in , ,

Marvel Evreninin En Güçlü 20 Kötü Karakteri

Marvel evreni Avengers: Endgame ile bir dönemi noktalamaya geliyorken o malum tartışmayı tekrar açalım istedik. Bu devasa evrenin en güçlü 20 kötüsünü sizler için listeledik!

marvel evreni kötüleri
- Reklam -
- Reklam -

Uzun zamandır sabırsızlıkla beklediğimiz, şimdiyse çok yakın bir tarih olan 25 Nisan’da Marvel sinematik evreninin bir devrinin kapanacağını artık sağır sultan bile duydu. Avengers: Infinity War’da karakterlerimizin yüz yüze geldiği ve Avengers: Endgame’in de yine baş aktörü olacak Thanos, 10 yıl boyunca sinematik evrende küçük sahnelerde kendini göstererek izleyiciye göz kırpmıştı. Peki yakında çıkacak filmle bitecek bu yolculuktan sonra izleyeceğimiz yeni filmlerde ana kötümüz kim olacak?

Artık X-Men, Fantastik Dörtlü, Gümüş Sörfçü gibi süper kahramanların yanı sıra Galactus, Dr. Doom, Annihilus gibi kötü karakterlerin de Fox’u satın alan Disney’in, yani Marvel’ın elinde olduğunu biliyoruz. Her ne kadar Kevin Feige bu karakterleri sinematik evrende görmemizin çok uzun süreceğini söylese de, Thanos’tan bile güçlü olan ve Marvel sinematik evrenine yeni eklenen bu süper kötülerden birinin yeni baş kötü olma ihtimalini düşürmüyor.

Peki Marvel evreninin en güçlü 20 kötüsü kim? Hadi başlayalım.

- Reklam -

İşte En Güçlü Marvel Evreni Kötüleri

20. Lady Deathstrike

Lady Deathstrike marvel kötü karakter

İstediğiniz zaman parmaklarınızın arasından çıkan altı adamantium pençe ve iyileşme faktöründen daha iyi olan ne vardır? On adamantium pençe ve gemi yüküyle sibernetik büyü iyi bir cevap olabilir. Lady Deahstrike’ın babası adamantium bağlama işlemini icat etti ve Lady de bu mirasa saygısızlık eden herkese öldürmeyi kendine misyon bildi. Doğal olarak, bu durum onun Wolverine’le yolunun kesişmesine yol açtı. Deathstrike, Wolverine’in en güçlü düşmanlarından ve her zaman ona kök söktürdü. Aralarındaki husumet X-Men filmlerindeki en unutulmaz dövüş sahnelerinden birini de yaratmış oldu.

19. Annihilus

annihilus marvel kötü karakter

Negatif Bölge’nin en güçlü hükümdarı Annihilus sahip olana Negatif Bölge’nin halkını kontrol etme kudretini veren Kozmik Kontrol Değneği’ni kullanıyor. Annihilus kariyerine Fantastik Dörtlü’nün düşmanı olarak başladı fakat bu hikayelerde onun daha önce Annihilation (İmha) dizininde yaptığı gibi neredeyse tüm evreni hükmü altına almayı neredeyse başarması hiç anlatılmadı. Ne kadar büyük bir tehdit olduğu ve onu durdurmanın imkansızlığı kahramanlarımız tarafından Annihilation çizgi romanlarında anlaşıldı.

18. Ultron

marvel kötü karakter ultron

Hank Pym insanlığa yardımcı olması için Ultron’u yaratmaya çalıştı ve sonucunda da bir ölüm makinesi ortaya çıkardı. Bu yapay zeka oluşumu kendisini insanlığı ve babasını ortadan kaldırmaya adadı. Ultron’un vücudunun çekirdeğinin adamantiumdan yapıldığı düşünüldüğünde kendisi oldukça güçlü bir karakter. Ve sürekli vücut değiştirip kendini geliştirebildiğinden Ultron Avengers’ın tam anlamıyla yenmeye gücü yetemeyecek bir tehdit. Bu da onu ikinci MCU filmi için ideal bir villain yapmış oldu.

