in ,

Marlon Brando Hakkında Tuhaflıklarla Dolu 16 Bilgi

Marlon Brando hakkında türlü tuhaf anılar anlatılır durur. İşte The Godfather’ın Don Vito Corleone’sinin yaşamından bazı kesitler!

marlon brando hakkında bilgi

Marlon Brando kimdir? Sinema tarihine adını kazıyan ünlü oyuncunun hayatı hakkında hangi detaylara hakimiz? The Godfather’ın Don Vito Corleone’sine yakından bakalım!

Marlon Brando, yirminci yüzyılın en ünlü aktörlerinden birisi. Stella Adler’dan öğrendiği metot oyunculuğunun sembolü haline gelen Brando, ilk defa A Streetcar Named Desire oyunun 1947 yılındaki Broadway turunda, Stanley Kowaski performansı ile ilgileri üzerine topladı. O zamandan beri Brando’nun aktörler, yazarlar ve yönetmenler yaşadığı tartışmalar oyuncunun etrafında bir kült yarattı.

Bu yazıda, en az kendisi kadar ünlü olmuş 16 anısı ile Marlon Brando hakkında az bilinen gerçekleri masaya yatırıyoruz.

Marlon Brando Hakkında Bilgiler

1. İki Defa Okuldan Atıldı

Marlon Brando, iddialara göre okul koridorunda motor sürdüğü için liseden atıldı. Bu olay babasını Marlon’u Shattuck Askeri Akademisi’ne göndermeye itti. Oraya vardığı zaman Brando, kitabında anlattığı anısında okulun çan kulesine tırmanıp 70 kilogramlık çanı 180 metre uzağa taşıyıp gömdüğünü yazmış. Sonrasında kendisinin liderlik ettiği bir komite kurarak suçu kimin işlediğini araştırmış. Çan olayında asla yakalanmamış ama başka kural ihlalleri yüzünden yine de okuldan atılmış. 1943 ilkbaharında, Greenwich Villiage’daki kız kardeşi ile yaşamak için New York’a taşındı.

2. Gençliğinde Asansör Tamirciliği Yaptı

marlon brando

New York’ta Brando, Best & Co. isimli büyük bir mağazada asansör tamirciliği yaptı. 1994 tarihli  Annemin Öğrettiği Şarkılar (Songs My Mother Taught Me) kitabında o işten sonra kısa sürelerle garsonluk, aşçılık ve yürüyen reklam panoluğu yaptığını yazdı. Bu yıllarda bir fabrikada gece bekçiliği yapmışlığı da var.

3. Menajerinin Yaptığı Anlaşmaları Saatlerce Dinledi

Menajeri Irving Paul Lazar, Brando’nun Broadway’deki ilk oyunu I Remember Mama’daki haftalığını 10 dolar artırarak ilk anlaşmasını yapmış. Lazar, 1945’te Brando ve o zaman kız arkadaşı olan Blossom Plumb’ın Lazar’ın telefonda anlaşmalar yapışını saatlerce sessiz bir şekilde dinlediğini hatırladığını söyledi.

4. Bir Tiyatro Oyununun Seçmeleri Öncesi Tenessee Williams’ın Evindeki Tamir İşlerini Halletti

marlon brando

Tennessee Williams’ın yazdığı A Streetcar Named Desire seçmeleri için evine gitmişti. Evin elektrik kabloları ve tuvaletinde sorunlar vardı. Seçmelere geç kalan Brando, Williams’ın evine geldiğinde önce ışıkların neden kapalı olduğunu sordu. Sonra da kabloları düzeltmeye koyuldu. Ardından da taşmış olan tuvaletin tıkanıklığını açtı. Sonra seçmeler için oyunculuğunu gösterdi. Williams anı kitabında Brando’nun oradaki performansının şahit olduğu en iyi okuma olduğunu belirtti.

5. Sahne Arkasında Boks Yaparken Burnunu Kırdı

Bir yıldan uzun süredir aynı oyunda performans veren Brando bir keresinde sıkıntıdan kurtulmak için muazzam bir fikir buldu: Sahne arkasında boks yapmak. Prodüksiyon ekibinde çalışan amatör bir boksçuyla dövüşmeye başladı. Adamın başta nazik davranması üzerine Brando sinirlendi ve gerçek bir dövüş istedi. Sonrasında kırık bir burun ve mor gözlerle sahneye çıktı. Rol arkadaşı Jessica Tandy durumun üstesinden gelip sahneye sokak dövüşünden çıkmış bir karakter gibi davranarak devam etti.

