in ,

Al Pacino Tarafından Reddedilen 16 Rol

Al Pacino oynadığı roller kadar reddettiği roller ile de çok konuşulmayı başarıyor. İşte usta oyuncunun yer almak istemediği 16 yapım!

al pacino reddettiği roller
- Reklam -
- Reklam -

Al Pacino, zamanının en iyi aktörlerinden biriydi. İyi olduğunu kanıtlamak için Şeytanın Avukatı (The Devil’s Advocate), Baba (The Godfather) ve Kadın Kokusu (Scent of a Woman) gibi filmlerden bahsetmek yetip artacaktır bile. 1969 yılında Ben, Natalie (Me, Natalie) filmiyle birlikte beyaz perdeye atılışından sonra Baba, Korkuluk (Scarecrow), Serpico ve Köpeklerin Günü (Dog Day Afternoon) gibi filmlerle ünü bir çığ gibi büyüyüp gitti.

50 yıllık kariyeri boyunca ismi elliden fazla filmde yer almış olsa dahi, birçok filmde de oynamayı reddettiği bir gerçek. Üstelik bunlardan bazıları gerçekten de büyük filmlerdi. Kendisi bu durumu, “Şahsen neyin iyi olduğunu ya da olmadığını anlamakta pek de iyi değilimdir,” şeklinde açıklıyor.

İşte Al Pacino’nun oynama fırsatı varken reddettiği ve bazılarını istese bile alamadığı 16 rol.

- Reklam -

Al Pacino’nun Reddettiği Filmler

1. The Gang That Couldn’t Shoot Straight (1971)

The Gang That Couldn’t Shoot Straight Al Pacino

Robert Evans ve James Goldstone’un yönetmenliğini üstlendiği bu mafya komedisi filminde Pacino’ya Mario karakterini oynatabilmek adına pek çok taviz vermişti. Peki ya Pacino’un bu konudaki isteğini ve belki de hayatını değiştiren o şey neydi? Yapımda rol almayı kabul ettikten iki gün sonra kendisine Michael Corleone rolü önerildi. Bu yüzden de Pacino’nun oynaması gereken rolü Robert De Niro oynadı.

2. Lenny (1974)

2010 yılında Pacino, Larry King’e Bob Fosse’un yönetmenliğini üstlendiği, Lenny Bruce’un biyografisini konu alan filmdeki başrolü reddettiği için oldukça pişman olduğunu söyledi. Pacino bu rolün ona uygun olmadığını düşünse de sonradan bir güldürüyü canlı olarak görünce birdenbire filmde neler yapabileceğini gördüğü belirtmiş. Tabii neler yapabileceği düşüncesi için artık çok geçti. Buna rağmen Pacino, Dustin Hoffman’ın Oscar’a aday gösterilen oyunculuğunu “harika” bulduğunu söylemiştir.

3. Star Wars / Yıldız Savaşları (1977)

star wars han solo al pacino

Yıllar boyu süregelen dedikodular birçok aktörün Han Solo rolünü reddettiğini ve bu durumun Harrison Ford’un yolunu açtığını kulağımıza fısıldayıp duruyordu. 2003 yılında, bir soru-cevap etkinliğinde Pacino neden bu rolü reddettiğini açıkladı:

“Eğer isteseydim Star Wars’ta kolayca oynayabilirdim ama senaryoyu anlamadım.”

4. Close Encounters of The Third Kind / Üçüncü Türden Yakınlaşmalar (1977)

Hazır bilimkurgu filmlerinden bahsetmişken şunu da söylemeliyiz ki Roy Neary, rolü Richard Dreyfuss’a teklif edilmeden önce Steven Spielberg’ün rolün teklif edilmesini istediği bir oyuncu listesi vardı. Bu listede Steve McQueen, Dustin Hoffman, Jack Nicholson, Gene Hackman, James Caan ve Al Pacino gibi isimler yer alıyordu.

