in ,

Dünyaca Ünlü Yazarlardan Hayat Değiştiren Kitap Önerileri

Dünyaca ünlü yazarlardan kitap önerileri listesi! İşte Hemingway’den Nabokov’a, Mark Twain’den John Steinbeck’e edebiyat dünyasının favorileri!

Kitap Önerileri Yazarlar favorileri

Ernest Hemingway’den Mark Twain’e, Samuel Beckett’ten Vladimir Nabokov’a, dünyaca ünlü yazarlar kitap önerileri ile karşımıza çıkıyor. İşte yazarların favorileri!

Pek çok yazarın söylediği ve deneyimlediği gibi iyi bir kaleme sahip olmanın başlıca koşulu, iyi bir okuyucu olmaktır. Okuma serüveninin, yazmaktan çok daha önce başlayan bir yolculuk olduğu aşikâr. Okumak, kalemin mürekkebi tükendiğinde de devam edebilen bir hazine aynı zamanda. Süzgeçten geçmiş, amacı belirlenmiş bir kitap önerileri listesi, bilinçli bir okuyucunun kalemini de sivriltmeyi başarabilir.

Peki, her satırını hayranlıkla okuduğumuz yazarlar hangi kalemlerden etkilendi dersiniz? Gelin edebiyat duayenlerinin okuma listelerine bir göz atalım, belki kendi başucu kitabınızı ve kadim ilham kaynağınızı bu listelerde keşfedeceksiniz!

Dünyaca Ünlü Yazarlar Kitap Önerileri ile Karşımızda

1. Ernest Hemingway

Ernest Hemingway bir zamanlar, “Kitap kadar sadık bir dost daha yoktur,” demişti. 1935’te Esquire’de yayımlanan yazıda da “yıllık bir milyon dolar kazancım olacağına defalarca ilk kez okumayı istediği” birkaç kitabın adını sıraladı. Bunların arasında şu başlıklar yer alıyordu:

Anna KareninaFar Away and Long AgoBuddenbrooksUğultulu Tepeler, Madame Bovary, Savaş ve Barış, A Sportsman’s SketchesKaramazov KardeşlerHail and FarewellHuckleberry Finn’in Serüvenleri, La Reine MargotThe Maison TellierLe Rouge et le NoirLa Chartreuse de Parme, Dublinliler, Yeats’in Otobiyografileri ve Winesburg, Ohio.

Across The River And Into The Trees - Ernest Hemingway

Bu, Hemingway’in yaptığı ilk okuma listesi değildi. Bir yıl önce Florida’da rastladığı otostopçu bir yazar için 14 kitaptan oluşan bir liste daha yapmıştı. Burada sıraladığımız kitaplar dışında Stephen Crane’den kısa öyküler de yer alıyordu.

2. Joan Didion

The Paris Review’e 2006 yılında verdiği bir demeçte romancı ve yaratıcı kurgu dışı yazarı Joan Didion, Joseph Conrad’ın Zafer romanı için şöyle demişti:

“Galiba dünya üzerindeki en sevdiğim kitap bu… Hiçbir romanıma Zafer’i okumadan başlamadım. Bir romana ilham veren pek çok şey mevcut burada. Romanı yazmaya değer kılıyor.”

3. Ray Bradbury

ray bradbury yazar hayat

Bilimkurgu yazarı Ray Bradbury, en sevdiği kitapları 83 yaşındayken Barnes & Noble ile 2003 yılında yaptığı bir röportajda açıklamıştı. Yazarın okuma listesi arasında kendi deyimiyle “insanlığa dair son yüz yılın ve belki daha fazlasının tüm dehâsını barındıran” Bernard Shaw denemeleri yer alıyordu. Loren Eisley’in kitaplarını da saymış, Eisley’in “son kırk yıldaki en büyük şair ve denemeci” olduğunu söylemişti. Herman Melville’in Moby Dick romanı ise “etkisini elli yıldan fazladır hayatında gösteriyordu”.

4. George R.R. Martin

Game of Thrones dizisine ilham olan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı George R.R. Martin’in, bugün hâlâ J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisine hayranlık duyduğunu söylemesi muhtemelen pek de şaşırtıcı olmayacaktır. Ancak yazar, son zamanlarda yeni bir kitaptan ilham aldığını Live Journal’ın önsözünde dile getirdi.

George R.R. Martin HBO Game of Thrones

“Station Eleven’ı uzun süre unutmayacağım.” Emily St. John Mandel’in kitabı İstasyon On Bir, kıyamet sonrası bir toplumda yaşayan bir grup aktörü konu alıyor. Martin’in ifadeleriyle:

“Derinden melankolik bir roman, ama ustalıkla yazılmış. Muhteşem bir mersiye… Bu kitap uzun süre unutulmayacak ve hep hatırlanacak.”

5. Gillian Flynn

Kayıp Kız’ın yazarı Gillian Flynn’e 2014 Reddit AMA etkinliğinde en sevdiği kitap sorulmuştu. O da çerez kitaplar, yani “biraz keyifsiz hissettiğinizde ve canınız hiçbir şey okumak istemediğinde” elinize alacağınız türde kitaplar cevabını verdi. Bu okuma listesinde Agatha Christie’nin And Then There Were None ve Norman Mailer’ın The Executioner’s Song romanları yer alıyordu.

6. Vladimir Nabokov

Vladimir Nabokov yazar kapak

1950 yılında bir Fransız televizyonuna verdiği demeçte Lolita’nın yazarı, kaleme aldığı tüm kitapları not kâğıtlarına yazdığını söyledi. Bu kitapları o kadar çok kez okuyordu ki sonunda her biri adeta “kopyalanıyor, genişletiliyor, yeniden düzenleniyor ve sonunda kendi kitapları hâline geliyordu.”

