiyle ayrılır. Sınırlandırılması güç tarihi, elden ele değişen birbiriyle çelişkili sayısız rolle doludur. Yarattığı bugün dahi merak konusu hallerle [esrar], kiminde korkakların cesaret, kederlilerin neşe, iktidarsızların şehvet, hayalgücü yoksunlarının ilham kaynağı; kiminde uyumsuzların direniş, avarelerin avuntu, manevi kasları zayıfların esrime aracı; kiminde ise düpedüz beladır.”
ONUR GEZER


Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

The Witcher 2. Sezon tanıtım videosu netlix ciri izle

The Witcher 2. Sezon: İlk Tanıtım Videosu ve Olası Fragman Tarihi

2021 Pulitzer Kurgu Ödülü Kazananı Louise Erdrich

2021 Pulitzer Kurgu Ödülü Kazananı Louise Erdrich Oldu