in ,

Karayip Korsanları Kötüleri: Unutulmayan 10 Karakter

Karayip Korsanları film serisi pek çok kötü karaktere ev sahipliği yaptı. Davy Jones’tan Hector Barbossa’ya, işte Pirates of the Caribbean antagonistleri!

Karayip Korsanları Kötü Karakterleri Pirates of the Caribbean
- Reklam -
- Reklam -

İlk olarak 2003 yılında seyirciyle buluşan Karayip Korsanları vizyona girdiği ilk günden bu yana son zamanların en çok beğenilen sinema projelerinden birisi haline geldi. Yıldız oyuncu Johnny Depp’le ikonik korsan Jack Sparrow’u bütünleştiren Pirates of the Caribbean, beş filmlik serisinde çokça kötü karaktere de ev sahipliği yaptı.

Bu karakterlerin bazıları kötünün de kötüsüyken bazıları ise pek de bekleneni veremeyerek karşımıza çıktı. Peki Pirates of the Caribbean filmlerinin en başarılı antagonist karakteri hangisiydi?

ScreenRant’ın bu soruyu temel alarak hazırladığı listeyi sizler için Türkçeye uyarladık. Disney, hazır yeni bir Pirates of the Carabbean filmi ile uğraşırken gelin bu konudaki bilgilerimizi hep birlikte tazeleyelim.

- Reklam -

İşte Karayip Korsanları Serisinin Unutulmayan Kötüleri

10. Ian Mercer (Kötüsü)

Kötünün kötüsü sıralamasının birinci basamağında Ian Mercer var. Serinin ilk filminde yer alan Mercer, Lord Cutler Beckett’ın emrinde paralı askerlik yapıyor. Mercer film boyunca Beckett’ın pis işlerini halledip bir dizi mide bulandırıcı eyleme imza atsa da serinin hatırı sayılır kötülerinden olduğu söylenemez.

Ian Mercer - Karayip Korsanları Kötü Karakterler

Vali Weatherby Swann’ı öldürmesi, Siyah İnci’yi ele geçirmesi ve Uçan Hollandalı’nın kontrolünü eline alması seride bıraktığı etkiye pek katkı sağlamıyor. Lord Beckett ile sıralamanın sonlarında karşılaşacağız.

9. Pintel ve Ragetti (İyisi)

Siyah İnci’nin mürettebatından olan bu ikiliyle de ilk filmde tanışıyoruz. Geminin yaşayan bu son iki mürettebatı bir araya geldiklerinde serinin en şahane kötülerinden olmayı başarıyorlar. Ne kadar komedi unsuru taşısa da, Pintel ve Ragetti kafa kafaya verdiklerinde Kaptan Barbossa’nın en tehlikeli adamlarından oluyorlar.

Ragetti ve pintel Karayip Korsanları Kötü

Vurdumduymazlıkları ve melankolik yapılarıyla hayranların ilgisini kazanan ikili, serinin ikinci ve üçüncü filmlerinde de yer aldılar. Bu filmlerde kötü adam rolünden sıyrılıp başka rollere bürünebilmeleri de ne kadar harika karakterler olduklarını gösteriyor.

8. Calypso (Kötüsü)

Tia Dalma ismiyle serinin üçüncü halkası olan At World’s End (Dünya’nın Sonu) filminde karşılaşıyoruz. Filmin başında Kaptan Jack Sparrow ve tayfasının bir müttefiki olarak yer alırken, filmin sonunda acımasız bir deniz tanrıçasına dönüşerek kötünün kötüsü sıralamasında yerini kapıyor. İnsan bedeninden sıyrılarak bir deve dönüşen Tia Dalma oluyor bize Calypso. Senaryosuyla zaten dağınık bir profil sergileyen film bu sahneyle daha da garip bir hal alıyor.

Calypso

Okyanusta yarattığı girdapla savaşan iki cephenin durumunu eşitleyen Calypso, filmde kimsenin veremediği kadar zarara yol açıyor. Belki de karakteri Tia Dalma’nın bedeninde bırakmak film için daha iyi olabilirdi.

7. James Norrington (İyisi)

Seride ilk kez kaptan olarak karşımıza çıkan ve daha sonra amiralliğe yükselen James Norrington görev bilinci, ahlakı ve çalışkanlığıyla, Jack Sparrow’un tüm anti kahramanlığının zıddını sergiliyor.

James Norrington

Norrington, filmin büyük kısmında gerçekleştirdiği eylemlerle seyircinin öfkesini kazanmayı başarıyor. Elizabeth Swann’la evlenmeye çalışması, Jack Sparrow’u yakalaması ve korsanlarla olan savaşta karşı tarafa ihanet edip Lord Beckett’ın tarafına geçmesi gibi. Norrington yine de ölüm şekliyle izleyicinin sevgisini kazanmayı tekrar başardı. Elizabeth için hayatını feda ederek filmde bir nevi kahramanlaştı.

6. Angelica (Kötüsü)

Serinin dördüncü filmi On Stranger Tides (Gizemli Denizlerde) için, otoritelerin ve hayranların gözünde en iyi Karayip Korsanları filmi olduğunu söylemek zor. Bu durum filmdeki kötü karakterlere de yansıyor. Filmde Karasakal’ın olası kızı olarak karşımıza çıkan Angelica, Jack Sparrow’la da bir ilişki yakalıyor. Lakin ilginç bir konsepte dönüşebilecekken Angelica’nın yakaladığı bu ilişki sahte çıkıyor ve karakter bir klişeler zinciri başlatıyor.

