in , ,

Bilimkurgu Temalı Aklınızı Başınızdan Alacak 20 Anime Önerisi

Bilimkurgu temalı anime önerileri ile karşınızdayız. Siberpunktan zaman yolculuğuna, türle ilgili anime tavsiyeleri bu yazıda sizleri bekliyor.

bilimkurgu anime önerileri

Bilimkurgu anime önerileri sizlerle! Peki bu türün adını duyunca aklınıza ne geliyor? Eğer uçan arabaların olduğu, uzay gemileriyle seyahat edilen bir gelecek dışında başka şeyler yok sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Bilimkurgu demek sadece teknolojik gelişmeler demek değildir. Hayatımıza ve teknolojiye yön veren, yeni fikirlere ilham veren bir türdür. Bu listemizde de bunu göreceksiniz.

Bilimkurgunun daha iyi anlaşılması için birkaç alt türünden bahsetmek istiyorum. Tabii anime usulüyle.

Bilimkurgu Anime Türleri

bilimkurgu animeleri

Uzayda Geçen Animeler

Bu tür animeleri ikiye ayırmak lazım. Uzay Western’i dediğimiz animeler vahşi batı hikâyeleriyle, teknoloji ve uzayın güzel bir şekilde harmanlandığı animelerdir. Kanunsuz yaşam tarzı ön planda olur bu animelerde. Bilinen en güzel örneği Cowboy Bebop dersem konu daha iyi anlaşılır.

Uzay operası dediğimiz animeler ise tamamen veya çoğunlukla uzayda geçen, karakterlerin yolculuk sırasında yaşadığı maceraları anlatan animelerdir. Küçük bir grubun, büyük bir güce karşı verdiği savaşlar, en çok işlenen temalardır ve izleyiciye genellikle dramatik hikâyeler sunar. Ginga Eiyuu Densetsu buna güzel bir örnektir.

Askeri Bilimkurgu veya Mecha

Bu iki tür aynı olmasa da yakın olduğu için beraber anlatmak istedim. Askeri bilimkurgu animelerinde genellikle tüm dünyayı etkisine alan uluslararası veya gezegenler arası savaşlar vardır. Başrolde askerler ve savaşta etkili olan karakterler vardır.

Mecha ise yüksek teknoloji robot ve makineleri işleyen, bilimkurgu ögeleri içeren anime türüdür. Bu animelerde genellikle dev savaş robotları, gelişmiş makineler, savaş ve uzay gemileri olur. En popüler mecha animeleri Code Geass ve Neon Genesis Evangelion olsa da gerçek bir mecha görmek istiyorsanız Mobile Suit Gundam izlemeniz gerekir.

Zaman Yolculuğu

Her zaman yolculuğu olan anime bilimkurgu türüne girmez. Bu yolculuğun nasıl ve hangi şartlar altında yapıldığı da anlatılmalı. Eminim herkesin aklına Steins Gate gelmiştir. Zaman yolculuğu animelerinde, geçmişe gidip gezmek, geçmişe veya geleceğe müdahale etmek gibi konular işlenebilir. Hatta bazı animelerde her müdahale sonrası oluşan değişimleri ve oluşan alternatif evrenleri de görebiliriz.

Katı Bilimkurgu

Bilimkurgunun en detaylı işlendiği, teknik terimlerin de yer yer geçtiği türdür. Bu türde fizik, kimya ve astrofizik kuralları tamamen uygulanır ve detaylı bir şekilde anlatılır. Katı bilimkurgu animelerine örnek olarak Mobile Suit Gundam, Uchuu Kyoudai ve Planetes verebilirim.

Sosyal Bilimkurgu

Nedense bu türü çoğu kişi bilmiyor. Çünkü bu türde daha çok toplumsal konular ele alınır. Kitaplardan örnek verirsek George Orwell’ın 1984 ve Hayvan Çiftliği gibi. Psikoloji, politika, sosyoloji ve antropoloji gibi konuları işlemek de bilimkurguya girer. Ütopya ve distopya türündeki animeler çoğunlukla sosyal bilimkurgu alt türüne aittir. En güzel örnekleri Psycho-Pass ve Ergo Proxy’dir.

