in ,

Hellblazer: Okumanız Gereken 10 John Constantine Çizgi Romanı

John Constantine karakterinin maceralarını konu alan en iyi 10 Hellblazer çizgi romanı sizlerle. Karizmatik büyücüyü daha yakından tanıma zamanı.

Hellblazer John Constantine çizgi roman önerisi
- Reklam -
- Reklam -

Justice League Dark ekibinin en karizmatik isimlerinden biri olan Hellblazer, ya da bilinen diğer adıyla John Constantine, Swamp Thing çizgi romanında ilk defa görüldüğünden beri pek çok okuyucunun beğenisini kazandı. 1985 yılında Alan Moore’un kaleminden çıkan ve karakter tasarımı için Sting’in seçildiği anti-kahraman sadece karanlık sanatlardaki becerisiyle değil aynı zamanda kurnazlığı ve sivri diliyle de dikkat çekiyor.

Karanlık sanatlar uzmanı, büyücü ve anti-kahraman John Constantine, çizgi romanlarda okumaya alıştığımız mutlak iyi karakterler gibi değil. Onun maceraları gökyüzünden bir anda gelerek günü kurtarmak yerine ayakları yere basan ve her gün kendi içindeki şeytanlarla mücadele etmek zorunda kalan gerçek insanları anlatıyor.

DC Comics bünyesinde Vertigo etiketiyle yayın hayatına başlayan Hellblazer çizgi romanları şu anda DC Black Label etiketiyle okuyucuyla buluşmaya devam ediyor.

- Reklam -

Uzun yayın süresi boyunca farklı yazar ve çizerlerin kaleme aldığı Hellblazer karakterinin dizi ve film adaptasyonları da yapıldı. Matt Ryan‘ın canlandırdığı NBC dizisi 2. sezon onayı alamadan ekranlara veda etmişti. Ancak karakterimiz daha sonra Arrowverse dizilerinde bir kez daha hayranlarının karşısına çıktı. Keanu Reeves‘in başrolünde yer aldığı 2005 yapımı Constantine ise şu sıralar devam filmi ihtimali ile konuşuluyor. Hatta ikinci filmin çalışmalarının devam ettiği de söylentiler arasında.

Constantine 2 beyaz perdeye gelir mi gelmez mi henüz belli değil. Ancak yine de karakteri daha iyi tanıyabilmeniz adına mutlaka okumanız gereken Hellblazer çizgi romanları bulunuyor.

İşte En İyi Hellblazer / John Constantine Çizgi Romanları

10. Original Sins (Hellblazer #1-9)

Original Sins (Hellblazer #1-9)

Hellblazer, Alan Moore’un Swamp Thing çizgi romanlarında yan karakter olarak gördükten sonra ilk defa kendi çizgi romanına Original Sins ile kavuştu. Seri genel olarak John Constantine’ın şeytani Damnation Army ve aşırı dini Hristiyan bir grup olan The Resurrection Crusade arasındaki savaşta kalmasını anlatıyor. Bu sırada karakterimizin doğaüstü güçlerini ve gizemli dostluklarını da görme fırsatı buluyoruz.

Seri Hellblazer’ın ahlaki olarak ne kadar gri bir perdeye sahip olduğunu göstermek için iyi bir örnek. Şeytanların ve meleklerin arasında kalan karakterimizin yeğenini kurtarmak için neleri feda edebileceğini anlatıyor.

9. The Rakes at the Gates of Hell (Hellblazer #76-83)

The Rakes at the Gates of Hell

Seri John Constantine karakterinin tam olarak anlam kazandığı ve özgün sesini bulduğu çizgi roman olarak görülüyor. Preacher çizgi romanlarının yazarı Garth Ennis’in kaleme aldığı The Rakes at the Gate of Hell, Şeytan’ın bizzat panellerde göründüğü bir eser. Ayrıca Ennis Şeytan’ı tek yönlü basit bir kötü olarak değil, arka plan örgüleriyle empati kurulabilecek karizmatik kötü olarak ele alıyor.

Düşenlerin İlki, John Constantine’ı yok etmek için planlarını tamamlamış ve Hellblazer’ın sevdiklerini cehenneme hapsetmiştir. Arkadaşlarını cehennemin alt katlarından kurtarmaya çalışan Constantine’in bu sırada sevgilisini orada görmesiyle hikâyenin yönü hızlıca değişir. Böylece İngiliz büyücünün daha önce görmediğimiz yönlerini okuma fırsatını buluruz.

