in ,

Fringe: Bir Döneme Damga Vuran Bilimkurgu Dizisi Hakkında Perde Arkasından 18 Bilgi

Fringe hakkında perde arkası bilgileri! J.J. Abrams’ın sevilen bilimkurgu dizisi, bugün hâlâ konuşulmaya devam ediyor.

Fringe Hakkında Bilgiler

Fringe dizisi hakkında neler biliyorsunuz? Bir dönemin sevilen bilimkurgu dizileri arasında yer alan ve J.J. Abrams imzasını taşıyan yapım; yıllar içinde bir kült hâline gelmeyi başarmıştı.

9 Eylül 2008’de yeni bir bilimkurgu dizisi ortaya çıktı. İzleyenleri tarafından oldukça sevildi çünkü hem gizem hem de macera türlerini birbirleriyle başarılı bir şekilde harmanlıyordu. IMDB’de 8.4 gibi iyi bir puana sahip olan ve J.J. Abrams’ın en sevilen işlerinden birisi sayılan Fringe’in yolculuğu toplamda 5 sezon sürdü. Dizi, 18 Ocak 2013 tarihinde yayınlanan An Enemy of Fate adlı 100. bölümü ile final yaptı ve ekranlara veda etti.

Fringe tutkulu bir izleyici kitlesine sahipti ve eleştirmenlerden bolca övgü içeren yorumlar almıştı. Ancak yüksek yapım maliyeti ve ilerleyen sezonlarda düşen izlenme oranları nedeniyle Fringe 6. sezon kanal tarafından iptal edildi.

Başrollerini Anna Torv, Joshua Jackson ve John Noble’ın paylaştığı yapımın inişli çıkışlı yayın hayatı ve yayınlandığı süre boyunca sette yaşanan birbirinden ilgi çekici olaylar bugün hâlâ konuşuluyor.

Fringe kelime anlamı olarak İngilizcede “sınır marjinal, dış kenar” şeklinde karşılık buluyor. İzleyicileri de sınırların ötesinde bir yapıma davet eden bu dizi hakkında kıyıda köşede kalmış bazı bilgilere hep birlikte göz atalım!

Fringe Dizisi Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

1. John Noble “Walter Bishop” Rolü için Çok Gençti

Avustralyalı aktör John Noble, 1988 yılından bu yana tiyatro ve oyunculuk kariyerine devam ediyor. Buna rağmen dünya onu Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings) filmlerinde ve The Unit, 24 gibi dizilerde aldığı rollerle tanıdı. Fringe dizisi önüne geldiğinde bu saydığımız yapımlarda nispeten küçük rollerde oynamış ve henüz oynayacak büyük bir rol de bulamamıştı.

John Noble Walter bishop fringe

Fringe dizisindeki Walter Bishop rolü için denemeler yapıldığını ilk fark eden Noble’ın kızı olmuştu. Elbette kızı babasına haber verir vermez oyuncu menajeriyle konuştu ve bu rol için dizinin yapımcılarıyla irtibata geçmesini istedi. The Huffington Post gazetesine göre beklenmedik bir sebepten dolayı bu role uymadığı söylenmişti. O zamanlar ellilerinde olan aktör, bu rol için çok genç bulunmuştu. Buna rağmen oyuncu, bir deneme kaseti çekerek yapımcılara yolladı ve bu kaset yapımcıları rolü ona vermeye ikna etti.

2. Dizinin Pilot Bölümü 10 Milyon Dolara Mal Oldu

Dizinin başarıya ulaşabilmesi için yapımcılar ellerinden geleni artlarına koymadılar. İzleyicinin dikkatini çekmeleri gerekiyordu. Bu manada dizinin iki saat süren pilot bölümü izleyiciye karakterleri tanıtmak, geçmişlerini anlatmak ve gelecekte olacaklar hakkında bir ipucu vermek adına oldukça başarılı oldu.

Anna Torv Olivia Munn

Dizinin pilot bölümü New York’ta geçmesine rağmen Ontario, Kanada’da çekildi, bunun amacı masrafları kısmaktı. Bazı tasarruflar yapılmış olsa da pilot bölümü çekebilmek için harcanan paranın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda yapımcıların yaptıkları işe inandıkları hemen belli oluyordu.

