in ,

Matrix 4 ile Geri Dönmesi Olası 7 Tanıdık Yan Karakter

Matrix 4, Neo ve Trinity ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Peki yeni Matrix filminde başka hangi tanıdık yüzleri görmek mümkün? İşte bu karakterlerden bazıları!

the matrix 4 liste

Matrix 4 pek çok tanıdık yüzü tekrar bizlerle buluşturmaya hazırlanıyor. O isimler dışında serinin bazı sevilen oyuncuları yeni filmde yer almayacak. Bununla birlikte kimi karakterler farklı oyuncu tercihleriyle de olsa geri dönebilir!

The Matrix 1999’da çıktığı andan itibaren bilimkurgu filmlerinin bayrak taşıyanlarından birisi oldu. Ardından gelen iki devam filmi, The Matrix Reloaded ve The Matrix Revolutions sonrası uzun seneler dördüncü bir filmle ilgili yapımcılardan veya serinin yönetmenlerinden haber gelmedi. Şimdi, uzun süreden sonra Wachowski kardeşlerden sadece birisiyle de olsa The Matrix 4 yolda.

19 yıllık aranın ardından The Matrix 4 2021’de beyaz perdeye gelecek. Filmle ilgili detaylar sıkıca korunsa da dördüncü filmde serinin önemli karakterlerini göreceğimizi biliyoruz. Keanu Reeves (Neo), Carrie-Anne Moss (Trinity), Jada Pinkett Smith (Niobe) ve Lambert Wilson (Merovingian) önceki filmlerdeki rollerine tekrar dönecekler.

Bu isimlerle birlikte yeni filmde karşımıza başka hangi tanıdık karakterlerin çıkabileceğini merak ediyor musunuz? Screen Rant sitesi yapımda (farklı oyuncularla bile olsa) yer alması olası 7 karakteri bir araya getirmiş.

Matrix 4 Filmi Olası Karakter Listesi

1. The Oracle (Kâhin)

The Oracle (Kâhin)

The Oracle (Kahin), ilk üç Matrix filmi için de önemli bir karakterdi. Hikâyedeki asıl yeri “O”nu bulmak olsa da ilerleyen filmlerde Kahin’in Matrix’e ait ve Matrix’in iki taraflı dengede varoluşu için kritik öneme sahip olan bir program olduğu ortaya çıkmıştı.

Matrix 4’te Kahin, yani Matrix’in hataya müsait insan doğasını anlamak için yarattığı program olmadan serinin felsefesini nasıl işleyeceklerini düşünmek zor. Yine de, üçüncü film The Matrix Revolutions’ta Kahin rolünü Gloria Foster’den Mary Alice’in aldığını düşünürsek Kahin’in kendisini başka yüzlerle gösterme gücü olduğunu varsayabiliriz. Böylece yeni film için yeni bir aktris seçerek Kahin’i yine filmde görme ihtimalimiz var oluyor.

2. Seraph

Seraph matrix 4

Kahin dönerse, muhtemelen yanında sadık koruması Seraph’ı da göreceğizdir. Kendisini en son The Matrix Revolutions’ta sağ salim bırakmıştık. İki devam filminde Collin Chou’nun canlandırdığı karakter Kahin’e ulaşmak isteyenlerin geçmesi gereken bir kapı olarak görev almıştı. Tabii ki filmin hangi zamanda geçeceğine bağlı olarak Kahin’in koruması olarak başka bir karakter görmemiz mümkün.

3. The Architect (Mimar)

The Architect (Mimar) The Matrix 4

Kahin’den bahsederken halihazırda konuştuğumuz üzere, Matrix’in iki taraflı var oluşunun diğer tarafı olan Mimar da geri döneceğine dair ibare olmayan karakterlerden. Makinelerin sert mantıktan ibaret varlıklarını temsil eden ve sistemin yöneticisi olarak gözüken Mimar’ın Kahin olmadan dönüşü zor, aynısı Mimar olmadan Kahin’in dönüşü için de geçerli.

Kahin ve Mimar üzerinden yürüyen özgür irade ve determinizm merkezli kavga Matrix serisinin ana felsefesi. Bu karakterler olmadan yeni bir film yapmak için filmin temellerini oturtacak yeni bir felsefi duruşa ihtiyaç duyacak. Mimar’ın Helmut Bakaitis tarafından olmasa bile bir şekilde döneceğini düşünmek akla yatkın geliyor.

