in ,

Harry Potter: Return to Hogwarts ile Ortaya Çıkan 15 İlgi Çekici Bilgi

Harry Potter: Return to Hogwarts programının HBO Max’te yayınlanmasından sonra, seriye dair az bilinen yeni detaylar ortaya çıktı. İşte onlardan bazıları!

Harry Potter Return to Hogwarts yeni bilgiler
- Reklam -
- Reklam -

Harry Potter: Return to Hogwarts programında Felsefe Taşı filminin 20. yılını kutlamak için bir araya gelen oyuncular, kamera arkasından bazı ilgi çekici detayları izleyicilere sundu. İşte Büyücülük Dünyası filmlerinin perde arkasından bazı ilginç bilgiler!

Harry Potter 20. Yıl Dönümü: Hogwarts’a Dönüş, 1 Ocak 2022’de HBO Max üzerinden yayınlandı. Orijinal kadronun seri hakkında konuşmaları hayranlara bazısı yepyeni olan pek çok bilgi sağladı. Kimisi arkadaşlıklarına devam eden, kimisi 2012’deki son filmden beri hiç görüşmeyen oyuncular, 8 filmlik serinin prodüksiyon sürecinden akıllarında kalan anıları aktarırken duygusal anlar yaşadı.

Return to Hogwarts belgeselinde boy gösteren başlıca isimler şu şekildeydi: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Emma Watson (Hermione Granger), Rupert Grint (Ron Weasley), Jason Isaacs (Lucius Malfoy), Tom Felton (Draco Malfoy), Ralph Fiennes (Lord Voldemort), Gary Oldman (Sirius Black), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Matthew Lewis (Neville Longbottom), Robbie Coltrane (Rebeus Hagrid), Bonnie Wright (Ginny Weasley), Evanna Lynch (Luna Lovegood) ve James ile Oliver Phelps (Fred ve George Weasley). Ayrıca filmlerin yönetmenleri Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell ve David Yates ile yapımcılar da o dönemde yaşananları anlattılar.

- Reklam -

İşte Harry Potter: Return to Hogwarts ile Ortaya Çıkan İlgi Çekici Bilgiler

1. Chris Columbus, Harry Potter Yönetmenliğine Kızının Israrıyla Kitapları Okuduktan Sonra İkna Olmuş

Chris Columbus Harry Potter

Daniel Radcliffe’in sorusuyla Chris Columbus 20 yılın ardından ilk kez ilk iki filmin yönetmenliğini yapma kararını nasıl aldığını açıkladı. Teklif kendisine üç kez gelmiş ve kızı Eleanor’un ısrarıyla kitapları okuyana kadar hep reddetmiş. Azkaban Tutsağı romanı çıktığında üç kitabı da okuyan Columbus hemen J.K. Rowling’le tanışmak için Edinburgh’a gitmiş ve ikilinin kafasındaki film vizyonunun tıpatıp aynı olduğu ortaya çıkmış.

2. Daniel Radcliffe’in Ailesi, Oğullarının Rolü Almasını İstememiş

Daniel Radcliffe Return to Hogwarts

Ron ve Hermione rolleri Rupert ve Emma’nın karakterlerle bütünleşmesi sayesinde kolayca bulunsa da, Harry rolü uzun süre belirsiz kalmış. Aylar süren başarısız denemelerden sonra Columbus Dan’ı BBC’nin David Copperfield uyarlamasında izleyince “Harry’i bulduk,” demiş ve Rowling’le birlikte ailesiyle temasa geçmiş. Sözleşme yedi filmi kapsayacağı ve çekimler Los Angeles’ta gerçekleşeceği için çift ilk başta net bir şekilde reddetmiş. Ekip aramaya devam ederken serinin yapımcısı David Heyman’la Radcliffe çifti bir tiyatroda karşılaşmış ve ikili oğullarını seçmelere göndermeye ikna olmuş. Sonrası herkesin malumu.

3. J.K. Rowling Filmler için En Ufak Detayına Kadar Bir Quidditch Kural Kitabı Hazırlamış

Quidditch Harry Potter

İzleyicilerin Quidditch’i hemen anlayıp hızlı sahneleri takip edebilmeleri filmlerde büyük önem taşıdığı için J.K. Rowling, yönetmen Columbus için oyunun en ince detayını bile kapsayan bir kural kitapçığı yazmış. Yapım ekibinin tasarımcısı Stuart Craig’in ince işiyle birlikte bildiğimiz oyun ekranlara taşınmış.

4. Jason Isaacs, Gilderoy Lockhart Rolü için Seçmelere Katılmış

Jason Isaacs Lucius Malfoy Harry Potter Gilderoy Lockhart

Jason Isaacs, Felsefe Taşı seçmelerine Gilderoy Lockhart rolü için katılmış. Rol Kenneth Branagh’a gittikten sonra Columbus aktöre başka bir rol için okuma yapmasını önermiş. Isaacs ise Lockhart’ın başkasına gitmesinden mutsuz; dişlerini sıkarak ve canı sıkkın şekilde Lucius’un okumasını yapmış. Isaacs, serinin en ikonik kötülerinden birisini elde etmesini istememesine bağlıyor. Lucius’un her şeyden memnuniyetsiz tavrı böyle ortaya çıkmış.

