in , ,

Sinema Dünyasından Hafızalara Kazınan 15 Film Müziği

Film müzikleri bambaşka bir dünya! Korsanlarla dolu denizlerden, evrenin uzak köşelerine uzanan yapımlarda çalan en iyi besteler sizlerle.

Film Müzikleri

Bize farklı dünyaların kapılarını açan film müzikleri ile bazen korsanlarla dolu denizlere yelken açabiliyor, bazen mâzide kalmış bir aşkın izlerine dokunabiliyoruz. İzleyicileri ortak duygularda buluşturan senfoniler, oluşturdukları armoni ile filmleri unutulmaz yapabiliyor.

Hans Zimmer, John Williams ve Ennio Morricone gibi ustaların bestelerine hep birlikte göz atma zamanı!

İşte Sinema Dünyasından Kulaklarımızın Âşinâ Olduğu Film Müzikleri

1. Requiem for a Dream – Clint Mansell (2000)

İngiliz besteci Mansell’in “Lux Aeterna” parçası psikolojik dram türündeki film için bu zamana kadar bestelenmiş en iyi müzikler arasında sayılıyor. Assassin’s Creed gibi birçok video oyununda ve film fragmanlarında kullanılan beste, filmi izlemeyenler için de oldukça tanıdık bir parça olma özelliğini taşıyor.

2. Gladiator – Hans Zimmer (2000)

Richard Wagner’ın savaş marşlarının ilham alındığı ve Lisa Gerrad’ın vokal olduğu Hans Zimmer bestesi, Ridley Scott’ın gladyatörlerine eşlik etmiş, filme Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Müzik ödülünü kazandırmıştı.

3. Harry Potter – John Williams, Patrick Doyle, Nicholas Hooper, Alexandre Desplat (2001-2011)

Başka dünyaların mümkün olduğuna inandıran Harry Potter’ın uzun soluklu serüveninde, 4 bestekâr notalarla kendi büyülerini yapmışlardı. John Williams’dan “Hedwig’s Theme” ise Harry Potter ismi geçtiğinde zihinlerde çalan parça olarak, kulakların aşina olduğu film müziklerinden oldu.

4. Lord of the Rings – Howard Shore (2001-2003)

Howard Shore’un J.R.R Tolkien evreni maceralarına eşlik eden besteleri izleyiciler için Orta Dünya’nın kapılarını aralıyor ve The Shire ile kulağımıza çalınan neşeli flüt sesleri ise Hobbit’lerin ikinci kahvaltısına bizi davet ediyor.

5. The Hours – Philip Glass (2002)

Virginia Woolf’un Mrs. Dalloway kitabının birbirine bağladığı üç farklı nesilden üç farklı kadını anlatan filmde, dönemler arası bir bağ kurulması için Philip Glass tarafından şarkılarda piyano tercih edilmiş, keman ve viyolonsele de yer verilmiştir.

6. Pirates of the Caribbean – Klaus Badelt, Hans Zimmer (2003-2017)

Alman bestekâr Badelt’in “He’s a Pirate” parçası, Karayip Korsanları filmi dışında da birçok yerde kulağımıza çalınan besteler arasında yer alıyor. Filmin çoğu melodisinde ise İrlanda denizci şarkılarından esinlenilmiş.

7. Atonement – Dario Marianelli (2007)

Aşk ve Gurur filmindeki besteleriyle tanıdığımız Dario Marianelli 2008’de Atonement için yaptığı müziklerle İngiliz Oda Orkestrası ve Fransız piyanist Jean-Yves Thibaudet ile çalışmış, Oscar ve Altın Küre Ödülleri’ni kazanmıştı.

8. There Will Be Blood – Jonny Greenwood (2007)

Radiohead grubunun gitaristi Johhny Greenwood’un Brahms’ın Keman Konçertosu’ndan ve minimalist bestekâr Arvo Part’tan ilham alarak hazırladığı parçanın özgünlüğü tartışılsa da, sevilen film müzikleri arasında yer alıyor.

9. Up – Michael Giacchino (2009)

Giacchino’dan caz esintileri ile başlayan ve piyano solosu ile son bulan parça “Married Life”, Carl ve Ellie arasında geçenleri notalarla izleyiciye özetliyor. Up, Pocahontas’ten sonra 14 yılın ardından Oscar’da En İyi Özgün Müzik Ödülü’nü alan Disney yapımı oldu.

10. Under the Skin – Mica Levi (2013)

Yönetmen koltuğunda Jonathan Glazer’ın oturduğu ve Scarlett Johansson’ın başrolünde olduğu Under the Skin için yaptığı müzikle Mica Levi, film müziği yapımcısı olarak ismini duyurmuş oldu.

11. Interstellar – Hans Zimmer (2014)

Birçok önemli film müziklerinin bestekârı Hans Zimmer, Interstellar için beste yaparken kullandığı ilk enstrüman kilise organıydı. Christopher Nolan ise beste hakkında, “Hans’ın müzik ve görüntü arasında en sıkı bağı kuracağına inanıyorum,” ifadelerini kullanmıştı.

12. The Hateful Eight – Ennio Morricone (2015)

Cinema Paradiso ve The Exorcist II gibi birçok film için besteler yapan İtalyan müzisyen Morricone, Quentin Tarantino’nun bu filmi için yaptığı besteyle Oscar kazanan en yaşlı sanatçı olmuştu.

13. Black Panther – Ludwig Göransson, Kendrick Lamar (2018)

Geleneksel Afrika tınıları ile süper kahraman savaşlarını yansıtan orkestral müzikle Wakanda dünyasına yaşam veren İsveçli sanatçı Ludwig Göransson, Afrika’yı ziyaret etmiş ve oradaki kültürden ve yerel müziklerden öğrendiklerini bestesinde harmanlamıştı.

14. Joker – Hildur Guðnadóttir (2019)

Joaquin Phoenix’in köhne bir tuvalette, yanıp sönen ışığın altında dans ederken duyduğumuz ses, yansıtılmak istenen huzursuzluğu sunuyor. Hildur Guðnadóttir bu sahnede dört telli bir enstrüman olan elektro-akustik çello Halldorophone kullanıyor.

15. Soul – Jon Batiste, Atticus Ross and Trent Reznor (2020)

93. Oscar Ödülleri’nde En İyi Müzik Ödülü’nü kazanan Disney ve Pixar ortak yapımı Soul, bir caz müzisyeni olarak çıkışından önce yanlışlıkla ayrılan ruhunu ve bedenini yeniden birleştirmeye çalışan Joe Gardner adlı bir ortaokul müzik öğretmenini anlatıyor. Film yapımcıları animasyonun müzikleri için caz müzisyeni Jon Batiste’nin sekanslarını referans alındı.

Sizler söz konusu müziklerden en çok hangisini beğeniyorsunuz? Film müzikleri listesine başka hangilerini eklemek istersiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Classic Film

15 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Gladyatör ve Yüzüklerin Efendisi tabii ki müthişler.

  2. Avatar for yunusemre yunusemre dedi ki:

    yerlilerden sevdiğim iki tanesi

  3. Avatar for Artorias Artorias dedi ki:
  4. Avatar for John_Doe John_Doe dedi ki:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

10 cevap daha var.

Superman dövme

Superman ile İlgili Merak Edilen O “Hayati” Soru: Çelik Adam Dövme Yaptırabilir mi?

Kara Büyü Atina Tavuk Kavanoz

Atina’da Kara Büyüde Kullanıldığı Düşünülen 2.300 Yıllık Kavanoz Bulundu: 55 Kişi Hedef Alınmış