in

Kayıp Rıhtım Yeni Tasarımıyla Yayında!

Son gemi limandan ayrılalı çok oldu. Ve nihayet döndüğünde karşısında yepyeni bir rıhtım onu bekliyordu.

Kayıp Rıhtım

Kayıp Rıhtım, sizlere merhaba diyeli 8.5 yıldan biraz fazla oldu. Bu süre zarfında sizlerle birlikte büyüdü, olgunlaştı. Yeni şeyler denedi, bazen ilklere imza attı. Fantastik ve bilimkurgu edebiyatı için elinden geldiğince gerek yabancı gerek yerli eserleri mercek altına aldı. Yayınevleri, yazarlar, çevirmenler, editörler ve bu sektörde uğraşan her isme el vermeye, onların sesini daha gür bir şekilde sizlere aktarmaya çalıştı.

Kayıp bir rıhtımdı burası, son geminin limandan ayrıldığı, gecenin karanlığında yeniliklerin habercisi olan bir rıhtım. Bazen eskiler, yeniler için yer açtı. Ara verip dönenler oldu, belki arada sessizleşti, ama yine de elinden geldiğince, olabildiğince “Buradayım,” dedi. “Kaybolmuş gibi gözükebilirim ama yürümekten, yeni dünyalara açılmaktan korkmuyorum…

Zaman geçti, Rıhtım da olgunlaştı. Sadece bu türlerle sınırlı kalmadı, daha fazlasını sunmanın zamanı geldi dedi. Polisiyeden tuhaf kurguya, distopyadan yeraltına, dünya edebiyatından klasiklere kadar elinden geldiğince, sınırlarını zorlamadan her türe değinmeye çalıştı. Yetmedi, türe yakın film, dizi, anime, etkinlik ve benzeri birçok haberi bu platforma taşıdı.

Rıhtım olgunlaştı olgunlaşmasına ya, üzerindeki giysi hep aynı kaldı. Tarayıcılar yenilendi, telefonlar akıllandı, teknoloji alabildiğince ilerledi. Ama Rıhtım uzun süredir kullandığı tasarımıyla yürümeye ve okura ulaşmaya devam etti. Fakat bir süre sonra bu yolda ister istemez tökezlemeler yaşadı. Okura bazı yönlerden cevap veremedi. İçeriği olması gerektiği şekilde ekrana yansıtamadı. Ve sonunda, vaktinin geldiğini anladı.

Kayıp Rıhtım nihayet yeni tasarımıyla ve adresiyle yayına girdi. Bugüne dek kayiprihtim.org/portal adresinden sizlerle ulaşan sitemiz artık yeni tasarımının yanı sıra kayiprihtim.com adresinden hizmet vermeye devam edecek. Logomuz da yenilendi ve modern tasarımına kavuştu. Ferhan Demez’in ellerinden çıkan yeni logomuz için kendisine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca geçtiğimiz ay tasarımını yenilediğimiz Öykü Seçkisi’yle büyük değişikliklerin ilk sinyalini vermiştik. Seçkimizin 3. yıl özel sayısında Rıhtım temalı illüstrasyonuyla gönüllerimizi fetheden Ethem Onur Bilgiç’in çizimini, yeni tasarımımızda daha çok görüyoruz. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür etmek istedik. Umuyoruz sizlerin de hoşuna gidecektir.

Yeni tasarım ile Kayıp Rıhtım nelere kavuştu?

 • Öncelikle çoğunuzun şikâyetçi olduğu mobil tasarım artık yeni sistemle birlikte aktif hale geldi. Akıllı telefonlarınızdan ve tabletlerinizden rahatça siteye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte yine bu alanda hazırlanan özel ikonlar ile bir uygulama gibi ana ekrana siteyi bağlayabilirsiniz.
 • Sitemizin yazı kısmı çok daha ferah bir alana kavuştu. Okurken yenilikçi yazı tipleri ile okumalar çok daha kolay ve rahat olacak.
 • Bundan sonra sadece haberler değil, incelemeler, röportajlar, projeler gibi birçok içeriği de RSS üzerinden takip edebilecek, herhangi bir farklı sayfaya girmeye gerek duymadan tek yazı üzerinden istenilen içeriğe ulaşabileceksiniz.
 • Gelişmiş yazar sayfaları sayesinde içerik yazarlarımıza daha yakından bakabilecek ve yeni siteyle birlikte kaleme aldıkları tüm yazılara ulaşabileceksiniz.
 • “Rıhtım’ın Gör Dediği” kısmı ile sizlere özellikle önerdiğimiz ve bakmadan geçmeyin dediğimiz içeriklere göz atabileceksiniz.
 • Artık iki farklı yorum sistemi bulunmakta. Disqus yorum sisteminin yanı sıra, normal siteye bağlı yorum sistemini de kullanarak görüşlerinizi çok daha hızlı ve etkin bir şekilde belirtebileceksiniz.
 • Kategorilendirilmiş akan üst menü sayesinde istediğiniz zaman hangi konuları merak ediyorsanız sadece onlara yönelik içeriklere ulaşabileceksiniz.
 • KayipRihtim.org kapalı kalmayacak, aksine oradaki yazılar arşiv niteliği görecek. Yani eski tasarım da bir nevi arşiv olarak yoluna devam edecek.

Daha söylenecek birçok özellik olmasına rağmen dilerseniz lafı fazla uzatmayalım ve bugüne kadar bizleri yalnız bırakmadığınız için bir kez daha teşekkür edelim.

Kayıp Rıhtım, çok daha fazlasını sunmak için ilk günkü heyecanla çalışmalarına devam edecek!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

3 Yorum

Yorum Yap
 1. Eski tasarımın yeri her zaman ayrı kalacak, gönlümüzdeki yeri hiç eskimeyecek ama sizin de dediğiniz gibi o da ihtiyarlamıştı ve bir değişimin zamanı gelmişti. Edebiyat anlamında Türkiye’nin seçkin internet kaynaklarından Kayıp Rıhtım için bu atılımın çok iyi olduğunu düşünüyorum. Eminim ki bir eksisozluk vakası gibi tasarımın belki beyazlığından, belki modern duruşundan hoşlanmayacak bir sürü insan olacaktır ama teknoloji çağında yeni Kayıp Rıhtım’ın ihtiyaçlarımızı birçok yönde daha çok karşılayacağına ve daha verimli bir paylaşım ortamı sağlayacağına inancım tam. Umarım günümüzde epey fırtınalı olan edebiyat denizinde rotası şaşmış okurların uğrayabileceği ender kaliteli kaynaklardan Kayıp Rıhtım’ın önü hep açık olur. Hayırlı uğurlu olsun.

 2. Bu habere çok sevindim. 🙂
  Eski halinin de kendine has bir güzelliği vardı kabul edelim ki. Ama bu yeni haline de çabucak alıştım ve telefon uyumluluğunu da beğendim. Ne iyi etmişsiniz.. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

J.R.R. Tolkien Şiiri

Tolkien’in Pek Bilinmeyen Bir Şiiri Tekrar Basılıyor

Yeni Bir X-Men Dizisi

Yeni Bir X-Men Dizisi Yolda