in , ,

Leonardo da Vinci ve Döneminin Çok İlerisindeki 9 İcadı

Leonardo da Vinci yalnızca bir ressam değildi. Sanatçı, çağının çok ötesindeki buluşları ile de farkını ortaya koymayı bildi.

Leonardo da Vinci İcatları Buluşları

1452 ve 1519 yılları arasında yaşayan Leonardo da Vinci tüm zamanların en büyüleyici sanat eserlerini ortaya koyması ile tanınıyor. Son Akşam Yemeği ve Mona Lisa tablolarını bilmeyen yoktur. Fakat o sadece muhteşem bir ressam değil, aynı zamanda çok başarılı bir bilim insanı, mühendis, kâşif ve sanatçıydı.

Leonardo da Vinci imzasını taşıyan her biri birbirinden etkileyici ve çağının çok ötesinde olan o icatlara birlikte göz atalım!

İşte Çağının Çok Ötesindeki Leonardo da Vinci İcatları

Paraşüt

Leonardo da Vinci Paraşüt

Konsept olarak bunu yapmayı ilk düşünmüş kişi o olmasa da çoğunlukla paraşütün icadının Leonardo da Vinci’ye ait olduğu kabul edilir. Paraşütün krokisi daha önce bilinmeyen bir yazar tarafından hazırlanmıştı. Bu çalışma ünlü Codex Atlanticus’ta da Vinci tarafından çizilmiş tahta kenarları olan piramit şeklindeki paraşüt taslağına çok benziyordu. Dahası 11. yüzyılda Çin’de paraşüt benzeri aletlerin kullanıldığı da kayda geçmişti.

Yine de Leonardo’nun paraşütü hepsinden çok daha karmaşıktı. 2000 yılında İngiliz paraşütçü Adrian Nicholas, da Vinci’nin çizimlerine göre hazırlanmış bir paraşütle atlama yaptığında; aletin ilk halinin bile hâlâ işe yarar olduğunu herkese kanıtladı.

Günümüz Drone’ları da Yoksa Leonardo’nun Düşüncesi miydi?

Helikopter / Aerial Screw

Aerial Screw da vinci

Vinci’nin diğer bir teknoloji harikası icadı yine döneminin çok çok ilerisinde, sanki Rönesans zamanı değil de 20. veya 21. yüzyıllarda icat edilmiş gibi. Aslında günümüz drone’larına çok benziyor. Çünkü Vinci yatay bir şekilde değil de dikey olarak uçan bir helikopter icat ediyor. Uzmanlara göre bu helikopteri yönetmek imkansızdı. Çünkü uçmakta olan bir şeyi kas gücüyle kontrol edemezdiniz.

Buna rağmen Leonardo ilk dikey uçuşlu helikopterin mucidi oldu. Yani bugün dışarıda gördüğümüz uzaktan yönetilebilen o uçan helikopterler ya da drone’lar aslında Leonardo’nun temelini attığı icat ile uzaktan akraba.

Tabiri Caizse Uçak / Ornithopter

Ornithopter leonardo da vinci

Da Vinci daha önce uçması için ornithoperleri de içeren bir sürü aletin planını yapmıştı. Kuşlar ve kuşların uçuşundan ilham alan Leonardo’nun ornithoperi ilk kanat takılıp uçurulan ve kas gücüyle çalışan hava aracı oldu.

İnsan gücüyle çalışan ornithopterler insan fizyolojisi yüzünden sadece kısa mesafe ve kısa zamanlı uçuşları sağlayabildi. Yine de Vinci’nin tasarıları ve çizimleri hava araçlarının konseptini ve havalanma sistemini ortaya koyarak modern havacılığın temellerini oluşturdu.

Robotlar

da vinci robot

Da Vinci’nin o zaman icat ettiği robotlar şimdiki zamanda kullandığımız robotlar değildi elbet. Leonardo insan aracılığı olmadan kendi kendine hareket edebilen otomatlar icat etti.

1490’ların ortalarında ünlü bir bilim insanı Leonardo’nun mekanik robotunu, kendi kendisine oturup kalkan ve kollarını hareket ettirebilen insansı otomatlara dönüştürdü. Birkaç yıl sonra da aynı şekilde bağımsız olarak hareket edebilen mekanik bir aslan geliştirdi.