5. Slap Shot / Müthiş Vuruş (1977)

Lawrence Grobel’in ünlü aktörle yaptığı Al Pacino isimli yarı otobiyografik röportaj ortaya çıkardı ki Pacino Müthiş Vuruş filminde oynamayı bugün bile istiyormuş ancak filmin yönetmenliğini George Roy Hill üstlendiğinden dolayı yapamadığını belirtmiş.

“O filmde ben oynamalıydım. Hokey oyuncusu tam da benim karakterimdeydi. Paul Newman harika bir oyuncu, bu onunla ilgili bir durum değil. Senaryoyu okudum ve George Roy Hill’e film hakkında onunla konuşmak istediğime dair haber gönderdim; cevabı ise, ‘buz üzerinde kayabiliyor mu?’ oldu. İlgilendiği tek şey buydu işte, buz üzerinde kayabiliyor muyum, kayamıyor muyum? Bu oldukça açık bir cümleydi ve başka bir şey hakkında da konuşmak istemiyordu. Sanki; ‘bu karakteri herkes canlandıracak diye bir şart mı var?’ demişti. Bana cevap verme şekliyle benimle ilgilenmediğini belirtti.”

6. Days of Heaven / Cennet Günleri (1978)

Days of Heaven

Grobel’in Al Pacino isimli yarı otobiyografik kitabına göre Pacino, Cennet Günleri’nin kafasını gerçekten karıştıran rollerden biri olduğunu belirtmiş ve şöyle söylemiş; “Terrence Malick’i ve filmi seviyorum.” Peter Biskind’in Easy Riders, Raging Bulls kitabına göre Dustin Hoffman da başrolü oynamayı geri çevirmiş ve sonuç olarak Richard Gere bu rolle birlikte harika işler başarmış.

7. Coming Home / Eve Dönüş (1978)

Pacino, Grobel’a Cennet Günleri’nin yanı sıra Eve Dönüş filmi için kendisine teklif edilen başrolü reddetmenin de zor olduğunu söylemiş. Üstelik bu rol Jon Voight’a bir Oscar kazandırmıştı. Elbette Pacino’nun kendince sebepleri de yok değildi. Kendisi bu konuda şöyle söylüyor:

“O günlerde Doğum Günü Dört Temmuz isimli bir filmde yer almayı umuyordum, tarihler birbirine çok yakındı.”

8. Born on the Fourth of July / Doğum Günü Dört Temmuz (1989)

Born on the Fourth of July

Şöyle bir bakınca Pacino’nun 1970’li yıllarda oynamayı umduğu Born on the Fourth of July (Doğum Günü Dört Temmuz) adlı filmin 1980’lerde yapılan ve Tom Cruise’a ilk Oscar adaylığını aldıran aynı isimli filmden oldukça farklı olduğu aşikâr. Oliver Stone yine işin içindeydi ama bu sefer sadece senaryo yazarı olarak yer alıyordu. William Friedkin filmi yönetmesi için seçilmişti ama o ayrılınca Pacino da filmi bıraktı.

“Bu işi Billy’yle yapmak istiyordum. Friedkin birdenbire filmi bırakınca dedim ki ‘şimdi ne olacak? Hayır, bu filmde yer almayacağım.’”

9. Kramer vs. Kramer / Kramer Kramer’e Karşı (1979)

Pacino, Robert Benton’ın Oscar kazanan bu boşanma hikâyesini reddetmek için senaryoyu okumaya bile gerek duymamış. “Hayatımda bana önerilen senaryoları hiç okumadığım bir zaman oldu,” demiş Pacino, Grobel’a.

“Bazen bir şeyin bana göre olmadığının kokusunu alabiliyorum… Bu filmin bana göre olmadığını hissediyordum; ancak şimdi öyle düşünmüyorum, güzel olabilirdi.”

