in ,

Poetik ve Politik – Besim F. Dellaloğlu | Haftanın Kitabı #154

Bu hafta önereceğimiz kitap, okuru ‘uzun bir devrim’e davet edip zihinsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Poetik ve Politik - Besim F. Dellaloğlu | Haftanın Kitabı #154

Künye

Yazar: Besim F. Dellaloğlu
Kitap: Poetik ve Politik
Yayınevi: Timaş Yayınları
Sayfa sayısı: 408

* * *

Poetik ve Politik – Besim F. Dellaloğlu | Arka Kapak Tanıtımı

Besim F. Dellaloğlu, yeni kitabı Poetik ve Politik’te okuru ‘uzun bir devrim’e davet edip zihinsel bir yolculuğa çıkarıyor. Ünlü sosyolog, İstanbul-Sakarya-Lizbon-Strasbourg hattında şekillenen ‘kültürel çalışmalar ansiklopedisi’nde, kavramlar üzerine arkeolojik kazılar yapıyor ve bu kazılardan günümüz Türkiye’sine dair önemli sonuçlar çıkarıyor.

“Avrupa tecrübesinde Müfredat, Maarif’ten önce oluşmuştur. Bu aynı zamanda şu anlama gelir: Batı’da Müfredat, ulus-devletten öncedir. […] Rönesans’tan beri gelişen kültürel kamusal alan Müfredat’ın oluştuğu yerdir. Dolayısıyla Avrupa ulus-devletleri yurttaş prototiplerini işte bu kamusal alandan devşirmiş ve zorunlu eğitimle toplumsallaştırmışlardır. Ancak örneğin Türkiye gibi modernleşme toplumlarında ise Maarif gündeme geldiğinde kamusallaşmış bir Müfredat hâlihazırda mevcut değildir. Kamusallaşmış bir Müfredat’ın eksikliği ise Maarif ile Antropolojik Kültür arasındaki sürekliliğin yeterince sağlanamamasına neden olmuştur. Evet, Türkiye’de Maarif ile Antropolojik Kültür arasındaki mesafe çok fazladır. Hatta o kadar fazladır ki, bugün Türkiye’de yaşanan Kültür Savaşları’nın gerilim ekseni tam da buraya konumlanmaktadır. Yani Türkiye’deki Kültür Savaşları’nın önemli bir boyutu Antropolojik Kültür ile Maarif arasındadır. İslamcılar, yerliciler, muhafazakârlar ısrarla Antropolojik Kültür’ü savunurken, laikler, sekülerler, solcular Maarif’i savunmaktadırlar.”

Ülkemizin kendine özgü düşünce insanlarından Besim F. Dellaloğlu, Poetik ve Politik’te Rönesans’tan medreseye, matbaadan medeniyete şekil veren kavramlara yeni pencereler açıyor, tabula rasa’ları yeniden tanımlıyor.

Poetik ve Politik - Besim F. Dellaloğlu

Poetik ve Politik Kitabından Alıntılar

“Shakespeare okumayana İngiliz denebilir mi? Ama bizde Nâzum Hikmet okumayana Türk denebiliyor!”

“Bazı kavramlar sadece bazı mahallelerde geçerli olabiliyor. Müslüman mahallesinde Aydınlanma salyangoz gibi bir şey! Sol mahallede medrese gericiliğin yuvası! Hem siyasal ve toplumsal mahalliliği hem de düşünsel ve akademik yerelliği aşmak zorundayız. Bu kitabın alegorisi belki de budur.”

“Örneğin Mevlâna Amerika’da, Batı’da kanondur ama Türkiye’de kanon değildir. Batı’nın 68 gençliğinin Doğu seyahatlerinde yaptığı keşiflerden biri de Mevlanâ idi. Mevlâna’nın Batı’da kanonlaşması 1968’den sonra yavaş yavaş gerçekleşti. Mesnevi, ABD’de her yıl en çok satan iki yüz kitap içerisindedir. Türkiye’de değildir.”

Kitap hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Haftanın Kitabı olarak belirlediğimiz tüm eserler için tıklayın.

Oyla!

The Outsider 2 Sezon HBO İptal Stephen King

The Outsider 2. Sezon İptal Edildi: HBO’nun Stephen King Uyarlaması Kısa Sürdü

marlon brando hakkında bilgi

Marlon Brando Hakkında Tuhaflıklarla Dolu 16 Bilgi