in ,

Korku Filmlerinin En Dehşet Verici 10 Karakteri

Korku filmleri bazen bütün kalitesini dehşet verici karakterlerine borçludur. Canavarlardan uzaylılara, tanrılardan hayaletlere işte sinema dünyasının en korkunç kişileri!

Korku Filmleri: En Dehşet Verici 10 Karakter
- Reklam -
- Reklam -

Korku filmleri denince akla bazı formüller gelir. Kurulan formülün işe yaraması ise temelinde canavarının ne kadar iş gördüğüyle bağlantılıdır. Bazı korku filmi canavarları kana susamış katiller veya yaratıklar olabilirken kimileri de diğer dünyalardan hayatımıza girmiştir.

Freddy Kreuger’dan Pazuzu’ya, Pennywise’tan Samara’ya… İşte korku filmleri dünyasının en dehşet saçan karakterleri.

Korku Filmleri Denince Akla Gelen En İkonik 10 Korkunç Karakter

10. Toby (Paranormal Activity)

korku filmleri karakterleri Toby Paranormal Activity

- Reklam -

Paranormal Activity serisinin yaratığı çoğu zaman görünmüyor ve seyircileri en korkutan tarafı da bu. İlerleyen filmlerde Toby takma adı verilen yaratık özellikle serinin ilk filmlerinde seyircilerin kalbini hızlandırmıştı. Katie’nin yataktan çekildiği ilk an serinin diğer korku filmlerinden ayrıldığını tüm izleyenlere göstermişti.

Seri ilerledikçe yaratık hakkında daha çok şey öğrendik ve yaşlı kadınların taptığı bir kült ögesi hâline gelince korkunçluğunu yitirdi.

9. Bathsheba (The Conjuring)

korku filmleri karakterleri Bathsheba The Conjuring

Listedeki pek çok yaratığın aksine The Conjuring filminde Bathsheba’yı ilk olarak normal bir insanken tanıyoruz. Serinin kötüsü olduğu zaman ise ölümünün üzerinden çok vakit geçmişti. Şeytan’la olan anlaşması, Bathsheba’nın güçlerinin esas kaynağı.

İnsanı formu tanıdık gelse de grotesk ve bakması ıstırap verici görünüşü sayesinde listede kendine yer bulabiliyor.

8. Freddy Krueger (A Nightmare on Elm Street)

Freddy Krueger korku filmleri

Kâbuslar son derece gerçek ve neredeyse hepimizin yaşadığı bir durum. Bu yüzden sizi rüyalarınızda öldüren bir yaratık özellikle en korkunç özelliklere sahip. Freddy ve benzeri karakterler çok kullanılmaktan klişeleşmişse de, ikonik görünüşü ve rüyalarınızdaki sonsuz gücü karakteri uyku kaçırtacak bir seviyeye çıkartıyor.

7. Pennywise (The It)

pennywise stephen king it

Pennywise başka bir boyuttan hayatımıza teşrif ediyor ve en önemli gücü şekil değiştirme kabiliyeti. Yaratığın en bilinen kılığı da dansçı palyaço Pennywise. Palyaço korkusu pek çok insanda bulunuyor ve It’nin izleyicilere soğuk terler döktürmesinin temel sebebinde de bu var.

Palyaçolardan korkmuyorsanız bile korkularınızla beslenen Pennywise herhangi kılığa bürünerek kabuslarınızı gerçek kılmaya hazır.

6. Death (The Final Destination)

the Final Destination

The Final Destination’ın sadece Death (Ölüm) olarak adlandırılan yaratığı görsel olarak bizzat korku saçmasa da, vahşet dolu yöntemleri seyircilerin uzun süre aklından çıkmıyor.

Fiziksel bir varlığının olmaması, Death’in korku türündeki en iyi sahnelere sebep olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Asansör veya dişçi gibi kimisine absürt gelebilecek korkuları hepimizin beynine yerleştirebiliyor. Şehirlerarası yolculuk yaparken kütük dolu bir tırın arkasında gitmekten niye sakındığınızı herkes biliyor.

5. King Paimon (Hereditary)

King Paimon (Hereditary)

- Reklam -

Hereditary’nin gerçek korku elementinin yas olduğunu düşünebilirsiniz. Paimon ve diğer doğaüstü tehditler arka planda kalırken Graham ailesinin tuttuğu yas filmi ekranda korkunç hiçbir şey yokken bile izlemesi rahatsız edici bir atmosfere sokuyor.