8. Hold Me (Hellblazer #27)

Hold Me (Hellblazer #27)

Neil Gaiman’ın mistik hikâye anlatıcılığı John Constatine’in gizemli yapısı ile birleştiğinde son sayfaya kadar heyecanını hiç kaybetmeyen bir çizgi romanın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Bu tek sayılık eserde Gaiman, dokunabileceği bir insan arayan yalnız bir hayaletin hikâyesini anlatıyor. Ancak öteki dünyadan gelen bu hayaletin dokunduğu kişiler anında ölüyor. Bu sırada Constantine eşcinsel bir çiftin çocuğunu öteki taraftan geri getirmeye çalışıyor. Böylece Hellblazer’ın yolu yalnız hayalet ile kesişiyor.

Hold Me çizgi romanında diğer eserlerin aksine sadece Constatine değil, hikâyenin diğer kahramanlarının da yalnızlığına dikkat çekiliyor. Ayrıca Neil Gaiman, Hellblazer’ın doğaüstü güçlerini kullanmaktan çok duygusal yönünü ele alıyor.

7. In The Dark (Justice LeagueDark #1-6)

In The Dark (Justice LeagueDark #1-6)

DC evreninde dönüm noktalarından birisi olan New 52 olayı sonrası Justice Leage Dark ekibine yeni isimler katılmıştı. Zatanna, Constantine ve Deadman’in olduğu ekip karanlık güçlere karşı birlikte mücadele vermişlerdi.

Aksiyon dolu 6 sayı boyunca karakterlerin birbirleri ile olan ilişkilerin gelişmesini ve arkadaşlıklarının güvene dönüşmesini okumak oldukça keyifli. İlk hikâyelerinden bu yana yalnız olan Hellblazer’ın ise sonunda güvenebileceği kişiler bulması ise paneller boyunca mutlulukla gülümsemenize sebep oluyor.

6. Fear and Loathing (Hellbalzer #62-67)

Fear and Loathing (Hellbalzer #62-67)

John Constatine’in 40 yaşına basmasıyla başlayan seri, Gabriel’in dünyaya düşmesi ve yakın arkadaşının ölmesiyle yokuş aşağı giden hayatını anlatıyor. Sevgilisi Kit Ryan’ın da kendisini terk etmesiyle Constantine sigara ve içkiye boğulur. Fear and Loathing bütün doğaüstü olaylara, şeytan ve meleklere rağmen insanın en büyük düşmanının yine kendisi olduğunu anlatan bir eser.

John Constantine üzerinden travma bozukluklarını ele alan eser kitaplığınızda bulunması gereken Hellblazer çizgi romanları arasında yer alıyor.

- Reklam -

5. Newcastle (Hellblazer #11)

Newcastle (Hellblazer #11)

Newcastle olayı sadece John Constantine için değil bütün Hellblazer evreni için oldukça önemli bir yere sahip. Constantine’in hatası sonrası masum bir ruhun sonsuz işkenceye hapsedildiği hikâye karakterimizin düşüncelerini şekillendiren pişmanlığının başlangıcını oluşturuyor.

Çizgi romanın ilerleyen kısımları basit bir hatanın tüm geleceği nasıl şekillendirebileceğine dair üzücü pasajlarla devam ediyor. Jamie Delano’nun her panelde artırdığı hüzün Richard Piers Rayner ve Mark Buckingham’ın çizimleriyle birleşiyor. Böylece Constantine’in olayı neden hiçbir zaman aşamadığını daha iyi anlıyoruz.

4. Dangerous Habits (Hellblazer #41-46)

Dangerous Habits

John Constantine’in şeytanlara ve zebanilere rağmen kurtulamadığı akciğer kanseri kendisine en büyük tehlikeyi oluşturur. Fakat Hellblazer ölmeye henüz hazır değildir. Dünya’da yarım bıraktığı işlerini tamamlamak için yaşamak zorundadır. Bunun tek yolu ise Cehennemden geçerek Ölüm’ü kandırmaktır.

Keanu Reeves’in başrolünü oynadığı Constantine filmine de uyarlanan seri aynı zamanda Hellblazer’ın karanlık esprili yönünü başarılı bir şekilde ele alıyor. Garth Ennis’in kaleminden çıkan seri mutlaka okunması gereken çizgi romanlar arasında.

3. Hellblazer: All His Engines

All His Engines

Constantine’in Los Angeles ziyaretiyle açılan tek sayılık çizgi roman, karakterimizin en yakın arkadaşının torununu kurtarmaya çalışmasını anlatıyor. Hikâye ilerledikçe baş kötünün şeytan Beroul olduğunu görüyoruz. Beroul dünya üzerinde yaşayan film yapımcısı kılığında insanların ruhunu takas ediyor. İngiltere’nin puslu havasından sonra Amerika’nın büyük gökdelenlerine geçiş panellere farklı bir hava katıyor.

