in , , ,

Garfield Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek: Çizgi Diyarın Tembel Kedisi

Garfield hakkında neler biliyorsunuz? Bir nesli lazanyaya âşık eden çizgi diyarların efsane tembeline dair az duyulan gerçekler sizlerle. İşte kedi imajını değiştiren ikonik karakter!

garfield hakkında bilgi
- Reklam -
- Reklam -

Garfield hakkında söylenecek çok fazla şey var. Birçok nesli peşinden sürükleyen dünyanın en tembel kedisine dair az bilinen gerçekler sizlerle!

Çocukluğumuzdan beri evimizin bir parçası olan, bizi neredeyse hiç yalnız bırakmayan, obur mu obur, tembel mi tembel, yaramaz mı yaramaz ev kedimiz Garfield. O kalın gövdesinin altında ne yaramazlıklar yatıyordu hatırlarsınız. Sahibi Jon Arbuckle ve evin diğer misafiri Odie’ye çektirdikleri say say bitmez. İşte şimdi bir nesli lazanyaya âşık eden tembel kedi Garfield hakkında az bilinen gerçekler ile buluşma zamanı.

Tüm bunlara rağmen birçoğumuz onu yaramazlıklarından çok lazanyaya olan o bitmek bilmeyen aşkı ve kendisini oldukça tatlı kılan kilosuyla hatırlıyoruz. Hele o şişman yanakları yok muydu… Belki de onu bu kadar özel kılan şey bizlere samimi gelmesi ve onu ailecek benimsemiş olmamızdı.

- Reklam -

Aslında Garfield ilk önce bir karikatür serisi olarak giriyor hayatımıza. Hatta 2. 570 gazete sayısında yayımlanarak tarihe adını bile yazdırdı. Ardından da çizgi film dizisi ve sinema filmleri, hatta kitapları takip ediyor bu başarıyı. Adına internet siteleri ve uygulamalar bile yapılıyor zamanla. Ama elbette biz bunlara değil de, şişman kedimiz hakkında pek az bilinen on gerçeğe göz atacağız. “Garfield kimdir?” sorusuna alabileceğiniz en detaylı cevap sizlerle!

Garfield Karakteri Hakkında İlginç Bilgiler

1. Garfield Aslında Oldukça Yaşlı Bir Kedi

Garfield yaşlı kedi

Garfield tüm dünyadan aileleri ve çocukları eğlendirirken belki de pek azımız onun ne kadar yaşlı bir kedi olduğunu düşünmüşüzdür. Çocukluğunuzda bir Garfield karikatürü ya da çizgi romanı okurken veya onunla ilgili bir çizgi film ya da film izlerken gördükleriniz size pek de tarih öncesinden kalma gibi gelmemiştir. İşte bunun sebebi hem Garfield’ın hem de arka plan çizimlerinin sürekli bir değişim içinde olması ve yenilenmesidir. Ayrıca şişman kedimizin arkadaşları ve iletişim kurduğu canlılar da zaman içinde değiştiğinden her çocuğun farklı bir Garfield izlemiş olması oldukça muhtemeldir. Değişmeyen tek şey kedimizdir ve kendisi 41 yıldan fazladır yayınlanmakta. Belki de elli yıl sonra kendi torunlarınızı onların Garfield’larını okurken ya da izlerken görebileceksiniz.

2. Garfield Dünya Üzerinde Gazetelere En Çok Satılan Karikatür Dizisi Olma Rekoruna Sahiptir

Garfield gazete

Belki Peanuts’ın yaratıcısı Charles M. Schulz, oldukça fazla kazanan ölü ünlülerden birisi olabilir. Belki de Superman en çok satan çizgi romandır. Belki doğuda bir yerlerde de One Piece en çok basılan manga olma rekoruna sahip olabilir ama lazanyasından bir ısırık alan şişman kedimiz Garfield, gazetelerde en çok yayınlanan çizgi roman dizisi unvanını kazanarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Yıllar 2002’yi gösterdiğinde Garfield artık dünyanın en çok tanınan kedisi olmuştu; karikatürleri tamı tamına 2 bin 570 gazetede yayınlandı ve 263 milyon kişi tarafından okundu.

3. Garfield’ın Sahibi Jon Arbuckle da Bir Karikatüristti

Jon Arbuckle

Garfield’ın yayınlanan o ilk karikatüründe, sahibi Jon Arbuckle çizim tahtasının başında, kendi karikatürü üzerinde çalışırken görünmekteydi. Jon, bir daha hiçbir zaman karikatür çizerken çizilmedi. Çizgi filmde Jon’un karikatüristlik kariyerine dair birçok referans bulunmasına ve filmde direkt olarak bu konuya ışık tutulmasına rağmen serinin karikatüristi Jim Davis, Jon’un kariyerini karikatür serisinin dışında bırakmış ve bunu da sektöre çok fazla ışık tutmak istemediği için yaptığını belirtmiştir. Jim’in, Jon’un kariyerini ta en başta bu şekilde göstermesinin sebebi ona pazartesilerden nefret etmesi için bir sebep verebilmekmiş.

