in ,

Band of Brothers Hakkında 10 İlginç Bilgi

Band of Brothers hakkında her şey! HBO’nun 2001 tarihli kült mini dizisi Kardeşler Takımı ile ilgili ilginç bilgiler sizlerle.

Band of Brothers Dizisi Hakkında İlginç Bilgiler
- Reklam -
- Reklam -

II. Dünya Savaşı milyonlarca insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Dönemi konu alan onlarca dizi, film ve belgesel yapıldı. Ama belki de bu yapımların arasında en çok iz bırakanlardan birisi Band of Brothers dizisiydi. Peki bunca ses getiren Kardeşler Takımı dizisi hakkında neler biliyoruz? Bizimle birlikte dizinin yapım sürecine dair bazı ilginç bilgilere konuk olmaya hazırlanın!

Steven Spielberg ve Tom Hanks gibi iki usta ismin ellerinden çıkan, 125 milyon dolar gibi büyük bir bütçeyle gerçekleştirilen bir yapım Band of Brothers. Bir askerin kariyerinin başından sonuna dek yaşadıklarıyla, savaşın tüm acılarını ve o kardeşlik hissini bizlere aktarmayı başarabilen o ender yapımlardan birisi. 2001 yılında yayınlanmış olmasına rağmen bugün hâlâ izleyenleri etkileyebilecek bir görsel efekt kalitesine sahip.

Gelin bu muazzam dizinin nasıl yapıldığına ve harcanan o büyük emeğe bir göz atalım.

- Reklam -

İşte Band of Brothers Dizisi Hakkında Bazı İlginç Detaylar

1. Band of Brothers’ın O Zamana Dek Hiç Duyulmamış Bir Bütçesi Vardı

Band of Brothers dizisi 1990’lı yılların sonunda televizyon ekranlarına giden yolcuğuna başladığında HBO’nun en büyük endişelerinden birisi dizinin bütçesiydi. Game of Thrones gibi dizilerin çekildiği bugünlerde yayıncı kuruluşun büyük bütçelerle çalışmaya alışması elbette ki daha sıradan bir durum ama o zamanlarda Band of Brothers’ın bütçesi ağıza alınmayacak kadar büyük bir rakamdı.

Kardeşler Takımı Oyuncuları

Bütçe görüşmeleri ilk başladığında mini-dizinin bütçesinin toplamda 125 milyon dolar civarı olacağı ve bunun da bölüm başı yaklaşık 12 milyon dolar yapacağı konuşuldu. Bu bütçe o zamanın en prestijli, en popüler dizilerini bile ufacık gösterebilecek bir devlikteydi. Diziyi tanıtmak için ayrılan reklam bütçesi de bu büyüklükten nasibini almıştı (en az 15 milyon dolar). Peki HBO’yu bu parayı vermeye ikna eden şey neydi? Elbette ki bir sürü etken vardı ama Hanks’i ve Spielberg’ü diziye dahil edecek olmak kesinlikle yardımcı olmuştu.

Tom Hanks 2001 yılında bu konu hakkında The New York Times gazetesine şöyle söylemişti:
“Şaşkınlığa uğradıklarını reddedemem, elbette uğradılar. Ama gerçekleri ekrana getirmek ucuz bir şey değildir. Bunu yapabilmek için ceplerinizin derin olması gerekir ve HBO derin ceplere sahip.”

2. Jeep Adlı Arazi Aracı Markası, Band of Brothers’ın Tanıtımına Yardımcı Oldu

Band of Brothers dizisinin reklam bütçesi de en az dizinin kendi bütçesi kadar yüksekti. Olabildiğince çok izleyici çekmek isteyen kanal bu konuda tarihinde bir ilke imza atarak yabancı bir firmayla partnerliğe imza attı. Bu firma, o ikonik aracının altmışıncı yılını kutlayan Jeep idi. İkinci dünya savaşının ikonik arabalarından birisi olan Jeep dizi boyunca 1000’den fazla defa ekranda gözüktü ve çok doğal bir ürün yerleştirmeye dönüştü.

