in ,

Ketebe Yeryüzü Şiirleri ‘Şiir Sanatının’ İzini Sürmeye Devam Ediyor

Ketebe Yayınları Yeryüzü Şiirleri dizisi ile şiirin izini sürüyor. Ezra Pound’dan Max Jacobs’a birbirinden çarpıcı şairler

Ketebe Yeryüzü Şiirleri Dizisi
- Reklam -
- Reklam -

Ketebe Yayınları Yeryüzü Şiirleri dizisi ile dünya şiirinin önemli sanatçılarını bir araya getiriyor. Ezra Pound’dan Max Jacobs’a Philip Larkin’den Federico Garcia Lorca’ya…

Klasiklerspekülatif kurgularExlibrisPoetikaBalkan kitaplığı40 Soruda dizisiAytmatov kitaplığıÜlkü Tamer eserleriKeşif dizisiBilim dizisiArkitekt ve Kültür Dizisi… Ketebe Yayınları, birbirlerinden çok farklı alanlarda geniş bir yelpazeyle yayın hayatına devam ediyor.

Ümit Güçlü editörlüğünde hazırlanan Yüryüzü Şiirleri dizisi, şiirin çeviri ile değer kazanan ifade yollarını bulmayı hedefliyor. Güçlü, Sanat Kritik’e verdiği söyleşide seriye dair şu detayları veriyor:

- Reklam -

“Edebiyatın evrensel bir dil olduğunu ve başka kültürlerin deneyimlerini keşfetmenin en heyecan verici şeylerden biri olduğu fikri yine bu dizinin temellerinden. Yaşayan şiire bakmayı, dünyada gündem olan şiir ile ilgili gelişmeleri izlemeyi ve bunları Türkiye’deki okura estetik çizgiyi bozmadan sunabilmeyi istiyoruz. Çevirmenlerin önerilerini ve fikirlerini, kitabın oluşum sürecine dahil etmek ve bu deneyimlerden faydalanmak da önemsediğimiz bir diğer konu.”

İşte Ketebe Yeryüzü Şiirleri Serisinden 5 Kitap

Sahici Mucizeler – Max Jacobs

Sahici Mucizeler - Max Jacobs

1876 – 1944 yılları arasında yaşayan Fransız şair, ressam, yazar ve eleştirmen Max Jacob dizide okuru karşılayan ilk kitaplardan birisi. Léon David ve Morven le Gaëlique gibi takma isimlerle de yazan şair, Genius (2018) adlı dizide T.R. Knight tarafından canlandırılmıştı. 2004 tarihli Modigliani filminde de Udo Kier tarafından hayata geçirilen Jacob kültür dünyasının önemli sanatçıları arasında.

İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden Ülkü Tamer tarafından dilimize kazandırılan Sahici Mucizeler, Max Jacob’dan seçme şiirleri bir araya getiriyor. Kitap toplamda 92 sayfadan oluşuyor.

Hugh Selwyn Mauberley – Ezra Pound

Hugh Selwyn Mauberley ezra pound

Ketebe’nin kütüphanesinde sıklıkla karşımıza çıkan Ezra Pound, bu defa da bir tür “sahne-kitap” ile karşımıza çıkıyor. Amerikalı şair, çevirmen ve deneme yazarı Ezra Pound bu eserinde okuru 1910’lu yıllarda bir sahneye davet ediyor. Londra sanat ve edebiyat dünyasına odaklanan eser Yunan muhayyilesini özgün bir dekor olarak kullanmaktan çekinmiyor.

Elyesa Koytak tarafından Türkçeye kazandırılan kitap toplamda 308 sayfadan oluşuyor.

Bayram Düğünleri – Philip Larkin

Bayram Dugunleri Philip Larkin - yeryüzü şiirleri

1922 – 1985 yılları arasında yaşayan İngiliz şair Philip Larkin, The Times gazetesi tarafından savaş sonrası Büyük Britanya’nın en önemli yazarı olarak gösterilmişti. İlk defa Türkçeye kazandırılan Bayram Düğünleri, savaş yıllarının ardından İngiltere’nin toplumsal atmosferine edebi bir bakış atıyor. 1950’li yılların sıradan insanını işleyen eser, toplamda 120 sayfadan oluşuyor. Kitabın çevirmenliği ise Miray Çakıroğlu’na ait.

- Reklam -

Deniz Bile Ölür – Federico Garcia Lorca

Deniz Bile Ölür - Federico Garcia Lorca - yeryüzü şiirleri dizisi

1898 doğumlu İspanyol şair Federico Garcia Lorca da Yeryüzü Şiirleri’nin üyelerinden birisi. Dünya şiirinin en çok konuşulan sanatçılarından Lorca, şiirin en büyük isimleri arasında sayılıyor.

Şair kimliğinin yanında oyun yazarı, ressam, piyanist ve besteci de olan Lorca İspanyol edebiyatının da mihenk taşları arasında yer alıyor. Lorca, 38 yaşında İspanya İç Savaşı sırasında öldürülmüştü.

Ülkü Tamer çevirisiyle karşımıza çıkan Deniz Bile Ölür toplamda 48 sayfadan oluşuyor.

Bangladesh Blues – Nazmi Ağıl

Bangladesh Blues ağıl

Çevirileriyle diziye katkıda bulunan Nazmi Ağıl, Yeryüzü Şiirleri’ndeki şimdilik tek yerli üyesi olarak bizleri selamlıyor. Canterbury Hikayeleri, William Wordsworth, Beowolf gibi zor yazar ve metinleri dilimize kazandıran Ağıl, Bangladesh Blues’ta Bangladeş’e yaptığı yolculuğu sırasında yazdıklarını bir araya getiriyor.

Ağıl kitabı İngilizce olarak yazsa da metnin Türkçesi de yine kendi imzasını taşıyor. Bu açıdan eser “hangisinin orijinal metin” olduğunu düşündüren yenilikçi bir tarafa da sahip. Kitap toplamda 124 sayfa.

Siz Yeryüzüğü Şiirleri dizisini takip ediyor musunuz? Seriden dikkatinizi çeken kitapları Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu bir advertorial içeriktir.

Eda Aydın

1992 yılında Bursa'da doğdum. Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü mezunuyum. Filmler, kitaplar hakkında inceleme ve görüş yazıları yazıyorum. Tanpınar'ı seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Ketebe bu aralar atakta. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Bir Yorum

Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü kısa listesi

2021 Haldun Taner Öykü Ödülü’nde Kısa Liste Açıklandı

Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları - Musa Kâzım Sakarya

Musa Kâzım Sakarya’nın Hatıralarını İçeren “Bir Sakarya Savaşı Gazisinin Hatıraları” Raflardaki Yerini Aldı