in ,

Edgar Allan Poe Uyarlaması 15 Korku Filmi

Edgar Allan Poe hikâyeleri, korku sinemasının en çok beslendiği kaynaklar arasında. İşte usta yazarın eserlerinden ilham alan 15 film!

Edgar Allan Poe film liste
- Reklam -
- Reklam -

Edgar Allan Poe edebiyat tarihinin en iyi korku ve suç yazarlarından birisi olarak bilinir. Bu yazıda da Poe’nun eserlerinden ilham almış 15 korku-gerilim filmi sizleri bekliyor

19. yüzyılın ilk yarısında sadece kırk yıl gibi kısa bir yaşam süren şair ve yazar Poe, Amerikan korku edebiyatının ve modern dedektiflik öykülerinin üstadı konumundadır. İşte bu yönüyle Poe, sinemanın ilk yıllarından itibaren birçok filme ilham kaynağı olmayı başardı.

Erken gömüler, uğursuz kuşlar ve tekinsiz maskeli balolar bu korkunç ilham kuyusunun sularında barınan sadece birkaç örnek. Hadi gelin şimdi IMDb’ye göre Poe’dan esinlenen en iyi 15 yapıma bakalım.

- Reklam -

15. The Raven (2012)

The Raven Edgar Allan Poe

IMDb: 6.4

Listenin ilk sırasında Poe’nun kendisini içeren The Raven yer alıyor. John Cusack’ı Edgar Allan Poe olarak izlediğimiz yapımda yazarın kendi yazdıklarına karşı verdiği zeka savaşını izliyoruz.

Modern suç öykülerinin babası ve onun eserlerinden ilham alan bir katil bu filmde karşı karşıya geliyor. Adeta bir kedi fare kovalamacasına dönüşen hikâye en iyi işlerden olmasa da kesinlikle eğlenceli.

14. Extraordinary Tales (2013)

Extraordinary Tales

IMDb: 6.5

Yazarın sıkı hayranları bu düşük puanı hakaret olarak görebilir ve bu konuda belki de haklılar. Yapım, Poe’nun harika işlerine bir aşk mektubu bile sayılabilir.

Yönetmen Raul Garcia, Poe’nun Fall of the House of Usher ve Masque of the Red Death gibi klasikleşmiş eserlerinden bir antoloji ortaya çıkarmış. Her hikâyede farklı animasyon tarzları ve anlatıcılara yer veren yapımda Christopher Lee’nin de yer alması hayranlar için filmi başka bir boyuta taşıyor.

13. Stonehearst Asylum (2014)

Stonehearst Asylum

IMDb: 6.8

İlk iki yapıma göre Poe’nun işlerine biraz daha uzaktan değinen film The System of Doctor Tarr and Professor Fether hikâyesinden bazı izler taşıyor.

Poe’nun kısa öyküsünden ilham almasının yanı sıra film temel olarak güçlü gotik atmosferle çevrelenmiş tipik bir Victoria Dönemi anlatısı. Ayrıca başarılı performanslarla bezenmiş başarılı bir uyarlama, daha ne gerekir ki?

12. The Black Cat (1936)

The Black Cat

IMDb: 7.0

30’ların başarılı filmlerinden The Black Cat, siyah beyaz filmlere olan önyargınızı kırmak için harika bir tercih. Film Béla Lugosi ve Boris Karloff’un en karanlık, en ürkütücü ve en rahatsız edici yapımlarından biri olma özelliğini yıllardır koruyor.

Film, Poe’nun kısa öyküsünün esnek bir uyarlaması sayılsa da yazarın çalışmalarının psikolojik yönüne harika dokunuşlar yapıyor. İşkence sahneleri, kara büyü ve kutsal olmayan ayinler kesinlikle ilgi çekici ve hala taze.

11. The Tomb of Ligeia (1964)

The Tomb of Ligeia Edgar Allan Poe

IMDb: 6.6

Johnny Depp ve Tim Burton’ın arasında nasıl bir ilişki varsa Vincent Price ve Poe’nun ilişkisi de öyleydi. Price her zaman korkutucu olmayı başaramasa da seyirciyi nasıl tutacağını biliyordu. Neredeyse 60 yıllık film, korkunçluk ve romantizm arasında hala gidip geliyor.

Eserde, eski eşinin hayaletiyle yaşayan adamın aklının ve yeni eşiyle olan ilişkisinin parçalanışını izliyoruz. Poe’nun kısa öyküsünden esinlenen yapım, gotik sinemaseverler için mutlaka izlenmesi gereken bir eser.

10. Tales of Terror (1962)

Tales of Terror Edgar Allan Poe

IMDb: 6.9

Yazarın işlerine iyi bir örnek olan film, Poe’nun The Black Cat, Morella ve The Case of M. Valdemar gibi kısa öykülerinin bir toplamı olarak karşımıza çıkıyor.

Muhteşem bir kaliteye sahip olmasa da son derece eğlenceli bir iş. Yapımda Price’ı Peter Lorre’un kopmuş başını ve Basil Rathbone’un kötücül hipnotizecisini kovalarken izliyoruz. Tales of Terror, Roger Cormen’a yönetmenlik itibarını kazandıran birçok saykodelik görsel de içeriyor.

9. The Raven (1935)

The Raven

IMDb: 7.0

Edgar Allan Poe, Boris Karloff ve Bela Lugosi korku sinemasının efsanevi üçlüsü olarak anılmaya işte bu filmlerle başladı.

1935 yapımı The Raven’da uğursuz kötücül bir kuş çok fazla göze çarpmıyor, film daha çok yazarın işlerinden esinlenerek cinayetler işleyen deli bir doktoru anlatıyor. John Cusack’ın versiyonu filmin birkaç noktasından esinlenmiş olsa gerek.

