in , ,

Karanlıkta Kaybolmak İsteyenlere 12 Korku ve Gerilim Animesi

Korku ve gerilim türlerini bir araya getiren 12 anime önerisi! Çizgi diyarın karanlık tarafı ile tanışmak isteyenler için keşif rehberi.

Korku ve Gerilim Animeleri
- Reklam -

1960’lı yıllardan bu yana animeler tüm dünyadan insanların ortak ilgi alanı olmaya devam ediyor. Aksiyon ve Shounen en çok izlenen türlerden olsa da, dikkate değer ve izlenilmesi gereken daha birçok tür mevcut. Korku ve gerilim türleri de bunlar arasında yer alıyor.

İşte korku, doğaüstü güç ve psikolojik türlerin dahil olduğu, listenize eklemek isteyeceğiniz 12 anime önerisi:

Korku ve Gerilim Sevenler için 12 Anime Önerisi

12. Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul

- Reklam -

Kitap okumayı çok seven Ken Kaneki bir gün kendi gibi kitap okumaya düşkün Rize ile tanışır. Fakat Rize göründüğü gibi biri değildir. “Ghoul” adı verilen ve insan etiyle beslenen bir yaratıktır. Ken Kaneki Rize’yle olan talihsiz bir karşılaşmanın sonunda kendini yarı ghoul ve yarı insana dönüşmüş bulur.

Birçok vahşet ve psikolojik gerilim sahneleri içeren Tokyo Ghoul’da, iyi ve kötü ayrımı çokta belirgin değildir. Birçok karakter ne ak ne de karadır. Sadece seçimlerinin ve sevdiklerini koruma isteklerinin sonuçlarıyla yüzleşirler.

11. Elfen Lied

Elfen Lied

Psikoloji-korku türünün önemli örneklerinden olan Elfen Lied, “Diclonius” olarak adlandırılan yeni bir insan türünü konu alır. Devlet tarafından yapılan bilimsel bir deneyin ürünü olan tür boynuzlarla ve telekinetik güçlerle doğmaktadır. Bir gün tutulduğu yerden kaçma şansı elde eden Diclonius Lucy, önüne çıkan herkesi öldürerek firar eder. Kaçtığı sahilde iki öğrenci tarafından bulunur ve onlar tarafından himaye edilir.

Bolca vahşet ve çıplaklık barındıran Elfen Lied, ilk bölümden kopmuş uzuvlar görmek istemeyenler için iyi bir başlangıç olmayabilir.

10. Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

Eğer oturup açık bir zihinle izlerseniz, Serial Experiments Lain başınızı ağrıtacak animelerden biridir. Hikâyesi normal bir akışa sahip olmasa da, karakterler ve animenin atmosferi size bir şeyler anlatmaktır. İçe kapanık bir kız olan Lain Iwakura bir gün intihar eden sınıf arkadaşından bir e-mail alır. E-maille birlikte Wired isimli, evrensel bir iletişim ağı keşfeder. Bu keşiften sonra gizemli şeylerle karşılaşmaya başlar. Lain’in zayıf ruhsal durumu ve yalnızlığı açıkça kendini belli eder çünkü Lain’in arkadaşı yoktur ve aile içinde de yalnızdır. Kendisine ve yakınlarına zarar vermek isteyen benlikleriyle sürekli karşı karşıya kalır.

Alışagelmiş korku türlerinden farklı olan Lain, kendi ile dünya arasında bocalayan insanı ve teknolojinin ulaşabileceklerini gösteriyor.

9. Hell Girl

Hell Girl

İntikam, adaletsizlik ve insan duygularını konu alan Hell Girl insanların sadece gece yarısı girebildiği Cehenneme Direkt Hat olarak adlandırılan bir site hakkındadır. Sitede sadece siyah bir arka plan, “Öcünü alacağım” cümlesi ve bir kutucuk vardır. Kutuya ismi yazılan kişiler cehenneme gönderilir.

Her bölüm siteyi kullanan farklı birinin hikâyesinin anlatıldığı anime, insan doğasının ne kadar karışık olduğunu ve aslında kimsenin gerçekten iyi ya da gerçekten kötü olmadığını gösterir.

8. Death Note

Death Note

Birçok listenin başında olan Death Note’da, korkudan çok gerilim ve psikoloji türleri ağır basıyor. Light Yagami, bir gün yolda Ryuk isimli bir Shinigami’nin (ölüm meleği) düşürdüğü defter bulur. Defterin içine ismi yazılan herkes ölmektedir. Yagami deftere suçluların adlarını yazarak kullanmaya başlar. Fakat hesabı katmadığı ve bu gizemli ölümlerin izini süren dedektif L vardır.

Death Note, başarılı çizimleri ve izleyiciye sunduğu hikâyeyle çoğu anime sever için bir başyapıt özelliği taşıyor.

7. Hellsing

Hellsing

Hellsing vampirlerin yakışık alır bir şekilde anlatıldığı bir anime olarak karşımıza çıkıyor. Abraham Van Helsing tarafından kurulan Hellsing kraliçeyi kötü güçlerden korumakla görevlidir. Organizasyonun önemli adamlarından Alucard vampirler hakkında olan her şeyle ilgilenmektedir. Bir gün Seras Victoria isimli karakter ölmek üzereyken, Alucard onu vampire dönüştürür. Hikâye yeni bir tür vampir ile karşılaşmalarıyla devam eder.

