in ,

Açlık Oyunları Benzeri Film Arayanların İzleyebileceği 15 Yapım

Açlık Oyunları yeni kitabı duyurulmuşken The Hunger Games benzeri filmler arayanlar için dikkat çeken bir izleme listesi sizlerle!

Açlık Oyunları Benzeri Film - The Hunger Games
- Reklam -
- Reklam -

Suzanne Collins imzalı çoksatar gençlik ve distopya serisi Açlık Oyunları (The Hunger Games), film uyarlamaları ile okurlarını ikiye bölmüş durumda. Pek çok okur, filmlerin kitapların yerini tutamadığını düşünürken kimisi de uyarlamaların yepyeni bir havası olduğunu savunuyor.

Hazır yeni Açlık Oyunları kitabı Kuşların ve Yılanların Şarkısı duyurulmuş ve hatta film uyarlamasına dair hazırlıklar da hız kazanmışken beyaz perdenin büyüsüne biraz daha kapılalım istedik.

Hikâyesinin temeli farklı olsa da Açlık Oyunları ile aynı havayı yakalayan, çocuklara odaklanmış ya da benzer bir distopyada geçen pek çok film bulunuyor.

- Reklam -

The Hunger Games filmlerini ilgiyle izleyenlerin beğenebileceği bazı yapımlara birlikte göz atalım!

15. Percy Jackson Serisi

Çoğu genç yetişkin romanında, gittikleri yepyeni bir dünyaya hemen uyum sağlayan genç bir kahraman yer alır. Katniss Everdeen oyunlarda yarışabilmek için eğitim alırken Rick Riordan’ın yarattığı Percy Jackson da buna benzer bir yolculuktan geçer.

Percy Jackson Fox Film

Melez Kampı’na katılan Percy, soyunun Yunan tanrılarına dayandığını öğrenir. Mitlerle dolu olan bu yeni dünyaya hemen uyum sağlaması gerekmektedir böylece hayatta kalacak ve gerçekleştirmesi gereken kehaneti yerine getirebilecektir. Aksiyon dolu ve eğlenceli bir film serisi diyebiliriz. İlk iki kitap olan Şimşek Hırsızı ve Canavarlar Denizi uyarlamaları sonrasında iptal edilen seri, şimdilerde Disney tarafından diziye uyarlanıyor.

14. Stormbreaker (2006)

Alex Rider da yüksek beklentileri karşılamak zorunda olan genç bir kahramandır. Böylece aile üyelerinden birinin başına gelenlerin intikamını alabilecektir. Amcasının ölümünden sonra Alex casusluğun ve casusların dolu olduğu bir dünyanın içine düşer.

Stormbreaker Açlık Oyunları Benzer Film

Anthony Horowitz’in çok satan kitap serisinden uyarlanan film günümüz İngiltere’sinde geçiyor. Bu sebeple Açlık Oyunları’nda olan kıyamet sonrası hava pek fazla yok. Ancak filmdeki aksiyon ve genç kahraman sevilen seriyi yine de anımsatmaktadır.

13. Mortal Engines (2018)

Philip Reeve’in kaleme aldığı ve kıyamet sonrası dünyada geçen bu genç yetişkin romanında şehirler, kaynak bulmak ve hayatta kalmak amacıyla ülke boyunca yer değiştirmektedir. Bu hikâye Katniss’in gerçekliğinde ne olabileceğine dair bir alternatif sunuyor gibi.

Mortal Engines - Açlık Oyunları Benzeri Film

Filme baktığımız zaman ise The Hunger Games’te olduğu gibi güçlü bir kadın karakter yer alıyor. Ancak geleceğin nasıl olacağını oldukça yaratıcı bir şekilde yansıtması ile serinin bir adım önüne geçiyor denilebilir. Kurguseverlerin ilgileneceği bir aksiyon filmi Mortal Engines.

12. Red Sparrow (2018)

Red Sparrow 2018

Jennifer Lawrence hayranlarının izlemesi gereken filmler arasında kesinlikle Red Sparrow da yer alıyor. Francis Lawrence’ın yönettiği yapımda Rus ajan olarak karşımıza çıkan Jennifer Lawrence tam kapasite bir silah olmak üzere uzman bir şekilde eğitilen bir karakteri canlandırıyor.

