in ,

Antarktika ve Avustralasya Bölgesinin 10 Efsanevi Canavarı

Güney Yarım Küre’nin efsanevi yaratıkları ile tanışmaya hazır olun. Antarktika ve Avustralasya’nın gizemlerle dolu tuhaf canavarları!

Antarktika ve Avustralasya Bölgesinin 10 Efsanevi Canavarı
- Reklam -

Binlerce yıldır efsanelerle anlatılagelen canavarlar, ya bugün ayak bastığımız topraklarda yaşıyorsa? Belki de sadece ormanlara veya suların derinlerine göz atmamız bile yeterli. Antarktika ve Avustralasya’da ne gibi gizemli canavarlar yaşıyor, hangi efsaneler anlatılageliyor? İşte bu soruların bazı cevaplarını sizlerle buluşturuyoruz.

Avustralya, Yeni Zelanda, Yeni Gine adası ve Pasifik Okyanusu’ndaki komşu adaları kapsayan Avustralasya Bölgesi, bazı korkunç efsaneleri topraklarında saklamaya devam ediyor. Hazır Güney’e bu kadar inmişken Antarktika’nın da kimi gizemlerini masaya yatırmasak olmaz.

Ningen’ler, Bunyips’ler, Yowie’ler ve daha fazlası! Hepsi sizleri bekliyor.

- Reklam -

1. Yara-ma-yha-who

Yara ma yha who

Yara-ma-yha-who, Aborijin halk kültüründen gelen bir tür Avustralya vampiri. Bu kısa, kırmızı arkadaş, bir şeytanı andırıyor. Dişleri yok, bu da kan emici bir vampir için normalin dışında bir durum. Yara-ma-yha-who, bir ağaca gizlenip kurbanının aşağıda durmasını bekler. Ardından üstüne atlayıp elleri ve ayaklarında bulunan, ahtapot benzeri emicileriyle kanını emer. Bu şekilde karnını doyuran şeytan, daha sonra bir uykuya çekilir ve tüm yediklerini kusar. Neyse ki kurban buna rağmen hayatta kalabilir! Ancak aynı kişi, bu şekilde birden çok kez ısırılırsa kendisi de bir Yara-ma-yha-who’ya dönüşmeye başlar.

2. Hawkesbury Nehri Canavarı

The Hawkesbury River Monster

Hawkesbury Nehri Canavarı, kendisi için İskoçya’nın Loch Ness Canavarı olarak bilinen Nessie’nin bir kuzeni denebilir. Avusturalya’nın Güney Wales’inde yer alan Hawkesbury Nehri, oldukça derindir ve içinde yaşayan bu canavarın 24 metre uzunluğunda olduğu söylenmektedir. Binlerce yıllık Aborijin boyamaları, canavarın tarih öncesi döneme ait plesiusaura benzer görüntülerini resmediyor. Aslında birkaç modern sayılabilecek resmin bulunmasına rağmen henüz nehir canavarını tam olarak görüntüleyebilen biri çıkmamış.

3. Bunyip

Bunyip

Bunyip, Avusturalya Aborijin kültüründen gelen bir ruh canavar. Efsaneye göre nehirlerde, bataklıklarda uyur ve gün içinde su deliklerinde durur. Ancak geceleri karada dolanarak karnını doyuracak insan veya hayvan arar. Çığlıkları, uzak mesafelerden duyulabilir. Bazı Aborijinler, Bunyipleri gördüklerini iddia ediyor, ama söyledikleri tasvirler değişiyor. Bir yılanı mı andırıyor, vahşi bir insanı mı, yoksa kürklü bir memeliyi mi? Kimileri Bunyip’in efsanevi bir yaratık olabileceğini ileri sürerken hakkındaki hikâyeler, Avusturalya’da bugün nesli tükenmiş yırtıcı hayvanların zamanlarından bu yana binlerce yıldır anlatılıyor.

4. Gippsland Hayalet Kedisi

The Gippsland Phantom Cat

Gippsland Hayalet Kedisi, 1970’lerde Grampians bölgesinde tespit edilen büyük bir kedi. Uzmanlar arasındaki ortak görüş, muhtemelen bugünkü evcil kedilerimizin atası olan vahşi, büyük kedilerin görüldüğü üzerine. Amerikan askerleri, II. Dünya Savaşı sırasında Victorya’da bir çift pumayı maskot olarak tutmuşlardı. Bu yüzden kimileri, bu iki hayvanın salındıktan sonra vahşi doğada yeniden çoğalıp yıllar içinde yırtıcı kedilerle çiftleştiğini düşünüyor. Ancak bunu kesinleştiren bir kanıt henüz yok. 2005 yılında avcı Kurt Engel, yaklaşık 58 santimetre kuyruğu olan dev bir kedi vurdu. Hayvan üzerinde yapılan mitokondriyal DNA testleri, onun en azından anne tarafından, genel evcil kedi türüne ait olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle Gippsland Hayalet Kedisi, tarihî Gripsholm Kalesi Aslanı’yla karıştırılmamalı.

