in ,

Dune’dan Mad Max’e… İşte İzleyeni Susuz Bırakacak Çöl Temalı En İyi 10 Film

Çöl filmleri soğuk bir kış gününde terlemenize neden olabilir. İşte Dune’dan Mad Max’e, çölde geçen en iyi yapımlar!

En İyi Çöl Filmleri Listesi
- Reklam -
- Reklam -

Çöl filmleri izleyiciyi atmosferiyle kuşatan, dudaklarını çatlatan ve karakterleriyle kolayca özdeşim kurulabilecek temaslarıyla dikkat çekiyor.

Hollywood sineması da çölde geçen sayısız filmle bu atmosferden en fazla faydalanan sektörlerden birisi. Uçsuz bucaksız çöl manzarası; Western, savaş, aksiyon macera ve bilimkurgu gibi birçok film türünde arka planda izleyicinin karşısına çıktı.

Çöl filmleri yalnızca çarpıcı manzarası nedeniyle değil, aynı zamanda karakterlerine yaşattığı zorlu durumlarla da akıllara kazınıyor. Susuzluk, ekstrem sıcaklık, kum fırtınaları ve çöl dünyasını paylaşan başka birçok acımasız düşman.

- Reklam -

Gezegenimizde bir insanın yalnız başına bulunabileceği en tehlikeli arazi tipi arasında sayılan çöl; her açıdan meydan okuyucu. Uçsuz bucaksız, ıssız ve sıcak. Bir yardım geleceğine dair hiçbir ipucu yok ve medeniyetin izi kilometrelerce uzakta. İşte bu listede hikâyelerini dünyanın en tehlikeli köşelerinde anlatan yapımlardan bazı örnekler bir araya getirildi.

Dünyanın dört bir yanından çöl manzaralarını tüm ihtişamıyla sergileyen; bilimkurgudan tarihe, maceradan fantastiğe farklı türlerden çöl filmleri ile karşınızdayız!

En İyi Çöl Filmleri Listesi

10. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert – Priscilla Çöller Kraliçesi (1994)

IMDb puanı: 7.5

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

BAFTA adayı Stephan Elliott’ın komedi türündeki Priscilla filmi, iki drag queen ve bir transeksüelin kabare gösterisi için boydan boyu Avustralya çöllerini aşma macerasını konu alıyor.

En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar da kazandıran yapımın oyuncu kadrosunda Hugo Weaving, Guy Pearce ve Terence Stamp gibi yıldızlar yer alıyor.

2 milyon dolarlık bütçeyse yaklaşık 30 milyon dolar gişe hasılatı elde eden yapım, çöl temalı filmler denince akla gelen eğlenceli işler arasında bulunuyor.

9. Tremors – Yeraltı Canavarı (1990)

IMDb puanı: 7.1

Tremors - Çöl Filmleri

Perfection kasabasının sakinleri yeraltına ait zeki canavarlar tarafından avlandıklarını anladıklarında, çölü terk edip dağlara kaçmak zorunda kalır. Kevin Bacon ve Fred Ward’un başrollerini paylaştığı yapım kısa sürede korku türünün bir kült eseri hâline geldi ve birden fazla devam filmi/dizisi ile hikâyesini sürdürdü. Yapımın çekildiği California’daki Lone Pine çölü tanıdık geliyorsa, aynı bölgede Gladiator, Iron Man ve Man of Steel gibi yapımlarda da karşınıza çıktığını hatırlatalım.

8. Mad Max – Çılgın Max (1979)

IMDb puanı: 6.8

Mad Max 1979

Max Rockatansky’nin kıyamet sonrası bir dünyada çıktığı intikam yolculuğu, günümüzde popüler kültürünün önemli bir parçası hâline geldi. İki devam filmi ve geçen yıllarda vizyona Mad Max: Fury Road ile bu susuz dünya çöl filmleri listelerinin olmazsa olmazı. Mad Max’in çölleri ise Avustralya’nın bitmez tükenmez diyarlarında çekildi. Anya Taylor-Joy’un başrolünde olduğu serinin yeni parçası Mad Max: Furiosa da bu yıl sinemalara gelecek.

