Dünya Mitolojisinden Kâbuslara Neden Olan 30 Varlık

Dünya mitolojisinde kâbuslara neden olan yaratıkları merak ediyor musunuz? Gelin bunların 30 tanesine şahane bir infografikle birlikte göz atalım.

Kâbuslar korkutucu ve aynı zamanda gizemlidir. Bu yüzden dünyada tarih boyunca yaşayan insanların bu gizemli ve korkunç rüyalara kendilerince bir açıklama bulmaya çalışmaları pek şaşırtıcı değildir. Özellikle bizim kültürümüzde de de bunlar için birçok şey söylenmiş ve araştırmalar yapılmıştır. Peki ya dünya mitolojisinde?

İşte sleepopolis’in hazırladığı bu infografik, dünyanın dört bir yanından gelen kâbus mitolojisini, farklı kültürlerde kâbus anlamlarını ve kâbus yaratıklarının ne olduğunu gözler önüne seriyor.

Kaynak: sleepopolis
Kapak Çizimi: Zdzisław Beksiński

GÖZ ATIN  Türk Halk Kültüründe Su: Mitolojiden Edebi Eserlere Suyun Yeri
Etiketler:  
Dünya Mitolojisinden Kâbuslara Neden Olan 30 Varlık için 9 yorum

  1. Bütün mitolojilerde birbirine benzer karakterlerin olması, neredeyse aynı olayların olması şaşırtıcı.


  2. onurcee dedi ki:

    Dediğiniz gibi tarih boyunca insanlar açıklayamadığı olayları doğa üstü varlıklar ile bağdaştırmışlar. Bunun neticesinde çoğu kimsenin bildiği gibi nice dinler, nice tanrılar üreyerek yok olmuşlar. Bu postta bahsedilen çoğu varlık ile uyku felci durumu farklı milletlerde, farklı doğa üstü varlıklar ile anlaşılmaya çalışılmış. Kısacası “Karabasan” diyorum :joy:


  3. Kitsune dedi ki:

    Okumak ve çizimlere bakmak hoştu. Kitsune ile ilgili yazılanları da bilmiyordum. Belki daha fazla araştırmalıyım. :smiley:


  4. @fatihcetin,

    Bildiğimiz gibi, karabasan ile al karısı farklı musibetlermiş. Ben de bir an şaşırmıştım, bunlar farklı mahlukatlar değil miydi, diye :thinking: Ha tabii, bu yazıda da aynı varlığın farklı kültürlerde başka varlıklarla özdeşleştirilen özellikler gösterdiğine değinilmiş. Bu şeyler çok karışabiliyor :man_shrugging:


Dünya Mitolojisinden Kâbuslara Neden Olan 30 Varlık

Dünya mitolojisinde kâbuslara neden olan yaratıkları merak ediyor musunuz? Gelin bunların 30 tanesine şahane bir infografikle birlikte göz atalım.

Başa dönün