Siberpunk (Cyberpunk)

Yakın gelecekte geçen ve yozlaşmış bir teknolojik yaşamı anlatan distopik tarzda animelerdir. Anlatılan evren yüksek teknoloji ile donatılmış olsa da insanlık değerleri azalmıştır. Örnek olarak Psycho-Pass animesi verilebilir.

Alternatif Tarih

Tarihte hiç olmamış bir olayın olmuş gibi veya olan bir olayın hiç olmamış gibi anlatıldığı animelerdir. Ana tema, tarihsel bir olayın farklı bir şekilde sonuçlansa nasıl olacağıdır. Japonya’nın işgalini anlatan Code Geass buna güzel bir örnektir.

Apokaliptik veya Post-Apokaliptik Kurgu

Kıyamet ve kıyamet sonrasını anlatan animelerdir. Dünyayı yok edecek büyüklükte yıkım olmuştur veya olmak üzeredir bu tür animelerde. Genellikle büyük yıkım sonrası insanlığın temellerinin tekrar kurulması teması vardır. Örnek olarak Shinsekai Yori ve Dr. Stone.

Biopunk

Adından da anlaşılacağı üzere biyolojik teknolojinin kullanıldığı animelerdir. Teknolojik göz, kol ve bacakların canlı bir organizmayla birleşmesi konu alınır. Örnek olarak Ghost in the Shell.

Daha ilk temas, mizahi bilimkurgu, yumuşak bilimkurgu, steampunk , dieselpunk, süper insan ve slipstream türlerine girmedim bile.

Kitaplardan etkilenen, zihin açan ve ufkunuzu genişleten animelerin olduğu listemize geçelim artık. Ama sıralamaya takılmadan konusu ilginizi çeken animelere bakın derim. Listedeki tüm animeler güzel.

İşte Bilimkurgu Anime Önerileri

20. Aldnoah Zero

Aldnoah Zero

1972’de Ay’ın karanlık yüzünde Mars ile bağlantılı bir sıçrama geçidi bulunur. Bunun üzerine uzayda kolonileşme dönemi başlar. Mars’a giden ilk insanlar orada yeni bir uzaylı teknolojisi bulurlar. Yıllar sonra Mars’ta insanların çoğalması ve teknolojide de üstünlük sağlamasıyla Mars, Dünya ile ilişkisini kesmiş ve artık Dünya’ya kafa tutmuştur. Siyasi anlaşmazlıklar iyice artınca artık büyük bir savaş başlamıştır.

Senaryosu gayet güzel. İlk sezonda klişe yerler olsa da çok akıcı bir anime. Kötü yanıysa ilk sezondaki kaliteyi ikinci sezonda koruyamaması.

19. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte: the Maxim)

Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte: the Maxim)

Izumi Shinichi ailesiyle birlikte yaşayan sıradan bir liseli öğrencidir. Bir gün uzaylı parazitler dünyayı istila eder. Bu parazitler insanların vücutlarına girerek beyni ele geçirmekte ve böylece o insanı ele geçirip yaşamaya devam etmektedir. Shinichi uyuduğu sırada bir parazit kulağından girmeye çalışır. Fakat kulaklık taktığı için sağ elinden girer ve başarısız olur. Böylece beyni değil sağ eli ele geçirir. Adı da sağ anlamında Migi olur. Elini kesmek istemeyen Shinichi ve yaşamak isteyen Migi bundan sonra ortak olurlar. Buradan sonrası Shinichi’nin etrafında olan olayları ve diğer parazitleri konu alır. Hayatta kalmak için kurulan mecburi bir ortaklığı izlerken biz de Migi’yi izleriz. Özellikle Migi’nin realistik görüşleri ve Shinichi’nin insani duyguları arasında gidip geliriz.