4. Genç Morpheus

Morpheus matrix 4

Orijinal üçlemede Neo ve Trinity kadar önemli bir rolü olsa da Laurence Fishburn’ün Matrix 4’te geri dönüp dönmeyeceği henüz kesinleşmedi. Zion şehrinin bir görevlisi ve şehrin vatandaşlarından çokça saygı gören bir manevi figür olarak Morpheus, özgürlük savaşçısı karakteri, kehanete inancı ve Neo’ya akıl hocalığıyla orijinal Matrix üçlemesinde önemli bir rol oynadı. Ancak Morpheus’un daha genç bir halinin Yahya Abdul-Mateen II ile geri döneceği iddia ediliyor.

5. Sati

Sati

İşlevsiz bir program olarak sürgün edilen ve filmde bir genç kız şeklinde vücut bulan Sati, Matrix’in geleceğinde önemli bir rol oynadığına inancı sebebiyle Kahin’in korumasındaydı. İlk üç filmde Kahin’in neden Sati’ye bu kadar önem atfettiği açıklığa kavuşmadığı için Sati’nin The Matrix 4’daki potansiyel rolü fırsatlarla dolu. Fakat Sati’nin geri dönüşü Kahin, Seraph ve Mimar’ın geri dönüşüne göbekten bağlı diyebiliriz.

Eğer Matrix 4 bir “yeni nesil” Matrix üçlemesi başlatmayı planlıyorsa, Sati bu üçleme ile orijinal seri arasında bir bağlantı görevi görebilir. Karakterin yetişkin halini Priyanka Chopra’nın canlandırması da olası.

6. Ghost

Ghost

Jada Pinkett Smith’in Niobe olarak geri döndüğü onaylandığı için Anthony Wong’un geri dönüşü duyurulmamasına rağmen Ghost olarak geri dönmesi mantıklı. Ghost, Kaptan Niobe ve Operatör Sparks’la birlikte sadece üç mürettebattan oluşan Logos’un ikinci kaptanı ve nişancısıydı. Matrix 4’te dönen başka bir karakter olan Trinity ile de yakın bir ilişkisi vardı.

7. Persephone

Persephone

Lambert Wilson’un The Merovingian rolünü Matrix 4’te yeniden canlandıracağı kesinleştiği için Monica Belluci’nin de eşi Persephone olarak boy göstermesi şaşırtıcı olmayacaktır. Yine de Persephone ile Merovingian’ın evliliğinin mutsuz bir evlilik olduğunu belirtmek lazım.

Persephone Neo’ya yardım ettikten sonra Club Hel’de birlikte görülmeleri evliliklerinin ihaneti aştığını düşündürüyor. Tıpkı Kahin ve Mimar’da olduğu gibi ikili zıtlıklar seri için önemli bir yer kapsıyor ve Persephone-Merovingian zıtlığı da bunlardan birisi. Bu yüzden Merovingian’ın filmde tek başına gözükmesi filmin felsefesi için yersiz olabilir.

Peki ya siz yeni Matrix filminde hangi tanıdık karakterlerle karşılaşabileceğimizi düşünüyorsunuz? Buradaki teoriler aklınıza yatıyor mu? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.


* The Matrix 4 ile İlgili En Delice ve En Mantıklı 10 Teori

Kaynak: Screen Rant

Mehmet Çakıcı

1999'da Balıkesir'de doğdu. Küçük yaştan beri fantastik edebiyata ilgi duydu, büyüdükçe diğer edebiyatlara da yaklaştı. Şu sıralar İstanbul Üniversitesi'nde bu ilginin üstüne iyice düşüyor. Uzun bir süre araknofobinin nasıl yazıldığını öğrenemedi.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Pardus Pardus dedi ki:

    Hikayesi düzgün olsun da karakterler pek önemli değil. İllaki ucundan kıyısından tanıdıkları görürüz. :slight_smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Çıplak BluTv İzle Can Evrenol

Çıplak: Can Evrenol’un Yeni Dizisi BluTv’de Başladı

Vitruvius Adamı - Leonardo da Vinci

Vitruvius Adamı: Leonardo da Vinci’nin 500 Yıllık Çizimi, Modern İnsanın Oranlarına Çok Yakın