in ,

Öte Dünyalar – Tatyana Tolstaya | Haftanın Kitabı #260

Haftanın Kitabı köşesinde bu hafta Rus yazar Tatyana Tolstaya’nın okuru başka dünyaların belirsizliğine davet eden “Öte Dünyalar” kitabı var.

Öte Dünyalar - Tatyana Tolstaya | Haftanın Kitabı #260
- Reklam -
- Reklam -

Öte Dünyalar | Künye

Yazar: Tatyana Tolstaya
Çeviri: Erdem Erinç
Orijinal Adı: Лёгкие миры: Повести, рассказы, эссе.
Orijinal Dili: Rusça
Yayınevi: Yüz Kitap
Sayfa Sayısı: 248
Çıkış Tarhi: Haziran 2021


Öte Dünyalar – Tatyana Tolstaya | Arka Kapak Tanıtımı

Öte Dünyalar - Tatyana Tolstaya

- Reklam -

Rus yazar Tatyana Tolstaya’nın öyküleri aşk, çocukluk, kayıp, siyaset, kimlik temalarını işlerken hem Rus insanını anlatıyor, hem de insan olmanın ortak özüne dokunuyor; görülenin ardındakine erişme arzusuna. Bu öykülerdeki kahramanlar, gündelik hayatın sıradan gerçekliklerini aşıp öte dünyaların loş güzelliğini, belirsizliğini deneyimlemeye ihtiyaç duyuyor.

Ailesinin üç kuşaktır gittiği yazlık evlerini özlemle hatırlayan bir kadın ebediyen kaybolmuş bir zamanın yasını tutar. Sihirli bir pencereden bedava hediyeler alan bir adam her şeyin bir bedeli olduğunu öğrenir. Amerikalı bir meslektaşına duyduğu saplantılı aşk yüzünden bunalan bir Rus öğretim görevlisi gerçekle hayal arasında salınır. Yaz tatilindeki işinde telgraf dağıtmanın inceliklerini öğrenen genç bir kız tanıdığı hayatın ötesini de sezmeye başladığı o yazı hiç unutmaz. Geçirdiği göz ameliyat yüzünden geçici bir körlük yaşayan bir kadın geçmişini adeta bir film gibi görebilmeye başlar.

Öte dünyalara açılan bir pencere olmadan somut gerçekliğin eksik kalacağını hissettiren Tolstaya, öyküleriyle bize bu pencereyi sunuyor.

- Reklam -

“Bu eli açık yazarın yazdığı her şey göz alıcı ve hayat dolu.” – Joy Williams

“Tolstaya’nın tamamen kendine has bir dili var; alışılmadık ama lirik olan bu dil düz yazı ile şiir, sezgisel bir hayalcilik ile eski usul tasvir arasındaki farkı silikleştiriyor. Tolstaya, çok iyi bir yazar.” – Michiko Kakutani


Öte Dünyalar hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca tüm içeriklerimizden anında haberdar olmak adına bizi Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

* * *

* Tatyana Tolstaya, Okuru “Öte Dünyalar”ın Belirsizliğine Davet Ediyor

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Keanu Reeves Ölümcül Kimyasal Bileşen

Keanu Reeves’in Adı Mantarları Öldüren Kimyasal Bir Bileşiğe Verildi

Lionel Messi Dizisi Animasyon

Lionel Messi’yi Anlatan Animasyon Dizisi Geliyor