in ,

Rönesans’ın Fitilini Ateşleyen Medici Ailesi Hakkında Az Bilinen 7 Gerçek

Medici Ailesi hakkında gözden uzak kalmış bilgiler sizlerle! Avrupa tarihini şekillendiren, Rönesans’ın fitilini ateşleyen bu çok özel hanedanın geçmişine birlikte göz atalım.

Medici Ailesi Hakkında Bilgi
- Reklam -
- Reklam -

Medici Ailesi Avrupa tarihini şekillendirmeyi başarmış, Floransa’nın köklü hanedanları arasındaydı. Medici Bankası, sanata düşkünlükleri, yükselişleri ve çöküşleri gibi birçok açıdan tarih perdesinin unutulmaz aktörlerinden olmayı bildiler.

Michelangelo ve Galileo gibi dâhi isimlerin kariyerlerine yön veren; aile bireyleri arasında papalar, kraliçeler ve dükler barındıran Medici Ailesi’nin geçmişini birlikte keşfedelim.

Medici Ailesi Hakkında İlginç Bilgiler

1. Efsaneye Göre Medici Ailesi, ’Dev Katleden’ Bir Şövalyenin Soyundan Geliyor

Ailenin kökeni Averardo isminde, Charlemangne’nin 8. yüzyıldaki şövalyelerinin biriyle bağlantılı olduğu düşünülüyor. Hikâye şu şekilde gerçekleşiyor:

- Reklam -

Averdo, Floransa’nın kuzeyinde, Mugello diye de bilinen bir yerde atına binmiş gezerken bir deve rast gelir. Bu dev ise insanları korkutan bir devdir, Averdo da devle dövüşüp devi öldürür. Bu süreçte ise Averdo’nun zırhı, düşmanının demir gürzünden gelen bir darbe yüzünden delinir.

Medici Ailesi Arma

İşte bu hikâye yüzünden Medici Ailesi’nin altın renginde bir zırha işlenmiş, kırmızı toplardan oluşan armasının Averdo ve zarar görmüş zırhından ilham alınarak yapıldığı düşünülüyor. Fakat bu bilginin doğru olup olmadığı henüz kesinlik kazanmış değil.

Aile armasının esin kaynağı hakkında bir başka teori ise bu armanın, Medici soyundan gelen ilk kişilerin mesleği olan ortaçağ sarraflığı için bir sembolden türediği.

Günümüzde ise Medici Ailesi arması, bir zamanlar aileyle bağlantısı olan, Floransa’nın her tarafındaki binalarda görülebiliyor.

2. Medici Bankası, Bir Zamanlar Avrupa’nın En Güçlü Finans Kurumuydu

1397’de Giovanni di Bicci de’ Medici, Medici serveti üstüne Floransa’da bankayı kurdu. O sırada Floransa, önemli bir bankacılık merkezi olarak ortaya çıktı. (Şehrin altın parası Florin, 14. yüzyılda Avrupa’nın standart para birimi oldu.) Giovanni’nin oğlu Cosimo’nun yönetimi altındayken Medici Bankası; Roma, Venedik, Napoli, Milano, Londra, Cenevre ve daha başka konumlarda olmak üzere bir sürü şubesiyle birlikte Avrupa’da, 15. Yüzyılın en güçlü bankası hâline geldi.

Medici Bankası

Özellikle Vatikan, bankanın en büyük bir müşterisiydi. Medici Bankası aynı zamanda, kumaş ve şap ticaretiyle de ilgileniyordu. Cosimo, servetini Floransalı politikacıları etkilemek için kullandı ve böylece, Medici politik hanedanını kurdu. Sanatın da önemli bir destekçisi olan Cosimo, Floransa’nın Rönasans akımının merkezinde olmasına yardımcı oldu. 1464’te, Cosimo’nun ölümünü takiben banka düşüşe geçti ve 15. yüzyılın sonunda birçok şubesini kapattı. Fakat Medici Hanedanı devem etti. 1530’ların başından 1737’ye kadar ailenin birçok üyesi, Floransa dükü ve Toskana büyük dükü olarak görev yaptı.

3. Michelangelo, Bir Dönem Medici Ailesi ile Birlikte Yaşadı

Michelangelo gençken hanedanın en önde gelen bireylerinden biri olan Lorenzo de’ Medici (Muhteşem Lorenzo olarak da bilinirdi) tarafından kurulan bir heykelcilik okuluna kabul edilmesi için önerilmişti. Lorenzo orada okurken genç sanatçının filizlenen yeteneğini fark etti ve Mihelangelo’yu Palazzo Medici’de yaşaması için davet etti. Michelangelo’ya burada, ailenin bir üyesiymiş gibi davranıldı. Hatta Lorenzo, başta Michelangelo’nun sanatçı olmasına karşı çıkan babası için bile iş buldu.

Michelangelo

Michelangelo, Medici sarayında dört yıl yaşadı ve sonrasında hayatına, Pietà ve Davut heykelleri ile Sistine Şapeli’ndeki resimler gibi Rönesans başyapıtları yaparak devam etti.

Gençliğinde Medici sarayında yaşayan bir başka sanatçı ise Sandro Botticelli’ydi ve kariyeri boyunca Medici Ailesi’nin iltimasından yararlandı. Tarihçilere göre Leonarda da Vinci de bir süre Medicilere konuk olmuştu.

