in ,

Ay Yok Olsaydı Yaşanabilecek 7 Muhtemel Olay

Dünya’nın tek uydusu olan Ay yok olursa neler yaşanırdı? Yedi maddelik bir listeyle uydumuz olmadan yaşanacak muhtemel olayları sıraladık.

Ay yok olursa ne olur?

Güneş Sistemi’nin 4.5 milyar tarihi boyunca parlak yıldızımızın etrafında dönerken neredeyse sürekli yanımızda olan tek uydumuz Ay yok olursa neler yaşanırdı?

Dolunayda geceyi aydınlatan, insanların ve hayvanların davranışlarını etkileyen, adet döngüsü üzerinde bile kontrolü olan Ay, yok olursa büyük bir felaket yaşanacağı kaçınılamaz ama Dünya’daki hayatı da beraberinde götüreceğini söylemek abartı olurdu.

Gelin yaşanacaklara bakalım.

İşte “Ay Yok Olursa Ne Olur?” Soruna Cevap Olacak 7 Muhtemel Olay

1. Zayıf Meteor Yağmurları Yaşanırdı

Ay’ın yok olması, Dünya’ya yüksek oranda enkaz gelmesine sebep olurdu. Gelgelelim, gezegende hayatın yok olması söz konusu değil. Ay’ın kütle çekimini bozup içeriden patlamasını sağladığımızı düşünelim. Patlama güçsüz olursa enkazlar bir veya birden fazla yeni uydu oluştururdu. Çok güçlü bir patlama hiç sağlam enkaz bırakmaz ve Dünya, Jüpiter’dekine benzer bir halkaya sahip olurdu.

ay yok olursa ne olur?

Yeniden birleşmeyi imkânsızlaştıracak kadar güçlü ama Ay’ı tamamen toz hâline getirmeyecek kadar güçsüz bir patlama ise, Dünya’ya düşen meteorlara sebep olur. Devasa ve yoğun bu meteorlar dinozorları yok edenden büyük olsa da, saatte sekiz kilometre hız ile vuracağı için, etkisi çok daha küçük olacak. Dinozorları yok eden meteorun, tahminen saatte yüz kilometreden daha yüksek bir hıza sahip olduğunu hatırlatalım.

2. Geceler Çok Daha Karanlık Olurdu

Ay ve bütün kalıntıları yok olduktan sonra, gökyüzündeki ikinci en parlak obje ortadan kalkmış olacak. Güneş, Ay’ın en parlak hâlinden bile 400 bin kat ve Ay da, kendisinden sonraki en parlak obje olan Venüs’ten 14 bin kat daha parlak. Ay olmadığı zaman, geceleri Dünya’yı kaplayan zifiri karanlığı def eden hiçbir engel kalmamış olacak.

3. Tutulmalar Yok Olurdu

ay tutulması

İster güneş tutulmalarından (tam ya da parçalı) isterse ay tutulmalarından bahsedelim. Dünya’nın uydusu yok olduğunda bu olağanüstü doğa olayları yaşanmayacak. Tutulma için üç gök objesi gerekiyor; gezegen, gezegenin uydusu ve gezegenin yıldızı. Tek doğal uydumuz var olmadığı müddetçe, Dünya’nın gölgesine giremez.

4. Günlerin Süresi Sabit Kalırdı

Evet, bir gün 24 saat ama her zaman böyle değildi. Birkaç milyar yıl önce 10, dinozorlar yaşarken 22 saatti. Ay’ın gezegenimize uyguladığı minik kütle çekimi, Dünya’nın dönüşünü sürekli olarak yavaşlatıyor. Her birkaç yüz yılda, bir saniye kadar yavaşlıyoruz. Bu bir saniye milyar yıllardan bakıldığında önemli bir fark yaratıyor. Dört milyon yıl sonra, 29 Şubat’a ihtiyaç duymayacağız bile. Çünkü dönüş yavaşlıyor ve günler uzuyor. Ay olmazsa, bu süreç sona erer ve Güneş yok olana kadar her gün 24 saat sürer.