5. Daniel Radcliffe ile Gary Oldman’ın İlişkisi Harry ile Sirius Arasındaki Kadar Yakınmış

Harry Potter Sirius Black Daniel Radcliffe Gary Oldman

Radcliffe 3. filmin çekimleri başlarken Emma’ya “Sakinliğini koru, Gary Oldman önemli birisi,” dediğini çok iyi hatırlıyor. Gary de, Azkaban Tutsağı çekilirken 14 yaşında olan Dan’e karşı doğal bir ebeveynlik hissettiğini belirtiyor. Dahası, yönetmen Alfonco Cuarón da Oldman’ın kendi oyunculuk metoduna Dan’i kattığını ikili arasındaki kameralara yansıyan ilişkinin sahne arkasında da devam ettiğini belirtiyor. Üçüncü film ana karakterlerimiz için bir olgunlaşma hikâyesi olduğundan Sirius sayesinde Harry’de görülen değişiklik Gary sayesinde Dan’de de görülünce, film inandırıcılıkta seviye atlamış.

6. Alan Rickman Snape’in “Saklı” Geçmişini Öğrenmek için J.K. Rowling’le Görüşmüş

severus snape

Alan Rickman, daha ilk filmlerde karakterin geçmişini biliyormuş. Değişen motivasyon kaynakları, Dumbledore’a olan sadakati, Lily Potter’a olan aşkı ve nihayetinde Harry’yi korumak için yaptıkları yönetmenler dahil kimsenin bilmediği hikâye noktalarıyken Alan Rickman ve J.K. Rowling’in paylaştığı sırlarmış. Dan, Rickman’ı şöyle anıyor: “Chris’e hiç söylemedi, kimseye söylemedi ki. Chris çekimler sırasında durup sorardı: “Bunu neden böyle yapıyorsun?” Alan da, “Sonra anlatırım,” deyip geçiştirirdi.”

7. Emma Watson İlk Filmin Çekimleri Sırasında Tom Felton’dan Hoşlanmış

Emma Watson Tom Felton

İlk Harry Potter çekimlerinde genç oyunculara pek çok ilginç ödev verilmiş. Bunlardan birisi de kendilerince bir Tanrı tasviri yapmalarıymış. Tom, ters geçirilmiş şapkası ve elinde kaykayıyla bir genç kız çizmiş ve Emma bunu görünce Tom’dan hoşlanmaya başlamış. O zamanlar Emma 10, Tom 13 yaşında olduğu için, aynı sevgi Tom’da küçük kardeşine duyulan sevgi şeklindeymiş. İkili seri boyunca birbirlerine besledikleri kardeşçe sevginin hâlâ yerini koruduğunu belirtiyor.

8. Ralph Fiennes, Voldemort Rolünü Yeğenlerinin Israrıyla Almış

Ralph Fiennes, Voldemort

Ralph Fiennes, Voldemort rolünü sahiplenmekte emin değilken kardeşi Martha’nın çocuklarının baskısıyla evet dediğini hatırlıyor. Yeğenlerinin ısrarıyla başlayan süreç, usta aktörün karakter tasarımlarını gördükten sonra Voldemort’u bir insan, karakter değil de kötülüğün kendisi olarak tasvir etmesiyle daha sahiplendiği bir noktaya erişmiş. Fiennes’in rol arkadaşı Jason Isaacs de kostüm ve makyajla bile dost canlısı tavrından hiçbir şey kaybetmeyen aktörün çekimler başladığında korku kaynağı olduğunu hatırlıyor.

9. Mike Newell Ana Kadroya Yetişkin Gibi Davranan İlk Yönetmenmiş

Mike Newell Ateş Kadehi

Mike Newell serideki üçüncü yönetmendi ve tek film için koltukta kaldı. Yine de, serideki en önemli isimlerdendi çünkü hikâyedeki en önemli dönüm noktası olan Ateş Kadehi’ni yönetti. Voldemort’un dönüşü ve Cedric Diggory’nin ölümüyle karakterlerimizin gölgelerde saklanan tehditle ilk gerçek yüzleşişi olan filmin çekimleri de önceki filmlerinkine göre farklı gerçekleşmiş.

- Reklam -

Newell, senaryoyu okuduktan sonra bu film öncekiler aksine hayatla değil, ölümle ilgili diye düşünmüş. Karakterlerin Voldemort tehdidi karşısında hızlıca tamamlanan olgunlaşma sürecini oyunculara da yansıtmanın onlara olgun insanlar gibi davranmak olduğuna karar vermiş. Bunu Neville’i oynayan Matthew Lewis hatırlıyor ve o ana kadarki yönetmenler arasında bir ilk olduğunun altını çiziyor.