4. Baş Düşmanlarından Birisi Bir Rahipti

15. yüzyılda tutucu bir rahip Girolamo Savonarola, Floransa’nın Rönasans’ındaki genel günahkârlığın yanı sıra Medicileri tiran ve yozlaşmış olarak gördüğü için fazlasıyla eleştirdi. 1494’de Muhteşem Lorenzo’nun ölümünden iki yıl sonra, oğlu ve varisi Piero, işgalci bir Fransız ordusu tarafından tahtan edildi.

- Reklam -

Medici Ailesi Rahip

Sonrasında Savonarola, Floransa’ın reformcu lideriymiş gibi davranmaya başladı ve 1497’de, destekçileri kitap, sanat eseri, müzik enstrümanları ve “işe yaramaz” olduğunu düşündüğü birçok şeyleri toplayarak devasa bir ateşte yaktı. Fakat Papa’nın da otoritesine meydan okuyan rahip aforoz edilip 1498’de asıldı. 1512’de ise Medici Ailesi iktidara geri geldi.

5. Galileo Ailenin Öğretmeniydi

Mediciler, sanatçıları desteklemenin yanı sıra gökbilimci ve fizikçi Galileo Galilei gibi bilim insanlarının desteklenmesine de yardımcı oldu. 1600’lerin başında, nakit sıkıntısı çeken ve geçindirmesi gereken bir ailesi olan Galileo, Toskana Büyük Dükü I. Ferdinando’nun genç oğlu Cosimo de Medici’ye özel ders vermek için işe girdi. Galileo daha sonra Ferdinando’nun karısına ders vermesi için de işe alındı çünkü karısı, Galileo’yu başta astronom değil de astrolog sanmıştı ve ondan dükün burç falına bakmasını istedi.

Galileo

1610’da Galileo, Jüpiter’in uyduları olduğu gerçeği de dahil olmak üzere teleskopla yaptığı son keşifleri anlatan ve Medici’nin adını verdiği “Yıldızlı Haberci” adlı bir çalışma yayınladı. Galileo kitabını, babasının mirasını devralan eski öğrencisi Cosimoya adadı ve matematikçi ve filozof olarak kazançlı bir pozisyonla ödüllendirildi.

6. Medici Ailesi’nden Çıkan İki Kraliçe Vardı

Floransa’da doğan Catherine de’ Medici, 16. yüzyıl Fransa’sında etkili bir hükümdardı ve üç Fransa kralının da annesiydi. Doğumundan kısa bir süre sonra yetim kalan Catherine, 14 yaşında Fransa Kralı I. François’in ikinci oğlu Henry’yle evlendi. Catherine, 1547’de Henry kral olmasından, kocası 1559’da bir turnuvada ölene kadar kraliçe olarak hüküm sürdü. Sonrasında ise çiftin genç ve hasta oğulları Francis, 1560’da ölene kadar krallık yaptı. Catherine’nin oğlu Charles peşinden tahta varis ve oğlu daha 10 yaşında olduğundan annesi saltanat vekili ilan edildi ve iç savaşla dini çatışmalar sırasında Fransa’ya hükmetti. Charles’ın ölümünden sonra kardeşi Henry 1574 ile 1589 arasında tahta geçti. O sırada da Catherine, Fransa’nın politik olaylarına müdahale etmeye devam etti.

Kraliçe Medici Hanedanı

Kraliçelik yapan bir başka Medici ise Marie’ydi ve 1600’den kocası Kral IV. Henry’nin 1610’da yaşanan suikastına kadar kraliçelik yaptı. Marie daha sonra genç oğlu XIII. Louis’e yerine vekil olarak atandı fakat 1617’de oğlu tahtı devraldı ve annesini sürgüne gönderdi.

7. Aile Zevk Düşkünü Bir Dük Yüzünden Çöktü

Aile için perdeler, Mediciler yaklaşık 300 yıl Floransa’ya hükmettikten sonra ailenin 17. üyesi ve Toskana’nın büyük dükü olarak görev yapan Gian Gastone de’ Medici öldükten sonra kapandı. Gian Gastone 1723’te güç sahibi oldu ve zevk düşkünü bir hayat sürerek ardından hiç varis bırakmadı. Fakat önde gelen Avrupa güçleriyle olan bir anlaşmasından dolayı Lorraine Dükü Francis (daha sonradan Kutsal Roma İmparatoru ve Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in babası oldu) Gastone’un yerine geçti. Gian Gastone’un tek kız kardeşi ve soyun son üyesi Anna Maria Lisans de Medici öldüğünde hiç çocuğu yoktu.

Medici Ailesi Çöküş Süreci

Bu yüzden Floransa’dan dışarı çıkmamaları kaydıyla Medicilerin devasa sanat koleksiyonunu ve diğer hazinelerini Toskana devletine bağışladı.


Medici Ailesi hakkında sizin eklemek istediğiniz ilginç bilgiler var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilir, bizleri Google News üzerinden de takip edebilirsiniz.

Kaynak: History

Dilara Uysal

1998 Aralık ayında doğdum. Ankara Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdim. Kitaplar en büyük ilgi odağım. Kendimi bildim bileli edebiyatla iç içeyim ve büyürken bana eşlik eden fantastik kitaplar zamanla hayatımda daha profesyonel bir hal aldı. Edebiyat çalışmalarımın yanı sıra yaptığım çevirilerle bu tutkumu canlı tutmaya çalışıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Masallar ve Efsaneler - Cengiz Aytmatov | Haftanın Kitabı #284

Masallar ve Efsaneler – Cengiz Aytmatov | Haftanın Kitabı #284

The Idol 2. Sezon Iptal

Tartışmalı Dizi “The Idol” İptal Edildi: HBO, ‘Tepkilerden Memnun Olduklarını’ Dile Getirdi