in ,

En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı – 2011

2011 yılının En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu kitabı sizlerle. NPR sitesinin hazırladığı bu liste, 60 bin kişinin oyları ile oluşturuldu.

en iyi 100 fantastik ve bilimkurgu kitabi 2011
- Reklam -

2011 yılının En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu kitabı karşınızda. Bu liste NPR (National Public Radio) sitesinin kullanıcı oylamasına sunduğu ve 60 bin kişi tarafından oylanan fantastik, bilimkurgu kitaplarını kapsayan bir derlemedir. Liste için 5 binden fazla kitap aday gösterildi ve 60 binin üzerinde oy geldi.

Listede bulunan eserlerin büyük bir çoğunluğu dilimize çevrilmiş olsa da, hâlâ sabırsızlıkla beklediğimiz eserler bulunuyor. Yine de özellikle ilk 25 kitabın Türkçeye çevrilmiş olması mutluluk verici.

İşte 2011 Yılının En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

1. Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien

yüzüklerin efendisi j.r.r. tolkien En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

- Reklam -

Tolkien’in çığır açan üç ciltlik bu destanı, Yüzük Savaşı sırasında hobbit Frodo ile yoldaşlarının kötücül Güç Yüzüğü’nü yok etmek ve Orta Dünya’ya tekrar huzur getirmek için yola çıkışlarını kaydediyor. Fantazi edebiyatının en bilindik ve kalıcı klişelerini oluşturmuş sevilen üçlemenin etkisi halen devam etmektedir.

2. Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi / Douglas Adams En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

Adams’ın Otostopçu serisinin eğlendirici ilk kitabında, isteksiz galaksi gezgini Arthur Dent içinde uzaylıların, ispermeçet balinalarının, depresyondaki bir robotun, göründüklerinden farklı olan farelerin ve gerçekten, gerçekten kötü şiirlerin dahil olduğu, Dünya’yı gerçek anlamıyla sarsan olayların rüzgarına kapılıyor.

3. Ender’in Oyunu – Orson Scott Card

Ender’in Oyunu - Orson Scott Card En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

Dahi olmak üzere yetiştirilen genç Andrew “Ender” Wiggan, uzaylı Böceklere karşı yüz yıl boyunca sürecek savaşı yönetmek üzere eğitim alması için Savaş Okulu’na yazdırılır.

4. Dune – Frank Herbert

dune En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

İhanete uğramış bir dükün oğlu, tehlikeli bir çöl gezegeninde öldü sanılıp bırakılan ve kendisini evlat edinen acımasız, göçebe gezegen halkının yardımıyla beklenmedik kaderini ortaya çıkaran Paul Atreides’in maceraları.

5. Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi – George R.R. Martin

Buz ve Ateşin Şarkısı En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

Yedi Krallık bir nesil sürecek kış mevsimini karşılarken, asil Stark ailesi rakipleri olan Lannisterlerin zehirli komplolarıyla, Hiçdoğmamış iblislerin ortaya çıkışıyla, barbar kabilelerinin gelişiyle ve diğer tehditlerle yüzleşiyor.

6. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört – George Orwell

1984 george orwell can yayınları

Gelecekte, totaliter bir devletin tüm vatandaşlarını gözlediği ve tüm faaliyetlerini yönlendirdiği bir zamandaki yaşantıyı anlatıyor.

7. Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Fahrenheit 451

Ürpertici derecede yakın bir gelecekteki dünyayı anlatan kan dondurucu romanda, totaliter bir rejim tüm kitapların yok edilmesini emretmektedir, fakat kitap yakıcılardan biri aniden kitapların değerini anlar.

8. Vakıf Serisi – Isaac Asimov

isaac asimov yazar vakıf

Psikotarihçi Hari Seldon’un başı çektiği bir grup psikolog, çökmekte olan Galaktik İmparatorluk’ta sanat, bilim ve teknolojiyi teşvik etmek ve insanlığın birikmiş bilgilerini korumak üzere bir koloni kurar.

9. Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley En İyi 100 Fantastik ve Bilimkurgu Kitabı

Huxley’in kehanet niteliğindeki klasik romanı, bireysel özgürlükten mahrum bir fütürist ütopyadaki toplumsal dehşetleri anlatmaktadır.

10. Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Amerikan Tanrıları - Neil Gaiman

Karısı ve en iyi arkadaşının cenaze törenine giden eski bir mahkûm olan Gölge, uçakta kendisi hakkında çok şey bilen esrarengiz bir yabancıyla karşılaşır. Gölge yabancının iş teklifini kabul ettiğinde kendisini içinde bulduğu tehlikeli oyunun bahsi son derece yüksektir: Amerika’nın ruhu.

11. Prenses Gelin – William Goldman

Sarhoş bir silahşor ve nazik bir devin yardımıyla Düğünçiçeği adındaki güzel bir prensesi kurtaran yakışıklı çiftlik yanaşmasının öyküsü gülünç bir üstkurmaca özelliğe sahiptir: Goldman sadece “S. Morgenstern” adında birinin (gerçekte kendisinin takma adı) eski bir metnini kısalttığını iddia etmekte ve bu metni zeki bir yorumla kaplamaktadır.

12. Zaman Çarkı Serisi – Robert Jordan

zaman çarkı serisi

13 cildi aşmış olan bu geniş kapsamlı – bazılarına göre genişleyen – zengin bir hayal gücüne sahip destan, Karanlık Olan’ın uşakları ile Yenidendoğan Ejder adıyla bilinen ışığın şampiyonunun yardımcıları arasındaki mücadeleyi kaydetmektedir.

13. Hayvan Çiftliği – George Orwell

Çiftlik hayvanları, insan sahiplerini devirerek kendi derinden (ve tanıdık şekilde) kusurlu devletlerini kurarlar. Orwell’s iğneleyici totaliterlik hicvi, dokuzuncu dereceden okuma listelerinin başlıca dayanağı olma özelliğini korumaktadır.

14. Neuromancer – William Gibson

Gibson’ın çığır açan ilk romanında, yarı ölü bir bilgisayar dahisi olan Case’ten, güneş sisteminde en sıkı korunan veribankasında kilitli bir güvenlik kodunu çalması istenir. Siberpunk adıyla tanınacak edebiyat türünün ilk eseri.

15. Watchmen – Alan Moore

Suç Avcıları adında, dağılmış bir süper kahraman çetesinin üyeleri ölmeye başladığında, grubun kalan üyeleri kendileri de öldürülmeden önce katili bulmaya çalışırlar. Çizgi roman.

16. Ben, Robot – Isaac Asimov

Isaac Asimov robotların davranışlarını idare eden yasaları oluşturduğunda robotlara bakışımızı sonsuza dek değiştirdi. Ben, Robot kitabında, Asimov robotların gelişimini günümüzdeki ilk ilkel robottan çok da uzak olmayan bir gelecekteki kusursuzluklarına kadar uzanan birbirine bağlı bir dizi öyküde kaydetmektedir; bu gelecekte insanların modası geçmiş bile olabilir.

17. Yaban Diyarlardaki Yabancı – Robert A. Heinlein

Mars’ta doğup büyümüş Valentine Michael Smith, Dünya’ya dönüşünde insanüstü yetenekleriyle Batı dünyasını şaşkına döndürüyor.

18. Kralkatili Güncesi – Patrick Rothfuss

Patrick Rothfuss Kralkatili Güncesi 3. Kitap

Bu sürükleyici reşit olma öyküsünde, Kvothe nasıl büyü yeteneğine sahip genç bir adamdan kendi dünyasının en kötü şöhretli büyücüsüne, müzisyenine, hırsızına ve katiline dönüştüğünü anlatıyor.

19. Mezbaha No. 5 – Kurt Vonnegut

Billy Pilgrim 2. Dünya Savaşı sonrası evine döndüğünde Trafalmadore gezegeninden gelen uzaylılarca kaçırılır. Uzaylılar Pilgrim’e zamanın ebedi bir hediye olduğunu öğretir.

20. Frankenstein – Mary Shelley

Mary Shelley’nin çizdiği hayat yaratma takıntısına sahip bir bilim adamının (başarısına karşılık büyük bir bedel ödemiştir) ürpertici portresi, bilimkurgunun ilk örnekleri arasındadır. Etik ve felsefi konularda düşünmeye sevk eden etkili alegorik gücü ve saf ürpertici havası ile en kalıcı ve etkili kitaplardan biri olma özelliğini korumaktadır.

21. Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? – Philip K. Dick

Dick’in aşmış romanı, yaratıcılarının aleyhine dönüp kıyamet sonrası bir Dünya’ya kayan ve ödül avcısı Rick Deckard tarafından avlanmaları gereken gelişmiş dünya dışı androidleri anlatmaktadır. Kitap genel hatlarıyla, Ridley Scott’un 1982 tarihli filmi Blade Runner’a ilham vermiştir.

22. Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood

Yakın geleceğin tüyler ürpertici bir görünümünde, eskiden ABD olan Gilead Cumhuriyeti’nde, kadınların okumasına izin verilmeyen ve sadece üreyebildikleri sürece değerli oldukları baskıcı bir dünyadaki damızlıklardan biri olan Offred’in öyküsü anlatılmaktadır.

23. Kara Kule Serisi – Stephen King

Dünyada kalan son silahşor Roland, gizemli Siyahlı Adam’ı yasak olan kara kuleye doğru takip ederken arayışı sırasında ölümlü ve diğer dünyalardan güçlerle savaşır.

24. 2001: Bir Uzay Efsanesi – Arthur C. Clarke

İki astronotun uzay yolculuğu sırasında, HAL adındaki olağanüstü bilgisayarın kıskançlığı hayatlarını tehlikeye sokar.

25. Mahşer – Stephen King

Stephen King Mahşer Corona Virüsü

Müthiş bir salgının ardından sağ kalan bir avuç insan, rüyalarında iyi ile kötü arasındaki bir savaş görmeye başlar ve Boulder, Colo’ya doğru, gerçek bir yüzleşmede hazır bulunmak için yola çıkar.

26. Snow Crash – Neal Stephenson

Stephenson’un Sümer mitolojisi ile çağdaş betimlemeleri bağlayan üçüncü romanı, “Metaverse” adındaki alternatif Internet’in hem içinde hem dışındaki insanları etkileyebilen gizemli bir “sözde narkotik” Kar Kazası etrafında dönüyor.

27. Mars Yıllıkları – Ray Bradbury

Mars’ın huzuru, uzayı fethetmek, gezegeni kolonileştirmek ve ölüme mahkum bir Dünya’dan kaçmak isteyen dünyalılarca bozulur.

28. Kedi Beşiği – Kurt Vonnegut

Genç bir yazar atom bombasının üretiminin başlıca sorumlusu olan bilim adamının çocuklarıyla röportaj yapmaya karar verir.

29. Sandman Serisi – Neil Gaiman

The Sandman

Yıllar boyunca 75 sayı çıkmış çizgi roman serisinde Gaiman başta, ölümlülerle olan ilişkileri nadiren iyi sonuçlanan ve alıngan ailesinin üyeleri arasında Ölüm, Umutsuzluk, Arzu ve Kader’in ete kemiğe bürünmüş hallerinin bulunduğu Rüya Kralı Morpheus’un öyküsünü anlatmaktaydı; oldukça etkileyici bu seri şimdi on ciltte toplandı.

30. Otomatik Portakal – Antony Burgess

Burgess’in kendi gençlik argosunu oluşturduğu, çağdaş kültürün bu taşlamasında genç Alex uyuşturucu, seks ve amansız şiddet dolu bir distopyayı seçmişken, onu ıslah etmeyi amaçlayan psikolojik bir deney için seçilir.

31. Starship Troopers – Robert A. Heinlein

Robert A. Heinlein’ın en tartışmalı romanlarından birinde, geleceğin bir askeri evrendeki en sert acemi birliğine düşerek insanlığın en korkunç düşmanına karşı Terran Seyyar Piyadeleri ile beraber savaşa girer. Türkçeye çevrilmemiş olan bu kitaptan uyarlanmış bir film üçlemesi bulunmaktadır.

32. Watership Tepesi – Richard Adams

watership tepesi ust

Atalarının yuvasını terk edip daha uygar bir toplum kurmak isteyen bir grup yaban tavşanının alegorik öyküsü, tavşanların barış içinde yaşayabilecekleri yeni bir semt kurmak üzere güvenli bir yer ararken başlarından geçenleri anlatıyor.

33. Ejder Uçuşu – Anne McCaffrey

Ejderbinicilerinin sayısı güvenliği sağlayamayacak kadar düştüğünde ve hayvanlarla binicilerini eğitecek tek bir Weyr kaldığında, Kızıl Yıldız Pern’e yaklaşarak gezegeni tehdit etmeye başlar.