11. The Road (2009)

Bu film de yine çok satan, kıyamet sonrası bir romandan uyarlanmış. Cormac McCarthy’nin kaleme aldığı hikâye, muhtemelen bir zombi istilasının baş gösterdiği sırada ülke boyunca yolculuk yapan bir baba ve oğul üzerinde duruyor.

The Road Açlık Oyunları Benzeri Film

Oğlunu her ne pahasına olursa olsun koruyan, baba ve oğlun duygusal bir yolculuk sizleri bekliyor. Babanın ailesini korumak adına yaptığı fedakarlıkları da izlediğimiz filmde, Everdeen’in öyküsündeki bazı temaları görmek mümkün.

10. Harry Potter Serisi

Büyük olasılıkla bu seriyi izlemiş olsanız da yine de liste de yer alması gereken serilerden birisi de Harry Potter. The Hunger Games’ten çok daha fazla satan serilerden biri olan ve dünyanın en büyük markalarından biri haline gelen Harry Potter, Katniss ve arkadaşlarının yaşadığı çılgınlıklar açısından aynı havayı yakalıyor.

Koronavirüs Çin Harry Potter

Ölüm kalım derecesindeki sorumlulukların üstlerine yüklendiği çocukların yer aldığı her iki serisi, tekrar tekrar izleyebileceğimiz ve kendimizi iyi hissettiğimiz neşeli anların olduğu, nispeten karanlık bir evren yaratmayı başarıyor. Ayrıca kitaplarını okuyarak bu evrenlerin daha da derinlerine inebilirsiniz.

9. Mad Max Serisi

Mad Max’in (özellikle son filmler), Açlık Oyunları’nda olduğu gibi gençlere hitap eden çocuk odaklı bir hikâyesi yok. Ancak bu iki distopik dünyanın arasında bazı benzerlikler mevcut.

Mad Max 5

Mad Max: Fury Road’un temelinde yer alan güç hayatta kalma içgüdüsü. Filmde ana karakterlerin Immortan Joe’nun ordusundan kaçarken hayatta kalma çabalarını izliyoruz. Aynı şekilde Katniss’in Başkan Snow ve yönettiği distopik toplumun gazabından kurtulmaya ve hayatta kalmaya çalıştığını görüyoruz.

8. Ender’s Game (2013)

Ender’s Game Açlık Oyunları Benzeri Film

Ender’s Game’de bir çocuk, yaklaşan bir uzaylı istilası için eğitime gönderilir. Bilimkurgu ve uzaylı öğelerin Katniss’in yaşadıkları ile bir alakası olmasa da parçası olmak istemediği bir dövüş için Katniss’in eğitim alması, Ender karakteri ile benzerlik sağlıyor.

- Reklam -

Eser yine bir roman uyarlaması. Orson Scott Card’ın kült bilimkurgu kitabı Ender’in Oyunu Türkçeye de kazandırılmış durumda.

7. Circle (2015)

Daha çok yetişkinlere hitap eden Circle hayatta kalmaya çalışan çocuklara odaklanmıyor. Ancak her iki filmin ana konusu birbiri ile oldukça örtüşüyor. 12 Angry Men’den ilham alınan ve tek bir odada geçen filmde bir halka içerisinde 50 kişi olduğunu görüyoruz. Biri ayrılmaya çalıştığında veya her dakika birer kişi öldürülüyor.

Circle

Kişiler kendi aralarında ittifaklar kuruyor, kişileri seçerek öldürebiliyorlar; böylece bu zihniyetten kurtulan ve hayatta kalan tek bir kişi oluyor. Buna benzer olayları Panem diyarında da izliyoruz.

6. Lord of The Flies

Suzanne Collins’in William Golding’in klasik romanı Lord Of The Flies’tan (Sineklerin Tanrısı) az da olsa ilham almış olduğu inkâr edilemez. Bu hikâyede uçak kazası ile adaya düşen çocuklar bir toplum oluşturmak zorundadır.