The Paris Review’ın paylaştığı bir listeye göre yazarın en sevdiği kitaplar şunlardı: James Joyse’un Ulysses’i, Franz Kafka’nın Dönüşüm’ü, Andrei Bely’nin Petersburg’u ve Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde eserinin ilk yarısı.

 7. Jane Austen

Gurur ve Önyargı, Emma gibi klasiklerin yazarı Jane Austen da bir kitap kurduydu. Lord Byron’dan The Corsair, Madame de Genlis’ten Olimpe ve Theophile, Anne Redcliffe’ten Udolfo’nun Gizemleri vardı favorileri arasında. Ama açıkça en sevdiği kitap, Samuel Richardson’ın Sir Charles Grandison adlı romanıydı.

8. Mark Twain

Mark Twain kitap önerileri

1887 yılında Mark Twain, Charles D. Crane’den aldığı ve en sevdiği yazar tavsiyesi isteyen bir mektuba şöyle yanıt verdi: Thomas Carlyle’dan Fransız İhtilali, Thomas Malory’den Kral Arthur ve Binbir Gece Masalları. İlginçtir ki Twain bu listeye kendi kitaplarından birini de eklemişti ama adını verdiği kitap hiçbir zaman basılmamış, yalnızca keyif için yazılmıştı.

9. Scott Fitzgerald

1936’da, ölümünden dört yıl önce Fitzgerald, Kuzey Carolina’daki Grove Park Konağı’nda yaşıyordu. İntihar etmeye kalkarak bir tabancayı ateşlediğinde konaktakiler, bir hemşirenin bakımı altında olması konusunda ısrar etti. Bunun üzerine Dorothy Richardson, genç yazara göz kulak olmaya başladı.

Scott Fitzgerald kitap önerileri

Fitzgerald, hemşireye 22 kitaptan oluşan bir okuma listesi verdi ve bunların temel okumalar olduğunu söyledi. Yazarın kitap önerileri arasında içinde Theodore Dreiser’ın Sister Carrie adlı romanı, Ernest Renan’ın The Life of Jesus’u ve Henrik Ibsen’ın Bebek Evi adlı oyunu vardı.

10. Samuel Beckett

1969 Nobel Edebiyat Ödülü kazananı ve Godot’yu Beklerken’in yazarı Samuel Beckett, her zaman yalnız başına olmayı tercih etmişti. Yazar 1941 ila 1956 yıllarında yazdığı mektupların bir bölümünde arkadaşlıklarına ve okuma alışkanlıklarına değiniyor.

Beckett, bu mektuplarda pek çok kitaptan bahsetmişti: Jules Verne’den 80 Günde Devrialem Beckett’in deyimiyle “canlı bir parça”dır. Yazar, Theodor Fontane’in Effi Briest’ini tam dört kez okumuştur. J. D. Salinger’dan Çavdar Tarlasında Çocuklar ise “ömürlük bir eserdir”.

11. J.K. Rowling

jk rowling kitap önerileri

Meşhur serisi Harry Potter’ın yazım sürecinde Rowling’e Jane Austen’ın Emma’sı gibi klasikler eşlik etmişti. Roman, Rowling’in deyimiyle onu adeta “içine çekmiş, bir taraftan girip diğer taraftan çıkmasını” sağlamıştı. Rowling’in çocukken en sevdiği kitaplardan biri ise Edith Nesbit’ten The Story of the Treasure Seekers adlı eserdir. Rowling, kendisini Nesbit’e çok benzetir bu eser üzerine. Kitabın anlatıcısı Oswald, o zamanlar ahlâk dersi veren eserlerin yanında Rowling için çığır açan nitelikte yenilikçidir.

12. John Steinbeck

İleri yaşlarında belirttiğine göre Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar ve Cennetin Doğusu’nun yazarı Steinbeck’in en sevdiği kitaplardan biri, Sherwood Anderson’ın Winesburg, Ohio adlı romanıydı. Ama ilk favori kitabı daima Sir Thomas Malory’nin derlemesi Le Morte d’Arthur olmuştu. Steinbeck 9 yaşındayken bu eseri hediye olarak almış, sonraki edebiyat hayatında da etkisini büyük ölçüde görmüştü.

john steinbeck yazar

Sonunda bu kitaptan esinlenerek The Acts of King Arthur and His Noble Knights adlı eserini kaleme aldı. Bu çalışma için “hayatımın en iyi ve en tatmin edici eseri,” dediği bilinir. 1968 yılında hayata veda ederken kitabın yedi bölümünü tamamlamıştı. Sekiz yıl sonra da kitap okurlarla buluşmuştu.

Her okuma listesi bir başkasına ilham olur şüphesiz. Peki siz okurlarımıza hangi kitapları öneriyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

    Güzel eserler tabii.Ancak Hemingway in kitap önerilerinden “Winesburg” ve “Ohio” aynı eserdir. *Winesburg, Ohio" dır kitabın adı. Ayrıca bazı öneri kitapların isimleri türkçe bazılarının ise ingilizce ve Fransızca yazılmış ki; bunların Türkçe tercümeleri mevcut. “Kraliçe Margot”, “Madame Tellier’ nin evi”, Kırmızı ve siyah," Parma Manastırı" vs…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Karanlık Madde Ötegezegen

Karanlık Madde Ötegezegenlerin Merkezinde Kendisini Yok Ediyor Olabilir

elizabeth olsen love and death

WandaVision Yıldızı Elizabeth Olsen, “Love and Death” Dizisinin Başrolünde Yer Alacak