Hellsing 13 bölüm olsa da, aksiyon ve korku türündeki başarılı animeler arasında yerini almış bulunuyor.

6. Paranoia Agent

Paranoia Agent

- Reklam -

Tokyo Musashino’da “Lil Slugger” adında kayak yapan ve insanların kafasına beyzbol sopasıyla vurarak öldüren bir katil dolaşmaktadır. Anime birkaç insanın yaşadıkları korkunç olaylara, dedektif ve kurbanların suçluyu yakalamak için çabalamalarını anlatır.

David Lynch’in filmografisine benzetilen Paranoia Agent’ta, halüsinasyon gören ve travma sonrası stres bozukluğu yaşayan karakterleri görüyoruz. Animedeki temalar, insan doğasında korkunun yerini keşfetmeye kapı aralıyor ve doğaüstü güçlerin, korkunun bir ürünü olup olmadığı düşüncesini sunuyor.

5. Yamishibai: Japanese Ghost Stories

Yamishibai: Japanese Ghost Stories

Bir tür sokak tiyatrosu ve hikâye anlatıcılığı olan Kamishibai, savaş sonrası dönemde popülerlik kazandı. Üzerine resim çizilmiş küçük bir pano kullanan anlatıcı, hikâyeyi anlatmaya devam ettikçe resimleri de değiştirir. Televizyon ve başka eğlence araçlarının artmasından sonra Kamishibai geleneği yavaş yavaş kaybolmaya başladı. Fakat bazı anime ve mangalarda görülmeye devam ediyor.

Bu animelerden biri de Yamishibai: Japanese Ghost Stories. Dörder dakikalık bölümleri olan anime Kamishibai formunda işleniyor. Başarılı çizimlerin ardında anlatılanlar ise Japon kültüründe yer alan korkunç hikâyeleri içeriyor.

4. Shiki

Shiki

Sotoba kasabası düzgün bir yolu olmayan ve küçük bir kasabadır. Bir gün ölüm nedeni belli olmayan üç ceset bulunur. Kasabanın doktoru Ozaki Toshio ölüm nedenlerinin bilinmemesinden şüphelenmesine rağmen, onları normal vakalar olarak ele alır. Fakat insanlar ölmeye devam ettikçe, Toshio bir süre sonra kasabanın vampirler tarafından sarıldığını keşfeder.

Bir diğer başarılı vampir animesi olan Shiki, vampirliğin kökenine iner ve mitlerine değinmektedir.

3. Vampire Princess Miyu

Vampire Princess Miyu

1999’da animeyi çevrilen seri, yarı insan ve yarı shinma (tanrı-iblis) Miyu’nun Japonya’daki Shinma’ları avlamasını anlatır. Ona eşlik eden Larva ve Shina isimli iki şeytani arkadaşıyla, insan etiyle beslenen canavarların peşinde olan Miyu, iki dünya arasındaki dengeyi tekrar kurmaya çalışır.

Her bölüm farklı bir hikaye işlenen animede temel bir konu yok. Her bölüm farklı bir kişi ve Miyu’nun öldürmesi gereken Shinma etrafında şekilleniyor.

2. Another

Another

Anime 1972’de Misaki adlı bir öğrencinin ölümüyle başlıyor. O günden beri Yomiyama kasabasını gizemli ve karanlık bir atmosfer sarmaktadır. 1998’de Kouichi Sakakibara isimli bir öğrenci yıllar önce ölen kızın sınıfına transfer olur. Sınıftaki herkeste ve özellikle göz bandı olan Mei Misaki’de kasvetli haller vardır. Çok geçmeden gizem perdesi aralanır ve trajik olaylar boy göstermeye başlar.

Şok edici kan ve vahşet görüntülerinin bol olduğu animede her bölüm izleyiciyi ürkütmeden bitmiyor. Korku türünde en iyilerden sayılan Another, sadece ölümle kalmayıp, korkunun tüm formlarını izleyiciye sunuyor.

1. Higurashi No Naku Koro Ni (When They Cry)

Higurashi No Naku Koro Ni

Hikâye Maebara Keiichi karakterinin sakin bir kasabaya taşınmasıyla başlıyor. Keiichi, zamanını okulda ve arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak geçirmektedir. Fakat hiçbir şey göründüğü gibi normal gitmez. Keiichi’nin arkadaşları katillere dönüşmeye başlar.

07th Expansion oyunundan uyarlanan animede, korkunç birçok öldürme yöntemleri işleniyor. Her bölüm birbirinden daha fazla şiddet ve kan içeriyor ve izleyiciyi bir karmaşa içinde bırakıyor. Higurashi No Naku Koro Ni, korku türünü seven izleyicilere dolu bir içerik sunuyor.


İşte korku ve gerilim anime önerileri bu şekildeydi. Peki ya sizlerin listeye eklemek istediği öneriler var mı? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Brooklyn Nine-Nine final sezonu

Brooklyn Nine-Nine Final Sezonu Yayın Tarihi Belli Oldu

Salda Gölü

NASA’nın Örnek Gösterdiği Salda Gölü’ne Kıraathane, Mescit ve Kafeler Yapılacak