17. Galactus

galactus

Kozmik uyuma hizmet eden ve inanılmaz güçlü bir karakter olan Galactus, en kibar tabiriyle evrenin sağlığı için gezegenleri yiyen bir yaratık. İyi niyetli olduğunu bir de onun akşam yemeği olmaya hazırlanan gezegende yaşayanlara anlatın. Dünya zaman zaman onun menüsündeydi, Marvel kahramanları tarafından gelen umutsuz bazı hareketler ve beklenmedik fikirler onu ancak uzak tutmaya yetebildi. Fakat şimdi ya da yarın, Galactus tekrar acıkacak.

16. Kang the Conqueror

Kang the Conqueror

Aslında 30.yüzyıl ahalisinden olan Kang zaman yolculuğu ve can sıkıntısının kombinasyonunun ne kadar tehlikeli olabileceğinin kanıtı. Kendi çağının gelişmiş teknolojisi, Kang’i geçmişin insanlarının tanrısı yaptı, Kang da kendisini var olmuş ve olacak her şeyin yasal sahibi ve fatihi olarak gördü. Bazıları onu firavun Rama-Tut bazılarıysa Immortus olarak biliyor. Fakat hiç değişmeyen bir şey varsa o da Kang’in güvenilemez olduğudur. Ve zaman yolculuğunun sürpriz dolu doğası sayesinde, Avengers’in asla üstesinden gelemeyeceği bir tehlike.

15. Bullseye

Bullseye

Bullseye Marvel evrenindeki en korkulan suikastçılardan biri. Bu durum sadece sadist olmasından değil, aynı zamanda da insanüstü yeteneklere sahip bir nişancı olmasından kaynaklanıyor. Bullseye’ın elinde bir iskambil kağıdı veya ataç bile ölümcül bir silaha dönüşebilir. Bullseye, yetenekleri ve prestiji nedeniyle Kingpin’in en çok tercih ettiği kiralık katillerden biri oldu ve böylece yolu Daredevil ve Punisher ile kesişti. Bullseye ve Daredevil arasındaki düşmanlık yıllar sürdü, Bullseye’ın Matt Murdock’un sevdiklerini alması ve kahramanı geri dönüşü olmayan bir dönüşüme sürüklemesi de buna dahildi.

14. Venom

venom ust

Çizgi romanda isimler, karakterler değişse de Wolverine’in Sabretooth’u gibi Spider-Man’in de Venom’u olması klasikleşmiştir. Sabertooth gibi Venom da can düşmanın daha güçlü bir versiyonudur. Eddie Brock Spider-Man’in kenara atılmış uzaylı kostümünü tesadüfen bulduğunda Peter Park’ın daha yüksek seviyedeki güçlerini ve simbiyotun bir önceki taşıyıcısına olan nefretini devralmış oldu. Pişmanlık içindeki Eddie Brock onu terk ettikten sonra bile Venom var olmaya devam etti. Kendine Mac Gargan ve hatta Peter Parker’ın iyi arkadaşı Flash Thompson gibi yeni taşıyıcılar buldu.

13. Green Goblin

Green Goblin

Yeşil Cin Spider-Man’in en güçlü düşmanları arasında her zaman yer alır. Mahallemizin dost canlısı kahramanımızın hayatında Yeşil Cin kadar etki bırakan başka bir düşmanı olmadı. Meşhur işadamı Norman Osborn’ın dayanıklılık arttırıcı Oz formülünün etkisinde kalmasıyla ortaya çıkan deliliği Cadılar Bayramı kostümü, uçan kaykay ve çanta dolusu balkabağı bombası ile birleşince Yeşil Goblin ortaya çıktı. Peter’ın ilk aşkı Gwen Stacy’yi öldürdüğünde, Osborn çizgi roman evrenine damgasını vurmuştu. Yeşil Goblin daha önce ölümü aldatmış ve kendisini Avengers’a rakip olabilecek bir villain seviyesine ulaştırmışı.