18. Eve no Jikan

Eve no Jikan

6 bölümlük kısacık ve tadımlık bir anime olduğuna bakmayın. Oldukça gizemli ve ufuk açan bir anime. Konusuna hiç girmeyeceğim, sadece animenin insanlar ve robotların ayrımcılık yapılmadan beraber takıldığı bir kafede geçtiğini bilmeniz yeterli. Bir de bu animeden önce -hâlâ izlemediyseniz- Ben Robot filmini izlemeniz önerilir.

17. Seikaisuru Kado

Seikaisuru Kado

Farklı boyuttan gelen bir varlığın insanlığa etkilerini anlatıyor Seikaisuru Kado. Bu varlık, insanlığa savaş açmıyor, onlarla anlaşmak istiyor. Bunun üzerine teknoloji bir anda ilerliyor. Anime biraz bilimkurgu, biraz insan ve toplum psikolojisi üzerine ilerlerken ekonomi ve siyaset üzerine etkilerini de izliyoruz. Bilinmeyen varlığa karşı bireylerin ve toplumların ayrı ayrı düşünce farklılıkları ve çıkar çatışmaları da güzel işlenmiş. Diyalog üzerine düşündürücü animeleri sevenler bu macerayı kaçırmamalı. Animenin tek kötü yanı 2D-3D çizimleri ve geçişlerinin göze batıyor olması. Ama bu durumu kurgusu ve işlenişi ile kapatmayı başarıyor.

16. Id Invaded

Id Invaded

2020 yapımı olduğu halde pek bilinmeyen bir anime. Inception ve Minority Report filmlerini izleyenler için bu animenin senaryosu epey tanıdık gelebilir. Yer yer benzerlikler var. Başrolümüz Dedektif Kaido bıçaklanarak ölen genç kız Kaeru’nun cinayetini çözmeye çalışır. Ama ortada çok tuhaf şeyler vardır. Polisiye ve gizem sevenlere bu animeyi tavsiye ederim.

15. Ima, Soko ni Iru Boku (Now and Then, Here and There)

Ima, Soko ni Iru Boku (Now and Then, Here and There)

Hotaru no Haka kadar olmasa da savaşın ne kadar kötü olduğunu, insanları ne hallere düşürdüğünü anlatıyor ve karakterlerin duygularını güzel şekilde yansıtıyor. Aslında bu anime, suyun değerli olduğu bir gelecekte geçmesi dışında pek bilimkurgu özelliği taşımıyor. Fantastik ögeler de içeriyor. Ama gelecekte gerçekten buna benzer şeyler olabilir.

Dramıyla animenin etkisinde kalabilirsiniz, önceden uyaralım.

14. Shoujo Shuumatsu Ryokou (Girls’ Last Tour)

Shoujo Shuumatsu Ryokou (Girls’ Last Tour)

Post-apokaliptik bir dünyadayız. Yani büyük savaşlar sonucu insanlığın tükenme noktasına geldiği nerdeyse yok olmuş bir zamanda. Bu dünyada hayatta kalan Chito ve Yuuri yiyecek arayarak hayatta kalmaya çalışmakta. Animenin ana hikâyesi bu aslında. Chito ve Yuuri’nin savaş ve yıkıma uğramış, enkaza benzeyen dünyadaki yolculukları… Fakat bu yolculuk öyle güzel diyaloglarla sahip ki, felsefi sorgulamalar yaşıyoruz. Savaşın kötülüğü, hayatın anlamı ve toplumsal genellemeler gibi her şeye dokunan bir anlatımı var animenin. İşin en güzel tarafı da bu zaten. Çizimlere ve müziklere bakarsak iyashikei türündeki animelere benziyor. İzlemeye değer, kaçırmayın derim.

13. Planetes

Planetes

Uzaya çıkmanın olağan bir durum olduğu 2075 yılında, uzay çöplüğü bir sorun haline dönüşmüştür. Planetes bize bu görevi üstlenen Enkaz Bölümü çalışanlarını anlatıyor. Anime oldukça gerçekçi çünkü katı bilimkurgunun tüm kurallarına uyuyor. Bu nedenle sürekli teknik terimler de geçiyor. Katı bilimkurgunun yanında ayrımcılık üzerinde de duruyor. Kapitalist dünyamızdan da bahsediyor. Karakterlerin psikolojik durumlarını yansıtırken felsefik repliklere de yer vermişler.