Evet, dizinin iki saat süren pilot bölümlerini çekebilmek için tamı tamına 10 milyon Dolar harcanmıştı.

3. Fringe Dizisindeki İlişkiler Oldukça Çalkantılıydı

Dizi devam ettikçe uzun süreler boyunca birlikte çalışan oyuncular, birbirleriyle yakın ilişkiler geliştirmeye başladılar. Dizideki adlarıyla Olivia Dunham ve partneri John Scott için de durum tam olarak böyleydi. 1. sezon devam ederken ikili gizli bir aşk yaşamaya başladı. Yani dizide izlediğimiz ilişki bir nevi gerçeğe dönüşmüştü.

fringe ilişkiler

Hatta Anna Torv (Olivia Dunham ) ve Mark Valley (John Scott) birinci sezon sırasında gizli bir düğünle evlendiler. İkili evlilik dedikoduları ortaya çıkana kadar bu konuyu gizli tuttu. Fakat bu ilişki uzun sürmedi. Bilinenlere göre ikili birinci yıl dönümlerinden sadece birkaç ay sonra ayrıldılar. Boşandıklarını ise 2010 yılında onayladılar.

4. İnek Gene, Farklı İnekler Tarafından Canlandırıldı

Fringe dizisi türlü türlü karakterlerden ve kişiliklerden oluşan bir oyuncu kadrosuna sahip. Bunların arasında bir de inek var! Evet, inek Gene. Gene serinin hayranlarının en çok sevdiği karakterlerden birisi.

inek gene

John Bishop, pilot bölümde insanlara benzeyen genetiği dolayısıyla Gene’in harika bir test objesi olabileceğini düşünmüş ve onu takımın bir üyesi hâline getirmişti. Buna rağmen Gene sezon boyunca aynı inek tarafından canlandırılmadı. Dizi New York’a taşınarak orada çekilmeye başlandı ve Kanada’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne hayvanları taşımak yasak olduğu için de Gene’i başka inekler canlandırdı.

5. Dizi Setinden Çirkin Kazalar da Eksik Değildi

Fringe dizisinin izleyicilerine çekici gelen bir diğer özelliği ise dizi boyunca çeşitli yerlerde kullanılan özel efektlerdi. Hatta hayranlar daha dizinin ilk bölümünde özel efektler yardımıyla yapılan bazı bilim numaralarına da şahit olmuşlardı. Ekibimiz her hafta farklı bir göreve çıkıyor, zamana karşı yarışarak davaları çözmeye çalışıyordu.

fringe seti

Elbette izleyicilerin dikkatini çekebilmek adına bazı aksiyon dolu, dikkat çekici sahneler de kullanıldı. İşte dizinin ilk bölümlerinde kullanılan bu aksiyon sahnelerinden birisi Joshua Jackson’ın çirkin bir sakatlık geçirmesine sebep oldu. IMDb’nin haberine göre bakır bir tel oyuncunun burnuna girmiş ve bir damara çarparak kanamaya sebep olmuştu. Oyuncu acilen hastaneye kaldırılmıştı.

Bunun üzerine yapım ekibi oyuncunun çekimleri zamanında bitiremeyeceğini düşünmüşler ama Jackson iyileşerek sete geri dönmüş ve görevini tamamlamış.

6. Anna Torv’un Aile İlişkileri Dizinin Kaderini Etkiledi

O garip tarzına ve formatına rağmen dizi sadık bir hayran kitlesine ulaşmayı başardı. Fringe’in ilk sezonu sona erdiğinde yapım ortalama 10.2 milyon seyirciye ulaşmıştı. Buna rağmen 2. sezon boyunca izleyici sayısı giderek düştü. Sezon sonuna gelindiğinde izlenme sayıları 6.25 milyon kişiye kadar düşmüştü.

Anna Torv dizi iptal

Fox’un izleyici sayısı bu şekilde düşen dizileri iptal ettiği bilinen bir gerçekti. Ancak herkesi şaşırtan bir haber geldi. Dizi üçüncü sezon için onay almıştı. Bazı dedikodulara göre diziyi kurtaran asıl şey Anna Torv’un, Fox’un kurucusu Rupert Murdoch’la olan bağlantısı. Babasının kız kardeşi 1967-1999 yılları arasında Murdoch’la evliydi. Dolayısıyla (söylenenlere göre) nepotizm yapıldı ve dizi devam etti.