Ayrıca tek sayılık bu çizgi romanın Constantine filminden hemen sonra okuyucuyla buluştuğunu söylemek sanırım şeytan Beroul’un etkisini biraz daha artıracaktır.

2. Royal Blood (Hellblazer #52-55)

Royal Blood (Hellblazer #52-55)

Londra kanlı cinayetlerle sarsılırken Jack the Ripper’ın yeniden canlandığına dair söylentiler çoğalır. Fakat Constantine araştırmaları sonucu şeytan tarafından ele geçirilmiş birinin kraliyet ailesine karşı büyük bir plan içinde olduğunu öğrenir.

Kraliyet ailesinin geçmişten beri bazı gizemli taraflarının olması dikkat çekiyor. Garth Ennis’in bu örgüye kattığı şeytani dokunuşuyla okuması oldukça keyifli bir çizgi roman ortaya çıkıyor.

1. Down all the Days / Rough Trade (Hellblazer #68-69)

Down All The Days Rough Trade (Hellblazer #68-69)

Vampirlerin Kralı yüzyıllık uykusundan uyandığı anda açlığını gidermek için sokaklarda kalan insanları hedefi olarak görür. Ölülerin sayısı arttıkça John Constantine araştırmayı devralır. Böylece bir yandan alkol problemini çözüme kavuşturmaya çalışırken diğer yanda evsiz insanları korumak zorundadır.

Yine Garth Ennis tarafından yazılan seri İngiltere’de yaşanan evsizlik problemine farklı bir bakış açısı getiriyor. Eser, sokaklarda ölen insanların kimse tarafından umursanmaması ve toplum tarafından dışlananların gözlerden uzak yaşadığı hayatlara dair dikkat çekici göndermelerde bulunuyor.

İngiliz anti-kahraman John Constantine’in devam eden maceraları okuyuculara farklı gerçekliklerin kapılarını aralamaya devam ediyor.

Sizin Hellblazer çizgi romanları arasında en çok beğendikleriniz hangisi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum adresi üzerinden paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

6 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

  Hocam güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Bu seriye giriş yapmak istiyorum. İnternette çr okuduğum bir sitede araştırdım. 300 issue’dan oluşan bir tane buldum. Acaba yukarıda paylaştığınız 10 seri bu 300 issue’nun içinde mi yoksa her biri için ayrı ayrı event olarak mı bulmam gerekir?

 2. Avatar for Gelu Gelu dedi ki:

  Hepsinin yanında Hellblazer serisinin hangi sayılarında geçtiği yazıyor aslında.

  Original Sins (Hellblazer #1-9)
  Newcastle (Hellblazer #11)
  Hold Me (Hellblazer #27)
  Dangerous Habits (Hellblazer #41-46)
  Royal Blood (Hellblazer #52-55)
  Fear and Loathing (Hellbalzer #62-67)
  Down all the Days / Rough Trade (Hellblazer #68-69)
  The Rakes at the Gates of Hell (Hellblazer #76-83)

  Hellblazer: All His Engines - Tek Sayı

  In The Dark (Justice LeagueDark #1-6)

  Sonradan anladım ki Hellblazer’ın hangi serisinde geçiyor demişsiniz.
  Sizin de bulduğunuz 300 sayı süren 1987-2013 yılları arasında yayınlanan orijinal 1. serinin içerisinde olması gerek bu bölümlerin tamamı. JLD sayıları hariç.

  Hellblazer serileri:
  https://www.comixology.com/search/series?search=hellblazer

  Bu seri:
  https://www.comixology.com/Hellblazer/comics-series/275
  300 sayı, 26 ciltten oluşuyor.

 3. Avatar for Lorien_archers Lorien_archers dedi ki:

  Teşekkürler hocam. Ben 300’den devam ediyorum o zaman.

 4. Avatar for OgiWanKenobi OgiWanKenobi dedi ki:

  Cevap çoktan gelmiş gerçi ama ben de onaylamış olayım o zaman. Aynen bunlar okuduğunuz 300 sayılık seri içinde geçiyor. Flashpoint sonrası Hellblazer serisinin sıralaması değişmişti zaten.

 5. Avatar for OgiWanKenobi OgiWanKenobi dedi ki:

  Constantine oradaki sen misin yoksa? :smiley:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

1 cevap daha var.

the matrix imax

The Matrix 22 Yıl Sonra Tekrar Sinemalarda

John Carter: Mars Prensesi İncelemesi

John Carter: Mars Prensesi İncelemesi – Marslı Bir İnsan