in , ,

Black Widow Sonrası Marvel Sinematik Evreni: Yaklaşan Tüm Dizi ve Filmler

Black Widow’un vizyona girmesiyle Marvel Sinematik Evreni beyaz perdede de dördüncü aşamaya geçti. Peki gelecekte MCU hayranlarını hangi dizi ve filmler bekliyor?

Black Widow Sonrası Çıkacak Tüm Marvel Yapımları
- Reklam -
- Reklam -

Black Widow sonrası resmi olarak açıklanmış tüm Marvel Sinematik Evreni dizi ve filmleri listesi sizlerle. Bugüne dek tarihi belli olan ve olmayan yapımlar ile MCU genişlemeye devam ediyor.

Koronavirüs salgını Marvel Sinematik Evreni’ni de vurmuş ve Dördüncü Faz yapımları teker teker ertelenmek zorunda kalmıştı. Marvel’ın yeni dünyası, Mayıs 2020’de Black Widow ile başlayacakken ertelemeler ve düzenlemeler sonucunda 2021’de WandaVision dizisiyle Marvel’e yeniden merhaba demiştik. Şimdi Black Widow’un nihayet sinemalara gelmesiyle Marvel Sinematik Evreni Dördüncü Faz hem dizi hem film yönünde başladı. Peki hayranları gelecekte neler bekliyor? Black Widow sonrası büyük ekrana ve televizyona gelecek bütün Marvel Sinematik Evreni yapımlarını listeledik.

Black Widow Sonrası Marvel Sinematik Evreni Dizi ve Filmleri

1. What If…? (Çıkış Tarihi: 11 Ağustos 2021)

what if...? marvel

- Reklam -

Marvel’ın ilk animasyon dizisi ve Disney+ şovlarının dördüncüsü. Loki’yle paralel evrenlere tam anlamıyla giriş yapan MCU’da, işler biraz farklı gitse neler yaşanacağını anlatacak. 11 Ağustos’ta yayınlanacak ilk bölümünde süper asker serumunu Steve Rogers değil de Peggy Carter alsaydı ne olurdu sorusu cevaplanacak. Karaktere hayat veren Hayley Atwell seslendirmeyi de üstlendi.

2. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Çıkış Tarihi: 3 Eylül 2021)

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Iron Man 3’de tanıyamadığımız Mandarin ve Ten Rings’i MCU’da gerçekten göreceğimiz film. Black Widow sonrası sinemalara gelecek ilk yapımda Simu Liu, Marvel’ın en büyük dövüş sanatları ustasını canlandıracak. Wong ve Abomination gibi MCU karakterlerini yeniden göreceğiz ve evrene ejderhalar ile devasa kaplanlar girecek. Formül olarak çok bir yenilik beklemek uçarı olsa da, uzak doğu havasıyla MCU’ya yeni bir perspektif getireceği kesin.

3. Eternals (Çıkış Tarihi: 5 Kasım 2021)

Marvel Eternals

MCU’da hiç görmediğimiz karakterlerden oluşan yeni bir süper kahraman ekibini tanıtacağı için Dördüncü Faz’daki belki de en ilginç film. Yayınlanan fragman da hayranlara çok bir şey anlatmamakta son derece kararlı. Dünya’ya olaylara karışmadan sadece gözlemlemek için gönderilen takımın güçleri Avengers’i de, Thanos’u da utandıracak cinsten. Akademi ödüllü Chloe Zhao’nun eseri Angelina Jolie, Kit Harrington ve Richard Madden gibi yıldızlarla dolu.

4. Ms. Marvel (Çıkış Tarihi: 2021)

Ms. Marvel Iman Vellani

MCU’ya yeni katılacak bir diğer kahramanımız da Ms. Marvel ile bize merhaba diyecek. 2013’te çizgi romanlarla ortaya çıkan Kamala Khan, önce Ms. Marvel dizisinde sonra da Captain Marvel 2 filminde karşımıza çıkacak. 2021 sonlarında yayınlanması planlanan dizi oyunculuk tecrübesi olmayan genç isim Iman Vellani’yi başrolüne seçerek herkesi şaşırtmıştı. Yapımda işlenecek hikâye de sır gibi saklanıyor.