Angelica Karayip Korsanları

Angelica, Kaptan Jack’in karşısına ilk kez genç ve masum bir kadın olarak çıkıyor. İkilinin yaptığı kaçamağın ardından Jack ortadan kayboluyor ve film ihtiyaç duymayana kadar da gözükmüyor. Penelope Cruz’un canlandırdığı karakter eğer klişelere sıkıştırılmasaydı daha güçlü bir kötü yaratılabilirdi.

5. Armando Salazar (İyisi)

Karşımıza Dead Men Tell No Tales (Salazar’ın İntikamı) filminde çıkan Kaptan Armando Salazar, serinin en iyi sahne alışlarından birine sahip. Filmin girişinde Henry Turner’ın kapana kısılan gemisi ölülerden oluşan tayfanın kontrolüne geçiyor. Bu esnada çalmaya başlayan elektronik çello eşliğinde güvertede Salazar’ı görüyoruz.

- Reklam -

Pirates Of The Caribbean armando salazar

Salazar’ı canlandıran Javier Bardem’in fiziksel çekiciliği ve mimik kabiliyeti ise karakteri gözümüzde daha yüksek bir konuma çıkartıyor. Jack Sparrow’la görülmemiş bir hesabı olan Salazar’ı anlatan filmin çatışma noktası flashback’lerle anlatılan arka plan hikayesinde yatıyor.

4. Edward Teach (Kötüsü)

Her ne kadar Karasakal gibi korkutucu bir lakaba sahip olsa ve usta oyuncu Ian McShane tarafından canlandırılsa da Edward Teach kötülerin kötüsü listesinin bir diğer ismi. Teach, karaktere biçilen rol sonucu Barbossa’nın iyi versiyonu olmaktan öteye gidemiyor.

Pirates Of The Caribbean Edward Teach

Karayip Korsanları’ndaki diğer kaptanlarla kıyaslandığında donuk kalan Edward Teach, tayfasıyla da çok fazla bir etki yaratamıyor.

3. Hector Barbossa (İyisi)

Sıra geldi Karayip Korsanları’nın vazgeçilmez kötü adamına. Kaptan Barbossa, iskeletlerden oluşan tayfası, karanlık geçmişi ve hatırı sayılır şapkasıyla serinin en önemli karakterlerinden birisi. Jack Sparrow’un hasımları denince akıllara ilk gelen isim olan Barbossa, serinin tüm filmlerinde yer almayı başarabilen tek kötü.

Pirates Of The Caribbean Hector Barbossa

İlk filmdeki ikonik girişiyle akıllarda hemen yer eden Kaptan Barbossa beşinci filmle birlikte denizlere hükmeden en güçlü korsan olmayı da başarıyor. Geoffrey Rush tarafından ustaca canlandırılan Barbossa, omzunda Maymun Jack ile her zaman orada.

2. Cutler Beckett (Kötüsü)

Denizleri korsanlardan temizlemek için elinden geleni ardına koymayan Lord Beckett için, serinin gerçek belası denilebilir. Kurnaz ve manipüle edici kişiliğiyle bilinen Beckett, sakin mizacı ve küstah yüz ifadesiyle akıllarda yer ediyor.

Pirates Of The Caribbean cutler Beckett

Beckett ismi akıllara, Karayip Korsanları gibi doğa üstü varlıkların havada uçuştuğu bir dünyada eti kemiği bütün birisinin bu varlıkları nasıl alt edeceği sorusunu getiriyor. Buna rağmen film boyunca herkesten bir adım önde olan Beckett, bu maharetiyle ve sevimsizliğiyle kötünün kötüsü listesinde en önde yer almayı başarıyor.

1. Davy Jones (En İyisi)

Geldik listenin en tepesine. Burada bizleriDavy Jones karşılıyor. Öldürücü bir giriş, Hans Zimmer tarafından bestelenmiş harika bir müzik ve eşsiz bir surat. Bunların hepsi Davy Jones’da mevcut. Serinin ikinci halkası Dead Man’s Chest (Ölü Adamın Sandığı) filminde karşımıza çıkan Davy Jones ve trajik hikâyesi, filmdeki görsel efektlerin önüne geçmeyi başarıyor. Bill Nighy tarafından başarıyla canlandırılan isim, sürekli yüzleşmek zorunda kaldığı geçmişi ve piyano çalışıyla izleyicinin kalbini fethediyor.

Davy Jones Karayip Korsanları

Karakter o kadar iyi ki, sıfırlanan seride yeniden yer alması planlanıyor. Davy Jones’u son olarak Dead Men Tell No Tales’in kapanışında Will Turner’ın rüyalarına musallat olurken gömüştük. Son çıkan haberlerle birlikle solungaç reisi bir kez daha göreceğiz gibi.

Peki sizler Pirates of the Caribbean serisinin kötüleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* Karayip Korsanları Benzeri Film Arayanlara: İzlenmesi Gereken 10 Macera Yapımı

Kaynak: Screen Rant

Ensar Çırak

İzmir'de doğdu. İlkokulda dramayla uğraştı, futbol oynadı. Sonra basketbola sardı ve daha çok sevdiğini anladı. Küçüklüğünden beri oyunlara hasta. Fantastik edebiyat sever. Ortaokulda arkadaşıyla başarısız bir bilim kurgu denemesi oldu. Zamanında bir sürü balığı vardı ama şimdi hiçbiri yok. Şu sıralar İstanbul'da, üniversiteyle uğraşıyor.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Bence en kötüsü; Edward Teach.

  2. Avatar for TheNameless TheNameless dedi ki:

    Kaptan Barbossa ile Kapitan Salazar

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Shoplifter En İyi Japon Filmleri

1925’ten Günümüze En İyi Japon Filmleri

the 100 7. sezon final bölümleri

The 100 7. Sezon Bölümleri Başladı: Final İçin Hazır mısınız?