in ,

2000’li Yılların En İyi 10 Bağımsız Korku Filmi

Bağımsız korku filmleri listesi sizlerle! 2000’li yıllarda vizyona girmiş en iyi, en sıra dışı ve deneysel korku yapımlarından bir seçki.

Bağımsız Korku Filmleri 2000 En İyi Yapımlar
- Reklam -
- Reklam -

Bağımsız korku filmleri belki her salonda gösterilmeyebilir. Düşük bütçesini karşılayacak kadar bile gişe hasılatı elde etmekte zorlanabilir. Ancak yine de yönetmenlerinin yaratmak istediği eseri dış etkenler olmadan üretme imkânı bulması, bağımsız sinemanın en güzel yanı.

Son yıllarda çevrim içi yayın platformları sayesinde belki unutulup gidecek pek çok eser göz önüne çıkma şansı bulsa da, 2000’lerde durum böyle değildi. Özellikle korku türü A24’dan imzasıyla vizyona giren The VVitch ve The Lighthouse gibi eserlerle yakın geçmişte yeni bir kabuğa büründü.

Yanlış zamanda yayınlanarak belki türün hayranlarının bile gözünden kaçmış olabilecek, 2000-2010 arasında yayınlanan bağımsız korku filmleri odaklı bir liste ile karşınızdayız.

- Reklam -

2000’li Yıllarda Vizyona Giren En İyi Bağımsız Korku Filmleri Listesi

10. Ginger Snaps – Vahşet (2000)

Korkunun sevilen alt türlerinden kurt adam filmleri Ginger Snaps’a kadar erkek ağırlıklı bir alandı. Ginger Snaps, bilindik hikâyeyi aldı ve bol kanlı, feminist bir kadın olarak kimliğini bulma öyküsüne dönüşürdü. Emily Perkins ve Katharine Isabelle’nin başrollerinde olduğu yapımda, iki kardeşin hayatı bir kurt adam saldırısı sonucu tamamen değişiyor.

Ginger Snaps bağımsız korku filmleri

Kardeşlerden Ginger dönüşümüne alışmaya çalışırken bir taraftan da yemek ve sekse karşı yeni gelişen açlığını dindirmek için uğraşıyor. Briggite ise kardeşinin hastalığına bir çare bulmakta son derece kararlı.

9. Eden Lake – Kan Gölü (2008)

Eden Lake en iyi korku filmi bağımsız

James Watkins’in düşük bütçeli yapımında Kelly Reilly ve Michael Fassbender başrolleri paylaşıyor. İkili, hafta sonlarını geçirmek ve eski bir dostlarını ziyaret etmek için gittikleri gölün yakınlarındaki kasabada yaşayan gençler tarafından taciz ediliyor. Kasabanın yetişkinlerine çocuklarını şikayet etmek için gittiklerindeyse elmaların daldan uzağa düşmediğini fark ediyorlar ve tatilleri cehenneme dönüyor.

8. Bubba Ho-Tep (2002)

bubba ho tep

Korku komedi türünün hayranları için var olan en değerli yapımlardan birisi Bubba Ho-Tep. Bruce Campbell yapımda kendi ölümünü tezgahlayıp, gözlerden uzak bir hayat yaşayan Elvis Presley’yi canlandırıyor. Elvis’in son günlerini geçirmek için gittiği bakımevine dadanan bir Mumya ile korku dolu savaşı ise güldürürken ürpertecek sahnelerle dolu. Elvis yetmediyse, filmde merhum Başkan Kennedy olduğunu iddia eden bir karakterin de rol aldığını da belirtelim.

7. Martyrs – İşkence Odası (2008)

Vahşi, kanlı ve rahatsız edici korku filmlerini sevenlerin bile izlerken bir tuhaf hissetmesini sağlayacak bu Fransız yapımı ölümden sonra ne olduğunu merak eden bilim insanlarını konu alıyor. Sorunun cevabını ise bir grup kadına düzenli olarak ölümle yaşamın arasında kalacak derecede işkence yapmaktan geçtiğine karar veriyorlar.

Martyrs bağımsız korku filmleri

Beyaz perdeyi en uçlarda kullanmak gerektiğine inanan Yeni Fransız Aşırıcılığı dalgasının önemli örneklerinden olan Martyrs, psikolojinizle midenizi eşit düzeyde bozacak.