Dustin Hoffman, Ted Kramer rolüyle ilk Oscar’ını bu film sayesinde kazanmıştır.

10. Apocalypse Now / Kıyamet (1979)

Apocalypse Now

Francis Ford Coppola ile iki başarılı Baba filmi çektikten sonra Pacino, yönetmenin çalışma alışkanlıklarına yeteri kadar aşina olduğundan, Kıyamet filminde Martin Sheen’in oynadığı Willard karakteri için uygun bir seçim olmayacağını anlamıştı. Pacino, Coppola’ya şunları söylemişti:

- Reklam -

“Bunun nasıl olacağını biliyorum. Sen bir helikopterle tepemizde dolaşacak ve bana ne yapmam gerektiğini söyleyeceksin, ben de aşağıda, bataklığın içerisinde beş ay sürüneceğim.”

Pacino filmi beş ay boyunca çekme fikrine bile ayak diretmişti ancak filmin çekilmesi tamı tamına 16 ay sürdü.

11. Rambo: First Blood / İlk Kan (1982)

rambo al pacino

David Morell’in 1972 yılında yazdığı kitaptan uyarlanan İlk Kan, çekimleri başlayana dek adı pek çok ünlü yönetmen ve oyuncuyla anılan o filmlerden biriydi. Martin Ritt, John Rambo rolünde Paul Newman’ın oynamasını isterken, Sydney Pollack Steve McQueen’in ve Martin Bregman ise Pacino’nun oynamasını istiyordu. Filmin yazarı David Rabe, Douglas Robinson’ın No Less a Man: Masculist Art in a Feminist Age kitabında film hakkında şöyle söylemişti:

“İnsanlar bu karakteri anlayabilirlerdi ama onunla empati kuramazlardı. Film, bir kısım izleyici kitlesini heyecanlandıran ve oldukça eğlenmelerini sağlayan özel bir aksiyonla doluydu ama ben eğlenmiyordum.”

Çoğu insan Pacino’nun en sonunda bu rolü bırakmasının sebebinin Rambo’nun daha da deli bir adam olmasını istemesinden ötürü geldiğini söylüyor.

12. Beverly Hills Cop / Sosyete Polisi (1984)

Beverly Hills Cop

Eddie Murphy’nin o komik şakalarını göstermesi için bir vitrin olmasından önce Sosyete Polisi oldukça ciddi bir suç ve korku filmiydi. Yönetmenlik teklifleri Martin Scorsese ve David Gronenberg’e önerilmişti. Pacino’nun yanı sıra bir sürü ünlü aktör Axel Foley rolünü reddetmişti. Bunların arasında Mickey Rourke, Sylvester Stallone ve James Caan gibi isimler de vardı.

13. Die Hard / Zor Ölüm (1988)

2013 yılında, vurdumduymaz bir kalabalıkla yaptığı soru cevap etkinliği sırasında Pacino’ya reddettiği büyük filmlerle ilgili sorular sorulmuş ve Pacino, Bruce Willis’in Zor Ölüm’de rol alması üzerine şunları söylemiştir:

“O çocuğa bir kariyer verdim.”

14. Johnny Handsome / Yakışıklı Johnny (1989)

Johnny Handsome

Pacino daha sonraları Aşk Denizi (Sea Of Love) ve …Ve Herkes İçin Adalet (And Justice for All) filmlerinde Harold Becker ile çalışsa da Grobel’ın kitabında yönetmenle ilk tanışmalarının Yakışıklı Johnny filmine dayandığını anlatmış:

“Harold ve ben filme bir son arıyorduk ama bulamadık. Filmin ilk yarısı harikaydı. O ana kadar en sevdiğim roldü. Birinin böyle grotesk görünüp de yüzündeki bozukluğun üstesinden gelerek topluma geri dönmesi fikrini çok sevmiştim, karakter şimdi de dünyanın üstesinden gelmek zorundaydı. Bu rolü gerçekten sevdim. Çok sevdim ama filmin son yarısını düzeltemezlerse lavabonun deliğinden akıp gidecek rollerden birisi olacaktı bu da. Mickey Rourke harika bir oyunculuk çıkardı ama bu hiçbir işe yaramaz çünkü filmin bir sonu yok.”