7. Buried – Toprak Altında (2010)

IMDb puanı: 7.0

Buried - Çöl Filmleri

Ryan Reynolds’ın Irak çöllerinde bir tabutta geçirdiği dakikalar belki hiç çöl görülmediği için listeye ait değil. Ama filmi izlerken uçsuz bucaksız bir çölde yürürcesine terleyeceğinizi garanti edebiliriz. Katastrofik yapısını izleyicisine tamamen yansıtan yapımda Reynolds’ın oraya nasıl geldiğini ve nasıl kurtulabileceğini düşünürken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

6. The Flight of the Phoenix – Sonsuz Uçuş (1965)

IMDb puanı: 7.5

The Flight of the Phoenix

- Reklam -

Elleston Trevor’ın aynı adlı romanından uyarlanan film, uçakları Sahara Çölü’ne düşen bir grubun yolcular arasındaki havacılık mühendisinin önderliğinde enkazın içinden çalışan bir uçak yapma gayretini anlatıyor. Tabii ki, çölde geçen hikâyede her geçen dakika sıcak ve susuzluk tehlikesi büyüyor.

5. Three Kings – Üç Kral (1999)

IMDb Puanı: 7.1

Three Kings - Çöl Filmleri

Three Kings, Körfez Savaşı’nın ardından ellerine geçen bir haritayı takip ederek Kuveyt altınlarıyla dolu bir sığınağı arayan üç Amerikan askerinin hikâyesini konu alıyor. Yapım ABD’nin emperyalist atılımlarına eleştirilerle dolu bir kara komedi.

4. The Mummy – Mumya (1999)

IMDb Puanı: 7.1

The Mummy - Mumya

Aksiyon ve macera türünün en başarılı örneklerinden olan Mumya da çöl filmleri listesindeki yerini buluyor. Mısır’ın çöllerinde geçen macera Indiana Jones serisinden aldığı ilhamla maceracı Rick O’Connell ve yardımcılarının piramitlerin derinlerindeki yolculuğunu sunuyor. Filmin başarısı ilerleyen yıllarda üç devam filmi ve 2017’de Tom Cruise’un başrol oynadığı bir yeniden çevrim de getirdi.

3. Lawrence of Arabia – Arabistanlı Lawrence (1962)

IMDb Puanı: 8.3

Lawrence of Arabia - Çöl Filmleri

Ünlü İngiliz subay, arkeolog ve diplomat Thomas Edward Lawrence’ın hayatından ve otobiyografik romanı The Seven Pillars of Wisdom’dan esinlenen yapım, sadece çölde geçen en önemli filmlerden birisi değil. Aynı zamanda film tarihinin de en etkileyici, en görkemli yapımları arasında. Peter O’Toole’un başrolde oynadığı eser Ürdün, Fas ve İspanya’da çekildi. Çöl filmleri hakkında bir liste, Arabistanlı Lawrence olmadan eksik kalırdı.

2. Dune – Çöl Gezegeni (2021)

IMDb puanı: 8.0

dune 2 senaryosu

Galaksilere hükmeden bir İmparatorluk’un gezegenleri kontrol eden soylu haneleri arasındaki iç savaşı anlatan Dune, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yılın en sıcak günlerinde çekilerek tekniği ile de alkışı hak ediyor. Çöl Gezegeni Arrakis’in galaksiler arası ulaşımda kullanılan değerli hammadesi “Baharat” için yapılan savaşlar 20. yüzyılın en büyük bilimkurgu hikâyelerinden birisini yarattı.

1. Indiana Jones and The Raiders of the Lost Ark – Kutsal Hazine Avcıları (1981)

IMDb puanı: 8.4

Indiana Jones and The Raiders of the Lost Ark

George Lucas, Steven Spielberg ve Harrison Ford isimlerini arka arkaya sıralayınca bile dünya üzerinde sayısız ceket iliklenebilir. Üçlünün birlikte yarattığı dünya, hâlâ en başarılı macera film serileri olarak görülüyor. Sahibine yenilmezlik bahşeden Ahit Sandığı’nın peşinde koşan Indiana Jones ve rakibi Dr. Rene Belloq’un bir adım öne geçmek için çöllerde oynadığı satranç oyunu hâlâ da bitmiş değil. Beşinci Indiana Jones filmi bu yıl sinemalarda olacak.

Sizin aklınıza çöl filmleri dendiğinde hangi yapım geliyor? Listeye eklemek istediğiniz başka filmler var mı? Önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, bizleri Google Haberler üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Movie Web

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Dune ilk sırayı alır. Mumya ardından gelir. Mad Max üçüncü sırada kalır. Tremors da TV’ lerden el sallar. O değil de Mumya’ yı sinemada iki kere seyretmiştim. Dune’ u da kısık projektör ışıkları yüzünden… Neyse. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

WBD Ezra Miller The Flash

WBD, Tedaviye Başladığı Günden Beri Beladan Uzak Duran Ezra Miller’la Yola Devam Etmeye Sıcak Bakıyor

Paul Mescal, Gladiator 2 Başrol

Ridley Scott’ın Yeni “Gladiator” Filminde Başrol Paul Mescal Oldu