Buna rağmen Torv, Murdoch’la olan ilişkisini küçümsedi ve diziyi kurtarmak için bu önemsiz ilişkinin yetmeyeceğini söyledi. Torv babasına olan dargınlığının yanı sıra sekiz yaşından beridir de ondan ayrı yaşıyordu.

7. Diziden Kovulan Kirk Acevedo Facebook’ta Yapım Hakkında Ağır Sözler Söyledi

Kirk Acevedo FBI Özel Ajanı Charlie Francis’i canlandırıyordu. Karakteri birinci ve ikinci sezonda yer alsa da yazarlar zamanının dolduğunu düşünmüş olacaklar ki onu çıkarmaya karar vermişlerdi. Acevedo ise bu durumu pek de nazik bir şekilde karşılamadı ve Facebook üzerinde açtı ağzını yumdu gözünü.

Kirk Acevado

Oyuncu 21 Mayıs 2009’da şu gönderiyi paylaşmıştı:

“GÖRÜYORSUNUZ YA DOSTLARIM, BU DOSTUNUZA YANLIŞ YAPTILAR! BENİ FRINGE’DEN KOVDULAR, BEN HAYATIM BOYUNCA HİÇ KOVULMADIM!!!!”

Oyuncunun yazdığı bu mesajdan sonra yapımcılar kendisinin kovulduğunu yalanladılar. Oyuncunun kovulmadığını, Acevedo’nun karakterinin hikâyede bir rolü kalmadığını söylediler. Dizinin hayranları Charlie Francis’i canlı olarak en son 2. sezonun “A New Day In The Old Town” adlı bölümünde gördüler. Buna rağmen oyuncu üçüncü sezonda Alternatif Charlie olarak geri döndü.

8. Joshua Jackson, Peter ve Olivia’nın Bir Çift Olmasına Karşıydı

Başrollerinde çeşitli ikililerin yer aldığı çoğu dizi, ikili arasında oluşabilecek ilişkiler için kapıyı aralık bırakır. Birbirlerine sürekli sataşan ve beraber inişli çıkışlı dönemleri atlatan karakterler eninde sonunda bir çift olurlar. Yine de konu Peter ve Olivia arasındaki ilişkiye geldiğinde Joshua Jackson bu durumun pek de hoşuna gitmediğini söylemiş.

Olivia Peter Fringe

TVOverMind’ın yaptığı bir habere göre Jackson şöyle söylemiş:

“Çılgın bir babadan, oldukça başarılı bir kızdan ve hiçbir işe yaramayan bir erkek çocuktan oluşan bu aileyi bir bilimkurgu dizisinin tam ortasına koymak zaten yeterince garipken bir de Peter ve Olivia’nın ilişki yaşamaları diziye büyük zarar verirdi.”

Garip bir şekilde Olivia’yı canlandıran Anna Torv bu fikre bayıldığını ama olacağına pek inanmadığını belirtmiş. Hepimiz bu işin nasıl sonuçlandığını biliyoruz!

9. Jasika Nicole Alternatif Astrid Rolünü Oynarken Otistik Kız Kardeşinden Etkilenmişti

Fringe’in içinde bulunan alternatif evren, dizinin oyuncularına yeni şeyler denemeleri için bir fırsat tanıyordu. Çoğu oyuncunun alternatif bir karşılığı vardı ve dizideki kişiliklerinin, fiziksel görünümlerinin tersini canlandırmaları gerekiyordu. Oyuncu Jasika Nicole ise Astrid Farnsworth karakterini canlandırıyordu; bu karakterin alternatif versiyonunu canlandırmak için de kendi kişisel hayatına göz atma gereği duyarak kardeşinden esinlenmiş.

Jasika Nicole Astrid

Uproxx ile yaptığı bir röportaj sırasında Nicole, Asperger sendromu olan alternatif karakterinin davranışlarını kız kardeşini örnek alarak nasıl şekillendirdiğini anlatmış. Oyuncu bu konuda şöyle konuşuyor:

“Astrid kız kardeşimden daha iyiydi, kız kardeşim Aspergerli bir bireyden çok daha kötü durumdaydı ama ikisi birçok ortak özelliğe sahiptiler.”