5. Spider-Man: No Way Home (Çıkış Tarihi: 17 Aralık 2021)

Spider-Man: No Way Home

Tom Holland’ın maskeyi yeniden giyeceği üçüncü Örümcek Adam filmi yakın zamanda çıkacak Marvel filmlerinden en heyecanlandıranı. Alfred Molina’nın Doctor Octopus ve Jamie Foxx’un Electro olarak dönüşü kesinleşti ve Tobey Maguire ile Andrew Garfield’in paralel evrenlerden gelen Örümcek Adamlar olarak boy göstereceğinin de sürekli dedikodusu yapılıyor. İkinci filmde böceğe nefretini kusan J Jonah Jameson ve Doctor Strange de işin içine girince yapım Marvel’ın ağır taşlarından birisi hâline geliyor.

6. Hawkeye (Çıkış Tarihi: 2021)

Hawkeye dizisi

Jeremy Renner’ın 2011’deki Thor filminden beri canlandırdığı Hawkeye karakteri de kendi dizisine kavuşanlar arasında. Nisan ayında çekimleri tamamlanan yapımın tam tarihinin önümüzdeki haftalarda duyurulması bekleniyor. Diziyle ilgili ayrıntılarsa sır gibi saklanıyor. Renner’ın Hawkeye titrini Kate Bishop’a bırakıp Ronin olarak karşımıza çıkması en ilginç teori.

7. Doctor Strange in the Multiverse Of Madness (Çıkış Tarihi: 25 Mart 2022)

Doctor Strange in the Multiverse Of Madness

Spider-Man No Way Home’da Peter Parker’la yaşadığı maceradan sonra Doctor Strange’i Parker’ı dev ekrana getiren ilk isim, Sam Raimi’nin ellerinde göreceğiz. MCU’nun korku türüne gireceği ilk yapım her iki alanda da büyük başarıları olan Raimi için biçilmiş kaftan. WandaVision’da yeni güçlerine kavuşmuş ama tam olarak kullanma imkânı bulamamış Scarlet Witch’i de bu yapımda yeniden göreceğiz.

25 Mart 2022’de vizyona girecek filmin, Marvel Stüdyoları Başkanı Kevin Feige’nin dördüncü aşama yapımları arasında en heyecan duyduğu yapım olduğunu da hatırlatalım.

8. Thor: Love & Thunder (Çıkış Tarihi: 6 Mayıs 2022)

Thor: Love & Thunder

Thor: The Dark World MCU’nun en başarısız filmlerinden birisi olarak görüldükten sonra Taika Waititi’nin dehası hem karakteri hem de Thor serisini evrendeki en sevilenler arasına aldı. Bir yanda MCU’da çok görülmemiş absürt komedi diğer yanda Asgard’ın dramatik yok edilişiyle şahsına münhasır Ragnarok, üçüncü fazın en büyük sürprizlerindendi.

Şimdi, Hemsworth ve Waititi’nin yeni filmi, Jane Foster’ı Mighty Thor olarak tanıtacak, Jeff Goldblum’u Grandmaster, Tessa Thompson’u Valkyrie ve Waititi’yi Korg olarak yeniden ekrana getirecek. Filmin ağır topuysa Gorr the God Butcher rolüyle karşımıza çıkacak olan Christian Bale. Çekimleri geçen haziran başında tamamlanan yapım 6 Mayıs 2022’de vizyona girecek.