15. Snake Eyes / Yılan Gözler (1998)

1997 yılında Pacino, Yaralı Yüz (Scarface) ve Carlito’nun Yolu (Carlito’s Way) filmlerinde beraber çalıştığı yönetmen Brian De Palma ile Nicolas Cage’in oynadığı Yılan Gözler (Snake Eyes) adlı filmde yeniden bir araya gelme fırsatı yakaladı ama bu gerçekleşmedi. Variety’nin 11 Temmuz 1997 yılında yayınladığı habere göre Pacino’nun Nicolas Cage’in karşısında oynaması için Paramount yöneticileri, yönetmen Brian De Palma ve Al Pacino arasında geçen konuşmaların sonucunda Pacino rolü istemedi.

Variety, bu olaydan sonra David Koepp tarafından yazılan aksiyon, korku türündeki film için stüdyonun birçok başka aktöre göz diktiğini ve bunların arasında Gary Sinise’in de bulunduğunu belirmişti. En sonunda Sinise rolü kaptı.

16. Pretty Woman / Özel Bir Kadın (1990)

Pretty Woman

Sizler Richard Gere’in ününe ün katan Edward Lewis rolüne Al Pacino’yu koyup hayal gücünüzü çalıştırmadan önce belirtmekte fayda var ki filmin senaryosu aslında çok daha karanlık öğeler içeriyordu. 2010 yılında Pacino, Larry King’e film hakkında şöyle söyledi:

“Bazen o rol size uymaz ve sanki kendinizi o karakteri canlandırmaya uygun değilmişsiniz gibi hissedersiniz.”

Ne kadar ünlü de olsa Al Pacino da karşısına gelen bazı fırsatları umduğu gibi değerlendiremeyebiliyor ya da tünelin sonunu göremeyebiliyordu. Steve Jobs’un da söylediği gibi:

“Noktaları geleceğe bakarak birleştiremezsiniz; bunu sadece geçmişe bakarak yapabilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz.”

Al Pacino’nun reddettiği ve belki de kaçırdığı fırsatlardan bazıları böyleydi. Yukarıda, başrolleriyle özdeşleşmiş birçok filmde Pacino’yu görmek sizce nasıl olurdu? Yorumlarımızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.


* Edgar Allan Poe Uyarlaması 15 Korku Filmi

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

  İyi bir çalışma olmuş. Al Pacino sevdiğim bir aktör. Özellikle Şeytanın Avukatı’nda kendisine bayılmıştım. Birde Kadın Kokusu var tabii. Doğru hatırlıyorsam Oscar kazandırmıştı bu film kendisine.

 2. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  Aynen. O filmle Oscar kazandı. Kendisini ben de çok seviyorum. :slight_smile:

 3. Avatar for Aycaa Aycaa dedi ki:

  Gayet başarılı bir yazı olmuş emeğinize saglık👍🏻

 4. Avatar for OgulcanKara OgulcanKara dedi ki:

  Teşekkür ederim. :partying_face:

 5. Avatar for Askeladd Askeladd dedi ki:

  Goodfellas’da De Niro’nun rolü de teklif edilmişti sanırım, hatta ondan sonra kabul etmediğine pişman olduğunu söylemişti.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Karanlıktakiler: Hana Tooke'un Yeni Kitabı Türkçede

“Sahipsizler”in Yazarı Hana Tooke’un Yeni Kitabı “Karanlıktakiler” Türkçe Raflarında

GTA 6 Geliyor - Rockstar Games

“GTA 6” Bekleyişi Sona Eriyor: Rockstar Games’ten Resmi Açıklama Geldi