in ,

Bilimkurgu ve Fantazyada Unutulmayan Mimari Yapılar

Bilimkurgu ve fantazyanın akıllara kazınan mimari yapılarına birbirinden özenli çizimlerle yeniden konuk olmaya hazır mısınız?

Belli bir başarıyı yakalamış devasa fantazya veya bilimkurgu evrenlerini düşünün. İçinde yaşanılan kültürden insanlarına, konuşulan dilden mimari yapısına kadar birçok ayrıntıyı barındıran karmaşık yapıtlar. Edebiyat veya sinema fark etmez, en küçük detaylarına kadar planlayarak başarılı bir şekilde evren yaratmak kuşkusuz çok zor bir çalışma ve emek isteyen bir süreç.

Peki bu yaratılan evrenlerde mimari yapıların önemi ne kadar? Ünlü eserlerde kurgulanmış yapılar, okuyucu veya izleyicide önemli etki bırakan unsurlardan birisi değil mi? Yeri geliyor hepimiz evrenle özdeşleşen o harika yapılarda yaşamak istiyoruz. Örneğin Harry Potter dediğimiz zaman herkesin aklına gelenlerden birisi elbette Hogwarts olmuyor mu? Peki ya Game of Thrones? King’s Landing, Winterfell ve daha nicesi… Marvel dediğimizde Avengers Kulesi, Star Wars’ta Mos Eisley Cantina ve daha birçok harikulade yapı. Say say bitmez. Bu güzel kurgusal dünyalara çok şey kattıkları açık.

Bu evrenleri sevenler olarak siz de mimari yapılara hayran olan kesimdenseniz güzel bir haberimiz var. Angie’s List tarafından popüler kültürdeki unutulmayan özgün yapılar için kendine has tarzıyla yaptığı güzel çizimler sizleri de büyüleyecek. Bakalım siz de beğenecek misiniz? Favorinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Kurgusal mimari yolculuğumuza başlayalım!

Game of Thrones

Ghibli

Harry Potter

Marvel

Skyrim

Star Wars


Kaynak: Gizmodo

Oyla!

Cem Altınışık

1993 yılında Ankara’da doğdu. Çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi ve şu an İstanbul'da yaşamakta. Psikoloji bölümünde eğitim gördü. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı.

5 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

  Unutulmayan mimari yapılar diyince aklıma direk fortress of solitude geldi

 2. Avatar for erce erce dedi ki:

  Hocam kirmadan, en samimi şekilde nasıl denilirse o şekilde demek istiyorum. Başlık ve yazi tamam ama seçimler son derece zayif olmus. Konu başlığını görünce, yaziya direk olarak atladim ve ne yazık ki tatmin olamadim. Gerçi sana anlatıyorum ama Angie’s List tarafindan lidte hazirlanmiş, sanirim ona demem lazim. Mesela H.R. Giger diye bir abimiz vardir, arastirsin derim. Onun tasarladigi pek cok yapi var. Ornegin Matrixte Zion yahut Makinelerin Kalbi… Prometheus’da ki yarım hilal gemi gibi…İlla mimari olarak ayaklari toprağa basan tastan mermerden eserler diyorsak ve baslik bilim kurgu ,fantazya diye basliyorsa Marveldan cok H.P Lovecraft’in eserlerinde bahsi gecen yerleri gormek isterim. R’lyeh gibi…Sadece sinema desen gene kabulumdu ama edebiyat sinema farketmez diyorsak ve Dune Atraiders Evi , Yuzukler Ayrikvadi veya Gondor , King Kara Kule gibi yapilari hic vermiyorsak… Icerigi guclendirelim derim. En derin saygilarimla… Not: Poter ve Thrones da verilen mekanlarin bazilari gercek hayata, gerçekten var.
  Gigger demişken;

 3. Avatar for MustafaYildiz MustafaYildiz dedi ki:

  Başlığı oluyunca aklıma ilk Alan Lee ve Minas Tirith geldi.

 4. Avatar for deeepreader deeepreader dedi ki:

  Mimari yapı olarak kafamda canlandırmakta en çok zorlandığım yerler Centilmen Piç’teki Atacamı yapılar. Onlarla ilgili, yazarın kafasındakine uygun bir görsel görmeyi çok isterdim.

 5. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

  Mimari estetiğinden değil de yapıları sebebiyle Elric öykülerinde karşıma çıkan organiğimsi yapılar beni etkilemişti.

  Ama bi’ dakika: Elric dünyasının bir ucundaki o gizemli kale de ilgimi çekmişti :thinking:

  Elric sayesinde konudan saptım, yine onun sayesinde konuya geri döndüm. Böyüksün, Lanetli Lord! Böyüksün, Moorcock :sweat_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Philip K. Dick’ten “Sondan Bir Önceki Gerçek” Bizlerle

Söylenti: The Witcher Dizisinde Ciri’yi Siyahi Veya Asyalı Bir Oyuncu Canlandıracak