Kişisel hayatını oynadığı karakterle bu derece bütünleştirmesi sadece kız kardeşini ölümsüzleştirmekle kalmadı, Nicole’un serinin hayranları tarafından da çok sevilmesine sebep oldu.

10. Bir Oyuncu Diziye Kabul Edildi Ama Ekran Karşısına Asla Çıkmadı

Fringe için oyuncu seçimlerini yapan ekip yorulmak nedir bilmeden çalıştılar. Bunun bir sonucu olarak da dizinin kadrosu duyurulduğunda yapımın popülaritesinin artmasına büyük ölçüde yardımcı oldu. Kadro oldukça iyiydi.

fringe oyuncuları

17 Ocak 2008’de yayınlanan bir The Hollywood Reporter haberine göre dizinin ilk oyuncu kadrosunun seçimleri o tarihte tamamlanmıştı. Haberde dizinin başrollerinde Kirk Acevedo ve Tomas Arana’nın birlikte oynayacakları yazıyordu. Ayrıca Alex Graves tarafından yönetilen ve 10 milyon dolar harcanan pilot bölümlerde Mark Valley de yer alacaktı.

Bu haberde anormal bir şey yoktu, hiçbir zaman gerçekleşmemesi dışında tabii. Acevedo ve Valley sonradan farklı rollerde oynasalar da Arana dizide hiçbir zaman yer alamadı. Arana’nın iç işlerine bağlı Fringe isimli bölümün başındaki özel ajanı canlandırması gerekiyordu. Rolü böylesine önemli olmasına rağmen diziye neden alınmadığı ise bir soru işareti.

11. Jackson’ın Eski Kız Arkadaşı Diana Kruger da Dizide Oynamıştı

Dizi boyunca başlayan aşklara bir göz atmıştık. Şimdi de isterseniz diziden önce zaten ilişki içerisinde olan ve dizide beraber oynayan insanları inceleyelim.

Diane Kruger

Dizi yayına girdiğinde Diana Kruger ve Joshua Jackson’ın iki yıllık bir ilişkileri vardı. Bu sırada Diana Kruger Hollywood’da başka işlerde yer alıyordu ancak Fringe’in ikinci sezonunda “Olivia. In the Lab. With the Revolver” isimli bölümde de yer aldı. Bölümün başlarında ölen bir avukat olan Miranda Greene’i oynadı.

Üzücü bir şekilde çift 2010 yılında 10 yıllık birlikteliklerini sona erdirdiklerini belirtti. Çıkan dedikodulara göre Diane Kruger, The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Norman Reedus ile bir ilişki yaşamaya başlamış ve çiftin ayrılmalarına da bu sebep olmuş.

12. The Oberserver, Fox’un Başka Yapımlarında da Yer Aldı

Geçmiş zamanlarda dizilerin ilk bölümleri henüz yayınlanmadan önce yaratıcı reklamlar yapılarak, akıllarda yer bırakmaları sağlanıyordu. Hatta bazı diziler başka dizilerin içerisine kendi oyuncularını yedirerek göze batmayan reklamlar yapıyorlardı. Fox’un patronları da The Observer karakterinin başka yapımlarda boy göstermesini sağlayarak bu tür bir reklam yaptılar.

The Observer

Fringe hayranları bu karakteri çeşitli yerlerde gizlenirken görebiliyorlardı. Buna American Idol’da gözükmesini, NFL liginde oynanan Amerikan futbolu maçlarında sahanın kenarında durmasını ve NASCAR yarışlarında görünmesini örnek gösterebiliriz. Garip bir şekilde bu karakter ekranda belirdiğinde dizinin reklamını yapmak için karakterin ismi veya dizinin adı ekrana yazılmıyordu. Bu reklam planının ne kadar etkili olduğunu bilemeyeceğiz ancak serinin hayranlarının The Observer’ı Fox’un yapımlarında görmekten oldukça mutlu olduklarını söyleyebiliriz.