4. Odie’nin Asıl Sahibi Jon’un Eski Oda Arkadaşı Lyman’dı

Lyman

Odie’nin Arbuckle’ların evine nasıl geldiğiyle ilgili elbette birkaç değişik hikâye var. Bazı evrenlerde Odie, aynı Garfield gibi bulunduğu evin bir parçası olarak gösterilirken bazı evrenlerde ise Odie’nin Jon’a Liz tarafından verildiği görülebiliyor. Buna rağmen karikatür serisinin ilk zamanlarına bakacak olursanız Odie’nin aslında Garfield karikatür serisinin orijinal karakterlerinden birisi olan Lyman’ın köpeği olduğunu görebilirsiniz. Lyman, aslında perişan bir halde olan ve tekrar ayaklarının üzerinde durabilmek için Jon’dan yardım isteyen bir karakterdi. Garfield’ın kendi bunalımları yetmezmiş gibi Lyman’la birlikte köpeği Odie de onların evine taşınmıştı ve işte o an asırlar boyu sürecek bir düşmanlığın fitilini ateşlemişti. Yine de Lyman köpeği kadar şanslı olamamış ve ilerleyen bölümlerde sessizce seriden silinmiştir.

5. Garfield Jim Davis’in Dedesinden Etkilenilerek İsimlendirildi

Jim Davis

Karikatüristler sık sık çizdikleri karikatürlerin içine kendi hayatlarından bir şeyler katarlar. Mesela Peanuts’daki o kızıl saçlı kız aslen Charles Schulz’un hayatında var olan bir kızdı. Aynı diğer karikatüristler gibi bu geleneği takip eden Jim Davis, Garfield’a dedesi James A. Garfield Davis’in ismini vermekten hiç çekinmemiş. Garfield, ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nin yirminci başkanının da ismi; James A. Garfield. Garfield isminin zaman içinde giderek daha da güçlendiğinden, yetişkinlerle çocukların hayvanlarını bu isimle çağırdığından hiç şüphe yok.

6. Garfield’ın Hayalet Avcıları ile de Garip Bir İlişkisi Var

Hayalet Avcıları

- Reklam -

Bill Murray ve Lorenzo Music hem Garfield’ı hem de Hayalet Avcıları çizgi filmindeki Peter Venkman karakterini seslendirdiler. Murray, Hayalet Avcıları filminde Peter Venkman karakterini oynadı ve Garfield’ın filmlerinde şişman kedimizi seslendirdi. Lorenzo Music ise çizgi filmlerdeki Garfield’ı seslendirirken bunun yanı sıra The Real Ghostbusters adlı çizgi filmde Peter Venkman karakterini seslendirmiştir. Oyuncular ve değişik evrenler arasındaki bu garip ilişki Rixty Minutes adlı Rick and Morty bölümüne de konu olmuştur. Rick Sanchez, alternatif Gazorpazorp evreninde bu ilişkiye değinmiş, Garfield evreni başka boyutlara taşınmıştır. Bknz: Gazorpazorpfield

7. Jim Davis Artık Karikatür Çizmiyor

Jim Davis

Serinin bazı hayranları için bu durum bir ümitsizlik ve hayal kırıklığı yaratsa da Jim Davis artık Garfield’ı çizmiyor ve yapımcılığını üstlenmiyor. Buna rağmen yayınlanan karikatürlerde son sözü söyleme hakkı hâlâ onun elinde. Jim’in gidişinin yayınlanan karikatürlerin kalitesini kötü yönde etkileyeceğine dair yorumlar olsa da bunca yıldan sonra bu işi bırakıp hayatına devam etmesi, farklı bir şeyler denemesi oldukça mantıklı görünüyor.

8. Garfield Disleksiyle Mücadele Eden Çocuklara Yardım Ediyor

Garfield disleksi

Her ne kadar Jim Davis karikatür çiziminden elini ayağını çekmiş olsa da hem Garfield ismini hem de şirketi Paw Incorporated’ı dünyayı değiştirmek için kullanmaya devam ediyor. Bunun en güzel örneklerinden birisi de mezun olduğu okul olan Ball State University ile professorgarfield.org sitesini yapmak için iş birliği yapması. Bu site disleksiyle mücadele eden çocuklara eğlenceli bir şekilde eğitim vermek, öğretmenlere yardımcı olmak ve ayrıca okuma yazma bilmeyen insanlara katkı sağlamak için açılmış bir web sitesidir. Profesör Garfield çeşitli karikatürlerle ve oyunlarla çocukların interaktif kaynakları kullanarak okumayı öğrenmesine katkıda bulunmaktadır.

