in ,

Gizemli Sokak Sanatçısı Banksy Hakkında 7 Gerçek

Banksy kimdir, sorusu hâlâ yanıt bulabilmiş değil. Gizemli sokak sanatçısı hakkında bilinenler ise türlü teorilerde ve eserlerinde saklı.

banksy kimdir hakkında bilgi
- Reklam -
- Reklam -

Banksy kimdir? Herkesin merak ettiği milyon dolarlık soru, beraberinde sayısız teoriyi getiriyor. 1990’lardan beri İngiltere’nin duvarlarını süsleyen Banksy hakkında pek çok dedikodu var. Kimliğinden, yaşına, cinsiyetine ve tek bir insan olup olmadığına kadar kendisine dair neredeyse hiçbir şeyi kesin olarak bilmiyoruz.

Geçen günlerde yarım ton ağırlığındaki bir eseri 463 bin dolara satılan sanatçı, çağımızın grafiti adına en önemli işlerinden bazılarına imza atıyor. Hem politik duruşu hem estetik bakışı hem de sakladığı kimliği ile Banksy gerçek bir fenomen.

Kırmızı Balonlu Kız, Flower Chucker, Mona Lisa With A Smiley, Holiday Snaps ve Better Out Than In gibi çalışmaları ile bilinen sanatçıyı daha yakından tanıma zamanı.

- Reklam -

İşte, 21. yüzyılın en gizemli sanatçılarından, “Banksy kimdir?” sorusuna yanıt olabilecek bazı bilgiler!

Banksy Kimdir? Grafiti Ustası Sanatçı Hakkında Bazı Bilgiler

Banksy olarak tanınan sokak sanatçısı gizliliğiyle ünlü. Kendisinin gerçek kimliğini sadece yakın çevresi ve 2003’te verdiği röportajı gerçekleştiren gazeteci tarafından biliniyor. İzlerini takip etmek isterseniz, yola Bristol’den başlamanız lazım, 90’larda ilk kez ortaya çıktığı şehirden.

1. İlk Röportajını 2003 Yılında Verdi

banksy eserleri

Yavaş yavaş ünlenen Banksy, 2003’te The Guardian gazetesinden Simon Hattenstone ile bir röportaj gerçekleştirmişti. Fotoğrafının çekilmesine izin vermedi ama Hattenstone kendisini şöyle tabir ediyordu:

“Beyaz, 28 yaşında, rahat giyimli, gümüş bir dişi, kolyesi ve küpeleri var. Jimmy Nail ile The Streets’teki Mike Skinner arasında bir görünüşü var.”

2. Belgesel Filmi ile Oscar Adaylığı Kazanmıştı

Exit Through The Gift Shop

Banksy’nin filmi Exit Through The Gift Shop, 2010 Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında adaylık kazandı. Sanatçı kılığını değiştirerek seremoniye gelmeyi teklif etti fakat Akademi bu teklife sıcak bakmadı. Ödülü de Charles Ferguson’un Inside Job filmi aldı.

3. Ünü Obama ve Steve Jobs’la Yarışır Boyutta

banksy daktilo

Yine 2010’da Time dergisinin En Etkili 100 Kişi listesine girdi. Barack Obama ve Steve Jobs gibi isimlerle aynı listeyi paylaşan sanatçıdan dergide kullanılması için bir fotoğraf istendi. Banksy de bugün ikonikleşen kafasının üstüne kesekağıdı geçirdiği fotoğrafı yolladı.

- Reklam -

4. Disneyland Eleştirisi: Dismaland

Dismaland

Banksy 2015’te Dismaland’ı açtı. Disneyland’in bir ironisi olan park, Weston-super-Mare kasabasının hemen dışında konumlanmıştı. Yemekler yenilemeyecek kadar kötüydü, çalışanlar hiçbir işe yaramıyordu ve etkinlikler eğlenceli değildi. Üstüne üstlük, çalışanlar her gün eylem yapıyordu. Ziyaretçiler bu parkta geçirdikleri zamanı büyük bir özlemle anıyor.

5. Sokaklardan Galerilere ve Açık Artırımlara Ulaşan Bir Yolculuk

sokak duvar sanatı

Bir zamanlar Banksy’nin çalışmalarını sadece sokaklarda görürdünüz. Zaman içerisinde eserleri Louvre Müzesi dahil pek çok galeri ve müzede sergilenir oldu. Bugünlerde Banksy eserleri açık artırımlarda yüz bin dolarları buluyor. Banksy imzalı bir tablosu olanlar, koleksiyonunun incisi olarak görüyor.

6. Gerçek Adı…

bisiklet grafiti

Kesin olmayan birkaç aday var. Massive Attack grubundan Robert Del Naja, Exit Through the Gift Shop filminin başrolü Thierry Guetta ve Bristollü bir başka sokak sanatçısı Robin Gunningham’ın Banksy olduğuna dair pek çok teori mevcut. Belli mi olur, belki de Banksy gözlerimizin önünde saklanıyordur.

7. İsmini Belki de Asla Bilemeyeceğiz

banksy grafiti

Banksy’nin ünlü eserlerinden birisi, “Grafiti bir şeyleri değiştirseydi illegal olurdu,” diyor. 2003’teki röportajında da kimliğini açıklamamasını sokak sanatının illegal olmasına bağlıyor. 14 yaşında okulu bırakan sanatçı, birkaç kez hapse de girip çıkmış ve grafitiden yakalanırsa bu sabıkası yüzünden büyük bir ceza alması lazım. Belki de bu yüzden asla kendisini kamera karşısında konuşurken göremeyeceğiz.

Banksy ile ilgili sizin teorileriniz neler? Sanatçının kim olduğuna dair bir fikriniz var mı? Eserlerini nasıl buluyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Google Arts

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adı Sıfır Luigi Ballerini

Luigi Ballerini’nin Ödüllü Distopya Romanı “Adı Sıfır” Türkçe Raflarında

spider-man 3 willem dafoe green goblin

Spider-Man: No Way Home Ana Kötüsü Willem Dafoe’lu Green Goblin Olabilir