34. The Moon Is A Harsh Mistress – Robert A. Heinlein

Tek kollu bir bilgisayar teknisyeni, radikal bir sarışın güzel, yaşlı bir öğretim görevlisi ve duyarlı, bilgiç bir bilgisayar ay nüfusunun sömürgeci Dünya’ya karşı ayaklanmasını yönetir.

35. Leibowitz İçin Bir İlahi – Walter M. Miller Jr.

Walter M. Miller Jr.’ın 1959 tarihli romanı, nükleer savaş sonrası uygarlıktan geriye kalanları kurtarmaya çalışan St. Leibowitz Tarikatı Keşişleri’ni anlatmaktadır.

36. Zaman Makinesi – H. G. Wells

Wells’in 1895 tarihli klasik öyküsünde, mütevazi bir İngiliz mucidin yarattığı aygıt onu uzak geleceğe, kesin bir tarih vermek gerekirse M.S. 802701 yılına fırlatır. Bu zamanda yeraltında yaşayan Morlocklar çocuksu Eloilerle beslenmektedir.

37. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah – Jules Verne

Deliren Kaptan Nemo’nun esiri olarak olağanüstü bir denizaltıda tutulan Profesör Arronax ile iki arkadaşı, egzotik okyanus yaratıklarıyla ve yukarıdaki dünyadan gizlenen garip manzaralarla karşılaşır.

38. Kobay – Daniel Keyes

Bir farenin beyin ameliyatı ile bir dahiye dönüştürülmesi üzerine, yarım akıllı Charlie Gordon ameliyatın kendisi üzerinde de işe yarayıp yaramayacağını merak eder.

39. Dünyaların Savaşı – H. G. Wells

Zaman Makinesi’nin de yazarı olan Wells’in bu klasik bilimkurgu eserinde, başka bir gezegenden gelen uzaylılar gelişmiş yıkım makineleri ile Dünya’ya saldırarak fetihlerine başlar.

40. Amber Yıllıkları – Roger Zelazny

Zelazny’nin “gerçek dünya” olan Amber’de (bizim dünyamız Amber’in sadece bir gölgesidir) bir prens olan Corwin ve onun büyü kullanıcısı/hacker oğlu Merlin hakkındaki öyküsü onlarca yılı kapsamaktadır. Zelazny, Düzen ile Kaos arasındaki ebedi çatışma arasında Shakespeare’den, Tarot’tan ve kuantum mekaniğinden bahsetmekten zevk alır.

41. Belgariad Serisi – David Eddings

Edding’in beş ciltlik bu epik fantazisinde, çalınan gizemli bir kürenin arayışına ve küreyi sarmalayan kehanet ve güçle dolu zengin bir dünyaya çekilen genç çiftçi Garion’un peşinden gidiyoruz.

42. Avalon’un Sisleri – Marion Zimmer Bradley

Kral Arthur’un efsanesi, öyküye dahil olan kadınların gözünden anlatılmaktadır – ne pahasına olursa olsun tanrıçasını yüceltmeye and içmiş azimli Morgaine’den, krala vaat edilmiş olsa da kalbi başkasına ait olan sofu Gwenhwyfar’a kadar.

43. Sissoylu Serisi – Brandon Sanderson

Sissoylu

Allomancer adı verilen özel büyü kullanıcılarının metal kullanarak fiziki ve zihinsel becerilerini güçlendirebildikleri bir dünyada, genç bir hırsız kaderini öğrenerek Hakim Lord’u devirmek üzere yola çıkar.

44. Halka Dünya – Larry Niven

Niven’in 1970 yılında yazdığı, oldukça etkileyici romanında, gizemli bir nesneye – halka şeklinde geniş, yapay bir dünya – doğru yapılan uzay yolculuğu son derece kötü sonuçlanır.

45. Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Halkının cinsiyetlerini değiştirebildiği Gethen gezegenine bir görev için giden dünyalı Genly Ai, Orgoreyn devletinin liderleri tarafından toplama kampına atılır. Karhide devletinin sürgündeki başbakanı, Ai’yi kurtarmaya çalışır.