Kardeşler Takımı - Jeep

HBO, Jeep ile beraber diziyle bağlantılı altı reklam serisi çekti. Reklam serisi Fransa, Normandiya’daki Utah sahilinde çekilmiş ki bu bölgede reklam çekmek öyle kolay değilmiş. Reklamlar televizyonda yayınlandı ve HBO’ya oldukça geniş bir kitleye ulaşma fırsatı sundu.

3. Band of Brothers Dizisi Birleşik Krallık’ta Tartışmalara Yol Açtı

Dizi hem Amerika’daki hem de diğer ülkelerdeki izleyiciler tarafından hoş karşılansa da İngiltere’de daha yayınlanmadan bir sürü tartışmaya sebep oldu.

The Guardian gazetesine göre bu tartışmaları tetikleyen şey The Daily Mail gazetesindeki bir haber. Bu haber dizide İngiliz askerler olmadığı için diziyi lanetliyormuş. Her ne kadar dizi aslen küçük bir Amerikan taburunun savaşın son yıllarında neler yaşadığını anlatsa da bu durum The Daily Mail’ı dizinin odağı bu kadar küçük olduğu için onu eleştirmekten alıkoymamış.

Bu haberin üzerine bir de bazı İngiliz savaş gazileri ortaya çıkarak Band of Brothers dizisini İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan binlerce İngiliz için büyük bir utanç kaynağı ve hakaret olarak gördüklerini söylemişler. Dizinin tarihi olayları hatalı ve savaşı da sadece Amerikalılar kazanmış gibi gösterdiğini söylemişler. Ama bu tartışmalar fazla uzun sürmemiş ve dikkate alınmamış.

4. Band of Brothers (Kardeşler Takımı) Dizisinin Yapım Ekibi Devasaydı

İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan ve 10 saatlik bir mini-dizi olan Band of Brothers’ı çekmek bugün bile büyük bir iş olurdu ama dizinin çekildiği yıllarda bu işi yapmak özellikle devasa bir şeydi. Bazı rakamlar da yapımın ne kadar büyük olduğunu kanıtlar nitelikte: 2.000 adet Amerikan ve Alman askeri üniforması, 1.200 adet eski üniforma, 10.000’den fazla figüran, günde 14.000’den fazla cephane ve diyaloğu olan 500 rol kullanılmış.

band of brothers dizi

Özel efektler öylesine devasaymış ki üçüncü bölüm sona erdiğinde Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) filminden daha fazla alev efekti kullanılmış. İlk bölümün savaşı değil de eğitim kampını anlattığı düşünülünce bu bayağı etkileyici bir durum.

5. Band of Brothers Çoğunlukla Tek Bir Yerde Çekildi

Band of Brothers dizisinin senaryosu Easy Bölüğü’nün Avrupa Kıtası’nın yarısını farklı ülkelerden ve iklimlerden geçerek nasıl arşınladığını anlatıyor. Bizi böylesine fazla gezdirmesine rağmen belirli mekanlarda çekilmek zorunda olan kısımlar dışındaki tüm yerler genellikle aynı yerde çekilmiş. İngiliz hükûmetinin sağladığı büyük vergi indirimi sayesinde yapım ekibi Hatfield Havaalanı’na yerleşmiş ve yakınlarda bulunan 44 dönümlük fabrikayı da dev bir stüdyoya dönüştürmüşler.

Bazı hangarlar kostümleri, kullanılan sahne dekorasyonlarını, silahları, tankları ve diğer malzemeleri saklamak için kullanılırken bazılarını da çeşitli setlere dönüştürmüşler.

6. Tek Bir Kasaba Seti, Neredeyse Bir Düzine Farklı Kasabaymış Gibi Kullanıldı

Band of Brothers

Band of Brothers dizisi genellikle stüdyoya çevrilen Hatfield’da çekildi. Yapımcı ekip o kadar küçük bir alanda Avrupa’nın farklı kısımlarını canlandırabilmek için bazı ayarlamalar yaptılar. En önemli parçalardan biri 48 dönümlük alana kurulmuş bir kasaba setiydi. Böylesine bir seti inşa etmek bile muazzam bir olayken Easy Bölüğü’nün ziyaret ettiği çeşitli yerleri canlandırmak adına setin İngiltere, Hollanda, Belçika ve diğer yerlere göre sürekli değiştirilmesi gerekti. En sonunda bu set 11 farklı kasabayı canlandırmış oldu.