12. Juggernaut

Juggernaut

Durdurulamayan bir güce sahip olan Juggernaut, Hulk’la kanlı bir rekabet içindeydi. Charles Xavier’in üvey kardeşi olan Juggernaut gazabını da X-Men üyeleri üzerine çevirdi. Mutant olmayan Juggernaut, tanrısal bir varlık olan Cyttorak ve mistik bir kristal tarafından ona bahşedilen dayanıklılık ve yaralanmama özelliklerini kullanıyor. Büyük bir X-villain olması bir yana Juggernaut birkaç kez hayatının gidişatını değiştirmeye çalıştı ve zamanında X-Men’e bile katıldı. Fakat Cytorrak’ın şeytani etkisi ve Cain’in bir şeyleri yıkıp geçme isteği hep baskın geldi.

11. Sabretooth

Sabretooth

Wolverine birkaç düşman edinmek için oldukça uzun yaşamış bir kahraman olsa da bu kötülerden hiçbiri Logan’la Sabertooth kadar yüksek tansiyonlu bir düşmanlık kuramadı. Victor Creed basitçe Logan’ın yükseltilmiş versiyonu. Daha büyük, daha adi ve herhangi bir ahlak değeriyle bir alakası yok. Sırf eğlenmek için adam öldürmekten fazlasıyla mutluluk duyuyor. Sabretooth’u etkileyici kılan şey Wolverine ile Sabretooth arasındaki bağ ve bu bağın boyutu her zaman bir gizem olarak kaldı. Kesin olan tek şey ise Sabretooth’un asıl hedefinin Wolverine’in de en az kendisi kadar vahşi bir hayvan olduğunu göstermek.

10. Mystique

Mystique

- Reklam -

Biçim değiştirme gibi mutant güçleri sayesinde Mystique yaşlanmaya veya yaralanmaya karşı bağışıklık kazanmış durumda. Kendi ırkının hayatta kalması için savaşan Mystique genelde Mutant Kardeşliği’nin de lideri olarak gösteriliyor. Sık sık X-Men ile savaşıp onlara ihanet etmesinin aksine Raven Darkholme’un bundan daha karmaşık bir kişiliği var. Mystique X-Men filmlerinde büyük rol oynadı ve X-Men: First Class ile sonraki filmlerindeki merkez kötü olmasıyla kalıcı bir etki bıraktı.

9. Kingpin

Kingpin

İstanbul’da sokak köşelerinden toplantı odalarına kadar bütün yasa dışı faaliyetleri kontrol eden bir üst akıl olsaydı nasıl olurdu? Gerçek hayatta bu imkansız olsa da Marvel evreninde bunu gerçekleştirmeyi başarmış biri var: Kingpin. Wilson Fisk karanlık yeraltından yükselip dünyanın en güçlü suç liderlerinden biri haline geldi. Parasıyla kontrol ettiği suçlular ordusu hükümranlığının devrilmesini imkansız kılarken kaynakları da siyasilere ve hukuka karşı onu dokunulmaz kıldı. Daredevil ve Spider-Man tarafından bir türlü alt edilemeyen Fisk, hafife alınamayacak bir güç.

8. Doctor Octopus

Doctor Octopus

Örümceklerin sekiz uzvu varsa n’olmuş? Ahtapotların da sekiz uzvu vardır. Doctor Octopus’un dört mekanik kolu ona Spider-Man’in refleksleri ve yetenekleriyle alt edilemeyecek bir güç veriyor. Ama Otto Octavius’un asıl gücü New York ve tüm dünyayı yıkımın ucuna getiren dehası. Peter’ın vücudunu çalıp ondan daha iyi kahraman olabileceğini kanıtlamaya çalıştığı Superior Spider-Man serisi sayesinde Otto, ağ kafanın en güçlü düşmanlarından birine dönüştü. Bu macera Otto için bir zafer olduğu kadar ona güç ve sorumluluk hakkında hayati bir ders de vermiş oldu. Asıl soru ise Otto kendi bedenine dönmüş durumdayken de bu derslerden bir çıkarım yapacak mı?