46. Silmarillion – J. R. R. Tolkien

Yüzüklerin Efendisi’ni lakayt ve hafif bulanlar için yaratılış efsaneleri: Yazar, karakteristik Beowulf tarzı düzyazı eserinde, dünyanın başlangıcındaki efsaneleri, tanrılarıyla insanlarının düşüşünü ve Orta Dünya’nın çehresini sonsuza dek değiştirecek olayları nakletmektedir.

- Reklam -

47. The Once And Future King – T.H. White

Kral Arthur’un çocukluğundan taç giymesine kadarki hayatı, Yuvarlak Masa’nın ortaya çıkışı ve Kutsal Kase arayışı hakkında bir eser.

48. Yokyer – Neil Gaiman

Gaiman’ın alaycı, rahatsız edici ölçüde garip bu öyküsünde, Londralı sıradan bir genç işadamı kaldırımda yaralı bir kıza yardım etmesinin ardından kendisini yeraltında garip bir dünyaya çekilmiş bulur.

49. Son Nesil – Arthur C. Clarke

Yazar, dünyaya hakim olan uzaylı Derebeyleri hakkındaki bu bilimkurgu öyküsünde insanlığın hayatta kalışını sorgulamaktadır.

50. Mesaj – Carl Sagan

1999 yılında çok uluslu bir astronot ekibi, çıktıkları uzay boşluğu yolculuğunda gelişmiş bir uzaylı medeniyetiyle karşılaşır.
Bu kitabın film uyarlamasında Jodie Foster başrolde oynamıştır.

51. The Hyperion Cantos – Dan Simmons

Örümcekkuşu adında korkunç ve gizemli bir yaratığın hüküm sürdüğü Hyperion’a doğru yola çıkan yedi hacı, insanlığı kurtaracak bilgeliğe ulaşmayı ümit eder.

52. Yıldız Tozu – Neil Gaiman

Duvar isimli küçük İngiliz köyünde yaşayan Tristran Thorn, kayan yıldızı unutulmaz güzellikteki sevgilisi Victoria Forester’a getirmek için periler diyarına doğru olağanüstü bir yolculuğa atılır.

53. Cryptonomicon – Neal Stephenson

Lawrence Pritchard Waterhouse ve Teğmen Bobby Shaftoe’nun gizli bir kriptografik görev olan Kıta 2702’ye atanmalarından 50 yıl sonra, torunları Randy ve Amy, Güney Pasifik’te bir “veri sığınağı” oluşturmak için güçlerini birleştirdiklerinde kökleri Kıta 2702’ye uzanan mnuazzam bir komployu ortaya çıkarırlar.

54. Zombi Savaşı – Max Brooks

İnsan ve ölü ordularının on yıl süren amansız savaşının sağ kalan düzinelerce insanın-askerler, politikacılar, siviller ve diğerleri- kendi sözleriyle belirttikleri bir anlatısı.

55. Son Tekboynuz – Peter S. Beagle

Son Tekboynuz, Büyücü Schmedrick ve Molly Grue ile birlikte, büyülü ormanın güvenliğinden çıkıp, kendi türünü aramak için bir maceraya atılır

56. Bitmeyen Savaş – Joe Haldeman

Dünya’nın yıldızlararası savaşçılarından Er William Mandella, Tauranlara karşı dövüşürken ışıktan hızlı seyahatin yaşlanma hızı üzerindeki yan etkilerle de mücadele eder.

57. Küçük Tanrılar – Terry Pratchett

Basit bir adam olan Brutha’nın hayatı, bahçesiyle uğraşırken, Tanrı’nın kendisiyle bir kaplumbağa olarak şeklinde konuşup barış için bir göreve yollamasıyla geri dönülemez biçimde değişir.

58. İnançsız Thomas Covenant Tarihçeleri – Stephen R. Donaldson

Bu ilk üçlemede, inzivaya çekilmiş, suçluluk duyan yazar Thomas Covenant kendini büyülü bir dünyada, güçlü bir büyücü olarak kahraman ilan edilmiş ve cüzamı mucizevi bir biçimde iyileşmiş halde bulur. Kötü niyetli büyücü Lord Foul’u yenmelidir-tabi kendi deliliğini de.

59. The Vorkosigan Saga – Lois McMaster Bujold

Solucan delikleriyle birbirine bağlanmış gezegenlerden birindeki insan kolonisinde, fiziksel engelli (asil ailesine yapılan bir suikast nedeniyle) genç bir adam, güçlü bir askeri lider olur.

