in ,

Mısır Piramitleri Hakkında 12 Şaşırtıcı Bilgi

Mısır Piramitleri ve bu gizemli yapıların inşa süreçleri hakkında neler biliyorsunuz? İşte sırlarla dolu piramitleri biraz daha yakından tanıma fırsatı!

Mısır Piramitleri Hakkında Bilgi

Uçsuz bucaksız çöl kumlarının ortasında yükselen biçimli dağlar… Yapımlarına bir tek gökyüzündeki kavurucu güneş şahit. Söz konusu Mısır Piramitleri olunca hemen ardından pek çok gizemli gerçek ve bugün hâlâ yanıt arayan sayısız soru akıllara geliyor.

Geçmişten günümüze arkeolojiden mimariye, turizme kadar çeşitli alanların ilham kaynağı olan piramitler, gizemli yapılarını bütünüyle ele vermese de labirentleri arasına ufak da olsa ışık tutmamıza izin veriyor. Gelin hep beraber Mısır Piramitleri hakkındaki şaşırtıcı gerçekleri keşfedelim.

Piramitlerin en büyük gizemlerinden, sırlarla dolu lahitlerin içinde yatan kralları ve Mısırlıların yaşantılarını merak ederseniz, Krallar Vadisi’nde de gezintiye çıkabilirsiniz.

Khafre piramit

İşte Piramitler Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

1. “Stairway to Heaven”

Djoser Basamaklı Piramidi, Antik Mısırlılar tarafından inşa edilen ilk piramit olma özelliğini taşıyor. Ayrıca en eski taş yapı olarak da bilinir. Bundan önceki kraliyet mezarları çamur kiremitlerden yapılıyordu. Djoser’in yapımında ise Aswan’ın güney sınırlarından getirilen granit, Nil nehrinin öbür kıyısından ise kralın veziri İmotep’in tüm yapıyı görebilmesi için kireçtaşı kullanılmıştır.

Aswan graniti, piramidin içinde yer alan Kral Dairesi’nin temelini oluşturur. Basamaklı Piramit’in yapısı, Djoser’in dünyalık bedeninin ahirete ulaşabilmesi için önüne uzanan bir merdiven anlamına gelir.

Mısır Piramitleri

2. İlk Gerçek Piramit

Piramitler, firavunlar için lahitlerini korumak ve onları ahiret zamanında güneşe taşımak için inşa edilmişlerdi. Dahshur’da bulunan Sneferu Kızıl Piramidi, Antik Mısır’ın ilk gerçek piramidiydi. Adı ise pürüzsüz-yüzlü anlamına geliyordu. Piramit, güneşin ışıklarını andıracak şekilde tasarlanmıştı. Bu nedenle Antik Mısır’ın en düz, tepesi en az diklikteki piramidiydi. Bu da ne yazık ki hırsızların içeri girip piramidin altındaki kırmızı yapıyı örten kireçtaşını çalmalarını kolaylaştırıyordu.

Pyramide voiture

3. Büyük Piramitler Aynı Hizadadır

Mezarlığın en kuzeyinde bulunan Büyük Khufu Piramidi’nden, güneydoğuda yer alan daha küçük yapıdaki Menkaure’ye ve güneybatının köşelerindeki üç Giza Piramidi’ne kadar tüm yapılar, aynı hizada konuşlanmıştır.

Elbette bu görkemli yapıların muntazam sıralanışı boşa değildir. Her birinin köşesi, doğrudan Heliopolis’teki Ra Tapınağı’na yöneltilmiştir. VI. Kraliyet’in firavunları, Ra’nın soyundan geldiklerine inanmışlardır. Piramitlerini, tam olarak mezarlarına doğu konumlandırmak da dini inançlarına göre güneş döngüsünün doğal bir parçasıdır.

Büyük Giza Piramidi

4. Serdab’dan Bir Seyir

Firavunların piramitleri kadar önemli bir şey varsa o da Serdab adındaki yapılardır. Serdab, Ka heykelinin (ölümünden sonra kralın hayat özünü tutan heykel) yer aldığı, firavunun mumyası yakınında kurulan yapılara denir.

Antik Mısırlılar, eğer firavunlarının mumyası hasar görürse ruhunun, Ka heykeli içinde yaşamını sürdürebileceğine inanıyordu. Kral mezarlarının soyulması ve yağmalanması, ciddi bir tehlike arz ettiğinden Serdab ve Ka heykelleri, kralın ahirette huzur içinde ve mutlulukla yatmasını sağlamak için önemliydi.

djoser

5. Piramit Metinleri

Menkaure piramidinin inşasından 200 yıl sonra Saqarra’da Kral Unas’ın piramidi yapılmıştır. Mezar odasının duvarlarında da “piramit metinleri” bulunmuştur. Bu yazılar Kral Unas’ın, ruhunu teslim edip ahiretteki yaşamına devam etmesini kolaylaştırmak için yapılan büyüye ait hiyerogliflerdir.