8. House of Usher (1960)

House of Usher Edgar Allan Poe

IMDb: 7.0

Poe’nun Fall of the House of Usher adlı kısa öyküsüne dayanan film, nişanlısını diri diri gömen Rodrick Usher’ı ve onun kayınbiraderini işliyor.

- Reklam -

Korku ve romantizm öğelerini içeren yapım Price ve Corman’ın en iyi Poe uyarlaması olmasa da zamansız gömüleri ve 60’lar tarzına uygunluğuyla o ürkütücü gotik havasını izleyiciye geçirmeyi başarıyor.

7. The Masque of the Red Death (1964)

The Masque of the Red Death

IMDb: 7.0

Yazarın aynı isimli kısa öyküsünden uyarlanan yapım, listedeki en ürkütücü yapımlardan biri olmasıyla öne çıkıyor. Poe’nun mükemmel oyuncusu Price, zalim satanist Prens Prospero rolünde olabildiği kadar soğuk ve acımasızdı.

Eğer izleseydi Poe’nun muhtemelen favorisi olacak film, karanlık bir uyarlama örneği teşkil ediyor. IMDb puanına rağmen film; cinayet, karanlık ayinler ve danslı finaliyle mükemmel Poe filmi olarak tanımlanıyor.

6. The Pit and The Pendulum (1961)

The Pit and the Pendulum Edgar Allan Poe

IMDb: 7.1

Vincent Price’lı yapım, daha esnek bir kısa öykü uyarlaması olsa da Poe’nun anlattığı korkunç ve acımasız hikâyeyi perdeye aktarmayı başarıyor.

Film İspanyol Engizisyon Mahkemeleri’ni fazlasıyla başarılı anlatıyor ve bunu yaparken Poe’nun ilhamını Price’ın ikili performansıyla birleştiriyor. Orijinaline birebir sadık kalmasa da film Poe’nun anlatmak istediği ruh halini ve özü yakalıyor.

5. An Evening With Edgar Allan Poe (1970)

An Evening with Edgar Allan Poe

IMDb: 7.5

An Evening With Edgar Allan Poe, Vincent Price’ın muhteşem performansına ve Poe’nun acımasız kalemine doyamayanlar için ilaç gibi gelecek.

Bu televizyon filminde Price, aslında Poe’nun çeşitli hikâyelerini tek başına canlandırıyor. İlk bakışta tuhaf gelse de Price’ın rolden role girdiği film bir o kadar eğlenceli.

4. The Crow (1994)

The Crow Edgar Allan Poe

IMDb: 7.6

Tüm uyarlamalar hikâyeye tamamıyla sadık kalacak değil, fakat hepsi Poe’nun en iyi eserlerinden ilham almalı. The Crow, gotik sinemanın en ikonik yapıtı olabilir.

Poe’nun The Raven’ından ilhamla yazılmış çizgi romanın aynı adlı uyarlaması olan film tüm klasik Poe ürünlerini içeriyor: cinayet, intikam, paranormal olaylar… Edgar Allan Poe’nun gurur duyacağı kadar başarılı bir iş olduğuna şüphe yok.

3. The Lighthouse (2019)

The Lighthouse

IMDb: 7.6

Film şüphesiz Lovecraft esintileri taşısa da aslında Poe’nun son zamanlarında yazdığı aynı isimli hikâyenin oldukça esnek bir uyarlaması. The Lighthouse, insanlıktan izole şekilde deniz feneri bekçiliği yapan iki karakterin akıl sağlığına odaklanıyor.

İkili gerçeklikten uzaklaştıkça korkutucu canavarlar görür hale geliyor ve gerilim artıyor. Yakın zamanda çıkmış, duygusal anlamda en yoğun filmlerden biri.

2. Fool’s Fire (1992)

Fool’s Fire

IMDb: 8.1

Julie Taymor’un Fool’s Fire’ını anlatmak için onlarca kelime var: karanlık, rahatsız edici, kabus gibi… Poe’nun Hop-Frog adlı kısa öyküsünün uyarlaması için hepsi başarılı tanımlamalar.

Film, vücudu deforme olmuş bir soytarının saraydakilerden intikam alışını anlatmak için kukla gösterilerini, animasyonları ve rahatsız edici görselleri kullanıyor. Herkesin izleyeceği türden bir yapım değil, fakat Poe hayranları kesinlikle izlemeli.

1. Vincent (1982)

Vincent

IMDb: 8.3

Beklenmedik şekilde listenin başına geçen bu Disney animasyonu, tuhaf derecede yaratıcı bir çocuğun Poe’nun işlerine olan hayranlığının fazla ileri gitmesine odaklanıyor.

Karanlık, çapraşık ve görsel anlamda kesinlikle etkileyici olan bu yapımı tabii ki sadece Tim Burton çıkarabilirdi. Film Vincent Price’ı anlatıcı konumunda getirerek iddiasını ileri taşıyor. Uzun yıllar boyunca en etkileyici kısa filmlerden biri olmayı başardı ve listenin başlarını bırakacağa benzemiyor.

Sizce en etkileyici Poe filmi hangisi? Düşüncelerinizi ve kendi önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşmayı unutmayın!


* İflah Olmaz Âşık: Edgar Allan Poe

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Ağaçlar Ölümsüz mü?

Binlerce Yıldır Yaşayan Ağaçlar Ölümsüz mü? Dünyanın En Eski Ağaçları Tartışma Konusu Oldu

Ödül - Cyril Gely | Haftanın Kitabı #146

Ödül – Cyril Gely | Haftanın Kitabı #146