13. Dizinin İsmi Aslında “The Lab” (Laboratuvar) Olacaktı

Fringe konsepti yaratıcılığı ile tanıdığımız J.J. Abrams’ın aklından çıktı. Birçok yapımın diziye esin kaynağı olduğu söylenebilir ama Fringe’in Alacakaranlık Kuşağı ve Law & Order dizisinin birleşimi olduğunu söylemek pek de hatalı olmazdı. Bu iki dizinin konusu bir araya getirmek için oldukça sıra dışı duruyor ancak Abrams bu iki konunun izleyiciyi çekeceğini düşünmüş ve bunda haklı olduğu da belli oluyor.

John Noble fringe the lab

Diziye ilk olarak “The Lab” (Laboratuvar) ismini vermiş. Bunun sebebi ise Walter’ın laboratuvarında inanılmaz buluşların yapılıyor olmasıymış. Bu ismin dizinin konusundan ziyade olayların geçtiği yere vurgu yaptığı düşünüldüğünden dizinin ismi Fringe (Farklı) olarak değiştirilmiş. Böylece her hafta keşfedilen farklı bilim dallarına bir gönderme yapılmış.

14. Dizi Ölü Saatlere Konuldu

Yıllarca süren yayın hayatı boyunca Fox kanalı en iyi dönemlerini yaşayan dizileri bitirmekle ünlendi. Buna rağmen yayın hayatına son verilen bir sürü dizi kendisine farklı kanallarda yer buldu ve hatta Fox’a geri döndüler. Diziler, bu yaşam döngüsünün en başında iken cuma günleri az izlenen bir saate koyuluyorlardı.

Fringe de bu yapımlardan birisiydi. Dizi üçüncü sezon boyunca perşembe günkü yerinden edilerek cuma günkü ölü zaman dilimine atıldı. Fox, cuma günündeki ölü vakte atılan dizinin izleyici kaybetmesinin önüne geçmek için zekice bir reklam kampanyası başlattı.

Yapılan reklamlara rağmen dizinin izlenme oranları büyük oranda düştü ama Fox dizinin başarıya ulaşacağına inanmış olacak ki dördüncü sezon için imza atıldı.

15. Arka Planda Yaşanan Bazı Tartışmalar da Vardı

Birçok dizi yayın süreleri boyunca oyuncu değişiklikleri yüzünden zarar görürken Fringe tam tersine dizinin ana oyuncularını elinde tutmayı başardı. Buna rağmen arka planda dizinin gidişatını büyük oranda değiştirecek değişiklikler de meydana gelmedi değil. Çıkış gününden itibaren dizinin hem yapımcılığını hem de yöneticiliğini Jeff Pinkner yapıyordu. Kendisi Lost ve Alies gibi başka projelerde de Abrams’la çalışmıştı.

fringe dizisi

İkinci sezondan itibaren J.H. Wyman da diziyi yöneten isimler arasına katıldı, keza kendisi bilimkurguyu çok seviyordu ve bu konuda tecrübeliydi. Buna rağmen iki cambaz bir ipte oynamakta zorluk çekti. Yöneticiler birbirleriyle sürekli tartışmaya başladılar. Sonuç olarak da Pinkner kendisine yönetmek için başka bir yapım aramaya başladı. Dördüncü sezon sona erdiğinde de diziden ayrıldı. Wyman dizinin tek yöneticisi olarak geride kaldı ve beşinci sezonu yönetti.

16. Dizinin Yöneticisi Peter’ın 4. Sezonda Yer Almayışının Bir Hata Olduğunu Söyledi

Alternatif evrenle ana evren giderek daha fazla karıştıkça dizinin yazarları oyuncu kadrosunda büyük değişiklikler yapmaları gerektiğini düşündüler. Dizinin üçüncü sezonu büyük oranda Peter Bishop’ın varlığının sona ermesi hakkındaydı. Keza kendisi dördüncü sezonun büyük kısmında da oynamamıştı ama Peter dizinin önemli bir parçası olarak görüldüğünden hayranlar bu duruma oldukça öfkelendi. İzleyicilerin çoğu Peter’ın yokluğunda dördüncü sezonun oldukça eksik kaldığını düşündüler.

