in

Yayınevleri Soru Hattı Yenilendi!

Kayıp Rıhtım’ın klasik etkinliklerinden Yayınevleri Soru Hattı hizmetimiz yenilendi! Artık çok daha işlevsel bir sistemle karşınızdayız.

Yayınevleri Soru Hattı

Kayıp Rıhtım’ın yıllardır süregelen ve büyüyerek devam eden projelerinden birisi olan Yayınevleri Soru Hattı, yeni özellikleriyle geliyor.

Bugüne kadar yayınevleri için açılan tek bir başlıkta soruların sorulduğu ve tartışmaların yürütüldüğü sistem topluluk açısından daha hızlı bir çözüm sağlıyordu. Ancak Forum büyüdükçe ve soru sayısı arttıkça başlıklar bazı karmaşaları beraberinde getirdi. Yeni sistemle birlikte her soru, kendine ait bir başlığı beraberinde getirecek. Üstelik başlığa ne kadar cevap gelirse gelsin, eğer konunun cevabı netleşmişse yanıt hemen sorunun altında gözükecek şekilde konumlanacak.

Yeni sistem aslında tam da projenin adını karşılayacak bir şekilde oluşturuldu. Soru-Cevap şeklinde ilerleyeceğimiz bu yeni sistemle birlikte yayınevleri kendilerine ait yeni kategorilere sahip olacak. Okurlarımız da soru sormak istediğinde bu kategori içerisinde soru başlığını oluşturup cevabı bekleyecek. Böylece o süreçte soru dışında gelen farklı yorumlar arasında gerçek cevabın atlanma ihtimali ortadan kalkacak.

Daha da güzeli, sadece sorulara verilen yanıtları takip eden okurlarımız, kategori sayfasına girip “Cevap verilenler” şeklinde arama yaptığında direkt olarak yayınevi yetkililerinin cevaplamış olduğu başlıklara ulaşabilecekler.

Bu sistemle soruların verildiği cevaplara da Forum’un normal beğeni puanı değil, yorumlara oylama seçeneği geldi. Bu şekilde yetkililer cevap vermeden önce de en çok oy alan yanıtlar en başta gözükecek.

Yayınevleri Soru Hattı’nda Nasıl Soru Soracağım?

Yayınevlerine soruları yöneltmek yine çok basit. Örneğin Alfa Yayınları’na “Philip K. Dick’in Yeni Kitapları Dilimize Çevrilecek mi?” sorusunu yöneltmek istiyoruz. Yapmanız gereken tek şey Kayıp Rıhtım Forum ana sayfasında sağ üstte bulunan Yeni Konu Oluştur butonunu tıklamanız ve sorunuzu yazıp hangi yayınevine soruyorsanız onu seçmeniz. Bu sorumuz Alfa Yayınları’na olduğu için onlara ait kategoriyi seçiyoruz.

Örnek soru şekline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

yayınevleri soru hattı örnek soru

Eğer sorunuz çok uzun bir cümleden oluşuyorsa başlığı kısa tutup sorunun ayrıntılarını konunun içerisine yazmanız daha sağlıklı olacaktır.

Yenilenen sistemle birlikte eskiye ait tüm başlıklar kilitlendi. Kısa süre içerisinde projeye farklı birçok yayınevi dahil olacak. Şimdilik özellikle güncel olanları kategori şeklinde listeledik.

Yayınevleri Soru Hattı’nın yeni sistemiyle ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler!

Hakan Tunç

Kocaeli Üniversitesi'nden mezun. Kitap okumayı, film izlemeyi ve özellikle animeleri çok sever.

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Voldemort Voldemort dedi ki:

  Üslup kuralları da koyulsun. İğneleyici ve taşlama tarzı sorular sorulamasın ve cevaplanamasın.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Hayırlı olsun efenim :slight_smile:

 3. Avatar for kaanaskin93 kaanaskin93 dedi ki:

 4. Avatar for lonewolf lonewolf dedi ki:

  bu çok iyi olmuş. eski sistemde sorularla cevaplar arasında başım dönüyordu. sonunda kayboluyordum. elinize sağlık. kimsenin dokunulmazlığı olmasın. iğneleyici, art niyetli ve seviyesiz tarzı ben de sevmiyorum ama “büyük balık beni yutamaz” cesaretinde olan arkadaşları ve “büyük daima haklıdır” anlayışına karşı genç beyinleri sevenler de var. sonuçta eleştiri yapıcı ise eleştirilene bedavadan kazançtır :wink:

 5. Avatar for magicalbronze magicalbronze dedi ki:

  Önceki sistemin en büyük sorunu zaten buydu. Soruya ne cevap verilmiş diye bakınırken arada alakasız 50-60 tane gönderi olabiliyordu.

  Şimdi doğrudan soru ve cevabı neyse onu takip edebileceksiniz.

  Bununla birlikte o başlıkta yine 50 tane gönderi olabilir. Yayınevi yetkilisinin cevabı 49. sırada da olabilir. Hiç önemli değil; cevap seçeneği işaretlendiğinde sorunun hemen altında yanıt gözükecek. Böylece dileyen doğrudan soru ve cevaba bakarken dileyen ayrıca konu hakkında tartışabilecek.

  Elbette eski sistemin en büyük sorunu herhangi bir tartışma çıktığında konuya müdahale en fazla mesajların silinmesi özelinde oluyordu. Ama bu da devamlılık açısından konuya zarar veriyordu. Bu yeni sistemle birlikte sorun yaşama durumu da en aza indirgenecek :krs:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

13 cevap daha var.

wandavision yayın tarihi

WandaVision Dizisinin Çıkış Tarihi Değişti

Kayıp Rıhtım 12 Yaşında!