Animenin tek kötü yanı -alışık değilseniz- gıcık bir tsundere karaktere sahip olması. Ama sabredip izlerseniz bittiğinde güzel bir tat bırakıyor.

12. Cowboy Bebop

cowboy bebop netflix

Kimilerine göre en iyi bilimkurgu animesi olsa da bence hayranları fazla abartıyor. Bunun sebebiyse Cowboy Bebop’un görüp görebileceğiniz en samimi animelerden biri olması.

İnsanlığın uzayda yaşadığı bir çağdayız. Spike ve ekibi para karşılığı kelle avcılığı yapmaktadır. Geçimlerini sağlamak için oldukça zor bir mesleği olan bu ekip aranılan suçluların peşinde Bebop isimli gemileriyle seyahat etmekte ve maceradan maceraya atılmaktadır. Animenin ana konusu böyle olsa da her karakterin uzaydaki günlük yaşamları ve geçmişleriyle yüzleşmeleri de izleriz.

Uzay westerni animeleri sevenlere benzer nitelikte Outlaw Star ve Trigun tavsiye ederim.

11. Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain Bilimkurgu anime önerileri

Chisa’nın intihar etmesinin ardından Lain ve tüm sınıf arkadaşları Chisa’dan garip bir elektronik posta alırlar. Chisa metinde, yalnızca bedeninin öldüğünü, bilincinin wired’da yaşadığını söylemektedir. Sınıf arkadaşları, olayı garip bir şaka olarak değerlendirip hayatlarına devam ederler. Ama olaylar gittikçe daha ilginç bir hal alır.

Bu animenin oldukça ağır ve donuk bir atmosferi var. Bize birçok konudan bahsediyor ama hepsini anlayabilene helal olsun. Beyin patlatmak isteyenlere tavsiye edilir.

10. Yakusoku no Neverland (The Promised Neverland)

Yakusoku no Neverland (The Promised Neverland)

“Eğer insan ırkından daha güçlü ve daha zeki bir ırk olsa Dünya nasıl olurdu?” sorusuna cevap veren bilimkurgu animesi. Yakusoku no Neverland, yaşam standartlarının yüksek olduğu ve 12 yaş altındaki çocukların kaldığı bir yurdu anlatıyor. Bu yurt yüksek güvenlik önlemleriyle korunuyor. Yurdun etrafında büyük bir alan olsa da çit ve duvarları geçmek yasak. En fazla 12 yaşına kadar kalıyor çocuklar burada. Daha sonra evlatlık olarak bir aileye veriliyorlar. Emma, Norman ve Ray en büyükleri ve en zekileri. Her şeyin başladığı o gün, yurttaki çocuklardan birinin gittiği o gün, Emma ve Norman dehşet verici gerçeği öğreniyor ve kaçış mücadelesi başlıyor.

Animenin ikinci sezonu da ilk sezon olduğu gibi tam gaz gizem ve gerilim dolu bir şekilde devam ediyor.

9. Code Geass

Code Geass Bilimkurgu anime önerileri

Japonya’nın işgal edilip adının Bölge 11 olarak değiştirildiği distopya animesi Code Geass. Bundan daha kötü distopya mı olur? Japonya işgal edilmiş! Japonya’da az da olsa gizli saklı direniş devam ediyor. Böyle bir distopyaya biz yine anime usulü lise öğrencisi gözünden bakıyoruz. Ama merak etmeyin, okul sahneleri fazla gösterilmiyor. Liseli deyip geçmeyin, başkarakterimiz Lelouch zeki bir karakter. Karşılıklı hamleler, akıl oyunları, gizemli Geass gücü, güzel senaryo ve ince işlenmiş birçok karakteri olan bu animeyi kaçırmayın derim.