9. Garfield’ın Oldukça Uzun Zaman Önce Yayınlanan Kardeş Bir Serisi Daha Var

U.S. Acres

Jim Davis en çok Garfield serisiyle tanınmasına rağmen elbette meslek hayatı boyunca başka karikatürler de çizdi. Gnorm Gnat, Jim’in kendi kariyerine karşı o iğneleyici bakışını ilk kez çizimlere döktüğü karikatürlerden biriydi. Ancak böceklerin pek de popüler olmayacağı öngörülmüş ve karikatür reddedilmişti. Jim buna rağmen pes etmemiş ve Garfield’ın kardeş serisi olan U.S. Acres ile belirli bir popülerliğe ulaşmayı başarmıştı. US Acres; çiftlik hayvanlarının maceralarını anlatan bir karikatür serisiydi. Bu karikatür sonraları yayından kaldırıldı ve kendisine Garfield ve Arkadaşları karikatür serisinde yer buldu, Garfield’ın arkadaşları da U.S. Acres serisindeki hayvanlardı.

10. Garfield: His 9 Lives (Garfield ve Dokuz Canı) Bizlere Garfield’ın Aslında Ölümsüz Olduğunu Gösterdi

Garfield mısır

Garfield: His 9 Lives, Garfield’ı bizlere zaman içerisindeki farklı çizim şekilleriyle gösteren bir çizgi roman ve özel bir çizgi filmdi. Bir başka deyişle bize onun dokuz canını gösteriyordu. Hem çizgi roman hem de çizgi film Garfield’ın bazı korkunç çizimlerini içerdiği kadar eğlenceli çizimlerini de içermekteydi.

Bundan sonrası biraz keyif kaçırıcı olabilir diyerek anlatmaya devam edelim: Bu çizgi roman ya da çizgi filmdeki en önemli şey onun sonuydu, Garfield ve Odie son canlarını kullanarak Tanrı’yla yüzleşmeye gidiyorlardı ve cennetteki bir hesap hatasından dolayı Tanrı her ikisine de dokuz can daha veriyordu. Elbette Garfield ve Odie bu duruma seve seve boyun eğiyorlardı. Daha sonra da Tanrı’nın o yaramaz ses tonuyla; “bilirsin, birbirimize destek olmalıyız,” diyen bir kedi olduğu anlaşılıyordu. Böylece Garfield’ın aslında ölümsüz olduğu ve kedi tanrının ona yardım ettiği ortaya çıkıyordu.

Öyle umalım ki kedilerimiz hep Garfield gibi sağlıklı olsunlar ve kedi tanrıların yardımı sayesinde uzun bir hayat sürsünler. Bazıları sakin, bazıları yaramaz olsalar da kediler çok tatlı hayvanlar. Bu ikonik karakterin, yeni maceraları ile Nickelodeon kanalına geçtiğini de hatırlatalım.

Garfield hakkında pek az bilinen 10 gerçek işte bu şekildeydi. Sizin en sevdiğiniz detay hangisiydi? Bu listeye eklemek istediğiniz farklı bilgiler var mı? Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.


* Aksiyon Sahneleriyle Tatmin Edecek 20 Anime Önerisi

Kaynak: Cbr

Halil Oğulcan Karamağara

Bir sürpriz yumurtanın içinde, 1994 yılında, İstanbul'da düşmüşüm annemin karnına. Mesela ağlamamışım doğduktan sonra. Tabii sonradan arayı kapattım. Şu anda Tekirdağ, Namık Kemal Üniversitesinde İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyor, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Anime, dizi ve film izlemeyi çok severim. Okumayı da. Arada kendimi oyun oynamaya kaptırdığım da olmuyor değil. En çok da büyünce yazar olmak istiyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Nedim Nedim dedi ki:

    Yıllardır severek takip ediyorum Garfield’i. Bir ara bizde de Radikal’de (90’larin son çeyreği… Ne güzel zamanlardı!) siyah beyaz olarak yayınlanmıştı. Gerçi orijinalinden bire bir çevrilmeden, serbest bir çeviriyle yayınlanıyordu ama çok keyifliydi yine de. Android’deki Garfield Daily uygulaması da artık yok ama yeni sayfasında günlük maceraları tam gaz devam ediyor. Çok yaşa e mi Garfield :slight_smile:

  2. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

    90’lı ve 2000’li yıllarda, ülkemizdeki tv kanalında yayınlanırken çok severek izlerdim. Hem vurdumduymazlığı ve tembelliği garip bir tatlılıkla sunuluyordu, hem de bana göre Türkçe dublajı kaliteliydi gerçekten :slightly_smiling_face:

  3. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Garfield denince benim aklıma Kötü Kedi Şerafettin’ le beraber olan bir posteri geliyor. Arkadaşımın kapısında asılıydı. O zamanlar L-Manyak okuyorduk. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bennu Asteroidi Örnekleri Dünya'ya Geldi

NASA’nın Bennu Asteroidinden Aldığı Örnekler Dünya’ya Ulaştı: Yaşamın Başlangıcına Dair İpuçları Verebilir

The Office Dizisi Yeniden Çekiliyor

“The Office” Dizisi Yeniden Çekiliyor