in ,

Collider Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 25 Bilimkurgu Dizisi

Collider, 21. yüzyılın şu ana kadar çekilmiş en iyi 25 bilimkurgu dizisi hakkında bir liste hazırladı. Firefly’dan Fringe’e liste oldukça göz alıcı duruyor!

Fringe - En İyi Bilimkurgu Dizileri
- Reklam -
- Reklam -

Steve Weintraub tarafından 2005 yılında kurulan, film ve dizi odaklı eğlence sitesi Collider; 21. yüzyılın şu ana kadar yayınlanmış en iyi bilimkurgu dizilerine dair bir liste hazırladı.

Uluslararası anlamda prestijli sinema siteleri arasında yer alan Collider, hazırladığı listede hem canlı aksiyon yapımlarına hem de Rick and Morty ve Star Wars: The Clone Wars gibi animasyonlara yer verdi.

Netflix, Disney, ABC ve HBO gibi pek çok farklı mecranın geliştirdiği dizileri içeren liste Dan Harmon ve Justin Roiland tarafından yaratılan Rick & Morty ile başlıyor. Netflix markasını geniş kitlelere duyuran Matt Duffer ve Ross Duffer imzalı Stranger Things ile devam ediyor.

- Reklam -

Elbette Westworld, Doctor Who, Black Mirror gibi yapımlar da es geçilmiyor. Joss Whedon’ın sevilen dizisi Firefly da listedeki yerini alıyor. Firefly, yarıda bırakıldığı için hayranların yapımcılara en çok tepki gösterdiği işler arasında. Bununla birlikte izleyicide nostalji hissi uyandıracak Lostve Fringe gibi yapımlar da Collider listesinde öne çıkmayı başarıyor.

Black Mirror - En İyi Bilimkurgu Dizileri

Elbette 21. ve hatta 20. yüzyılın uyarlama şampiyonu Stephen King’in de en az bir eserinin böyle bir listede olmaması kaçınılmazdı. Yazarın 11.22.63 adlı romanından uyarlanan dizi de listede karşımıza çıkan yapımlar arasında.

Yıldız Savaşları evreni ise hem The Clone Wars adlı animasyonu ile hem de Disney+’ın popüler yapımı The Mandalorian ile karşımıza çıkıyor.

İşte Collider Tarafından Hazırlanan 21. Yüzyılın En İyi 25 Bilimkurgu Dizisi

Rick and Morty

Stranger Things

Battlestar Galactica

Lost

Westworld

Firefly

Doctor Who

Torchwood

Watchmen

Undone

Fringe

I Am Not Okay with This

- Reklam -

Black Mirror

The Flash

Orphan Black

The 100

Star Trek: Discovery

Russian Doll

The Man in the High Castle

Misfits

Counterpart

Star Wars: The Clone Wars

The Expanse

11.22.63

The Mandalorian

Görünüşe göre bilimkurgu türündeki dizilerin televizyon ve dijital platformlardaki yeri her geçen gün artmaya devam edecek.

The Mandalorian 2. sezon boba fett

Collider editörleri tarafından hazırlanan ve bilimkurgu temalı bu listeyi siz nasıl buldunuz? Sizce 2000’lerden günümüze düşündüğümüzde başka hangi yapımları buraya ekleyebiliriz? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.


* The Guardian Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 100 Dizisi

Kaynak: Collider

Devrim Beyaz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuyum. 2016'dan beri serbest editörlük yapıyor, çeşitli internet siteleri ve dergiler için haber ve incelemeler kaleme alıyorum.

9 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Zahar Zahar dedi ki:

  Güzel liste ama star trek next generation varken discovery gibi garabet bir diziyi listeye koymaları saçma olmuş. Rick and morty nin bir çok bölümü next generation dan ilham almıştır.

 2. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Tüm yüzyılların en mükemmel dizisi Fringe’dir. Devamı daima diğer sıralardadır. Ah be özledik Olivia, Walter Bishop, Nina Sharp…

 3. Avatar for Hannibal_Lecter Hannibal_Lecter dedi ki:

  Lost bilimkurgu bile değil tamamen fantastik ayrıca flashla westworldün aynı listede olması üzücü çok kötü bir liste olmuş

 4. Avatar for alper alper dedi ki:

  Listeye bakınca ilk aklıma gelen Dark’ı unutmuşlar olduğu düşüncesi oldu.

 5. Avatar for Ramazan_Ramazan Ramazan_Ramazan dedi ki:

  Netflix dizilerini pek sevmem ama ,bu listeye ön sıralardan girmesi gereken dizi Dark dizisidir

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 cevap daha var.

9 Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurdagül Şahin Kitap Önerisi

Yurdagül Şahin Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 5 Kitap

hayao miyazaki how do you live

Hayao Miyazaki Yeni Filmi How Do You Live? İçin Epey Bekleyeceğiz