- Reklam -

7. Kardeşler Takımı Dizisinin Bastogne’da Çekilen Kısımları Aslında Kapalı Mekânda Çekilmişti

Band of Brothers dizisinin en rahatsız edici kısımlarından birisi Bastogne isimli 6. bölümde yer alıyordu. Bulge Muharebesi’nin tam ortasında giderek azalan ikmal maddeleriyle kalakalan Easy Bölüğü, devasa Alman ordusuna, açlığa ve dondurucu soğuğa karşı verdikleri savaşa rağmen konumlarını korumaya çalışıyorlardı. Bu gerçekten de çok çarpıcı bir bölümdü ama çoğu zaman oyuncular zorluk çekiyorlarmış gibi taklit yapıyorlardı. Bölüğün siperlere sığındığı, bulabildikleri tüm ilacı ve yiyeceği kullandığı kısımlar genellikle Hatfield’deki hangarlardan birinin içine inşa edilmiş devasa bir sette çekilmişti.

YouTube video

Yapım ekibi bir sürü gerçek ağacın yanında fiberglastan yapılmış ağaçlar da kullanmış. Fiberglass ağaçlar alman bombaları karşısında kırılmaları ve gerçekçi gözükmeleri içinmiş. Yapay kar yaratmak içinse kâğıtla karışık çeşitli polimerler kullanılmış. Bu bölümdeki kar efektini yapabilmek için tam 151 ton kağıt kullanılmış ve tüm seti karla kaplamak dört hafta sürmüş.

“Bu bir sette, herhangi bir şeyi gerçekleştirmek için harcadığımız en büyük kâğıt miktarı,” diye belirten kar efektleri uzmanı David Crownshaw sözlerine şöyle devam etmiş: “Bunun için Guinness Rekorlar Kitabı’na girmemiz gerekir.”

8. Band of Brothers’ta Kullanılan Silahlar Gerçekti

Band of Brothers’taki tüm önemli karakterler dizi boyunca en az bir kere silah çekiyorlar ve Easy Bölüğü’ndeki askerlerin çoğunu güvenilir M1 Garand Tüfekleri yanlarında olmadan görmüyoruz.

İkinci Dünya Savaşı silahları bu dizi için olmazsa olmazdı. Tom Hanks ve Spielberg silahların olabildiğince gerçek görünmesinde ısrar ettiler; dolayısıyla bir silah satıcısına giderek, yapım ekibi için o döneme ait 700 gerçek silah aldılar. Kauçuktan yapılan bir sürü başka silah da kullanıldı, bu silahlara genelde kılıflarında tutulan tabancalar da dahildi. Buna rağmen Easy Bölüğü’nün düşmana ateş açtığını sık sık görebiliyorduk. İşte o sahnelerde gerçek silahları ateşliyorlardı.

9. Band of Brothers Dizisinin Oyuncu Kadrosu O Zamanın Yıldızlarının ve Parlamaya Yeni Başlayan Oyuncularının Bir Karışımından Oluşuyordu

tom hardy band of brothers

Band of Brothers dizisi diyaloğa sahip yüzlerce role sahip olduğu için yapım ekibi genç aktörlerden oluşan bir asker grubu oluşturmaya karar verdi. Bu oyuncuların çoğu o zamanlar için tanınmıyordu. Eğer ki geriye dönüp diziyi tekrar izlerseniz, şimdilerde büyük film yıldızlarına dönüşen bu kişilerin genç hallerini görebilmeniz mümkün. Şimdilerde devleşen bu isimlerin arasında James McAvoy, Tom Hardy, Simon Pegg, Michael Fassbender, Colin Hanks, Dominic Cooper, Jimmy Fallon ve Andrew Scott gibi isimler yer alıyor.