Paimon’un Peter’e, Annie’nin annesinin geçmişine olan saplantıları filmi boğucu hâle getirmekte yeterli.

4. Samara Morgan (The Ring)

samara korku filmleri

Samara da bir zamanlar insanken ölümünün ardından güç kazanan yaratıklardan. Samara’nın görünüşü bir yana kendisini sunuş şekli özellikle akıllara kazınan gücü. Kurbanlarını arayıp yedi gün sonrasına randevulaşması, film boyunca yedinci günü beklememiz ve televizyondan sürünerek çıkan Samara’yla tansiyonun sürekli zirvede olduğu bir film izliyoruz.

3. Bughuul (Sinister)

Bughuul Sinister

Sinister filminde yer alan Bughuul da Pennywise gibi çocukları hedef alan bir yaratık ve sadece normalde yüzlerinde gülümsemeyle görmeye alışık olduğumuz çocukların cinayet makinesi oluşlarını izlemek bile filmi izlerken mide bulantısını garantiliyor. Normalde zihinlerini ele geçirdiği çocuklar olarak izlesek de Bughuul’un gerçek formunu gördüğümüz kısa sahneler yaratığın mide bulandırıcılığının sadece eylemleriyle sınırlı kalmadığını gösteriyor.

Filmin sıradan aile yaşantısından seri cinayetlere geçişleri de her seyirciyi şoke ediyor.

2. Pazuzu (The Exorcist)

Yeni The Exorcist Filmi

Şeytan çıkarma konulu filmler günümüzde korku türünün yüzüne bakılması bile gereksiz üyeleri olarak algılansa da ilklerinden olan The Exorcist, türün neden bir zamanlar çok sevildiğini açıkça belli ediyor.

Regan’ın tatlı bir küçük kızken içine giren şeytan yüzünden görünüşü her sahnede kötüleşmesini izlemek seyirciler için hoş bir tecrübe değil. Filmin çoğunda Pazuzu’yu sadece Regan aracılığıyla görüyoruz fakat soluk beyaz yüzü, fırlamış gözbebekleri ve sivri dişlerini görebildiğimiz çok kısa bir sahne film bittikten haftalar sonra bile kabus materyali olmaya devam ediyor.

1. It (It Follows)

It Follows

Cinsel ilişki yoluyla bir kişiden diğerine aktarılan bir lanet korku komedisi türünde bir film için ideal fikir gibi durabilir. Kötü yazılmış ve ciddiye alması zor bir senaryo bekleyenleri birkaç dakika içinde koltuğuna hapsetme özelliği filmin en güçlü noktası. It Follows’un yaratığı o kadar beklenmedik bir şekilde korkutucu ki düşünürken bile tüyleriniz ürperiyor. Lanet size geçtiği an onun sizi öldürmek için asla soluklanmayacağını bilmek, filmin gerilimini tavana çıkartıyor.

Kurbanlarının dikkatini çekmemek için sürekli şekil değiştiren ve sokaktaki herhangi birisi olabilen yaratığı film boyunca asla gerçek formunda görmüyoruz. Normal bir insan tarafından takip edilmek hâlâ o kadar da korkunç gelmeyebilir ama filmin çekim teknikleri ve irrite edici müziği tecrübeyi en ikonik korku sekansları hâline getiriyor.


Sizin aklınıza her geldiğinde omzunuzdan geriye bakmanıza sebep olan korku filmi karakterleri hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Sinemada izlediğim tek korku filmi Halka. Ve en beğendiğim korku filmi de Halka. Samara dehşet verici olmasa da feci şekilde ürkütücü ve kült bir karakter. Freddy küçüklüğümüze denk gelen bir karakter olduğu için korkutucuydu fakat şimdi bakınca eğlenceli geliyor. Ayrıca listede Chucky de olmalıydı. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Scarlett Johansson, Yeni Wes Anderson Filmi

Scarlett Johansson Takviyesi: Wes Anderson’ın Yeni Filmi Kadrosuna Yıldızlar Katmayı Sürdürüyor

Danny DeVito penguin çizgi roman

Danny DeVito, Yıllar Önce Canlandırdığı Penguin Karakteri için Bir Macera Yazıyor