Dünyada bilinen en eski dini yazılar olan piramit metinleri; firavunlar, görevleri ve günlük sorumlulukları hakkında bugün önemli bilgi kaynağı teşkil eder. Unas Piramidi’nden yer alan metinler ayrıca yeraltı tanrısı Osiris’e ilk defa değinen yazılardır.

unas piramidi

6. Büyük Piramitler’e Tırmanış

Turistler ve Kahire’nin yerlileri, Büyük Piramit Khufu’ya düşündüğünüzden daha çok tırmanma girişiminde bulunmuştur. Ancak bu kişilerin çoğu ya tutuklanmış ya da alan içerisinde ceza almadan salınmalarından önce alıkonmuştur. Zira Mısır kanunları çerçevesinde piramitlere tırmanmak yasaklansa da illegal değildir. 2016 yılında 16 yaşındaki Alman bir turist, yalnızca 8 dakika kadar bir sürede piramide tırmanmıştır. Yakın zamanda yerlilerden biri ise yetkililere kaya fırlatmış ve Büyük Piramit’in yüksekliğini ölçmek için tepesinde bulunan ahşap direğe hasar vermiştir.

Mısır Piramitleri Taş Duvar

7. Mısır Piramitleri’nin Sonuncusu

Kraliyete ait son Mısır piramidi, Abydos’taki Kral I. Ahmose için inşa edilmiştir. Bu yapı; ünlü Giza, Saqarra ve Dahshur piramitlerinin uzak güney tarafında yer alır. Kralın piramidi, yaklaşık 50 metrelik yüksekliktedir. Geleneksel geniş cenaze yapısının bir parçası olarak yapılmış ve oldukça dik merdivenlerle çevrelenmiştir.

Ahmose Piramidi, başta çamur kiremitlerden inşa edildiği için zamanla yerle bir olmuştur. Nitekim bu malzeme, daha kuzeydeki piramitlerde kullanılan devasa kireçtaşı bloklarını kaldırabilecek kuvvette değildir.

ahmose piramidi

8. Parlak Görünüm İçin Kılıf Taşları

Kılıf taşları, Mısır Piramitleri’nin keskin hatlarını ortaya çıkarmıştır. Taşlar, bugün gördüğümüz dış yüzü kaplamada kullanılan beyaz ve cilalı kireçtaşından oluşur. Birbirlerine sıkı şekilde kenetlenmiş yapıları, her piramide kusursuz bir düzlük, pürüzsüz bir görünüm kazandırır.

Kılıf taşları güneşi tıpkı bir ayna gibi yansıtır ve değerli mücevherler gibi parlamalarını sağlar. Ne yazık ki yeni yapılarda kullanılmak üzere sıklıkla çalındıkları için bugün çoğu kaybolmuş veya deprem hareketleri nedeniyle hasar görmüştür. Kahire’de M.S. 1308 yılında görülen deprem, piramitleri en çok etkileyen olaylardan biridir.

Khufu Piramit

9. Menkaure’de Saldırı

XII. yüzyıl Al-Aziz Uthman Dönemi’nde II. Ayyubid Sultan ve Saladin’in oğlu, Büyük Giza Piramidi’ni ortadan kaldırmak için bir girişimde bulunmuştur.

Al-Aziz, Menkaure’nin tapınağını yerle bir etmek üzere işçilerden oluşan dev bir ekip kurmuştur. Fakat maliyet, zaman ve piramit taşlarıyla kumun oluşturduğu fiziksel zorluklar, bir yıl içinde bu girişimi boşa çıkarmıştır. Sultan’ın çabaları, yalnızca Büyük Piramitler’den en küçüğünün kuzey yüzünde dikey bir hasarla sonuçlanmıştır.

Menkaure Piramidi - Mısır Piramitleri

10. Profesyonel Yapı Temaları

Ünlü Yunan tarihçi Heredot’un yazılarındaki iddiaların aksine Büyük Piramitler; köleler tarafından değil, işçiler tarafından inşa edilmiştir. Tüm şehirler piramitlerin çevresine kurulmuş, çiftçi aileler ekinlerinin yetişmesini beklerken firavunun muhteşem yapılarında çalışmıştır.