Fringe Peter Bishop 3

Aslına bakarsanız dizinin yöneticiliğini üstlenen J.H. Wyman da izleyicilerle aynı görüşü paylaşıyordu. SFZ Magazine verdiği bir röportajda şöyle konuştu:

“Geriye dönüp baktığımda bunu bir hata olarak görüyorum. Peter’ı çıkarmanın havalı bir şey olacağını düşünmüş, hatta heyecanlanmıştık ama insanları yaptığımız işe inandıramadık. Her ne kadar, ‘Hayır Peter hâlâ bu dizinin parçası…’ desek de serinin hayranları, ‘Eğer Peter dizide oynamayacaksa o zaman ben de izlemeyeceğim,” dediler. Yapmaya çalıştığımız şeyi anlayamadılar.”

17. Leonard Nimoy Emekli Olmasına Rağmen Dizide Oynadı

Birinci sezonun finalinde Leonard Nimoy’un da yer alacağı duyurulduğunda dizinin hayranları zevkten dört köşe olmuşlardı. Walter Bishop’ın eski laboratuvar arkadaşı Dr. William Bell’i canlandıran oyuncunun karakteri ikinci sezonda da yer aldı.

Leonard Nimoy fringe

Fringe’de yer aldıktan sonra Nimoy emekli olduğunu duyurdu ve dizinin hayranları onu bir daha göremeyebilecekleri için üzüldüler. Hatta ikinci sezonun finalinden sonra William Bell karakterinin öldüğü düşünülüyordu. Nimoy emekli olmasına rağmen karakterinin hikâyesini tamamlamak için 2011 yılında diziye bir kez daha dönüş yaptı.

18. Fringe, Leonard Nimoy’un Ölmeden Önce Oynadığı Son Yapım Olma Özelliğini Taşıyor

Dr. William Bell karakterini oldukça seven Nimoy, dizinin dördüncü sezonunun son bölümünde bir kez daha ekran karşısına çıktı. Fringe dizisinde oynadığı bu rolle televizyon tarihine bir kez daha adını yazdırdı. Dr. William Bell karakteri, 27 Şubat 2015 tarihinde, 83 yaşında ölmeden önce canlandırdığı son karakterdi.

Leonard Nimoy john Noble

Elbette 2012 yılında The Big Bang Theory dizisindeki Spock figürünü seslendirmişti ama orada ekranda gözükmüyordu. The Huffington Post ile yaptığı bir röportajda oyuncu John Noble; onun yaşan bir efsane olduğunu ve onunla aynı sahneyi paylaşmaktan dolayı inanılmaz bir gurur duyduğunu, kendisini oldukça ayrıcalıklı hissettiğini söylemişti.

Fringe Türkiye’de Amazon’un dijital yayın platformu Prime Video üzerinden izlenebiliyor.

Fringe dizisi süresince yaşanan olayları acısıyla ve tatlısıyla sizlerle paylaştık. Dizi tamı tamına 5 yıl sürmüş. Az bir zaman dilimi değil. Bu süre zarfında ayrılıklar olmuş, yeni ilişkiler başlamış ve hatta diziyi yapan, yöneten kişiler ayrılıp gitmişler; ama ana kadro hep aynı kalmış. Belki de Fringe’in en iyi yönü özünü bu şekilde iyi koruyabilmesidir. Siz ne dersiniz?

Fringe hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, TV dünyasından daha fazla bilgi için bizleri Google News üzerinden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

16 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Niye hatırlatıyorsunuz kardeşim böyle dizileri! İşimiz gücümüz yok şimdi tekrar Fringe’e mi saracağız?

 2. Avatar for Elmakurdu23 Elmakurdu23 dedi ki:

  Walter Bishop’a selam olsun :raised_hand_with_fingers_splayed:

 3. Avatar for merveriii merveriii dedi ki:

  Ah be hiç haberin yok eş dost biz dara düşeceğiz be Fringe… Hala en sevdiğim, hala bir diziye değişmediğim. Walter reis, Olivia başkan, September reis. Size selam ve sevgilerle.

 4. Avatar for decoder decoder dedi ki:

  Valla hala zirvedeki dizim. Hiç değişmedi. Selamlar size.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

11 cevap daha var.

Oppenheimer Senaryo Kitabı

“Oppenheimer” Filminin Senaryo Kitabı Kısa Süre İçinde Tükendi

My Hero Academia'nın 4. Anime Filmi Geliyor

“My Hero Academia”nın 4. Filmi Duyuruldu: İşte Yeni Anime Macerasından İlk Tanıtım