6. The Descent – Cehenneme Bir Adım (2005)

The Descent korku

Apalaş Dağları’nda esir kalan birkaç kadının yamyam insansılarla dolu mağaralardan kaçmak için verdiği savaş bağımsız yönetmen Neil Marshall’ın en iyi işi olarak görülüyor. 100 dakikadan uzun süresine rağmen ne zaman bittiğini anlayamayacağınız sürükleyiciliği ve klostrofobik sahneleri, 3.5 milyonluk bütçeli bu filme gişede 57 milyon dolar kazandırdı. Cehenneme Bir Adım listedeki en başarılı işlerden birisi.

5. Timecrimes – Suç Zamanı (2007)

Korku türünde zaman yolculuğu kavramını en iyi inceleyen bu bilimkurgu gerilim filmi İspanyol korku sinemasının en başarılı örneklerinden. Karra Elejalde’nin bir zaman makinesine denk gelen Hector’u canlandırdığı yapım, içinden kurtulması imkânsız gözüken bir döngüyü anlatıyor.

- Reklam -

Timecrimes

Zamanda bir saat geriye giden Hector’un döngüden kurtulmak için tek yolu her saat bir yenisi ortaya çıkan paralellerini öldürmek.

4. An American Crime – Bir Amerikan Suçu (2007)

An American Crime gerçek bir hikâyeyi anlatıyor. Elliot Page’in 16 yaşındaki Sylvia Likens’i canlandırdığı hikâyede, Likens ve kardeşi Jenny orta yaşlı Gertrude Baniszewski’ye evlatlık olarak veriliyorlar.

An American Crime 2007

Kendi çocukları ve komşuların yardımıyla Likens’i bodruma kilitleyen Baniszewski, genç kıza aylarca fiziksel ve psikolojik şiddet uyarlıyor. Amerikan korku sinemasının gerçekçiliğiyle öne çıkan bu örneği izlerken acı veriyor.

3. REC – Ölüm Çığlığı (2007)

REC olay yeri görüntülerinden oluşan en iyi korku filmlerinden birisi kabul ediliyor. İspanyol yapımı filmde yerel bir gazetecinin, itfaiye erleriyle bir gece geçirme kararının sonuçlarını izliyoruz.

rec en iyi korku filmleri

Bir binada esir kalan kadını kurtarmak için yola çıkan itfaiyeciler, içeri girer girmez dehşetle karşı karşıya kalıyor. Bina, hükümet yetkilileri tarafından hiçbir sebep gösterilmeden mühürlenince, çağrıyı yapan kadın, itfaiye erleri ve gazeteci ana karakterimiz içeride kapalı kalıyor. Binanın tek sakinleri onlar değil.

2. Shaun of The Dead – Zombilerin Şafağı (2004)

Shaun of The Dead

Mutlu sonlu zombi filmleri listemizde de yer verdiğimiz Shaun of the Dead, bu sıralamada da kendine yer buluyor. Simon Pegg’in korku komedisi türündeki filmi düşük bütçesiyle kült mertebesine erişmiş bir korku şaheseri.

1. Let the Right One In – Gir Kanıma (2008)

Let The Right One In

İsveç yapımı Låt den rätte komma in, geleneksel vampir hikâyelerinden çok uzak. 1980’lerde geçen hikâye, karla kaplı Stockholm’den pek çok güzel manzara sunarken, on iki yaşındaki birisi vampir iki çocuğun aşkını anlatıyor. Oskar ve Eli’nin ilişkisi bir yere kadar izleyicilerin kalbini ısıtıp sonrasında sıcak kanını emiyor. Yapıma gotik filmler listemizde de yer vermiştik.

Sizin 2000’li yıllardan kalma sevdiğiniz bağımsız korku filmleri hangileri? Yorumlarınızı ve önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da belirtmeyi unutmayın.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Oni Oni dedi ki:

    Bu listeden sadece Eden Lake’e itiraz ederim, göllü bir şey olacaksa keşke Lake Mungo olsaymış.

  2. Avatar for Ferit_Gul Ferit_Gul dedi ki:

    Benim favorim “Gir Kanıma…”

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Fırtına Mevsimi - Bir Witcher Romanı - Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski’nin “The Witcher” Serisinde 8. Kitap “Fırtına Mevsimi” Okurla Buluşuyor

Irak Assur Tanrısı Lamassu Kabartması

Irak’ta Assur Tanrısı Lamassu Kabartmasını Taşıyan 2.700 Yıllık Yapı Gün Yüzüne Çıkartılıyor