Lord of the Flies - Sineklerin Tanrısı

Açlık Oyunları’nın da üzerinde çokça durduğu çocukların arasındaki etkileşimleri burada da izliyoruz. Çok erken yaşta olgunlaşmak zorunda kalan bir grup çocuğun arasındaki dramatik ve şiddetli gerginliklere şahit oluyoruz. 1990 yapımı Lord of the Flies her ne kadar daha yeni olsa da 1963 yapımı için çok daha fazla olumlu eleştiri yer alıyor.

5. The Truman Show (1998)

Jim Carrey’nin başrolde olduğu bu film de Circle gibi gençlere ve çocuklara odaklanmıyor. İki film arasındaki benzerlik ise 1984 romanındaki gibi bu tekinsiz ortamın olumlu bir hava yaratmaya çalışması.

Jim Carrey - The Truman Show

Truman’ın etrafındaki oyunculardan bihaber yaşaması ve tüm dünyanın onun her hareketini izlemesi, Açlık Oyunları kitaplarındaki sunucu ve sponsorların pek çok çocuğun ölümüyle sonuçlanacağını bildikleri gösterileri mutlu bir şekilde duyurmasına benziyor.

4. Hanna (2011)

Hanna - Açlık Oyunları Benzeri Film

15 yaşındaki Hanna Heller (İlk filmdeki Katniss’ten bir yaş küçük) dövüş sanatlarına oldukça yeteneklidir. Katniss’in hünerlerini sponsorlar eğitim sırasında fark edene dek biz de göremiyoruz ancak Hanna’nın iki yaşından itibaren eski CIA ajanı tarafından eğitilmiş olduğunu biliyoruz. Açlık Oyunları’ndaki distopik hava bu filmde olmasa da ana karakterler birbiri ile örtüşüyor denilebilir.

3. Battle Royale (2000)

Battle Royale, The Hunger Games’ten çok önce uyarlanan bir film ancak arada pek çok benzerlik bulunuyor. Ayrıca Koushun Takami’nin aynı adlı romanı, Battle Royale denilen oyun türüne adını vererek bu kültürel olaylara ilk kez dikkat çekmişti.

Battle Royale

Bir grup çocuğu bir adaya bırakıp kazanan son bir kişi kalana dek dövüştürmek tam da Panem dünyasına yakışır bir hareket. İki yapım arasındaki fark ise bu filmde olayların televizyonda yayımlanmaması ve rastgele seçim yerine yaramaz olarak düşünülen çocukların seçilmesinde yatıyor.

2. Divergent Serisi

Divergent ve The Hunger Games arasındaki benzerlikler sayısız denilebilir. Öncelikle gelecekteki bu dünyada herkes yeteneklerine göre gruplara ayrılıyor. Aynısı olmasa da Açlık Oyunları’ndaki bölge kavramına oldukça benziyor.

Divergent Açlık Oyunları Benzeri Film

Ayrıca Tris’in filmin büyük bir kısmında giydiği kıyafeti de Katniss’in sonraki filmlerde giydiklerine hayli yakın. Aşk hikâyeleri, gençlik dramları ve aksiyon öğeleriyle Alaycı Kuş’tan sonra izlenmesi gereken bir film Divergent.

1. Maze Runner Serisi

Yine gençlerin toplum oluşturduğu bir distopya ve bol aksiyon sahneleri ile Maze Runner, Açlık Oyunları’ndan sonra izlenebilecek filmler listesinde zirvede.

Maze Runner - Açlık Oyunları Benzeri Film

Yapımın hikâyesinin temelinde gizemli bir labirent yer alıyor. Grubun kapana kısıldığı bu yeşillik alandan kurtulmanın tek yolu bu labirenttir. Panem’de olduğu gibi burada da hayatta kalmak oldukça güçtür.

Peki siz bu listedeki hangi filmleri izlediniz? Kurulan benzerliklere katılıyor musunuz? Yorumlarınızı ve eklemek istediğiniz Açlık Oyunları benzeri filmleri Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


* Stephen King’in En Sevdiği 10 Roman

Kaynak: Screen Rant

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Labirent serisi de bu türde sanırım izlemedim gerçi ama.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

arrowverse dizileri

Arrowverse Dizileri 2021 Yılına Ertelendi

Yeni Mad Max Filmi Charlize Theron Furiosa

Yeni Mad Max Filmi Charlize Theron’u Geri Getirmiyor