Gösterimden sonra Brando hastaneye gidip tedavi oldu. Yapımcı Irene Selznick, Brando’ya burnunu düzelttirmesini söylediyse de Brando dinlemedi. Irene ilerleyen yıllarda verdiği tavsiyenin yanlış olduğunu kabul etmek zorunda kalacaktı.
“Bütün servetini o kırık burun sayesinde kazandı diyebilirim. Ona çekicilik kattı. Öncesinde fazla güzeldi.”

6. Rebel Without a Cause Seçmelerine Katıldı

Marlon Brando 1947’de film daha senaryosuna bile sahip değilken seçmelere katılmıştı. Warner Bros.’un haftalık 3.000 dolarlık teklifini reddedip sahne kariyerine devam etti. James Dean’ın ikonik rolü Jim Stark 1955’te nihayet sinemalara geldiğinde eleştirmenler Dean’in, “Pek çok bakımdan Marlon Brando’yu taklit ettiğini,” yazmıştı.

7. On the Waterfront’u Reddetmiş; Rol Başına Kalınca da İsteksizce Oynamıştı

On The Waterfront’un yönetmeni Elia Kazan ile arası bozuk olduğu için iki kez teklifi reddetti. Kazan’ın 1952’de şahit olarak dinlendiği bir davadaki sözleri Brando’nun bir daha kendisiyle çalışmak istememesine sebep olmuştu. Filmin yapımcısı Sam Spiegel, Marlon’u politikayı kariyerinin üstüne koymaması için ikna etti fakat filmle ilgili düşüncelerini değiştiremedi.

Brando filmi ilk izlediğinde o kadar içi daraldı ki gösterimden tek kelime etmeden çıktı. Aktör, kazandığı iki En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünün ilkini bu filmdeki rolü ile aldı.

8. On the Waterfront Filminden Aldığı Oscar’ı Çalındı

Oyuncu Oscar’a ne olduğunu asla öğrenemedi. 1994 yılında avukatı ödülünün Londra’da satışa çıkarıldığını söyleyene kadar da kaybolduğunun farkına varmadı.

9. Marlon Brando ve Frank Sinatra, Guys and Dolls Çekimlerinde Kavgalıydılar

On The Waterfront’ta rolü elinden alınan Frank Sinatra uzun süre oyuncuya kin güttü. Brando’ya “Gevelek” diye hitap ediyor, “o metot saçmalığını” sevmediğini açıklıyordu.

İkili kendilerini Sinatra’nın Nathan Detriot, Brando’nun da Sky Masterson karakterlerini canlandırdığı Guys and Dolls’ta rol arkadaşı olarak buldu. Sinatra’dan intikamını almak isteyen Brando Sinatra’nın kek yediği bir sahneyi sürekli küçük hatalar yaparak 9 kez tekrar çektirdi. Dokuzuncu çekimden sonra Sinatra tabağını yere atıp çatalını masaya sapladı ve yönetmene bağırarak, “Lanet New York oyuncuları! Ne kadar kek yiyebileceğimi düşünüyorsunuz?” dedi.

10. Kendi Adasını Satın Aldı

Mutiny on the Bounty çekimleri esnasında Tahiti’nin ana adasının yaklaşık 50 kilometre kuzeyindeki 5.9 kilometre karelik bir mercanada olan Teriaroa’yı gördü. Adayı çekimlerden altı sene sonra satın aldı. Bugün bir tatil yeri olarak işliyor.

11. Burt Reynolds’ı Pek Sevmezdi

Brando, The Godfather filminde Michael Corleone rolü için Burt Reynolds’ın düşünüldüğünü öğrenince rolü ona verirlerse Vito karakterini oynamayı bırakacağını söyledi. Brando, Reynolds’ın kendisinde “kusma isteği yarattığını” söyledi.

12. Last Tango in Paris’in Çekimlerini Utançla Hatırlıyor

marlon brando Last Tango In Paris

Bernardo Bertolucci’nin tartışmalara yol açan 18 yaş üstü filmi çekilirken Brando, soğuk bir günde uzvu “bir fındık kadar” büzüşünce utandı. Brando’nun talihsizliğine, o gün birkaç çıplak sahnenin çekilmesi planlanmıştı.

