in , ,

Hayali Haritalar: Karantina Günlerinde Düşlere Kaçış Bileti

Hayali haritalar çoğu zaman gerçeklerinden daha ilgi çekicidir. Gelin var olmayan topraklarda özgürlüğün tadını birlikte çıkartalım.

Hayali Haritalar - Oz - Hazine Adası
- Reklam -
- Reklam -

İçinde yaşadığımız dünya katlanılamaz bir hale geldiğinde, neden tamamen hayal ürünü olan bu topraklara doğru bir rota çizmeyesiniz? Başınızı alıp gidebileceğiniz bazı hayali haritalar size yardım elini uzatıyor, büyülü detaylarda kaybolmaya hazır olun.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle zorunlu haller dışında evden çıkmak şu sıralar pek mümkün değil. Peki, yine de sınırları biraz aşmaya ve hatta var olmayan topraklara doğru yola koyulmaya ne dersiniz? İşte zevkle dolaşabileceğiniz bazı hayali haritalar!

İşte Bazı Hayali Haritalar

Oz Diyarı ve Dolayları

Bu Bitkiler Krallığı’nda dolaşırken adımlarınıza dikkat edin, Ölümcül Çöl’de veya Canavarlar Diyarı’nda neyle karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Boston Halk Kütüphanesi’ndeki Norman B. Leventhal Harita ve Eğitim Merkezi’nde harita küratörü ve coğrafi bilimler bölüm başkanı Garrett Dash Nelson, kütüphanenin 2015 yılı sergisi olan “Edebi Manzaralar” da yer alan birkaç haritayı gösteriyor.

- Reklam -
Oz Diyarı Haritası
Hayali Oz Diyarı’nın etrafındaki topraklarda dolaşırken dikkatli olun.

Oz haritasının öne çıkan özelliği yamalı bir yorgan gibi bir görünüyor olması ve 1914’te Frank L. Baum’un Tik-Tok of Oz kitabının son sayfalarında yer alması. Sergide saatlerinizi harcayabileceğiniz başka haritalar da mevcut. Örneğin; 1917 yılında Bernard Sleigh’in mitolojiden, Artur efsaneleriden, İngiliz geleneklerinden ve tekerlemelerden yararlanarak oluşturduğu şehirlerin ve figürlerin olduğu harita da bu sergide yer alıyor.

Hovardalık Adası

Eğer adanın şekli tanıdık geliyorsa bu gayet makul çünkü bu ada aynı zamanda sözümona “Esriklik Eyaleti” olarak da anılan bir insan kafatası. Haritalarına Cornell Üniversitesi aracılığıyla erişilebilen koleksiyoner PJ Mode bu harita hakkında şöyle diyor:

“Bu hicivli harita, 1931 yılında H.J. Lawrence tarafından ‘hiciv yasağının son günleri’ ne ithafen yapıldı.”

An Island of Boozy Pleasure
Kelime oyunlarıyla dolup taşan “Keyif Adası’nın Haritası”.

Bu alkollü haritada, “kafası güzel sardalyalar” Viski Adacıkları’nı direkt geçerler, ardından Şarhoşluk Noktası’nın güneyinde yer alan deniz fenerinin olduğu yere, Kokteyl Koy’u ve Şarap Limanı’na saparlar. Sol alt köşedeki hava durumu raporu ise “içerken sıcaklıkta kademeli bir artış” öngörüyor. Kafatasında daha az sarhoş bir yüzme deneyimi için, New York Halk Kütüphanesi’nde harita küratör olan Ian Fowler, bu 1516 ürünü bir kitabın iç kapak resmi olan haritayı, Thomas More’un Ütopyası’na tercih ediyor.

Hazine Adası’nın Hayali Haritası

Bu kara parçası aslında gerçek bir su kütlesinin üzerinde yer almıyor. Tüm bu alem, bir yazar ve onun üvey oğlunun hayalinin ürünü. Söz konusu harita, Robert Louis Stevenson’un 1883 yılında yayınlanan Hazine Adası kitabının ilk baskısında yer almıştır.

- Reklam -
Hazine Adası - - Hayali Haritalar
Bu Hazine Adası Haritası, sanki bir denizcinin seyahatnamesinden alınmış gibi görünüyor.

Şikago’da, Newberry kütüphanesinde harita küratörü olan Jim Akerman “İngiliz ve Amerikan fantazya yazarları (örneğin Jonathan Swift, C.S. Lewis, J.R.R. Tolkien, George R. R. Martin’i) kendi yarattıkları dünyaların haritalarını yayınlamaya çok düşkündürler. Bu okuyucuların zihinlerinde kurdukları dünyaları kavramsallaştırmalarına ve gerçeklik hissinin pekişmesine yardımcı oluyor,” diyor. Akerman yayınlanan haritanın, Stevenson’ın hazırladığı bir taslağın üzerine çizildiğini söylüyor.

Nice Kederle Bezenmiş, Harika Evlilik Adası

Büyük ihtimalle 1827 yılında John D.P. Douw tarafından yapılmış, Mode’un koleksiyonunun bir diğer haritası olan bu harita ise flörtten evliliğe doğru giden süreçte karşılaşılabilecek olası durumlara dikkat çekiyor.

Evlilik Haritası - Hayali Haritalar
“Evlilik Haritası”nda bazı bölgeler diğerlerinden daha dostane olabilir.

Bazısı hoş görünüyor, sonuçta kim Mutluluk Vadisi’nde bir akşam üstü geçirmek istemez ki? Öte yandan diğerleri daha az çekici duruyor. Örneğin “Kızkurusu Diyarı” kulağa zalim ve cinsiyetçi geliyor. Ayrıca haritanın “tehlikeli yön” diye uyardığı Flörtleşme Caddesi’nde bir felaket gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Gezintiniz esnasında, Kıskançlık Adaları’na çarpmamaya da dikkat etmelisiniz.

Peki bu hayali haritalar arasında en çok keşfetmek istediğiniz hangi diyar oldu? Sizin de ekleyebileceğiniz başka haritalar var mı? Kayıp Rıhtım Forum yorumlarında bizlerle paylaşın!


* Peri Masallarında Gezmenin En Güzel Yolu Bu Harita Olabilir!

Kaynak: Atlas Obscura

Dilara Ünal

97 sularında gelmişim buralara. İngilizce ile münasebetim ‘öğretmenlik’ bölümü mezunu oluşumdan gelir. Evirip çevirmek veya kod çözümlemek diye tasvirlediğim çeviri işinden ise keyif aldığım için buradayım. Farklı bir dilden siz okurlara literatür sunabiliyor olmak, bu dili biliyor olmamın en güzel getirisidir. Keyifle yaptığım işlerden sizlerin de keyif alması dileğimle.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Edepsiz Madam T - Hilda Hilst

Edepsiz Madam T: Brezilya Edebiyatının Mistik Kalemi Hilda Hilst İlk Defa Türkçede

Skrull Marvel Comics Çizgi Roman Günlükleri

Gangster Skrull’lar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?