7. Apocalypse

Apocalypse

Antik Mısır’da dünyaya gelen Apocalypse dünya üzerindeki ilk mutanlardan biri ve çok erken dönemlerde hayatta kalanın sadece güçlüler olduğunu öğrenmek zorunda kalmış. Celestial teknolojisini kullanarak kendisini yaşayan en güçlü insan haline getirdi. Bin yıl boyunca dünyayı dolaştı ve Thor, Dracula gibi çok büyük isimlerle savaştı. Günümüzde ise Apocalypse antik çağlarda öğrendiği dersi insan ya da mutant herkese öğretmek istiyor: sadece güçlü olan hayatta kalır.

6. Thanos

marvel kötüleri thanos

Thanos’un sadece ismi bile evrenin en ücra köşelerinde yaşayanlara dahi korku salmaya yetiyor. Thanos Ölüm’ün kendisine aşık olan ve Deli Titan olarak da anılan Thanos onun beğenisini kazanmak için büyük bir zevkle tüm gezegenleri yok edebilir. Muhtemelen hiçbir villain onun arkasında bıraktığı leşlerin sayısına erişemedi. Thanos’un zaten çoğu karakterden fazla olan gücünü Kozmik Küp ya da Sonsuzluk Eldiveni gibi kozmik malzemelerle arttırmak gibi bir alışkanlığı var. Eldivenin ona evrende yaşayan canlıların yarısını öldürme gücü verdiğini Avengers: Infinity War filminde de görmüştük.

5. Dark Phoenix

marvel evreni kötü karakterleri dark phoenix

Dark Phoenix efsanesi belki de X-Men’in en harika hikayesi olmasının yanı sıra X-Men’in asla yenemeyeceği Phoenix Gücü’nü de bizlere sunmuştu. Yeniden doğabilen kozmik varlık genç Jean Grey’i ele geçirmiş ve ona sonsuz güçle beraber yeni bir kostüm de bahşetmişti. Fakat Mastermind Jean’i kontrol etmek için gücünü kullandığında Dark Phoenix ortaya çıktı ve Jean, arzu ve şehvetle dolu tanrısal bir varlığa dönüştü. Galactus’un gezegenleri yediği için kötü olduğunu düşünüyorsanız Jean’in tek bir hamlesiyle bütün bir güneşi yiyebildiğini duymak sizi şok edebilir. Bu korkunç kabusa son vermek isteyen Jean kendini öldürmeye karar verdi, fakat bu maceranın sonunda Dark Phoenix hiç bitmeyen bir lanet olduğunu X-Men’e kanıtlamış oldu.

4. Loki

loki tom hiddleston ust

Hilebaz ve Üçkağıtçı Tanrı Loki varoluşundan beri bir baş belası olmuştur. Neyin Tanrısı olduğu açıkça biliniyor olmasına rağmen hem kahramanlar hem de kötüler onunla anlaşma yapacak kadar ona güvenmişlerdir. Loki nadiren kendisi harekete geçer ve genellikle yalan söylemeyi, manipüle etmeyi, başkalarını onun yerine hasara yol açmaya zorlamayı tercih eder. Odin’i Thor’u sürgün etmeye bile ikna etttiği düşünüldüğünde onun işinde gayet yetenekli olduğu söylenebilir.

3. Red Skull

Red Skull

Ortalama üstü gücü ve ürkütücü yüzüyle Red Skull bu listedeki diğer kötüler kadar güçlü olmasa da saf kötülüğü ve katran karası ruhuyla bu açığı kapatıyor. Her Nazi’nin olmak istediği gibi bir Nazi olan Red Skull diğer kötülerin çoğunun Altın Çağ kahramanları gibi görünmesini sağlıyor. Üstelik trajik bir şekilde yanlış anlaşılmış da değil, sadece dünyayı gezegenin ana ırkı olarak yönetmek istiyor.

