in , ,

Good Omens Hakkında 10 İlginç Gerçek

Good Omens dizisi izleyici ile buluşana kadar 30 yılda binbir zorlukla karşılaşmıştı. Neil Gaiman ve Terry Pratchett’ın Kıyamet Gösterisi hakkında bilmeniz gerekenler!

good omens kıyamet gösterisi dizi liste

Terry Pratchett ve Nail Gaiman’ın absürt fantazi türündeki eseri “Good Omens: The Nice and Accurate Prophecies of Agnes Nutter, Witch” (2012 basımlı İthaki Yayınevi çevirisi ile “Kıyamet Gösterisi”) uyarlama macerasında 2019’da mutlu sona ulaştı.

Hayranlarının otuz yıllık bekleyişi Amazon Prime ve BBC 2 işbirliği ile sonlandı. Sevilen Good Omens karakterlerinden; melek Aziraphale (Michael Sheen), en iyi arkadaşı şeytan Crowley (David Tennant), ergenliğin eşiğindeki Deccal, mahşerin dört atlısı ve daha birçoğu izleyicinin karşısına çıktı.

Peki Good Omens hakkında bilmeniz gereken başka neler var? İşte karşınızda 10 maddede bu serüvenin detayları!

1. Good Omens Daha Evvel de Uyarlanmıştı

Good Omens’ın ekranlara gelme yolculuğu biraz çetin (daha sonra değineceğiz) fakat 2015 yılında BBC 4’da bir radyo oyunu uyarlaması yapıldı. Oyuncular arasında Mark Heap (Spaced), Peter Serafinowicz (Zombilerin Şafağı), Louise Brealey (Sherlock), Colin Morgan (Merlin) gibi isimler yer almıştı.

2. Terry Gilliam Bir Film Uyarlaması Üzerine Epeyce Uğraştı

Brazil ve Time Bandits gibi filmlerin Oscar adayı yönetmeni Terry Giiliam, yıllardır Good Omens’ın bir film uyarlaması üzerine çalışıyordu. Gaiman ile yapılan bir röportaja göre, kötü zamanlama sebebiyle tamamen rafa kaldırıldı.

Terry Gilliam - Good Omens
Terry Gilliam

Gilliam, 11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra Hollywood yapımcıların kapısını çaldı. Gaiman olayları 2013 yılında Empire Film Podcast’e olayı şöyle anlatıyor:

“Terry, dünyanın sonunda geçen Deccal ile alakalı eğlenceli bir film, demiş ve yapımcıların cevabı, lütfen git, bizi korkutuyorsun, olmuş.”

3. Johnny Depp ve Robin Williams’ın, Good Omens Filminde Oynama İhtimali Vardı

Terry Gilliam’ın hâlâ Good Omens’ın film uyarlaması için çalıştığı esnalarda, aklında şeytan Crowley karakteri için Johnny Depp ve melek Aziraphale karakteri için ise Robin Williams vardı.

Robin Williams - Good Omens
Robin Williams

Dizide ise sırasıyla bu karakterler sırasıyla; David Tennant ve Michael Sheen tarafından canlandırıldı.

4. Good Omens, Kitaptan Oldukça Farklı Olacak Bir Film Uyarlamasının Eşiğine Gelmişti

Kitabın yayımlanmasından iki yıl sonra 1992’de Gaiman Sovereign Sinemaları için bir senaryo yazdı. Fakat yapımcılar, karakterlerin bazılarını içermeyen ve olay örgüsünde ciddi değişikliklerin olduğu başka bir senaryo yazmasını istediler. Pratchett’ın tepkisi, “Amerika’da geçen ve Mahşerin Dört Atlısı’nın olmadığı bir senaryo mu… olamaz!” oldu. Neyse ki daha sonra Sovereign Sinemaları iflas etti ve Gaiman ile Pratchett film haklarını geri alabildiler.

5. Good Omens, Dinî Kurgu Ödüllerine Aday Gösterildi

Gaiman ve Pratchett, Good Omens’ı dine karşı mizahi bir yaklaşım ile yazdı. Gaiman’a göre “dinî düzene karşı küfür, alabildiğince karşı” bir eserdi ancak yine de, bazı dinî lilderler tarafından kucaklandı. Gaiman 2013’te şöyle yazmış:

“Terry ile bu kitabı yazdığımızda, büyük bir tepki ile karşılaşacağımızı düşünüyorduk. Kitabın yakılması, pencerelerden fırlatılması beklentilerimiz arasındaydı. Fakat tam tersi, kazanamasak da dinî kurgu ödüllerine aday gösterildi.”