5. Gelgitlerin Ortadan Kalkmasıyla Dalgalar Zayıflardı

Güçlü ve zayıf gelgitler Ay sayesinde yaşanıyor. Güneş, her gün gördüğümüz dalgalar üzerinde çok küçük etkiye sahip. Özellikle de İlkbahar gelgiti ve on beş gün gelgitleri sadece Ay’ın etkisinin sonucu. Ay olmadığında, sadece ilkbahar gelgitlerinin dörtte biri kadar boyuttaki dalgalara yaşanırdı.

6. Eksen Dengesizlikleri Yaşanırdı

ayın yok olması

Dünya dengeli bir eksenle dönüyor. 23.4 derecelik bir açıyla, Güneş’in etrafında süzülüyoruz. Ay’ın bu konuda pek etkisi olmadığını düşünebilirsiniz ama on binlerce yıllık süreçlerde bu eğim değişim gösteriyor. En düşük 22.1 ve en yüksek 24.5’e ulaşıyor. Ay, eğimin büyük oranlarda değişmesinin önündeki tek engel. Mars gibi büyük uydulara sahip olmayan gezegenler, çok daha büyük eğim değişiklikleri yaşıyor ve Ay’sız bir Dünya’nın tahmini eğimi de 45 dereceye kadar ulaşabilir. Yani, Kutuplar her zaman soğuk, Ekvator her zaman sıcak olmaz. Dengeleyici bir Ay olmadan buz çağları her birkaç bin yılda bir Dünya’nın farklı bölgelerini etkiler.

7. Evren’e Açılan Penceremiz Kapanırdı

Bildiğimiz kadarıyla, insanlık kendi isteğiyle gezegenini terk edip başka bir gök cismine ayak basan tek canlı türü. Bunu yapabilmemizin önemli sebeplerinden birisi de Ay’ın yakınlığı. Gezegenimizle arasındaki 380 bin kilometrelik mesafesi bir roketin üç günde gitmesini ve gönderilen sinyallerin 2.5 saniyede varmasını sağlıyor. Ay’dan sonraki en yakın gök cisimleri, Venüs ve Mars’a gitmek aylar sürer, dönüş yolculuklu bir ziyaret bir yıl alır ve sinyal süreleri dakikalarla ölçülürdü. Ay olmadan, Dünya’nın dışındaki evrene ulaşmamız çok daha güçleşirdi.


Sizler gezegenimizin uydusuz kalması durumunda başka hangi olayların yaşanacağını düşünüyorsunuz? “Ay yok olursa ne olur?” sorusuna sizin yanıtlarınız neler? Yorumlarınızı ve teorilerinizi bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Forbes

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Cagatay_Cakmak Cagatay_Cakmak dedi ki:

  “Dünya, Jüpiter’dekine benzer bir halkaya sahip olurdu” cümlesi sonrasını okumadım. Satürn olmasın o?

 2. Avatar for alper alper dedi ki:

  Hoşgeldiniz.

  Bence okumaya devam edebilirsiniz.

 3. Avatar for Abraxas Abraxas dedi ki:

  Neal Stephenson okumaya devam edip Seveneves’i yazdı. :slight_smile:

 4. Avatar for isos81 isos81 dedi ki:

  Seveneves’i aşırı merak ediyorum. Arkadaşlar öneriyor şiddetle.

 5. Avatar for Abraxas Abraxas dedi ki:

  Ben de çok övüldüğü için merak ediyorum ama uzunluğu gözümü korkutuyor. Stephenson’a da bir yerden başlamak lazım, tüm kitapları 1000 sayfa.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

İngilizce İlk Türk Bilimkurgu Öykü Antolojisi - Anthology of Turkish Science Fiction Stories

İngilizce Dilinde Basılan İlk Türk Bilimkurgu Öykü Antolojisi Raflarda

Christopher Nolan, Zack Snyder'ı Övdü

Christopher Nolan, Zack Snyder’ın Bilimkurgu ve Süper Kahraman Filmleri Üzerindeki Etkisini Övdü