9. Black Panther: Wakanda Forever (Çıkış Tarihi: 8 Temmuz 2022)

Black Panther: Wakanda Forever çekimleri

2018 yapımı Black Panther ile Wakanda MCU’ya girmişti ve T’Challa’nın uzun süreler evrenin önde gelen kahramanları arasında olması planlanıyordu. Chadwick Boseman’ın 2020’deki vefatının ardından seri yeni bir yöne gidecek. Yeni filmde Boseman’ın yerini başka bir aktör almayacak fakat Black Panther titrinin karakterlerden birisine geçmesi muhtemel. Hayranlar, yeni Black Panther’in Shuri olmasına kesin gözüyle bakıyor. Çekimleri haziran sonunda başlayan yapım 8 Temmuz 2022’de gösterime girecek.

10. The Marvels (Çıkış Tarihi: 11 Kasım 2022)

The Marvels

2019’da filmiyle tanıdığımız Captain Marvel, WandaVision’da güçlerini yeni yeni tanımaya başlayan Monica Rambeu ve Ms. Marvel dizisiyle ilk kez göreceğimiz Kamala Khan, The Marvels filminde birlikte çalışacak. Filmle ilgili pek bir bilgi yok fakat senaryonun Kree’lere odaklanacağına kesin gözüyle bakıyor. Filmin, Secret Invasion’a bağlanması da muhtemel.

11. Ant-Man and the Wasp: Quantumania (Çıkış Tarihi: 17 Şubat 2023)

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023’teki ilk MCU yapımı olacak Ant-Man and the Wasp: Quantumania, Paul Rudd ve Evangeline Lily’yi sevdiğimiz rollerine geri getirecek. Michael Douglas ve Michelle Pfeiffer de yeniden birleşmiş şekilde ekranda olacak. Ayrıca Jonathan Majors Fatih Kang rolüyle boy gösterecek. İlk filmin kötü adamı Yellowjacket de Quantum Diyarı’ndan çıkıp Scott Lang’e yeniden bela olacak.

12. Guardians of the Galaxy Vol 3 (Çıkış Tarihi: 5 Mayıs 2023)

Guardians Of The Galaxy 3

- Reklam -

James Gunn, sarsıntılı bir süreçten sonra MCU’ya her zamankinden daha büyük geri dönmeyi planlıyor. Bunun için de Gardiyanlarının, Thor: Love & Thunder’da yaşananların ardından çıkacakları yeni macera her zamankinden daha büyük olacağının sözünü verdi. Filmin senaryosuyla ilgiliyse hiçbir fikir yok. Ekibin geçmişten gelen Gamora’yı arayarak filme başlayacağı dışında hiçbir şey bilmiyoruz. 5 Mayıs 2023’te vizyona girecek filmin çekimleri bu yıl başlayacak.

Yayın Tarihi Belli Olmayan MCU Dizi ve Filmleri

1. Moon Knight

Oscar Isaac Moon Knight

Zenginliği, kendi tasarladığı silahları, gizli kimliği ve dedektifliğiyle Marvel’ın Batman’i sayılan Moon Knight, Oscar Isaac tarafından Disney+ ekranlarına getirilecek.

2. She-Hulk

She-Hulk

Stan Lee ve John Buscema tarafından yaratılan She-Hulk, küçük ekrana Tatiana Maslany tarafından getirilecek. Maslany’i Orphan Black dizisindeki pek çok rolüyle tanımıştık. Karakter bir avukat ve dizide bir diğer Marvel avukatı Matt Murdock’u göreceğimiz söylentileri de bulunuyor.

3. Blade

Blade Marvel

Marvel’ın en ünlü vampiri Maharshala Ali olarak boy gösterecek. Sam Raimi’nin süper kahraman ve korku türlerini karıştırarak çekeceği Doctor Strange In The Multiverse of Madness’in aksine Blade’in saf bir korku filmi olacağı duyuruldu. Vizyon tarihi henüz belli olmasa da çekimlerin bu yılın sonunda başlayacağını hatırlatalım.