O halde, All Hail Lelouch!

8. Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Her şeyin elektronikleşmeye başladığı bir bilimkurgu ve polisiye animesindeyiz. Teknoloji her şeye el atmış. Robotik kol, bacak, göz ne istersen var. Siberpunk animeler arasında bu anime gerçekten ilgi çekici. Karanlık atmosferi, sürükleyici senaryosu, etkileyici dövüş sahneleri ve felsefi diyaloglarıyla bu anime kaçmaz benden demesi.

Gün geçtikçe bilgi ağının daha çok genişlediği bu dünyada, kurallara uymayan insanlar ve suçlar artarak devam eder. Bu kaos toplumunda suçların işlenmeden önce bulunup durdurulması amacıyla profesyonel bir ekip oluşturulmuştur. Bu ekip Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonuna bağlı 9. Şube, diğer bir adı ile “Stand Alone Complex” dir.

7. Dr. Stone

Dr. Stone 2. sezon Bilimkurgu anime önerileri

Deney yapmayı sever misiniz? Bu animede bol bol deney var. Hatta basit bomba yapımı bile var. Bilimkurgu sevenlerin kesinlikle izlemesi gereken bir yapım bu!

2017 yılında tüm insanlık bilinmeyen bir sebeple taşa dönüşür. 3700 yıl sonra uyanan bilim manyağı Senku, sıfır noktasına gelmiş bu post apokaliptik dünyayı bilim krallığı kurarak kurtarmak ister. Fakat her şey o kadar kolay olmayacaktır. Farklı fikirler ve görüş ayrılıkları sebebiyle yeni dünya düzeni konusunda anlaşamazlar ve bu durum savaşa dönüşür.

Dr. Stone 2. sezonu şu an devam etmekte. Bu maceraya siz de katılın.

6. Uchuu Kyoudai (Space Brothers)

Uchuu Kyoudai (Space Brothers)

Uchuu Kyoudai uzaya, bilime ve dostluğa özendiren bir anime. Zaten anime konusu NASA’da geçiyor. NASA onaylı tamamen gerçekçi bir anime dersem abartmış olmam. Konusuna bakalım: daha küçük yaşlardan beri uzaya gitmek isteyen iki kardeşten küçük olanı ünlü bir astronot olmuştur. Ancak büyük kardeş o kadar şanslı değildir. Bir gün işinden atılan ağabey, kardeşinin de desteğiyle hayallerini gerçekleştirmeye karar verir ve NASA’nın sınavına girer.

Tam bir örnek bilimkurgu animesi. İzleyeni cezbetmeli, konusu ile özendirmeli. İzledikçe bir şeyler öğretmeli ve aynı zamanda eğlenceli olmalı.

5. Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of Galactic Heroes)

Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of Galactic Heroes)

Derinlemesine düşünülmüş ve üzerinde uğraşılmış karakterleri olan, mükemmel repliklere sahip, siyasi ve felsefi tam bir başyapıt bilimkurgu animesindeyiz.

Galakside 150 yıldır devam eden savaşta iki süper güç vardır: Galaktik İmparatorluk ve Hür Gezegenler Birliği. Bu savaşlarda on binlerce uzay gemisi ve milyonlarca asker çarpışmaktadır. İmparatorluk tarafında Reinhard von Lohengramm, Birlik tarafında ise Yang Wenli adlarındaki zeki karakterlerimiz bir yandan kişisel ve politik sorunlarla uğraşırken bir yandan da strateji ve taktik üzerine kurulu savaşlarına devam edeceklerdir. Onların bu mücadelesi insanlığın en büyük savaşına sebep olacak ve verdikleri her karar tarihe geçecektir.

Buradaki karakterlere çok fena bağlanabilirsiniz, bizden söylemesi.

İzleme sırası için animenin spoilersiz incelemesi olan buraya mutlaka bakın derim.

