in ,

Ernest Hemingway Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Ernest Hemingway hayatı ve eserleri ile her zaman çok konuşulan bir isim oldu. Amerikalı dev romancı hakkında az bilinen bazı tuhaf gerçekler sizlerle!

Ernest Hemingway Hakkında
- Reklam -
- Reklam -

Ernest Hemingway, savaş alanında yaşadıklarını Silahlara Veda ve Çanlar Kimin İçin Çalıyor gibi zengin ve heyecan verici hikâyelerine aktararak 20. yüzyıl edebiyatının dev isimlerinden birisi oldu. Peki Amerikalı romancı ve hikâye yazarı Hemingway hakkında neler biliyoruz?

Bir doğa âşığı ve centilmen olan yazar, Big Two-Hearted River ve Yaşlı Adam ve Deniz gibi eserlerinde bu özelliklerini eserlerine yansıtmayı bilmişti. Papa lakabıyla tanınan Hemingway’i hırslı sıfatıyla anlatmak da mümkün.

21 Temmuz 1899’da Amerika’nın Illinois eyaletinde dünyaya gelen yazarın hayatı ve eserlerine dair az bilinen gerçekleri sizler için Türkçeleştirdik.

- Reklam -

İşte Ernest Hemingway Hakkında İlginç Bilgiler

1. Ernest Hemingway, Gümüş İtalyan Cesaret Madalyası ve Bronz Yıldız Kazandı

Hemingway, 1. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da ambulans şoförü olarak hizmet veriyordu. Günlerden bir gün, 8 Temmuz 1918’de harç ateşi sonucunda ağır şekilde yaralandı. Buna rağmen, İtalyan askerlerinin güvenliğini sağlamaya yardım etti. Bu davranışı ona, Gümüş İtalyan Cesaret Madalyası’nı kazandırdı.

Ernest Hemingway Hakkında

Neredeyse 30 yıl sonra ABD tarafından tekrar, Avrupa tiyatrosunu bir gazeteci olarak yazılarıyla korumasının ardından cesareti, bu ödüle eş Bronz Yıldız ile ödüllendirildi. O makaleleri, Collier’s ve başka diğer dergilerde yayımlandı.

2. Ödüllerin Yanı Sıra Hemingway, Savaş Suçlarıyla Anılıp Aklanmayı Bildi

Normandiya Çıkarması’nın ertesi günü 6 Haziran 1944’te, o zamanlar sivil olan Hemingway’in Omaha Sahili’ne çıkmasına izin verilmiyordu. Bu yüzden, Fransız kasabası olan Ramnouillet’te istihbarat toplama görevinde olan Direniş savaşçılarına liderlik etti. Sorun şu ki, Cenevre Sözleşmesi’ne göre savaş muhabirlerinin silahlı birliklere liderlik etmemesi gerekiyordu. Üçüncü Ordu Genel Müfettişi Hemingway’i, kendisini gazeteci olarak tanımlayan giysilerinden yamaları çıkarmak, otel odasında silah istiflemek ve Direniş görevlilerine hükmetmek de dahil olmak üzere birçok ciddi suçla suçladı. Ancak yazar bu suçlardan aklandı.

Ernest Hemingway, her zaman danışman olarak hareket etmekten başka bir şey yapmadığını ileri sürdü. 1951’de New York Times’a şunları yazdı:
“Gerilla ve düzensiz savaşlar üzerine derin bilgilere sahip olamamın yanı sıra resmi ve düzenli savaşlara da hakimdim. Ve yeteneklerim dahilinde, bana herhangi bir şey verecek olan herhangi biri için çalışmaktan mutluydum.”

3. Gertrude Stein, Ernest Hemingway’in Oğlu Jack’in Vaftiz Annesiydi

Gertrude Stein
Gertrude Stein

Ünlü Amerikalı modernist yazar Gertrude Stein, 1903’te Paris’e taşındı ve o zamanın aydınları ve sanatçılarının katıldığı muntazam salonlara ev sahipliği yaptı. Bu şahıslar arasında Pablo Picasso, Ezra Pound, F. Scott Fitzgerald ve genç Hemingway vardı. Buradaki etkinliklerin arkadaşlıklarını güçlendirmesinin ardından Stein, 1923 yılında Hemingway’in ilk oğlu Jack’in vaftiz annesi oldu.