5. Muldjewangk

Muldjewangk

Muldjewangk’lar -veya sadece bir tane de olabilir- Güney Avusturalya’ya dökülen Murray Nehri ve İskenderiye Gölü’nde yaşayan canavarlar olarak bilinir. Canavara ait hikâyeler, çocukları tehlikeli sulardan uzak tutmak için anlatılagelmiştir. Bunlardan bir tanesi, Muldjewangk vuran Avrupalı bir buharlı tekne kaptanından söz eder. Hikâyeye göre bu kaptan, daha sonra tüm vücudunu saran kırmızı kabarcıklar içinde sürüklenerek yavaş yavaş ölmüştür. Muldjewangk, ayrıca tekne enkazlarının da sorumlusu olarak bilinir. Aman gölün üzerinde büyüyen yosunlara dikkat edin, her an bir Muldjewangk çıkabilir!

6. Yowie

Yowie

- Reklam -

Yowie, Kocaayak olarak da bilinen dev maymunun Avusturalya versiyonu olarak da nitelendirilebilir. Yaratık, vahşi doğa alanlarında (ki bu da Avusturalya’nın büyük bir bölümü demek) yaşayan iki ayaklı bir goril olarak betimlenmiştir. Yowie adı, maymun olmayan bir başka efsanevi aborijin hayvanı için de kullanılır. Dolayısıyla konuşmalarda bazen karışıklık yaşanabilmektedir. Aborijin Yowie’sinin ise, Bunyip’in yerel bir ismi olduğu düşünülüyor. Yowie avcısı Paul Compton, alttaki fotoğrafı 2007 yılında Glen Innes’te yakalamıştır.

7. Moehau

Moehau

Yeni Zelanda’nın Moehau denen, kendine ait efsanevi maymun-adamı vardır. Bu yaratık, ayrıca Maero, Matau, Tuuhourangi, Taongina veya Rapuwai olarak da bilinir. Coromandel Dağlarında yaşayan bu büyük kıllı yaratıklar agresiftir; 1882’de bir maden işçisiyle yakınlardaki bir kadının ölümüne sebep olduğu düşünülmektedir. Bahsi geçen kadın, evinden kaçırılmış ve boynu kırık hâlde bulunmuştur. Maden işçisinin gövdesi ise ısırılarak parçalanmıştır. Moehau’lar, normal bir insan ölçülerinde, maymunu andıran yüzleri, uzun dalgalı saçları, oldukça uzun parmakları ve sivri tırnaklara –veya pençelere- sahip yaratıklardır.

8. Taniwha

Taniwha

Maori canavarı Taniwha, okyanusta yaşamasının yanı sıra nehirlerde, göllerde veya Yeni Zelanda’nın sulu mağaralarında bulunabilir. Bir köpekbalığını, ejderhayı, balinayı ya da bu hayvanlardan herhangi biri gibi ortaya çıkabilen bir şekil değiştiriciyi andırır. Canavar, insanlarla beslenir. Bazı efsanelerde Taniwha, kişisel veya kabilelere ait bir koruma olarak geçer; yine de dışarıdan gelenlere karşı hâlâ bir tehlikedir. Taniwha’lar pek çok eski Maori ve Polonya hikâyesinde ismi geçen karakterlerdir.

9. Düşen Ayısı

Drop Bear

Düşen Ayı, Avusturalya’ya gelen ziyaretçilerin, hakkında en çok uyarıldığı yaratıklardır. Avusturalya’ya özgü bir keseli olan Düşen Ayı, avını yüksek ağaçlarda saklanarak bekleyen ve bu şekilde gafil turistlerin üzerine atlayan kötü bir etçil hayvandır. Düşen ayı fotoğrafları, koalalarla şaşırtıcı bir benzerlik taşır. Bu da sinsi canavarın, koalaların yaşadığı ağaçların altında durarak sizi nasıl kandırdığını gösterir. Düşen Ayı’dan korunmak için saçınıza bir çatal iliştirebilir veya kulağınızın arkasına bira mayasından yapılan, vegemite adlı içecekten sürebilirsiniz.

10. Ningen

Antarktika - Ningen

Ningen, Japoncada “insan” anlamına gelen bir sözcüktür. Ama Antarktika’nın sularında yaşayan Ningen hakkındaki hikâyeler, bunun hiç de insancıl olmadığını gösteriyor. Bu deniz canavarı beyaz renklidir ve boyunun 30 metreyi bulabildiği söylenmektedir! Ningen’lerin insan gibi gözleri ve ağızları vardır; fakat vücutlarının geri kalanına ilişkin tasvirler değişiklik göstermektedir. Kimine göre yüzgeçleri veya kol, bacak benzeri yapıları bulunur. Kimine göreyse parmaklı ellere sahip kolları ve bacak yerine denizkızı gibi yüzgeçleri vardır. Ancak dikkat edin; Ningen görüntüleri, bir buzdağına, balinaya, yunusa, kedibalığına ait çıkabilir!

Antarktika ve Avustralasya bölgesinde yer alan bu yaratıklar arasından en çok ilginizi çeken hangisi oldu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* İrlanda Mitolojisinden Tüyler Ürperten 10 Acayip Yaratık

Kaynak: Mentalfloss

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Brave New World Cesur Yeni Dünya fragman NBC Peacock

Brave New World Uyarlamasından İlk Fragman

justice league dark hbo max

Justice League Dark, Overlook ve Duster HBO Max Dizisi Oluyor