Makineli Tüfek

Leonardo da Vinci Tüfek

Leonardo’nun makineli tüfeği modern makineli tüfekler gibi değildi. Hızlı bir şekilde art arda mermi fırlatan bir makine değil de tek bir tüfekten 3 sıraya ayrılmış ve her sırada 11 mermi olan aynı anda hepsini fırlatmaya yarayan bir makineli tüfekti. Leonardo’nun bu 33 mermili aleti savaş için yapılmadı ve hiçbir savaşta kullanılmadı. Ama şimdiki makineli tüfekler için bir temel oluşturdu.

Sadece Helikopter, Tüfek Değil Müzik Aleti de Var!

Viola Organista

Viola Organista da vinci

Leonardo’nun tasarıları ve çizimleri arasında sözüm ona adı viola organista olan bu müzik aleti Rönesans döneminin bilgesi Vinci‘nin ilgi ve yeteneklerini kanıtlıyor. Klavye ile çalınan bir tür klavsene benzeyen bu müzik aleti, yine tasarı aşamasında kalan işlerden birisi.

Daha sonra buna benzer müzik aletleri icat edilse de Leonardo’nın viola organistasından ilham alınarak mı yoksa ondan bağımsız olarak mı icat edildiği bilinmiyor.

Dalgıç Kıyafeti

Leonardo da Vinci Dalgıç

Tıpkı paraşütteki gibi, su altında dalgıca nefes alma imkânı sağlayan bu dalış kıyafeti düşüncesi ilk olarak Leonardo’dan çıkmamıştı. Fakat yine de onun tasarımı şimdiki dalgıç kıyafetlerine çok benziyordu; deri ceket, pantolon ve gözlüklü kask ve bir de nefes almak için oksijen tüpü. Bu tasarım, ilk modern çağ dalgıç kıyafetlerinden yüzlerce yıl önce tasarlanmış olmasıyla öne çıkıyor.

Kendi Kendine Giden Araba

Self Propelled Cart da vinci

Tıpkı diğer buluşları gibi zamanının çok ötesinde bir buluş daha. 1990’ların sonlarına dek Profesör Carlo Pedretti sadece kanatlarla değil, kanatlara bağlı başka bir mekanizmayla çalıştığını fark edene kadar kimse bu makinenin nasıl çalışması gerektiğini çözememişti. Kendi başına çalışmasının yanında Leonardo’nun aracı aynı zamanda sağa sola gitmeye de programlanabiliyordu.

Tank / Zırhlı Araç

Leonardo da Vinci Tank

Tanklar ilk olarak 1914’te Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanıldı. Fakat bazılarına göre ilk tank konsepti bundan 500 yıl öncesinde da Vinci tarafından geliştirilmişti. Leonardo’nun zırhlı aracı birçok silah ve top ile kuşatılmış olarak ve içerisinde onu süren bir insan ile tasarlanmıştı. Ancak bu tasarımda o kadar çok noksanlık vardı ki aracın hareket ettirilmesi mümkün değildi. Bazı tarihçiler Vinci’nin, bu tankların savaşta kullanılmasını istemediği için planlarını bilerek bu şekilde yaptığını savunuyor.

Peki siz Leonardo da Vinci imzalı bu buluşlara dair ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

* * *

* Leonardo da Vinci Günlüğünden: Vinci’nin Sıra Dışı Yapılacaklar Listesi

Kaynak: History Lists

Burcu Ülker

1996 Bursa doğumlu. Anadolu Üniversitesi Ingilizce Öğretmenliği mezunu. Marmara Üniversitesi'nde yüksek lisans yapıyor. Yaşamına Istanbul'da hem öğrenci hem öğretmen olarak devam ediyor. Boş zamanlarında dans eder, okur, yazar. Mücadele etmeyi çok sever. Ona göre hayat, mücadele etmekten ibarettir.

Star Wars Andrew Jack Koronavirüs

Star Wars Aktörü Andrew Jack Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Yaprak Öz Villa Şakayık

Yaprak Öz Yeni Polisiyesi “Villa Şakayık” ile Raflarda