in ,

Francisco Goya: Hayatı Hakkında 6 İlginç Bilgi

Francisco Goya hayatı ve eserleri ile her zaman ilgi çeken birisi oldu. İşte Çocuklarını Yiyen Satürn’ün ressamı İspanyol sanatçıya dair tuhaf bilgiler!

Francisco Goya Hayatı - Eserleri Hakkında Bilgi

İspanyol ressam Francisco Goya hakkında neler biliyorsunuz? Ünlü sanatçının hayatı ve ürpertici eserleri için sizlerle paylaşabileceğimiz birtakım ilginç bilgiler var.

1746 yılında dünyaya gelen sanatçının tam adı Francisco José de Goya y Lucientes. 1828 yılına kadar 82 yıllık uzun bir hayat süren Goya, Romantizm akımının önde gelenlerinden birisi oldu. Çalışmalarıyla Édouard Manet, Pablo Picasso ve Francis Bacon gibi sanatçıları etkilemeyi başardı.

Modern sanatın öncülerinden olan Goya, portreleri, tarihi resimleri ve gravürleriyle ünlü. Çocuklarını Yiyen Satürn (Saturno devorando a un hijo), The Colossus ve Çıplak Maya (La Maja Desnuda) sanatçının en bilinen çalışmalarından bazıları.

İşte Francisco Goya Hakkında Az Bilinen Gerçekler

1. Bir Sanat Okulu Francisco Goya’yı Reddetmiştir

Goya, 1763 ve 1766 yıllarında Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya örnekler yollamış ve sonucunda okul tarafından reddedilmişti.

Francisco Goya Portresi
Vicente López y Portaña’nın çizdiği Goya portresi

Akademiye girmeyi denemeden önce, kraliyet toplumu arasında popüler bir ressam olan ve Goya ile pek yıldızı barışmayan ressam Anton Raphael Mengs birlikte ile çalışıyordu.

2. Goya’nın Hayatında, Bir Boğa Güreşçisi Çetesiyle Birlikte Roma’ya Taşındığı Tuhaf Bir Dönem Var

Bazı biyografi yazarları, Goya’nın Fransız bir diplomat için akrobat olarak çalıştığını söylüyor.

Diğer biyografi yazarları, âşık olduğu güzel bir rahibeyi ile manastırdan kaçma planının bir parçası olduğunu ileri sürüyor. Sanatçının hayatında, bugün hâlâ aydınlatılmamış detaylar mevcut.

3. Goya, Kendisini Reddeden Sanat Okuluna Kabul Edilecek Kadar Başarılı Oldu

Goya, daha sonra bahsi geçen sanat okuluna kabul edilmeyi başardı. Ancak aynı zamanda Aragonlu sanatçı Francisco Bayeu’nun kız kardeşi Josefa Bayeu ile evli olması da bu konuda yardımcı olmuş olabilir.

Josefa Bayeu
Josefa Bayeu, Goya’nın eşi

Ayrıca Francisco Bayeu’nun, Real Academia de Bellas Artes de San Fernando’ya üye olması da bu durumu etkileyen bir diğer faktör.

4. Goya, Daha Fazla Ünlenmek ve Dikkat Çekmek İçin Rokoko Tarzı Duvar Halısı Karikatürleri Çizdi

Duvar halısı karikatürleri aslında Kraliyet Fabrikası’nın görevleri kapsamındaydı. Bu işleri sebebiyle nihayet İspanya sarayının ressamı olarak atandı.

goya woodcutters
Woodcutters

Ayrıca, desen ve karikatürleri çoğu taş duvarını süslediği için, Palacio Real del Pardo ve El Escorial’in gayriresmî tasarımcılığını yaptı.

5. Francisco Goya, Teşhis Edilemeyen Bir Hastalık Nedeniyle Sağır Kaldı

Bazıları, hastalığının sebebini sürekli ezip boyadığı kurşunlardan dolayı birikmiş kurşun zehirlenmesi olduğunu düşünüyor.

Francisco Goya Two Old Ones Eating Soup
Two Old Ones Eating Soup

Diğerleri, dengesizlik, kulak çınlaması ve sağırlık şikayetlerinden muzdarip olduğu için hastalığın Ménière hastalığı, viral beyin iltihabı veya yüksek tansiyonla ilişkili felç olabileceğini düşünüyor.

6. Goya, Gizemli Hastalığının Ardından Kabuğuna Çekilerek Paranoyak ve İçe Dönük Bir Ruh Haline Büründü

Genellikle karanlık temalar, kasvetli bir insanlık görüşü, bir delilik korkusu, mitolojiden yaratıklar içeren ve savaş ve açgözlülük eleştirisi olan işler yapmaya başladı.

Bu dönemin en ünlü eseri, Francisco Goya’nın 1819 ile 1823 yılları arasında doğrudan evinin duvarlarına resmettiği Çocuklarını Yiyen Satürn’dür.

Çocuklarını Yiyen Satürn (Saturno devorando a un hijo)
Çocuklarını Yiyen Satürn

Peki siz Francisco Goya hakkında ne düşünüyorsunuz? Sanatçının hayatı ve eserleri ilginizi çekiyor mu? Favori tablonuz hangisi? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

Salvador Dali Hakkında 23 ‘Sürreal’ Bilgi

Kaynak: artlistr.com

Dilara Ünal

97 sularında gelmişim buralara. İngilizce ile münasebetim ‘öğretmenlik’ bölümü mezunu oluşumdan gelir. Evirip çevirmek veya kod çözümlemek diye tasvirlediğim çeviri işinden ise keyif aldığım için buradayım. Farklı bir dilden siz okurlara literatür sunabiliyor olmak, bu dili biliyor olmamın en güzel getirisidir. Keyifle yaptığım işlerden sizlerin de keyif alması dileğimle.

Dune Başrolü Timothee Chalamet

Dune Başrolü Timothee Chalamet, Yönetmenin İlk ve Tek Tercihiymiş

Hitit Çivi Yazısı

Hitit Çivi Yazısı ile Yazılmış Metinler Dijitale Geliyor