13. Marlon Brando Superman’deki Karakterinin Yeşil Bir Simit Olmasını Önermişti

Richard Donner’ın filminde Superman’in babası Jor-El rolüne alındıktan sonra karakteri sadece seslendirmenin daha iyi olabileceği önerisinde bulundu. Oldukça kararlı bir şekilde, “Jor-El’in Brando sesiyle konuşan bir çanta veya yeşil bir simit olabileceğini” önermiş. Yapımcı Salkind sette krize girmiş. “Tanrım bu iş bitti, film olmayacak… Adam her şeyi mahvedecek. Bunun imkânı yok. Jor-El simit olacak.” diye sayıklanmaya başlamış. Neyse ki Donner araya girip, “Marlon, bence insanlar Marlon Brando’yu Jor-El’I oynarken görmek istiyor. Yeşil bir simit görmek istemiyorlar,” açıklamasını yapınca kriz son bulmuş.

14. Superman’deki Repliklerini Superman’in Bezinden Okumuş

marlon brando superman

Superman’deki 10 dakikalık rolü için 2,25 milyon dolar kazandı ancak yıllar içerisinde o para 3.7 milyona çıktı. Superman’in babası Jor-El olarak oynadığı bir sahnede Brando, bebek yaştaki oğlunu birkaçış kozasına koyarken repliklerini bebeğin bezinden okudu. Benzer şekilde Last Tango in Paris çekimlerinde de repliklerini başrolü paylaştığı oyuncu arkadaşı Maria Schneider’ın sırtından okumak için Bertolucci ile konuştu. O filmde bu isteği geri çevrildi.

15. Scary Movie 2’da Bir Gün Çalışmıştı

Scary Movie 2 (Korkunç Bir Film 2)’de kısa bir sahne için 2 miluon dolar teklif edildi ancak zatüre geçirdiğinden dolayı hastanelik olunca işi bırakmak zorunda kaldı. Filmin yıldızı Shawn Wayans o günü şöyle anlatıyor: “İlla da çekmek istiyordu. Oksijen maskesi vardı ve biz de birbirimize ‘Abi, onu salmalıyız. Bu adam sağlıklı değil, ’dedik.”

Brando’nun çekimleri kulaklığına replikleri fısıldayan bir asistanla yapılmıştı.

16. Yoda’yla Kavga Etmeyi Başardı

Marlon Brando, Miss Piggy, Fozzie Bear, Cookie Monster, Grover ve Yoda karakterlerini seslendiren Frank Oz’un yönettiği The Score filminde başrol oyuncusuydu. Sorun, Brando çekimlerin ilk gününde homoseksüel karakterini çok abartılı şekilde oynayınca başladı. Oz, Brando’ya sert bir tonla çıkıştı. İlerleyen yıllarda biraz aşırıya kaçtığını kendisi de kabul edecekti.

Marlon Brando the score

Buna cevaben Brando, Oz’a Miss Piggy diye hitap etmeye başladı. Filmde rol alan Robert De Niro aracı olup Oz’un talimatlarını Brando’ya iletti. Çekimi iki gün süren bir sahnede Brando o kadar sinirliydi ki Oz ile aynı odada olmayı reddetti bu yüzden yönetmen de sahneyi odanın dışında bir monitör ile seyretti.

* * *

Marlon Brando hakkında en çok hangi anı ilgisinizi çekti? Oyuncuya dair listede bulunmayan başka ilginç detaylar biliyor musunuz? Yorumlarınızı, favori Brondo filmlerinizi ve önerilerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Mental Floss

Nazmi Uçar

Mardin’in bir köyünde doğup büyüdüm. Yapacak çok şey bulamayınca film izledim, oyun oynadım ve kitap okudum. Biraz fazla film izledim. İzlediğim bazı filmler güzeldi, ben de neden güzel olduklarını merak ettim ve Sinema diye bir şey olduğunu öğrendim. Şu aralar İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde bazı kitapların neden güzel olduğuna bakıyorum. Güzel şeyler görüp üzerine yazmayı seviyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Batak: André Gide Kitabı Yeniden Türkçede

Nobel Ödüllü Yazar André Gide’in “Batak” Adlı Eseri Yeniden Türkçede

Idris Elba Yeni Luther Filmi

Idris Elba, Daha Fazla Luther Filmi Yapmak İstiyor: Uzun Soluklu Bir Polisiye Serisi Yolda Olabilir