10. Daniel Radcliffe, Helena Bonham Carter’dan Hoşlanıyormuş

Daniel Radcliffe, Helena Bonham Carter

Helena Bonham Carter, Return to Hogwarts’a geçmişten bir parça kâğıtla birlikte katıldı. Kâğıdı Dan’e uzattı ve kızararak okumasını keyifle izledi. Kâğıt Dan’den Bonham’a bir nottu ve çekimler sona erdiğinde yazılmıştı:

“Sevgili HBC, seninle birlikte rol almak ve kahveni taşımak bir zevkti. Seni seviyorum. Keşke 10 yıl erken doğsaydım, o zaman bir şansım olabilirdi.”

Dan bunu okumanın utanç verici olduğunu söylese de, Helena bu mesajın her zaman saklayacağı değerli bir anı olduğunu belirtti.

11. Emma Watson Zümrüdüanka Yoldaşlığı Çekimleri Başlamadan Önce Seriden Ayrılmak İstemiş

Emma Watson Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Emma konuşmalarının sonlarına doğru Dan ve Rupert’a beşinci filmin çekimlerinden önce ayrılmayı düşündüğünü açıkladı. Genç yıldızın ünün zirvesinde olduğu dönemler hissettikleri şöyleymiş: “Korkmuştum sanırım. Tam kaynama noktasına gelmiştim. ’Sonsuza kadar hayatım böyle olacak,’ diyordum.”

Rupert da rol arkadaşına katılıyor ve başından sonuna kadar aynı hisleri yaşadığını belirtiyor. “Diğer yandan arkadaşlarımın Ron olmama ve hikâyeyi tamamlamama ihtiyacı vardı ve devam etme gücü bulmuştum,” diyor. Emma da, Dan ve Rupert’la olan arkadaşlıklarından bulduğu güçle devam edebildiğini söylüyor.

12. Evanna Lynch, Luna Lovegood Rolünü Almadan Önce Rowling’le Mektup Arkadaşı Olmuş

Evanna Lynch, Luna Lovegood

Evanna Lynch, 11 yaşındayken J.K. Rowling’e, “Harry Potter’sız bir hayatın umutsuz olacağını,” söyleyen bir mektup yazmış. Rowling’ten cevap da almış. Sonrasında seçmelere katılan Lynch, ekranda izlemeye alışık olduğu Dan karşısına çıkınca repliklerini unuttuğunu ama bunun Luna Lovegood’un aklı bir karış havada tavrına katkı sağladığı için işine geldiğini belirtiyor.

13. Helena Bonham Carter Setten Pek Çok Eşya Çalmış

Helena Bonham Carter Bellatrix Lestrange

Serinin en karizmatik kötülerinden Bellatrix Lestrange’i canlandıran Helena Bonham Carter, Tom Felton’la Slytherin ortak salonunda buluştuğunda etrafına bakıp setten pek çok eşya çaldığını itiraf etti. Söylemeye gönüllü olduğuysa sadece Bellatrix’in korkutucu dişleri. Tom da “Keşke bunu o zamanlar paylaşsaydın, ben de Draco’nun asasını çalmayı planlıyordum ama yapamadım,” diyerek kendi kötücül planlarını paylaştı.

14. Emma’nın Çekimlerinde En Zorlandığı Sahne Ron ve Hermione’nin Öpüştüğü Sahneymiş

Ron ve Hermione

Emma ekip arkadaşlarını da katarak, “Öpüşme sahneleri hepimiz için çekmesi en korkutucu olanlarıydı,” diyor. Belgeselde, bir kamera arkası görüntüsü yönetmen David Yates’i Emma ve Rupert’e Ron ve Hermione’nin öpüştüğü sahneyi o hafta çekmek zorunda olduklarını söylerken görüyoruz. İkiliyse, birbirlerine karşı uzun yıllardır gelen arkadaşlık ilişkileri yüzünden romantik sahneyi çekmekte özellikle zorlandıklarını, sürekli gülmeye başlayarak çekimleri aksattıklarını hatırlıyor.

15. Oyuncular, Karakterden Çıkmakta Çok Zorlanmış

Yeni Harry Potter Film ve Dizi Projeleri

Rupert Grint, Harry Potter serisi bitince “kim olduğunu unuttuğunu” söylüyor. Dan de rol arkadaşıyla aynı hislere sahip, çekimler bittikten sonra kendisine “Ben kimim? Ne yapmaktan hoşlanıyorum?” diye sormak zorunda kalmış. Üçlü, birbirlerine ve seriye karşı hissettikleri derin duyguların üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hiç zayıflamayacağından emin.

Siz bu özel bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Paylaşılan yeni detaylardan en çok hangisi ilginizi çekti? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

notos dergi yeni sayı kriz

Edebiyat Dergisi Notos, Kriz Nedeniyle 15 Yıldır İlk Defa Yeni Sayısını Yayımlayamadı

maske kimsin sen rtük fox yayın akışı

RTÜK’ün İnceleme Başlattığı “Maske Kimsin Sen?” Programı Hakkında Fox TV’den İlk Adım Geldi