60. Going Postal – Terry Pratchett

Sahtecilik ve dolandırıcılıktan ölüm cezasına çarptırılmış Moist von Lipwig, af için eski bir postaneyi yenileştirme teklifini kabul eder; ancak çabaları gönderilmemiş tonlarca mektup, 18 bin yıl önceden hayalet bir postacı, ayakkabısını ustaca kullanan yeni sevgilisi ve postanenin kapatılmasını isteyen ölüm saçan birkaç kişi tarafından hiçe sayılır.

61. Tanrı’nın Gözündeki Zerre – Larry Niven ve Jerry Pournelle

Dünya’ya gönderilen bir grup elçinin kazara ölümü insanoğlunun geleceğini tehlikeye atar.

62. Doğruluk Kılıcı – Terry Goodkind

Doğruluk Kılıcı Serisi – Terry Goodkind

Genç Richard Cypher, “Doğruluk İzcisi” olma kaderini yavaş yavaş benimser ve başkalarının serbest bırakacağı şeytanı durdurmaya hazırlanır.

63. Yol – Cormac McCarthy

Belirsiz, fütüristik ve kıyamet sonrası bir dünyada, bir baba ve oğul kendi insanlıklarının yıkıntıları arasından yollarını bulmaya çalışırlar.

64. Jonathan Strange ve Bay Norrell – Susanna Clarke

On dokuzuncu yüzyıl İngilteresinde, eski İngiliz büyücülerinin gücünü yeniden kazanmış olan zengin münzevi Bay Norell için her şey iyi gidiyordu, ta ki rakip bir büyücü, Jonathan Strange ortaya çıkıp onun öğrencisi olana dek.

65. Ben, Efsane – Richard Matheson

Vampirlerin hüküm sürdüğü bir dünyada, yalnız bir adam Robert Neville, geceleri kendini evine kapatmak, gündüzleriyse aç vampirleri öldürmek zorundadır.

66. Gediksavaşları Efsanesi – Raymond E. Feist

Tsuranilerin uzay zamanda büyü marifetiyle açılan bir gedikten Midkemia gezegenine girmeleri sonucu Düzen ve Kaos arasında başlayan savaşı sonlandırabilecek tek kişi bir büyücünün yanına çırak olarak verilmiş öksüz Pug’dur…

67. Shannara’nın Kılıcı – Terry Brooks

Üç kitap boyunca, Ohmsford ailesinin birkaç nesli, kötülüğe karşı mücade eder.

68. Conan Yıllıkları – Robert E. Howard ve Mark Schultz

Zengin ve yaratıcı içeriğiyle, kaslı kahraman Conan’ın hepsi birbirine bağlantılı, Robert E. Howard tarafından yazılmış klasik kılıç ve büyücü serisi.

69. Farseer Serisi – Robin Hobb

Farseer Üçlemesi – Robin Hobb

Prens Amcası zombi benzeri, “Dövülmüş Olan”larla mücadele ederken, kurnaz suikastçi anlaşmasını ikiye katlar.

70. Zaman Yolcusunun Karısı – Tara Bray Smith

Birbirlerine tutkuyla bağlı olan ve her şartta birlikte olacaklarına söz veren Claire ve Henry evlenirler. Zamanda Yerinden Olma Bozukluğundan muzdarip olan Henry, zamanın boyutları arasında savrulur.

71. Kralların Yolu – Brandon Sanderson

Roshar dünyasını, hayaller gören savaş yorgunu bir asilin, orduya esir düşmüş genç bir adamın ve yoksul evini kurtarmaya çalışan bir kadının gözünden anlatır.

72. Dünyanın Merkezine Seyahat – Jules Verne

Profesör Lindenbrock ve yeğeni Axel ile rehberleri Hans, İzlanda’da bir volkandan dünyanın derinliklerine korku dolu ve fantastik bir maceraya atılırlar.

73. Drizzt Efsanesi – R. A. Salvatore

Yeraltındaki efsanevi ve muhteşem büyülü kara-elf dünyasında yaşayan Drizzt Do’urden kendisini ve ırkını keşfeder.

74. Yaşlı Adamın Savaşı – John Scalzi

John Perry, 75. doğum gününde, insanlar ve üzerinde yaşam olan birkaç gezegen için tehike olan uzaylı güçleri arasındaki yıldızlararası mücadelede orduya alınır.

