in ,

Cadılar Bayramı’nda İzleyebileceğiniz 2022 Çıkışlı Gözden Uzak Kalmış 10 Korku Filmi

Cadılar Bayramı korku filmleri ile güzel. İşte 2022 yılında vizyona girmiş ve büyük yapımlara kıyasla gözden uzak kalmış 10 gizli cevher!

Cadılar Bayramı - Korku Filmi Önerisi 2022
- Reklam -
- Reklam -

Cadılar Bayramı korku filmleri ile güzel. İşte 2022 yılında vizyona girmiş ve büyük yapımlara kıyasla gözden uzak kalmış 10 gizli cevher!

Cadılar Bayramı sezonu korku hayranları için birçok karanlık yapımın vizyona girdiği, dijital platformlarda izleyicilerle buluştuğu, hareketli bir dönem. Ancak çıkışını gerçekleştirmek için yılın bu dönemini beklemeyen pek çok yapım var.

2022 yılında yenilikçi buluntu filmlerden tüyler ürpertici büyücülük hikâyelerine, korku anlatılarını deneyimlemek isteyen farklı zevklere hitap edecek birçok yapım vizyona girdi. Listedeki filmlerden bazıları dev bütçeler ve kapsamlı tanıtım kampanyalarıyla adlarından fazla söz ettiremeseler de, korku sineması için zengin bir yılın inşasında önemli rol oynadılar.

- Reklam -

Cadılar Bayramı gecesinde bu yıl vizyona girmiş (ya da dünya çapında erişime 2022’de açılmış) korku yapımlarından bir listeyle karşınızdayız. Zombi filminden cadı anlatılarına, beden korkusundan festival yapımına; her zevke hitap eden bir öneri listesi sizlerle.

Cadılar Bayramı Zamanında İzleyebileceğiniz Korku Filmi Önerileri – 2022

10. You Won’t Be Alone

Cadılığa dair farklı bir bakış açısı oluşturmayı hedefleyen You Won’t Be Alone yanlışlıkla bir köylüyü öldüren bir cadının hikâyesini anlatıyor. Cinayetin ardından öldürdüğü köylünün bedeninde başka hayatları tecrübe etmeye başlayan karakter, kendisinden kaçamayacağı bir döngüye hapsoluyor.

You Won’t Be Alone 2022 cadılar bayramı film önerisi

Düşündürücü bir tema ile bezenmiş yapım insan olmak için ne gerektiği sorusuna odaklanıyor. Bunu yaparken de korku dozunu sonuna kadar yükseltmeyi ve Cadılar Bayramı için harika bir seyirlik olmayı da ihmal etmiyor.

9. Good Madam

Good Madam 2022

Politik ve sosyal konulara çokça değinen Good Madam, Jordan Peele’ın tarzına oldukça yakın bir iş ortaya çıkarıyor. “Madam” lakaplı odasından hiç ayrılmayan zengin bir kadının bakımını üstlenen Tsidi isimli karaktere odaklanan hikâye; kölelik ve ırkçılık gibi temalara yer veriyor.

Yapım aynı zamanda, görsel dili ve atmosferi ile de korkuyu izleyicilere aktarmayı başarıyor. Filmin yönetmenliğini Flatland’in de ardındaki isim olan Jenna Cato Bass üstleniyor.

8. Sissy

Sissy cadılar bayramı film önerisi 2022

Modern sosyal medya trendleri ve intikam öyküsü etrafına kurulan Sissy izlemesi oldukça ilginç bir deneyim ortaya koyuyor. Eski bir sosyal medya fenomeni olan Cecilia, çocukluk arkadaşının onu bekarlığa veda partisine davet etmesiyle kendisini altüst olan bir hayatın ortasında buluyor.

Komedi ve korkuyu bir arada veren yapım, aynı zamanda sosyal medyaya dair yerinde eleştiriler de yapıyor.

7. We’re All Going to the World’s Fair

Gerçeklikle olan bağlantısını korku içerikli video oyunu oynadığı için kaybeden bir gencin hikâyesini konu alan We’re All Going to the World’s Fair, izleyiciyi büyüleyici atmosferi ile içine çekmeyi başarıyor.

We’re All Going to the World’s Fair

Oldukça yaratıcı bir korku filmi olmayı başaran yapım Jane Schoenbrun’ın imzasını taşıyor. Yapım, gecelerini internette creepypasta’lar okumakla geçirenler için birebir.