4. Ernest Hemingway, İddialara Göre Bir KGB Ajanıydı – Ancak Bu İşte Pek Başarılı Olduğu Söylenemezdi

1941 yılında Collier’s, oldukça başarılı olan savaş muhabiri Martha Gellhorn’u bir hikâye için Çin’e gönderdiğinde, kocası olan Hemingway ona eşlik etti ve harekat raporu tuttu.

ernest hemingway hayati

Stalin dönemi KGB’den alınan belgeler Hemingway’in muhtemelen yolculuktan hemen önce kendi isteğiyle, gizli bir kaynak olarak işe alındığını ve kendisine “Argo” kod adı verildiğini göstermektedir. Belgeler ayrıca herhangi yararlı bir siyasi istihbarat sunmadığını, casusluk için eğitilmediğini ve yalnızca kısa bir dönem aktif kaynaklar listesinde kaldığını işaret ediyor.

5. Ernest Hemingway, Erkekler Tuvaletinde F. Scott Fitzgerald’ın Cinsel Organını Kontrol Etti

Hemingway, Paris’teki anılarını 1964 yılı basımlı Paris Bir Şenliktir adlı kitaba dökmüştü. Anılardan biri Muhteşem Gatsby’nin yazarı F. Scott Fitzgerald ile alakalı nahoş bir hadiseyi gün yüzüne çıkarıyor.

Ernest Hemingway Kimdir?

- Reklam -

Fitzgerald’ın Hemingway’e anlattıklarına göre, eşi Zelda onunla başka bir kadını memnun edemeyeceği konusunda alay ettiğini söylüyor. Zelda, Fitzgerald’ın hayatındaki ilk ve tek kadın olduğundan karşı bir argüman sunamayan yazar, arkadaşına bu konudan bahsediyor. Bunun üzerine Hemingway, kendisinin kontrol etmesini öneriyor. Ardından Fitzgerald’ı, Paris’in meşhur restoranlarından biri olan Michaud’ın Yeri’nde erkekler tuvaletine götürerek kontrol ediyor. Hemingway nihayetinde, arkadaşına fiziksel açıdan tamamen normal bir boyutta olduğunu söylüyor ve ona inanmıyorsa Louvre’daki bazı çıplak heykellere bakmasını öneriyor.

6. Ernest Hemingway’in En İyi Hikâyelerinden Biri, Paris’te Ritz Otel’de Sandığını Unutmasının Ardından Ortaya Çıktı

Hemingway’in 1956’da yazdıklarına göre, yazar 1930 senesinde Rizt Otel’de kaldıktan sonra bir eşya sandığını (Louis Vuitton tarafından onun için yapılmış olan) otelin bodrumunda unuttu. Sandığa yıllar sonra tekrar kavuştuğunda ise Paris’in kafe kültüründe harmanlanan gençlik anılarının temelini oluşturan bazı kişisel mektupları, menüleri ve iki defterini yeniden keşfetmişti.

7. Ünlü “Bebek Ayakkabıları” Hikâyesi Büyük Olasılıkla Bir Söylenti

Garip bir şekilde, herkesin Hemingway ile bağdaştırdığı bu hikâyenin muhtemelen onunla hiçbir alakası yok. Efsaneye göre bir gece içki masasında, Hemingway bir arkadaşıyla 6 kelimelik bir hikâye yazabileceği konusunda iddiaya girmiş. Herkes masaya para koymuş ve Hemingway peçeteye, “Sahibinden satılık bebek ayakkabıları, hiç kullanılmış,” öyküsünü yazmış. Bu durumda iddiayı kazanan kişi olmuş.