6. Bir Zamanlar, Good Omens’a İkinci Kitap İçin Çalışmalar Gündemdeydi

Good Omens Dizi

Good Omens’ta bazı noktalar, Gaiman ve Pratchett’ın hiç yazmadığı ikinci kitaptan alınmıştı. Gaiman süreçten şöyle bahsediyor:

“Dizide, ikinci kitaptan alınan birçok karakter ve onların olayları mevcut, sadece biraz daha erken gerçekleşmiş oldu. Başmelek Gabriel (John Hamm) başlıca örneklerden biri.”

7. Bir Sunucu, Good Omens’ın Kurgu Olduğunu Fark Etmemişti

Gaiman ve Pratchett’ın kitap tanıtımı için yaptıkları ilk radyo röportajında, radyo sunucusu kitaptaki kurgu değil de, bu ikilinin sahiden dünyanın sonuna dair gerçek kehanetler yazdığını düşündü.

Pratchett bu olayı şöyle anlatıyor:

“Fark ettiğimiz an çok eğlenceliydi, bizi durduracak kadar bilgi sahibi olmadığı bildiğimiz için görüşmeyi ele geçirebilirdik.”

8. Neil Gaiman, Terry Pratchett Olmadan Good Omens’ı Uyarlamaya Sıcak Bakmıyordu

Kıyamet Gösterisi Dizi

Pratchett 2015 yılında, Gaiman’ın daha evvel o olmadan yapmayacağını söylediği Good Omens uyarlamasını havada bırakarak yaşamını yitirdi. Ancak Pratchett, ölmeden kısa bir süre önce, Gaiman o olmadan devam etmesine razı geldiğini söyleyen bir mektup yazmıştı. Pratchett’ın sözleri şöyle:

“Bunun gerçekleşmesini çok isterdim. Neil biliyorum oldukça meşgulsün ancak başka hiç kimse bizim gözümüzün bebeği bu esere gereken özeni gösteremez. Keşke daha fazla dahil olabilseydim ancak bir şekilde yardımcı olmaya çalışacağım.”

Good Omens

9. Good Omens’ın Amerikan Baskısı Daha Uzun

Good Omens’ın ilk Amerikan baskısı, İngiliz versiyonundan 700 kelime daha fazlaydı. Pratchett bu durumu şöyle açıklıyor:

“Amerikalı yayımcılar Warlock’a (herkesin Deccal olduğunu düşündüğü, fakat aslında hastanede karışan sıradan bir çocuk olan karakter) ne olduğunu ile alakalı bir bölüm istediler. Karakter Amerikalı bir çocuktu ve yayımcı Amerikalıların ona ne olduğunu merak edeceklerinden emindi. Bu yüzden biz de kabul ettik ve yazdık. Çok ufak eklemeler olmasına rağmen eserin tümü üzerinde etkisi çok büyüktü.”

10. Disketler, Good Omens’ın Oluşum Aşamasında Bir Mihenk Taşıydı

Pratchett ve Gaiman Good Omens’ı, o zamanların gözde teknolojisi olan disket yoluyla birbirlerine ilettiler. Gaiman süreci şöyle anlatıyor: “O zamanlar 1988 senesiydi ve disketler baya tutuluyordu.”

terry pratchett neil gaiman good omens

Başlangıçta Pratchett, Adam ve arkadaşlarını çevreleyen olayları yazmaya odaklanırken, Gaiman Mahşerin Dört Atlısı’na odaklandı. Her şey bittiğinde ise, ikisinin de eli her bölüme değmiş, neyin kime ait olduğunu bilmek imkânsız hale gelmişti.

Peki siz Kıyamet Gösterisi romanını okudunuz mu? Dizi uyarlamasına dair düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşmayı unutmayın.

* * *

* Neil Gaiman: “İyi Sanat Yapın”

Kaynak: Mental Floss

Dilara Ünal

97 sularında gelmişim buralara. İngilizce ile münasebetim ‘öğretmenlik’ bölümü mezunu oluşumdan gelir. Evirip çevirmek veya kod çözümlemek diye tasvirlediğim çeviri işinden ise keyif aldığım için buradayım. Farklı bir dilden siz okurlara literatür sunabiliyor olmak, bu dili biliyor olmamın en güzel getirisidir. Keyifle yaptığım işlerden sizlerin de keyif alması dileğimle.

Scream 5 Çığlık

Scream 5 Filmi Hazırlıkları Resmen Başlıyor

Murat K. Beşiroğlu Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 10 Bilimkurgu Romanı

Murat K. Beşiroğlu Öneriyor: Kayıp Rıhtım Okurları İçin 10 Bilimkurgu Romanı