in ,

Hulk vs Avengers: Marvel Kahramanlarının En Acımasız Savaşlarını Kim Kazandı?

Hulk, Avengers için her zaman tehdit oluşturan bir karakter oldu. Peki Yeşil Dev, Yenilmezler’in başına ne gibi belalar açtı?

Hulk vs Avengers

Daima sinirle dolu Hulk geçtiği her yerde yıkım bırakmış ve Avengers ekibi ise buna karşı koymak için defalarca kez Yeşil Dev’i karşına almak zorunda kalmıştı. Kavgaları her zaman iki tarafında anlaşmasıyla son bulmasa da Bruce Banner çoğu kez canavarı durdurabilmişti. Bu da daha fazla yıkım ve karmaşanın önüne geçmişti. Peki Yeşil Dev geçmişte Avengers ekibiyle karşı karşıya geldiği anlar nelerdi?

Avengers 1. Sayı – Hulk ile İlk Kavga

Avengers #1

1963 yılında Stan Lee, Jack Kirby ve Dick Ayers tarafından yazılıp çizilen Avengers serisinin ilk sayısı, Hulk’ın Loki tarafından kandırılmasıyla başlıyor. Yeşil Dev’in bir köprüyü yıkmasının ardından haberlere çıkıyor ve Thor bu işin arkasında kardeşinin olduğunu anlıyor. Hulk’ı bulmak için yola koyulan grup bir sirkte onu buluyor. Thor kardeşi Loki’yi yakalayıp Asgard’a götürürken, Iron Man, Ant-Man ve Wasp Hulk’ı yakalamayı başarıyor. Kavgaları çok uzun sürmese de Yenilmezler ekibiyle aralarındaki ilk mücadele bu sayıda başlıyor.

Incredible Hulk 316. Sayı

Incredible Hulk 316. Sayı

1986 yılında John Byrne ve Keith Williams’ın yazdığı Incredible Hulk serisinde Bruce Banner’ın bedeninden kurtulan Hulk’ın dehşetle etrafa saldırdığını görmüştük. Yüzlerce kişi, nefretten deliye dönen Hulk tarafından ölüme sürüklenirken Bruce Banner ise komada yatmaktaydı. Avengers ekibinin en güçlü üyeleri Iron Man, Namor, Herkül ve Wonder Man Hulk’ın peşine düşmüş ve onu yakalamaya çalışmıştı. Fakat ne uğraşları onu sadece daha güçlü ve sinirli yapmıştı. Bu sırada ise en güçlü Yenilmez yıkımına devam ederek panellerden uzaklaşmış arkasında aslında ne kadar çaresiz olduklarını anlayan Avengers ekibini bırakmıştı.

Incredible Hulk 434. Sayı

Incredible Hulk 434. Sayı

1995 yılında Peter David, Justiniano ve Al Milgrom’un yazıp çizdiği seride Hulk’ı, Punisher tarafından öldürülen Nick Fury’nin cenazesine katılırken görüyoruz. Fakat Yenilmezler’e görünmemek için uzakta dursa da ekibin bazı üyeleri tarafından görülüyor. İlk başta Vision’ı kolaylıkla yere serse de Herkül ve Giant Man karşısında yenik düştüğünü okumuştuk.

The Ultimates 5. Sayı

The Ultimates 5. Sayı

Ultimate Marvel Evreni’nde her şeyin gidişatını değiştiren karakter yine tanıdık öfkesiyle Hulk olmuştu. Ancak bu sefer öfkesinin yanında Banner’ın bilerek kendisine süper asker/Hulk serumunu enjekte etmesinin etkisi de vardı. Normalde bile Avengers için zapt edilmesi oldukça zor olan Yeşil Dev bu sefer Iron Man ve Captain America’yı ölümle burun buruna getirmişti. Neyse ki Thor’un zamanında müdahalesi ve Wasp’ın Banner’ın beynini doğru zamanda elektrikle doldurması muhtemel kaosun önüne geçmişti.

World War Hulk

World War

John Romita Jr. ve Greg Pak’ın World War Hulk serisinde Yeşil Dev neredeyse tüm Marvel evreniyle savaş halindeydi. Iron-Man tarafından kurulan Illuminati’yi yok etmek için önüne çıkan She-Hulk ve tüm Avengers ekibi dahil olmak üzere herkesi yere sermişti. Fakat Illuminati grubunun son umudu The Sentry en sonunda Hulk’ı durdurmayı başarabilmişti.

Immortal Hulk 7. Sayı

7. Sayı

Avengers ekibinin Immortal Hulk’la olan ilk savaşı Al Ewing ve Joe Bennett tarafından yaratılan Immortal Hulk 7. Sayısında gerçekleşti. Iron Man’in Hulk-buster zırhı parçalara ayırılırken karşılarındaki bu yaratığın iyi mi yoksa kötü mü olduğunu anlayana kadar tek bir yumrukla yere serilen Thor ve deliren She-Hulk… Immortal Hulk’ı yenebilmek için Helios Lazer’ini aktifleştirmek zorunda kalan Iron Man ise tüm Georgeville kasabasını haritadan silmek zorunda kalmıştı. Yenilmezler bu yeni Hulk karşısında bu kapışmayı kazanmış olsalar da büyük bir fedakarlıkta bulunmak zorunda da kaldılar.

Peki siz yeşil devin Avengers ekibi için bir tehlike olduğunu düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Ibrahim_Ozer Ibrahim_Ozer dedi ki:

    O hiç tehlikeli olur mu ya, onun bir kere kocaman bir kalbi var. O özünde çok iyi bir varlık. Gücüyle defalarca dünyayı yok etmenin eşiğinden dönse de bunun bir önemi yok. Yada koca bir şehri haritadan silmek bence o kadar da üzerinde durulmaya değer bir detay değil. Bu durumu yanlışlıkla bardağı yere düşürmeye benzetebilirsiniz. Gerçi Hulk yanlışlıkla yapmıyor ama… Hulk zararsız ve iyi bir bireydir.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

İşte Tanrılar - Isaac Asimov Bilimkurgu

Isaac Asimov’un Bağımsız Bilimkurgu Romanı “İşte Tanrılar” Raflarda

Trese Fragmanı Netflix

Trese Fragmanı: Netflix’in Çizgi Roman Uyarlaması Anime Yapımı Yolda