Satılık Bebek Ayakkabıları

Ancak ne yazık ki, bu olayın gerçekleştiğine dair bir kanıt yok. Bazı gazeteler 1910’larda Hemingway’in adını anmadan altı kelimelik hikâyenin versiyonlarını basmıştı. Hemingway’in ölümünden 30 yıl sonra, 1991’de yayımcılık ile alakalı bir kitapta geçene kadar bu ifadeyle olan bağlantısına dair bir kayıt bulunamadı.

8. Ernest Hemingway, Üst Üste Geçirdiği 2 Uçak Kazası Sonrası Ölüm İlanını Gazeteden Okudu

1954 yılında, Hemingway Time ve Life muhabiri olan dördüncü eşi Mary Welsh ile Belçika Kongosu’nda tatil yaparken kiraladıkları özel gezi uçağı ile elektrik direğine çarparak kaza yaptı. Ertesi gün Entebbe’ye sağlık kontrolüne gitmek için kiraladıkları bir diğer uçak ise kalkış sırasında patlayarak Hemingway’in vücudunun bazı bölgelerinde yanıklara ve beyin sarsıntısına sebep oldu.

 Martha Gellhorn ve Hemingway
Martha Gellhorn ve Ernest Hemingway

Nihayet traktör ile Entebbe’ye vardıklarında ise gazetecilerin çoktan kendisinin ve eşinin ölümünü yazdıklarını görmüşler. Bu durumda Hemingway, kendi ölüm haberini okuma şansına (!) sahip olan nadide insanlar arasına katılmış oldu.

9. Ernest Hemingway, Dört Eşinin Her Birine Birer Kitap İthaf Etti

Hemingway, her boşanmasının ardından bir yıl içerisinde tekrar evlendi. Ancak her evliliğinden geriye bir eser bırakmayı da bildi. Güneş de Doğar’ı ilk eşi Elizabeth Hadley Richarson’a, Death in the Afternoon’u ikinci eşi Pauline Pfeiffer’e, Çanlar Kimin İçin Çalıyor’u üçüncü eşi Martha Gellhorn’a ve Irmağı Geçmek’i “Marry’e Sevgilerimle” sözleriyle son eşi Mary Welsh’e ithaf ettti.

10. Hemingway’in Key West’teki Evinde, En Sevdiği Bardan Bir Pisuvar Bulunmakta

Hemingway, Varlık ve Yokluk dahil olmak üzere birçok ikonik eserlerini Key West, Florida’daki evinde kaleme aldı. Bu ev aynı zamanda yerel bir bardan getirdiği pisuvarı fıskiyeye dönüştürdüğü yer. Yerel mekanlardan biri olan Sloppy Joe’nun Yeri çabuk parlayan yazarımızın kendisini yatıştırdığı favori bir mekândı. Bu nedenle mekân restore edilince, Hemingway bunun kendisinin olması için çoktan yeterince para döktüğünü söyleyerek pisuvarlardan birisini hatıra olarak evine götürdü.

ernest hemingway evi
Hemingway’in Key West’teki evi

Peki siz Ernest Hemingway ve eserlerine dair başka ilginç bilgiler biliyor musunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Harper Lee Bülbülü Öldürmek Sonrasında Ne Yaptı?

Kaynak: Mental Floss

Dilara Ünal

97 sularında gelmişim buralara. İngilizce ile münasebetim ‘öğretmenlik’ bölümü mezunu oluşumdan gelir. Evirip çevirmek veya kod çözümlemek diye tasvirlediğim çeviri işinden ise keyif aldığım için buradayım. Farklı bir dilden siz okurlara literatür sunabiliyor olmak, bu dili biliyor olmamın en güzel getirisidir. Keyifle yaptığım işlerden sizlerin de keyif alması dileğimle.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

James Bond Temalı Yarışma 007: Road to a Million - Fragman

“James Bond” Temalı Yarışma Programı “007: Road to a Million”dan Brian Cox’lı Fragman

Tayland - Elektrik Mavisi Renkli Tarantula

Tayland’da Elektrik Mavisi Renginde Yeni Bir Tarantula Türü Keşfedildi: Bilim İnsanları Ona ‘Ormanın Mücevheri’ Diyor