Yakın zamanda arkeologlar, bu şehirlerin profesyonel inşaatçılar, taş ustaları ve aletleriyle yapıldığına dair kanıtlar bulmuştur. Khufu ve Khafre Piramitleri çevresinde işçi mezarları ortaya çıkarılmıştır. Benzer mezarlara Krallar Vadisi’nde ve Luksor’da da rastlanmıştır.

khafre piramidi mısır

11. Büyük Piramit’in Garip Ama Gerçek Yüzü

Büyük Khufu Piramidi’nin işçiliğinde 2.3 milyondan fazla kireçtaşının kullanıldığı düşünülmektedir. Bloklar granitten yapılmıştır ve Khufu’nun mezarına yerleştirilmiştir. Mısır’ın güneyi Aswan’dan getirilen bu taşların her biri yaklaşık 50 ton ağırlığındadır. Yapılan hesaplamalara göre çalışan her işçinin, mesai saati çerçevesinde saat başı ortalama 12 taş döşediği düşünülürse piramidin tamamlanması, 23 yıldan fazla sürmüştür.

Projenin başından sonuna dek tüm sürecinde, aynı anda en fazla 1000 kişi olmak üzere 100.000’den fazla kişi çalışmıştır. Büyük Piramit’in orijinal girişi yerden 17 metre yüksekliğindendir. Fakat turistler M.S. 820’de Kahire Sultanı’nın adamlarının, girdikleri vakit yağmalanmış olduğunu gördükleri “hırsız tüneli” adı verilen bir geçitten giriş yapmaktadır. Büyük Piramit, her yıl 14 milyon kadar ziyaretçiyi ağırlar. Ve bu akım, ülke ekonomisine de yaklaşık 9 milyar dolar kazandırır. Ayrıca yapı, Dünyanın Yedi Harikası’ndan bugün ayakta kalan tek eserdir.

Büyük Piramit

12. Piramitlerden Öğrenmemiz Gereken Daha Çok Şey Var

Piramitler hakkında bildiklerimiz arttıkça daha çok soru da beraberinde geliyor. Rampa ve makaralara, su yoluyla kaydırılan taşlara, hareketli ahşap rampalara ve devasa geçitlere dair pek çok teoriye rağmen bu görkemli taşların nasıl kaldırılıp güvenle yerleştirildiğini açıklayan somut bir kanıt yok.

Araştırmacılar, hangi malzemelerden üretildiğini ortaya koysa da bağtaşı harçlarının aynısını üretmeyi başaramıyor. Öte yandan bilim insanları ise ısı görüntüleme ve uydu teknolojisi kullanarak gizli odaları ortaya çıkarıyor. Ancak bu odaların ne amaçla kullanıldığı veya içlerinde ne olduğu hâlen bilinmiyor. Görünüşe göre Mısır Piramitleri, karanlık labirentlerindeki gizemlerini korumayı bir müddet daha sürdürecek.

Mısır Piramitleri Hakkında Bilgi

Yine de Mısır Piramitleri hakkında gün yüzüne çıkarılan her parça, bizleri şaşırtıcı gerçeklere daha da yaklaştırıyor. Bu gerçekler hakkında sizin de bildiğiniz ilginç olaylar varsa bizlerle Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilirsiniz.

* * *

* Olmekler: Antik Zamanın Sırlarla Dolu Uygarlığı Hakkında 10 Gerçek

Kaynak: The Collector

Rabia Elif Özcan

1995 yılında, dünyaya ilk defa dokunduğundan bu yana okuyor gözlerim, ellerim, kulaklarım ve hislerim. En çok doğayı okuyorum, sonra müziği, renkleri; ve edebiyat okuyup çeviriler yapıyorum, başka gözlerin bakışlarına dokunabilmek için. Dimağımın heybesinde biriktirdiğim kelimelerden masallar fısıldıyorum. Hayatı satır aralarına katık ediyorum; yağmurlu gökte vicdanı arıyor, mum ışığında güneşi buluyorum. Sabah günümü aydın eden kahve kokuları gece gözüme uyku sürüyor. Küçücük bir kutuda azıcık yaşıyorum, yetinmekle doyuyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for kitapkurduizmir kitapkurduizmir dedi ki:

    İçinde bulunduğumuz 2020 yılında, her yerden Mısır Piramitleri ile ilgili bilgi “adeta” sağanak halinde yağarken, üstelik Kayıp Rıhtım takipçisi herkesin bilebileceği şeyleri “12 şaşırtıcı bilgi” olarak kaleme almak bana pek de enteresan olmayan bir çalışma gibi geldi. Yine de teşekkürler.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

2,5 Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıclığı Festivali

2,5 Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıclığı Festivali Başlıyor

black panther chadwick boseman wakanda dizisi

Black Panther Ekibi Chadwick Boseman’ın Kanser ile Mücadele Ettiğinden Habersizdi