2. Magneto

marvel evreni kötü karakterleri Magneto

Çizgi roman evrenindeki en güçlü karakterlerden biri olmasıyla Magneto, Kötücül Mutant Kardeşliği’nin kurucusu olarak mutantları gezegenin baskın ırkı haline getirmeye kafaya takmıştı. Ancak Profesör X’le olan yaşam boyu kardeşliği sayesinde, mutantlarla insanlar arasında kalıcı bir barış oluşturmak için mücadele etti ve X-Men’e katıldı. Yine de kendini kötüler listesinin üstünde bulur çünkü tam yoluna başladığında Magneto -Yahudi Soykırımı sırasında dünyaya gelen bir Yahudi olarak- yine öfkesine yenik düşer. Öfkesi bir trajediden doğduğu için sempatik bir kötü adam imajı yaratsa da sonradan yaptığı hareketler kalbinde kötülük yatan biri olduğunu ortaya koydu.

1. Doctor Doom

marvel evreni Doctor Doom en kötü karakter

Magneto’nun aksi şekilde sempatiklikten yoksun Doom, kibir ve iktidar arzusunun kelime tanımıdır. Dünyadaki en zeki ve en yetenekli insan olduğuna inandığı için de sık sık Fantastik Dörtlü’nün peşine takılır. Latveria hükümdarı olarak kendisini tüm kanunların üzerinde bir figür olarak görür ve hakimiyetini kanıtlamak için en derin, en karanlık yollara başvurmaktan kaçınmaz. Daha önce geçmişe mücadele etmek için zaman makinesi de yarattı, zırhını kendisini bilimsel bir büyücü haline getirecek şekilde de güçlendirdi. Bir bakıma Doctor Doom, her zaman herkesi yenmek için hazırlıklı olmasıyla Marvel evreninin –çok çok daha güçlü olacak şekilde- Batman’i olarak görülebilir.


Evet Marvel evrenindeki en güçlü 20 kötü karakteri sizler için listeledik. Marvel diyarında Endgame ile bir devri bitecek ve Spider-Man: Far From Home ile de yeni bir devir başlayacak. Bundan sonraki filmlerde ise biz izleyicilere yeni bir kötü yavaş yavaş sunulmaya başlayacak.

Biz bunun yüksek ihtimalle Galactus ya da Dr. Doom olacağını tahmin ediyoruz. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yeni ana kötümüz kim olacak? Thanos’tan bile güçlü olacak bir kötüyle yeni Avengers ekibi karşılaşıp galip gelebilir mi? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: IGN

Oğuzhan Koç

1998’in sonbaharında, İstanbul’da dünyaya gözlerini açan yazar hala doğduğu semtte yaşamakta. Küçük dünyaların büyük hayalcisi olması nedeniyle zaman zaman kabına sığamıyor. Eskinin öğretmen lisesi şimdininse Çapa Fen Lisesi’nde okurken lise fanzinine yazdığı şiirlerle ilk eserlerini okuyucuya sunmaya başladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Matematik Mühendisliği okurken aynı zamanda da edebiyat ve sinemayla ilgileniyor. Gezmeyi, izlemeyi ve yazmayı bir bütün haline getirdiği eserler verme hayali içerisinde yaşarken şimdilik sadece sitelere birkaç haber yazmakla yetiniyor.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Beyonder, Mikaboshi, Cyttorak, Hela, Dormammu, Death, Surtur, Onslaught, Ego… listede neden yok ? Green Goblin ve Bullseye çok güçlü bir kötü değil. Magneto kötü bir karakter değil yalnızca bir amaç uğruna şavaşıyor, kimseyi öldürdüğünü görmedim.

  2. Avatar for HowardTheDuck HowardTheDuck dedi ki:

    Berbat bir liste. Bullseye bu listede nasıl olabilir? Ego nerede? Green Goblin nasıl listede? Şaka gibi cidden.

  3. Avatar for Burak_CAM Burak_CAM dedi ki:

    Çok haklısın çünkü Helanın ve Surtur’un bu kadroda olmaması da ayrı bir konu…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

deniz kizi ust

Seçkide 118. Sayı: “Deniz Kızı Öyküleri”

bsfa awards ust

2018 BSFA Ödülleri’nin Kazananları Belli Oldu