4. Ergo Proxy

Ergo Proxy Bilimkurgu anime önerileri

Distopik dünyada polisiye şeklinde başlayan Ergo Proxy, ilerleyen sahnelerde mitolojiden tutun felsefeye kadar birçok öge barındırıyor. Aksiyonun yanında öyle bir felsefe işlenmiş ki izlerken insan kendini sorguluyor ve bir yerden sonra sıkılmanız veya beyninizin yanması muhtemel. Sakin bir zamanda ve tam konsantrasyonla izlemenizi tavsiye ederim. Aksi halde tekrar izlemeniz gerekebilir.

İnsanların ve androidlerin birlikte yaşadığı ütopik bir dünyada gizemli cinayetler görülür. Dedektif Re-l Mayer ve Android Iggy olayı araştırır. Zaman geçtikçe çok ilginç bilgilere ulaşırlar ve olaylar başlar.

3. Shinsekai Yori (From the New World)

Shinsekai Yori (From the New World)

Üzerine uzun uzun düşündüren, zaman atlamalarıyla birlikte post-apokaliptik dünyanın yaklaşık 30 yılına şahit olmamızı sağlayan, özgürlüğün bedelini ile insanların daha doğrusu toplumun ne kadar acımasız olabileceğini, hayatta kalmak için neleri gözden çıkarabileceğini, neler yapabileceğini ve ne kadar ileri gidebileceğini gösteren mükemmel bir animedir.

Shinsekai Yori, günümüzün bin yıl sonrasındaki Japonya’da geçiyor. Fakat bu gelecek, teknoloji harikalarının olduğu bir gelecek değil. Bu dünya insanoğlunun başına gelen kötü olayların, savaşların, felaketlerin vb. zincirlemesi sonucu doğanın da galip gelmesi ile sıfırdan başlıyor. Saki, Satoru, Shun, Maria ve Mamoru adındaki beş arkadaş başlarına gelen bir olaydan sonra içinde yaşadıkları dünyanın gerçek yüzüne şahit olurlar. Yaşadıkları dünya ütopya gibi görünse de değildir aslında. İnsanlığın son bin yıldaki kanlı tarihi ve medeniyetlerinin üzerine kurulduğu düzenin işleyişi hakkında birçok bilgi edinirler. Böylece yaşadıkları toplumu ve kendilerini sorgulamaya başlarlar.

2. Psycho-Pass

Psycho-Pass Bilimkurgu anime önerileri

Her şeyin sistematik olduğu ileri derece teknolojik bir dünyadayız. Adalet bile sistematik olmuştur bu dünyada. Sibyl Sistemi Japonya’daki insanların psikolojik değerlendirmesini yapıp, suç kat sayısını ölçüp, ceza verebilen bir sistemdir.

Psycho-Pass, okulunu birincilikle bitiren Akane Tsunemori’nin Kamu Güvenliği Bürosu’na dedektif olarak atanması ile başlıyor. Akane, dedektif arkadaşlarıyla birçok olaya el atıyor. Şu ana kadar gördüğüm en başarılı kötü karakteri de bu anime yaptı. Yetişkinlere hitap eden seinen türünde olması, toplumsal düzeni sorgulaması ve en az 46 kitabı referans almasıyla tam bir başyapıt animedir.

1. Steins;Gate

Steins;Gate Bilimkurgu anime önerileri

Steins Gate zaman yolculuğu ile ilgili mükemmel bir bilimkurgu animesidir. Ayrıca bu anime; dünyaca ünlü büyük şirketlerin, çok gizli örgütlerin, hatta devletlerin güç elde etmek ve dünyayı yönetmek için neler yapabileceğini acımasız bir şekilde gösteriyor. Bir yandan da distopya dünyasında yaşayıp yaşamadığımızı da sorgulamamızı sağlıyor.

