in ,

Marvel Çizgi Roman Evreninin En Kötü 5 Süper Kahraman Kostümü

Marvel çizgi romanları birçok ikonik kahramanı muhteşem kostümleriyle tanıttı. Fakat bunların arasında bir daha hatırlamak istemediklerimiz de vardı.

Marvel Çizgi Roman En Kötü Süper Kahraman Kostüm

80 yılı aşkın yayın süresi boyunca Marvel Comics bize çok farklı kahramanlar tanıttı. Captain America, Iron Man, Thor ve daha niceleri… Her birini kendisine has muhteşem kostümleriyle hatırlıyoruz. Ancak uzun yıllar boyunca kahramanlarımız gibi kostümleri de değişti. Bu değişimlerin bazıları onları ileri taşırken bazı kostümleri de tekrar hatırlamak istemeyeceğimiz kadar derinlere gömüldü.

Yine de tüm kötülüğüne rağmen aynı hataların tekrarlanmaması için geçmişin bu karanlık tarafına tekrar bakmamız gerekiyor. İşte o derinliklerden tekrar çıkardığımız Marvel evreninin en kötü tasarlanmış 5 kostümü.

En Kötü Marvel Süper Kahraman Kostümleri

1. Hawkeye’ın Tuniği

Hawkeye tünik Marvel Comics

Marvel evreninin Legolas’ı Clint Barton ilk defa sayfalarda boy göstermeye başladığından beri birçok farklı -ve kötü- kostümle gördük. Fakat sanırım hiçbiri Robin Hood benzeri bu tuniği kadar kötü olmamıştır.

Mavi renkli ve anlamsız biçimde kısa olan tuniği metalik bir bileklik ve yine mavi renkli bir bandana ile tamamlamıştı. Özel gücü hedefini ıskalamayan oklar atmak olan kahramanımız için pek rahatsız gözüken bu kostüm şaşırtıcı olmayan bir biçimde Hawkeye’ın bilindik kıyafeti olarak çizgi romanlarda yer etmedi.

2. Iron Man’in Burnu

Iron Man Burun

Çizimlerdeki ufak tefek değişikliklerin ne kadar büyük etkiler yaratabileceğini düşünüyorsanız, Iron Man zırhına eklenen buruna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bir zamanlar Iron Man’in kaskında burnunun tam olarak nerede bulunduğuna dair bazı soru işaretleri yükselmiş. Özellikle Stan Lee’nin aklına gelen bu soruya cevap olarak serinin çizerleri Demir Adam’ın kaskının ortasına küçük bir çıkıntı koymayı uygun görmüşler.

Belki de uzun zaman boyunca Tony Stark’ı burunsuz bir kask ile görmeye alıştığımız için bu kadar saçma gelse de panellerden bize bakan karakterde garip, belki de komik, bazı şeyler olduğu kesin. Dahası yeni zırhına geçene kadar burunlu zırhıyla kendisini okumak zorunda kalmıştık. Sonrasında ise Tony Stark yeni zırhına “simetriyi bozduğu için” burun eklemediğini ve önceki görüntüsünü kendisinin de beğenmediğini eklemişti. Çizgi roman dünyasında pek sık görülmeyen bir biçimde karakterin kendisi kostümünü beğenmemişti. Şu yıkılan dördüncü duvar mı yoksa?

3. Wonder Man’in Simetrik Baş Harfleri

Wonder Man Kostümü

Marvel dünyasında Hawkeye kadar Wonder Man de kostümlerden çok çekmiştir. Yine de hepsinin içinde West Coast Avengers serisinde giydiği kadar kötü bir kostüm olmadı.

Süper kahramanların isimlerinin kostümlere yansımasına alışkınız. Ancak Wonder Man karakterinde neredeyse zorlama biçimde yerleştirilmeye çalışılmış W ve M harflerini görünce “Neden?” diye sormak zorunda kalıyorduk. Önceki siyah ve kırmızı renk ağırlıklı kostümünden sonra yeşilin garip bir tonuyla karşımıza çıkmıştı. Sırtına yerleştirilmiş jetpack ise işleri daha da kötü bir hale getiriyordu. Neyse ki satış planlamaları sonrasında karakterin bu görünüşünün kimse tarafından sevilmediği anlaşılmış ve uzun bir süre bu kıyafetle görünmemişti.

4. Adam X’in “Adam” gibi Zırhı

Adam X Zırh Marvel Comics

Marvel çizgi romanlarının 90’lı yıllarda aşırı kaslı bir dönemi olmuştu. Çizilen her karakter inanılmaz maskülen, daima rüzgârda dalgalanan upuzun saçlı ve anlamsız vücut oranlıydı. Kostümleri ise tabii ki bu “erkek” bedenlerin kaslarının gölgesinde kalmamalı ve parlak metaller, gösterişli işlemeler ile süslenmeliydi. Dolayısıyla kahramanlarımızın kostümleri de “kaslıydı.”

Adam X de (ya da diğer adıyla X-Treme) bu dönemin akımına kapılmıştı. Hiçbir pratik kullanımı olmayan dikenler ve pençelerle süslenmiş kıyafeti kol kaslarını gösterecek şekilde yerleştirilmiş metal bantlarla tamamlanmıştı. Herhalde her sabah yıkayıp kurutmak ve kabarmadan bakım yapmak zorunda kaldığı inanılmaz uzun saçları da vardı. Nedendir bilinmez bazı panellerde suçla savaşırken ters bir şekilde giydiği şapkası bile bulunuyordu. 90’lı yıllar hiç kuşkusuz çizgi roman okurları için zor bir yılmış gibi gözüküyor.

5. Invisible Woman’ın “4”lü Göğüs Dekoltesi

Invisible Woman 4’lü Göğüs Dekoltesi

90’lı yıllar erkek karakterler için ne kadar kaslıysa, kadın karakterler için de o kadar “eksikti.” Fantastik Dörtlü ekibinden Sue Storm’da yenilenen kostümüyle bunu kanıtlar nitelikte. Invisible Woman “tarihi geçmiş eski kostümünden” sıkıldığında giydiği yeni kıyafet en temelinde bacaklarını ve omuzlarını açıkta bırakan dar bir mayodan fazlası değildi. Hatta eksik olarak göğüs bölgesinde -belki de satış kaygısıyla eklenmiş- 4 rakamlı bir dekolte bulunduruyordu. Marvel hikâyesinde bu kıyafeti açıklamaya bile gerek duymamış, bir süre Sue Storm’u bu şekilde görmüştük. En sonunda Marvel Comics eski tanıdık Fantastik Dörtlü kıyafetine geri dönmüş ve bizi bu acıdan kurtarmıştı.


Sizin bu listeye ekleyeceğiniz en kötü kostüm fikri var mı? Fikirlerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Timothée Chalamet willy wonka filmi başrol

Willy Wonka’nın Geçmişini Anlatacak Filmde Başrol Timothée Chalamet Oldu

Defneler Kesildi – Edouard Dujardin | Haftanın Kitabı #176

Defneler Kesildi – Edouard Dujardin | Haftanın Kitabı #176