in ,

ÇEKİLİŞ: 10 Kişiye Ömür İklim Demir’in Tüm Kitaplarını Hediye Ediyoruz

Toplam 10 şanslı okurumuza, Ömür İklim Demir’in Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan tüm kitaplarını set hâlinde hediye ediyoruz.

ÇEKİLİŞ: Ömür İklim Demir Kitapları

Kayıp Rıhtım’da 2023 yılına yeni bir kitap çekilişi ile başlıyoruz. TwitterInstagram ve Kayıp Rıhtım Forum mecralarımız üzerinden ödüllü yazar Ömür İklim Demir’in tüm kitaplarını set hâlinde okurlarımıza armağan ediyoruz.

Toplamda 10 farklı okurumuza hediye edeceğimiz kitap setinde şu eserler yer alıyor: Mutedil Dalgalı, Kum Tefrikaları ve Muhtelif Evhamlar Kitabı.

Çekilişlere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak katılabilirsiniz.

Twitter çekilişine katılmak için TIKLAYIN.

Instagram çekilişine katılmak için TIKLAYIN.

Forum çekilişine katılmak için TIKLAYIN.

(Forum çekilişi için konu başlığı altına “Çekilişe katılmak istiyorum” yazmanız yeterlidir.)


TÜM ÇEKİLİŞLER İÇİN SON KATILIM TARİHİ: 11 Ocak 2023 – 23.59


Ömür İklim Demir Seti Kazanma Şansı

1. Mutedil Dalgalı | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Mutedil Dalgalı - Ömür İklim Demir

“Üzüntüyle başını cama dayayacak, herkes bir şekilde, diye düşünecek, herkes bir şekilde, bir yerlerde, bir karenin içinde yok oluyor işte. Bir mezarın, dört duvarın ya da bir sayfanın içinde…”

Ömür İklim Demir, önceki kitaplarında ulaştığı özgün dilin sınırlarını “Mutedil Dalgalı”da daha da genişletiyor. Çok sesli, çok katmanlı hikâyelerin peşine düşen yazar, her katmanıyla derinleşen, şiirsel bir anlatının kapılarını açıyor okura. Nihayetinde, dilin ve biçimin ustalıkla örtüştüğü, incelikle kurgulanmış on dört öyküyle çıkıyor karşımıza. Bazen kendinden taşıyor anlattığı hikâye, bazen kendi içine gömülüyor ve de nereye giderse gitsin, okuyanı da hep yanında götürüyor.

Her öyküde dalgalanıyor hayatlar, geçmişle geleceğin, olmuşla olmamışın arasında. Her öyküde biraz daha ölüyor ve biraz daha yaşıyor her karakter. Bunlarla dönüyor dünya, devasa bir sarmalın içinde; bunlarla dönüyor sandalyeler, ruhlar, kelimeler, karasinekler, eski ceketler, oyuncak ayılar, çalakalem notlar, tuhaf aynalar ve bütün o taşınamayan sırlar. Çıkışa doğru ışık azalıyor, oksijen azalıyor, sesler azalıyor; yan yana üç nokta kalıyor hepsinden geriye, koca bir sessizliğin devamı gibi. Varla yok arasında, yan yana üç nokta…

2. Kum Tefrikaları | Arka Kapak Yazısı

Kum Tefrikaları - Ömür İklim Demir

Kum Tefrikaları, kuytunun, saplanıp kalmanın, kendine gömülmenin, uzaklara düşmenin, öteki bile olamamanın, boşluğun, hevesin, meşgalenin, Doktor Mithat’ın, Murat Hoca’nın, Yurdanur Hala’nın, Şevket Kemal Bey’in, ölülerin, kelimelerin, telgraf tıkırtısının, tozun, rüzgârın, bulutların, bütün o yılların ve de üstümüzden esip geçen diğer şeylerin hikâyesi… Rüzgâr hiç durmadan esiyor sayfaların arasında, her şey bir görünüp bir kayboluyor ya da bir kaybolup bir görünüyor. Yutuyor kenarları, köşeleri, arabaları, evleri kum; yutuyor günleri, takvimleri, atları, uçakları ve de hepsinden mürekkep hayalleri… Bozkıra bakan izbe balkonlar, Boğaz’a açılıyor bir vakit; ölümler umuda, umutlar çaresizliğe benziyor yavaş yavaş. Her kavram değişip dönüşürken, Türkiye’nin son yüz yılında dolanıyor Ömür İklim Demir, kat kat açılan bir romanla çıkıyor karşımıza.

“Panjurların gölgesi yüzümde parlayıp söndüğünde, bıyığımla oynuyordum; ardından boğuk bir gök gürültüsü geldi. Sigaramın külünü silktim. Beş saniye önce kor gibi yanan kül, yüz yıllık diğer külün içinde kaybolup gitti. Geçmiş tarafından yutulmak böyle bir şey olmalıydı.”
Bir iyi dilek, bir ilk roman… Kum Tefrikaları.

3. Muhtelif Evhamlar Kitabı | Arka Kapak Tanıtım Yazısı

Muhtelif Evhamlar Kitabı - Ömür İklim Demir

“Muhtelif Evhamlar Kitabı”

Yeni bir yazardan yeni öyküler…

Muhtelif Evhamlar Kitabı

“Ne diyeyim, huzur tuhaf şey arkadaş, ancak kaybedecek bir şeyin kalmadığında gelip seni buluyor.”

Ömür İklim Demir, kalbini yalnızlıkla terbiye eden insanları, birbirini ıskalayan hayatları, eskidikçe güzelleşen, güzelleştikçe insanı dibe çeken anıları koyuyor önümüze. İs bağlamış sokakları, naftalin kokan paltoları, dördüncü ayakta yatan kuponları, hizada bekleyen bıyıklı tuzlukları, intihara meyilli tahta mandalları, hikâyesi hiç bitmeyen sokak bilgelerini, mesai mesai deliren beyaz yakalıları ve günlük yaşamın lime lime ettiği bütün evhamlı ruhları anlatıyor.

“Muhtelif Evhamlar Kitabı”nda, öykünün sunduğu imkânları ve incelikleri, alçakgönüllü ama yetkin bir dille birleştiriyor. Sakin sakin, tane tane sıralıyor kelimelerini ve “anlatsan şiir olacak” o anların tablosunu çiziyor.

(Hediye kitapların mecralara göre dağılımı şu şekildedir: 5 Twitter, 3 Instagram, 2 Forum)

116 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for maymunlarguclubrlkte maymunlarguclubrlkte dedi ki:

  Çekilişe katılmak istiyorum.

 2. Avatar for W4YNE W4YNE dedi ki:

  Çekilişe katılmak istiyorum.

 3. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

  Çekilişe katılmak istiyorum.

 4. Avatar for beatiquilugent beatiquilugent dedi ki:

  Çekilişe katılmak istiyorum.

 5. Avatar for erdo erdo dedi ki:

  Çekilişe katılmak istiyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

111 cevap daha var.

Pandora'nın Kutusu - Osamu Dazai

Japon Yazar Osamu Dazai’nin Otobiyografik Ögeler İçeren Romanı “Pandora’nın Kutusu” Türkçede

Gladiator 2 Başrol Arıyor

Ridley Scott’ın “Gladiator 2” Filminde Başrol Arayışı Başladı