Kendisini “çılgın bilim adamı” olarak tanıtan Okabe Rintarou “Geleceğin İcatları” laboratuvarının kurucusudur. Okabe ve arkadaşları, kendi icatlarından biri olan “mikrodalga telefon” ile yaptıkları deneylerde muzu hep jele dönüştürdüklerini görürler. Ancak bir süre sonra gelişecek bir durum vardır ki; Okabe’nin bu icadı aslında bir zaman makinesidir. Okabe’nin bunu fark etmesi de çok uzun sürmeyecektir.

giphy

Bilimkurgu animeleri bu 20 animeyle sınırlı değil tabii ki. İzlenecek daha o kadar çok anime var ki! Son olarak, eski animelerle herhangi bir derdiniz yoksa Ginga Eiyuu Densetsu gibi eski ve kült olan, kendinden sonraki devirlere örnek olan şu 4 animeyi de tavsiye ederim:

Mobile Suit Gundam

Uchuu Kaizoku Captain Herlock

Uchuu Senkan Yamato

Armored Trooper Votoms

Listeye eklemek istediğiniz animeler var mı? En sevdiğiniz animeler hangileri? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir dahaki yazımızda görüşmek üzere.

Metin Kibar

1994 yılında Konya’da doğdum. Çocukluğumdan beri animeleri seviyorum. Shinsekai Yori’deki “Hayal gücü her şeyi değiştirmeye kadirdir,” fikrine katılıyorum. Animeler hakkında yazarak diğer anime hayranlarına ulaşmak beni mutlu ediyor.

12 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for SJack SJack dedi ki:

  Birkaç anime dikkatimi çekti. Hepsini izleyemem ama bir şans verebilirim. Özellikle Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Parasyte: the Maxim) animesini merak ediyorum.

 2. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

  Bilim kurgu seçmem. Ne bulursam izlerim. Özellikle şu güzel diyemiyorum hepsi izlenesi. :slight_smile:

 3. Avatar for Mazotci Mazotci dedi ki:

  İzlemediğim çok dizi birikti. Eve internet gelince arka arkaya en kısa zamanda bitireceğim. Önceliği forumda önerilen dizilere vereceğim.

 4. Avatar for Visums Visums dedi ki:

  Liste içinden izlemiş olduğum ve önerebileceğim serilerden bir kaçını ben de yazayım.

  Uzay temalı ve slice of life olarak Space Brothers benim çok hoşuma gitmişti. Pek bilinen bir seri değil ama zamanında beni fazlasıyla etkilemeyi başarmıştı.

  Parazit baya başarılı bir anime. Gerek hikayesi gerek ise animenin kalitesi olarak başlıca önereceğim seridir.

  Promised neverland ise şuan 2. sezonu ile devam ediyor. Güzel bir alternatif evren hikayesi diyebilirim. Ana karakterler çocuk olsa da klasik shonen serisi değil kesinlikle.

  Dr. Stone’da 2. sezonu yeni başlamış serileden. Keyifli karakterleri ile güzel ilerleyişi ile çerezlik diyebileceğim bir seri.

  Son olarak ise Steins Gate var. Zaman paradoksu üzerine kurulu hikayesiyle fazlasıyla bilenen bir seri. Ve kesinlikle izlenmeli bence.

  Onun dışında listede izlemediğim bir sürü seri var. Onları da bir ara kontrol edeceğim gibi.

 5. Avatar for Expelliarmus Expelliarmus dedi ki:

  Yorum için teşekkürler.

  Bu animenin mangası zaten ilk başta seinen olarak yazılmıştı. Fakat popüler bir mecra olan Shounen Jump’ta yayınlanması için, “shounen” özelliklerine uyması için, pek çok yerinde değişiklik yapılmış ve duyduğum kadarıyla bu hali bile zor kabul edilmiş. Yine de oldukça sürükleyici ve anlamlı bir mangası var. Gerçekten tamamen seinen olsa nasıl olurdu merak ettim ben de. Mangasını mutlaka okuyun derim.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

7 cevap daha var.

elon musk neuralink maymun deney çip

Elon Musk, Beyin Çipi Takılmış Bir Maymunla Video Oyun Oynadı: Sıra İnsanlara Geliyor

Cosmic Sin Bruce Wills Razzie

Cosmic Sin Fragmanı: Bruce Willis’li Bilimkurgu Filmi Yolda