6. Crimes of the Future

David Cronenberg’ün yönetmenliğini yaptığı Crimes of the Future çıktığı andan itibaren korku hayranları arasında kendisine yer bulmayı başardı. Listenin en popüler yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda Viggo Mortensen, Léa Seydoux ve Kristen Stewart gibi yıldızlar yer alıyor.

Crimes of the Future fragmanı David Cronenberg filmi

Yapım, her Cronenberg işinde olduğu gibi izlemesi zor “body horror” (beden korkusu) tarzıyla ön plana çıkıyor. Bilimkurgu unsurları da barındıran film, korku sevenlerin hoşuna gidebilecek pek çok farklı sahnenin yanı sıra, oldukça başarılı bir açılış bölümüne ve unutulmayacak bir final sekansına sahip.

- Reklam -

5. Hellbender

Hellbender filmi, cadılar ve karanlık güçler hakkında kâbus gibi bir filmle izleyicileri korkutmak için bir araya gelen hayranlar tarafından yaratılmış bir film. Bağımsız korku filmi, Shudder platformunun en iyi korku yapımları arasında yer alıyor.

Hellbender

Sınırlı bütçesine rağmen hissettirdiği boğucu anlarla dikkat çeken film, ormanda yaşayan bir anne kızın öyküsünü konu alıyor. Ormana gelen bir yabancıyla bozulan rutin, gün yüzüne çıkmaya başlayan geçmişin sırlarıyla farklı bir boyuta taşınır.

4. Dashcam

Rob Savage’ın imzasını taşıyan Dashcam, yönetmenin Host filminden sonra izleyicileri dehşete sürükleyecek bir diğer yapımı. Film gerçek insanların kendilerini canlandırdığı “found footage” (buluntu görüntü) tarzında ortaya konuyor.

Dashcam korku filmi 2022 cadılar bayramı

Pandemi kurallarından sıkılan genç bir kızın eski müzik grubundan arkadaşı ile gecenin bir vakti  çalıntı otomobillerine atlayarak çıktığı yolculuğu anlatan Dashcam, izleyicilere korku ve kaotik bir delilik vadediyor. İki gencin yaşlı bir kadının evine varmasıyla başlayan dehşet, Cadılar Bayramı için izleyecek film arayan korku hayranları için iyi bir alternatif.

3. Mad God

Mad God korku

Star Wars ve Jurassic Park gibi filmlerde özel görüntü departmanında çalışan başarılı sanatçı Phil Tippet’ın imzasını taşıyan Mad God, 30 yıllık bir geçmişe sahip. Stop-motion türünde hazırlanan film The Assasin ismindeki karakteri konu alıyor.

Yasaklanmış bir boyuta adım atan karakter işkence ve acı ile değiştirilmiş farklı canavarları ve gerçekliğin mümkün olmayan yaratıları ile izleyicilere oldukça etkileyici bir görsellik sunuyor.

2. Piggy

Piggy

İspanyol korku filmi Piggy, 2022 yılına oldukça şaşırtıcı bir giriş yaptı. Sundance Film Festivali’nde izleyicileri nefessiz bırakan yapım bu Cadılar Bayramı’nda çıkış yapıyor.

Arkadaşları tarafından kilosu nedeniyle dalga konusu olan genç bir kızı anlatan korku filmi, sonrasında oldukça farklı bir yöne doğru ilerliyor.

1. The Sadness

İnsanların kendilerini vahşi içgüdülerine bıraktığı ve çılgınca birbirine saldırdığı bir hastalığın pençesinde bir araya gelmeye çalışan iki kişinin hikâyesini anlattığı The Sadness zombi türünün oldukça başarılı bir örneği.

The Sadness

Hızlı akan, gerilimli ve karakterlerin hiçbir zaman rahat bir nefes alamadığı yapım, zombilerin aslında “ölü olmamalarıyla” dehşetin seviyesini bir adım daha öteye sürüklüyor. Film, Turist ile BAFTA adayı olan Ruben Östlund imzasını taşıyor.

Siz bu Cadılar Bayramı döneminde hangi filmleri izleyeceksiniz? Listeye dahil edilmesi gereken 2022 çıkışlı korku yapımları var mı? Cadılar Bayramı film önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

2022 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Kazananları

2022 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Sahiplerini Buldu

Tımarhane - Patrick McGrath | Haftanın Kitabı #243

Tımarhane – Patrick McGrath | Haftanın Kitabı #244