in , ,

Belle ve Mirai no Mirai’nin Yönetmeni Mamoru Hosoda’nın Önerdiği 5 Anime

Belle ve Mirai no Mirai gibi filmlerle tanınan başarılı yönetmen Mamoru Hosoda, kariyerini etkileyen ve izlemeye değer olduğunu düşündüğü anime önerilerini paylaştı.

Mamoru Hosoda anime öneri belle mirai no mirai
- Reklam -
- Reklam -

Mamoru Hosoda katıldığı bir televizyon programında izlenmesi gereken 5 anime önerisini izleyicilerle paylaştı. Özellikle Mirai no Mirai ile adını duyuran yönetmen, son olarak Belle macerası ile hayranlarının karşısına çıktı.

74. Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan Belle, Mirai no Mirai ve Summer Wars gibi ünlü yapımlara imza atmış olan Mamoru Hosoda, ilham aldığı ve izlenmesi gerektiğini düşündüğü anime filmlerinden bahsetti.

İşte Mamoru Hosoda Tarafından Önerilen 5 Anime ve Nedenleri

1. Anne of Green Gables

Anne of Green Gables

- Reklam -

Anne of Green Gables (Yeşilin Kızı Anne) Nippon Animasyon Stüdyosu’nun World Masterpiece Theater projesi kapsamında yapılan uyarlamalardan biri. Stüdyo bu projeyle Sefiller, Küçük Kadınlar ve Tom Sawyer’ın Maceraları gibi klasik romanların da uyarlamalarını yaparak anime dünyasına kazandırdı.

Anne of Green Gables serisinde aynı zamanda Hayao Miyazaki ve Isao Takahata da yer almıştı. Hosoda, Anne Shirley karakterinin uyarlamasını överek, Wolf Children filminde bu seride kullanılan çekim tekniğinden ilham aldığını söyledi.

2. Aim for the Ace!

Aim for the Ace!

Listedeki diğer anime ise shojo ve spor türündeki Aim for the Ace!. Hosoda, animenin görsel hikâye anlatıcılığındaki özgün yaklaşımını övdü ve serinin, yönetmenin tarzının öz bir simgesi olduğunu söyledi.

3. Mobile Suit Gundam

Mobile Suit Gundam Mamoru Hosoda anime öneri

Yönetmenlik sürecinde onu etkileyen bir diğer seri ise Yoshiyuki Tomino’dan Mobile Suit Gundam. Hosoda, serinin meka anime türü diğer animelerden farklı olduğunu söyleyerek, çocukken onda derin bir etki uyandırdığını ifade etti. Ayrıca serinin animasyon tarzının, The Girl Who Leapt Through Time (Zamanda Sıçrayan Kız) filmindeki karakter hareketlerinde etkisinin olduğunu belirtti.

- Reklam -

4. Galaxy Express 999

Galaxy Express 999 Mamoru Hosoda anime öneri

Hosoda’nın savaş sahnelerinden ilham aldığı ve önerdiği dördüncü film ise Galaxy Express 999. Kült klasik olmuş, bilimkurgu türü animeler arasında olan film, mekanik bir vücut elde etmek ve öldürülen annesinin intikamını almak için galaksiler arası yolculuk yapan genç Tetsuro’nun hikâyesini anlatıyor.

5. Lupin III: The Castle of Cagliostro

Lupin III: The Castle of Cagliostro Mamoru Hosoda anime öneri

Son olarak bahsettiği film ise aksiyon-komedi türündeki Lupin III: The Castle of Cagliostro. Hayao Miyazaki’nin Studio Ghibli kurulmadan önceki çalışmalarından olan film Hokoda dahil, Pixar yönetmenlerinden John Lasseter’dan; Weathering With You ve Your Name filmlerinin yönetmeni Makoto Shinkai’ye kadar birçok yönetmene ilham olmuştu.

Başarılı yönetmen Mamoru Hosoda’nın son filmi Belle / Ryū to Sobakasu no Hime (Ejderha ve Çilli Prenses), 16 Temmuz 2021’de Japonya’da gösterime girdi. Filmin Türkiye’deki yayın tarihi ise belli değil.

Mamoru Hosoda’nın filmlerini nasıl buluyorsunuz? Önerdiği animelerden birini izlemiş miydiniz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Jacob Anderson Vampirle Görüşme Dizisi

Game of Thrones’un Gri Solucan’ı, Vampirle Görüşme Dizisinde Louis’yi Canlandıracak

tarihin ilk beyin ameliyatı kafatası aşıklı höyük

Tarihteki İlk Beyin Ameliyatının Yapıldığı 9.500 Yıllık Kafatası ‘Canlandırılacak’