75. Elmas Çağı – Neal Stephenson

Kendi adına düşünebilen bir kız yetiştirmek üzere bir cihaz icat eden bir mühendisin ve bu cihaz fakir bir kızın eline geçtiğinde neler olacağının öyküsüdür.

76. Rama’yla Buluşma – Arthur C. Clarke

22. Yüzyılda insan uydularından birisi, güneşe yaklaşmakta olan dev bir silindiri keşfeder. İnsanoğlu, uzaylılarla ilk kez temasa geçer.

77. The Kushiel’s Legacy Series – Jacqueline Carey

Çocukken egzotik Gece Mahkemesi’nde sözleşmeli köle olarak satılan Phedre, komplo, ihanet ve fedakarlıkla yüzleştiği bir dünyada onur ve görev arasında kalır.

78. Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

mülksüzler

Anarres ve Urras, iki ütopik dünyadır ve birbirlerinin ayıdır. Anarşist Anarres’li bilim adamı Shevek, hayatını riske atar ve liberal Urras’a gider.

79. Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana – Ray Bradbury

Karnaval şehre geldiğinde, iki çocuk, Cooger ve Dark’ın Pandemonyum Gölge Gösterisi’nde gizlenen dehşet verici ve korkutucu sırları açığa çıkarır, ve dileklerin sonuçlarını öğrenirler.

80. Lanetli – Gregory Maguire

Somurtkan bir büyücünün intiharı düşündüğü Oz dünyasında, Batının Kötü Cadısı olarak tanınan yeşil ciltli Elphaba, ölen kız kardeşinin intikamını almaya çalışan bir hayvan hakları eylemcisi olarak tanımlanır.

81. The Malazan Book Of The Fallen – Steven Erikson

Eriksson’un serisi, zamanda sıçrayarak değişken ittifakların, gizemli büyücü loncalarının, suikastçi tanrıların ve askeri ayaklanmaların hüküm sürdüğü yayılmacı Malazan İmparatorluğunun günlüğünü tutar.

82. The Eyre Affair – Jasper Fforde

Edebiyatın içinde gerçek anlamıyla kaybolabileceğiniz bir dünyada, edebi araştırmalarda ün salmış özel dedektif Thursday Next, dünyanın En Çok Aranan Üçüncü suçlusunun Jane Eyre gibi karakterleri edebiyat eserlerinden kaçırmasını önlemek için zamana karşı yarışırken, kendisiyle beraber bir roman sayfalarına dalmaya zorlayarak son derece yaratıcı, büyüleyici bir gerilimdeki edebiyat cinayetini önlemeye çalışır.

83. Kültür Serisi – Iain Banks

Eşekarısı Fabrikası yazarının bilimkurgu serisinde, İnançları için savaşan Idrianlar ve var olma hakkını savunan Medeniyet arasında galaksi boyunca süren ölümüne mücadeleye karışan, İnsan ve Robotların eşyaşamcıl bir hayat sürdüğü topluluk tanıtılır.

84. The Crystal Cave – Mary Stewart

Stewart’ın 5 bölümlük Arthur efsanesinin ilk kitabı, büyücü Merlin’in isteksizce, Arthur’un doğumunu planlamasını, onun gözünden anlatır.

85. Anathem – Neal Stephenson

Çocukluğunu manastırda, dış dünyadaki ayaklanmalardan uzakta geçiren Raz, yüksek bir güç tarafından, yaklaşan felaketi önlemek için Eski Manastır Ulemaları arasına seçilir.

86. The Codex Alera Series – Jim Butcher

İnsanların perilerle –hava, su, toprak, ateş ve metal yaratıkları-yaşadığı Alera Diyarında genç Tavi, büyü yeteneğinin eksikliğiyle mücadele eder. Ta ki, memleketi asiler ve sadıklar arasında çıkan çatışmada yok olana ve ülkenin kurtuluşunun kendi elinde olduğunu fark edene kadar.

87. The Book Of The New Sun – Gene Wolfe

Uzak gelecekte, güneş soğuyup çöktüğünde, işkenceci Sevarian, mutlak güce kavuşmanın savaşını verir.

88. Thrawn Üçlemesi – Timothy Zahn

İmparatorluğun çöküşünün üzerinden 5 yıl geçmiş, imparatorluğun ölmekte olan yanı, sona bu kadar yakınken, onu geri getirebilecek bir şey keşfederler. Son İmparator’un savaş lordlarından birini: Amiral Thrawn.