10. Band of Brothers Oyuncuları 10 Günlük Bir Askeri Eğitime Aldı, Bu Eğitim Onların Diziyle Bağ Kurmaları Sağladı

Oyuncuların, canlandırdıkları karakterlerin içinde bulundukları askeri kültürü daha iyi kavrayabilmelerini sağlamak için 10 gün süren ve günde 18 saat çalışmalarını gerektiren bir askeri eğitim uygulanmış. Onları uygun fiziksel ve mental pozisyona sokması için görevlendirilen kişi ise Yüzbaşı Dale Dye imiş.

Dye, hem eski bir denizci hem de Vietnam gazisi. Ordudan ayrıldıktan sonra Hollywood’a adım atan askerlerden birisi. Hollywood’ta teknik danışmanlık yapıyormuş ve diziye de hem askeri danışman olarak hem de Albay Robert Sink’i canlandırarak katkı sağlamış. Askeri eğitimleri kendisi yönetmiş ve ayrıca önemli savaşlarda ekibe yardımcı olarak her şeyin olabildiği kadar gerçeğe uygun görünmesini sağlamış. Easy Bölüğü’nü canlandıran askerlere göre onun sayesinde daha da yakınlaşmışlar ve kendilerini gerçek bir birlik gibi hissetmişler.

HBO Kardeşler Takımı

Çavuş Malarkey karakterini canlandıran Scott Grimes bu deneyimi şu şekilde aktarıyor:

“Askeri eğitimdeyken duvarları yumrukluyorsunuz. Mental ve fiziksel açıdan kişisel sınırlarınızın ötesine geçmeniz gerekiyor. Askeri eğitim sırasında geçirdiğimiz ilk gece ağlayan insanlar oldu, onların yanındaydım ve onlar da benim yanımda oldular.”

Görünen o ki Band of Brothers oyuncular için de onları birbirlerine yaklaştıran, İkinci Dünya Savaşı’ndaki askerlerin yaşadıkları acıları yaşatmayı az da olsa başarabilen bir tecrübe olmuş. Yaşananları bizlere aktarabildiği kadar oyunculara da aktarabilmiş ve belki de bu yüzden, tüm o büyük setler ve oyuncular bir araya geldiğinde ortaya böylesine iyi bir iş çıkmış. Çalışanlar yaptığı işe gerçekten elinden gelen her şeylerini koymuş. Band of Brothers tam da bu yüzden yapılan övgüleri ve verilen yüksek puanları hak ediyor.

Aynı evrende geçecek bir devam dizisi olarak tasarlanan Masters of Air’ın da yolda olduğunu hatırlatalım.

Sizler Band of Brothers (Kardeşler Takımı) dizisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    “Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)” filminin o güne kadar ki en çarpıcı gerçek savaş sahnelerine sahip olmasının ve konusunun diğer savaş filmlerinden ayrı olmasının estirdiği fırtınayla, HBO bu dizinin yapılmasına karar vermişti diye hatırlıyorum :sweat_smile: Bu kararı vermekle de çok doğru bir iş yapmışlardı, bu dizi de aynen o film gibi o güne kadar ki en çarpıcı gerçek savaş sahnelerine sahip dizi olmuştu. Ülkemizde de o yıllarda kaliteli dizileri yayınlayan ve bize nefes aldıran CNBC-e kanalında birkaç sezonunu izlemiştik. Bana göre diziler konusunda HBO gerçekten bir markaydı, zirvede yer alıyordu, hangi konunun dizi yapılmasını ele alsalar inanılmaz bir ustalıkla ve çekicilikle, hakkını vererek yapıyorlardı :slightly_smiling_face: Son yıllarda başka bir platform tarafından satın alındı diye anımsıyorum, bence bu yüzden artık kaliteli dizi izleyemiyoruz gibi geliyor :cry:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Stray Film Oluyor

2022’ye Damga Vuran Bağımsız Oyunlardan “Stray” Filme Uyarlanıyor

Poor Things Yorumları

Frankenstein Esintili “Poor Things” Filmine İlk Tepkiler Geldi: Emma Stone İkinci Oscar’ına Yürüyor