4. Fantastic Four

Fantastic Four

Marvel’ın en ünlü ailesi, eve dönüyor. Sinemaya pek çok kez uyarlanan ve hiçbiri pek fazla beğeni toplamayan filmlerden sonra dörtlü Marvel Sinematik Evreni üyesi olurken yönetmen koltuğunda John Watts oturacak. Watts, benzer bir süreç yaşayan Spider-Man karakterinin filmlerindeki başarısının ardından ideal bir seçim.

5. Secret Invasion

Emilia Clarke, Secret Invasion Marvel

Üçüncü Faz’ın sonlarından beri yavaş yavaş işlenen Kree tehlikesi bu diziyle kendisini tamamen gösterecek. Yapımda Samuel L. Jackson ve Ben Mendelsohn önceki filmlerdeki rollerini tekrarlayacak ve Emilia Clarke MCU’ya katılacak.

6. The Guardians of the Galaxy Holiday Special

Guardians of the Galaxy 3 Rocket Raccoon

Gardiyanlar ve Taika Waititi kısa bir filmle Disney+’a da uğrayacak. Holiday Special’ın dışında bir de kısa bölümlerden oluşan Groot dizisi hazırlanıyor.

7. Deadpool 3

deadpool 3 18+ marvel

Fox’ten gelip de yenilenmeyen tek X-Men karakteri Ryan Reynolds’un Deadpool’u. Var olan bütün duvarları yıkan ve küfür eden bir Deadpool’un onlarca Marvel karakteriyle gireceği ilişkiler yeni filmlerde en merak edilenlerden. Kevin Feige, karakterin imzası hâline gelen +18 uyarısının üçüncü yapımda da duracağını duyurmuş, içimize biraz su serpmişti.

8. Ironheart

Ironheart

 

Hayran olduğu Iron Man’ın zırhının bir benzerini yapan bir genç kızın hikâyesini işleyecek dizi Disney+’ta yayınlanacak. Henüz hakkında hiçbir ayrıntı bulunmayan yapımla ilgili heyecanlandıran bir taraf ise Robert Downey Jr. dedikoduları: Downey’in diziye kendi filmlerindeki Jarvis gibi zırhı kontrol eden yapay zekânın sesi olarak katılacağı konuşuluyor.

9. Armor Wars

Armor Wars

Don Cheadle’ın War Machine karakterine odaklanacak dizi James Rhodes’in asker ve süper kahraman kişilikleri arasındaki çatışmayı anlatacak. Cheadle, Tony Stark’ın ölümünün dizinin hikâyesi için domino etkisi göstereceğini, işlerin karışacağını belirtmişti.

10. Captain America 4

Captain America 4

The Falcon and the Winter Soldier dizisi sonrası kesinleşen, yeni Kaptan’ın ilk büyük ekran macerası. Anthony Mackie ve Sebastian Stan şimdilik filmde rol alacağı kesin olan isimler. Emily Van Camp’ın canlandırdığı Sharon Carter, Julia Louis-Dreyfus’lu Contessa Valentina ve Wyatt Russell tarafından ekrana getirilen U.S. Agent John Walker’in de filmde görünmesi bekleniyor.

11. Wakanda Dizisi

Black Panther Wakanda dizisi

Black Panther filmlerinin yönetmeni Ryan Coogler tarafından hazırlanacak olması dışında hiçbir bilgimiz yok, henüz adını bile bilmiyoruz. Dizinin bir ülke olarak Wakanda’ya odaklanacak olması bekleniyor.


Marvel Sinematik Evreni’nde heyecanla beklediğiniz yapımlar hangileir? Black Widow sonrası film veya dizisini görmek istediğiniz başka karakterler var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Sodom'un 120 Günü: Marquis de Sade ulusal hazine

Marquis de Sade’nin Yasaklı Kitabı, Fransa’da Ulusal Hazine İlan Edildi

Zülfü Livaneli Vakfı Edebiyat ve Müzik Ödülleri

Zülfü Livaneli Vakfı Çalışmalara Başlıyor: Edebiyat ve Müzik Dalında Ödüller Verilecek