89. Yabancı Serisi – Diana Gabaldon

Claire Randall, zamanda 200 yıldan fazla geriye gittikten sonra, 1743 İskoçyasında kendini şiddet, veba ve devrimle ayrılmış bir dünyanın ortasında, genç bir askere vurulmuş olarak bulur.

90. Elric Destanı – Michael Moorcock

Albino Prens, Melniboné’lu Elric, Karada ve Denizde Giden Gemi’yle Dhoz-kam şehrine, büyülü kılıçlar Dulbırakan ve Fırtınayaratan’ın bulunduğu Nabız Gibi Atan Mağara’ya açılan Gölge Geçidi’ne gider.

91. Resimli Adam – Ray Bradbury

resimli adam ust

Mars, Venüs ve uzayda geçen, aşkı, deliliği ve ölümü işleyen 18 bilimkurgu öyküsü.

92. Sunshine – Robin McKinley

Vampir ordusunun dünyayı ele geçirmesine karşı tek umut DÖB(Diğer Özel Birlikler)’ün Günışığı’nı, efsanevi büyücü Onyx Blase’in kızını geri getirmesine bağlıdır.

93. A Fire Upon The Deep – Vernor Vinge

Uzak bir gelecekte, uzay “düşünce bölgeleri”ne bölünmüşken, antik bir veri arşivine yapılan gezi, insanlığı yok edecek süperzeki varlık Yıkım’ı serbest bırakır.

94. Çelik Mağaralar – Isaac Asimov

Çelik Mağaralar: Robot Serisi #1 - Isaac Asimov

Uzaycılar ve Dünyalılar arasındaki sert çatışmada, Dedektif Baley ve yeni partneri, bir uzayşehri bilim adamının ölümünü araştırır.

95. Mars Üçlemesi – Kim Stanley Robinson

Mars’ta dünya benzeri bir atmosfer kurmak için girişilen görevde, John Boone, Maya Toitovna, Frank Chalmers ve Arkady Bogdanov, Mars’ın değişmesine karşı ölümüne mücadele eden direnişçilerle savaşırlar.

96. Lucifer’s Hammer – Larry Niven ve Jerry Pournelle

Basın tarafından Şeytanın Çekici olarak adlandırılan Hamner-Brown kuyrukluyıldızı dünyaya yaklaşmaktadır ve çeşitli iş adamlarıı, suçlular, politikacılar, gazeteciler ve bilim adamları, yaklaşan felaketi ve genel ve kişisel etkilerini farklı hislerle beklemektedir.

97. Kıyamet Kitabı – Connie Willis

14. yüzyılda –batıl inanç ve korku çağı- sıkışıp kalmış bir zaman yolcusu olan Kivrin, bir anda tarihin en karanlık çağında bir umut meleği haline gelir ve yoldaşlarının gelip onu kurtarmasını bekler.

98. Perdido Sokağı İstasyonu – China Mieville

Sefil, Gotik şehir Yeni Crobuzon’da yaşayan yetenekli ama ilginç bir bilim adamı olan Isaac’a bir gün gizemli yarı-kuş, yarı-insan bir yaratık gelir ve ondan uçabilmeyi ister. Ancak Isaac’in takıntılı deneyleri ve girişimleri, şehre büyük bir karanlık ve kötülük yayar.

99. The Xanth Series – Piers Anthony

Anthony’nin göndermeli büyülü dünyasında (Büyük oranda Florida’ya benzer) herkesin farklı bir yeteneği vardır ve bu dünyada ejderhalar, goblinler, harpiler, atadamlar yaşar.

100. Kozmik Üçleme – C. S. Lewis

kozmik üçleme philip k. dick

 

Psikolog Edwin Ransom Mars ve Venüs’e gider, Yerküre’nin güneş sistemindeki konumu hakkında dramatik keşiflerde bulunur.


Sizler de liste hakkındaki yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Çeviri: Yosun Erdemli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

J.R.R. Tolkien mektupları

Tolkien’in Mektupları

yasaklı fantastik edebiyat eserleri - yasaklanmış

Narnia’dan Frankenstein’a… İşte Yasaklanmış 10 Meşhur Fantastik Edebiyat Eseri