in ,

Moon Knight’ın Dizisine Başlamadan Önce Okumanız Gereken 5 Çizgi Roman

Moon Knight dizisi başladı. Başroünde Oscar Isaac’in yer aldığı yeni Marvel Sinematik Evreni macerasına başlamadan önce okumanız gereken çizgi roman önerileri sizlerle.

Moon Knight cizgi roman oneri

Moon Knight dizisine başlamadan önce, karakteri daha iyi anlamanız açısından okumanız gereken 5 çizgi roman önerisi sizlerle.

Oscar Isaac, Marvel Sinematik Evreni’ne evrenine etkileyici bir giriş yaptı. İlk fragmandan bu yana merakla beklenen Moon Knight dizisi, ilk bölümü ile seyircilerin karşısına çıktı. Yapım Türkiye’ye geliş tarihi ve abonelik ücreti de açıklanan Disney+ üzerinden yayınlanıyor.

MCU’nun dördüncü aşama dizileri arasında yer alan Moon Knight‘ın senaryosunu The Umbrella Academy ve 2023’te vizyona girmesi beklenen Mortal Combat 2 filminin de senaristliğini üstlenen Jeremy Slater kaleme aldı. Kendisi aynı zamanda dizinin yapımcı ismi olarak öne çıkıyor.

Marvel çizgi romanları bünyesinde oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Moon Knight gri bir ahlaki pusulaya sahip. İlk defa Spider-Man çizgi romanlarında kötü karakter olarak karşımıza çıkan Marc Spector uzun yayım dönemi boyunca panellerde farklı şekillerde yer aldı. Jeff Lemire ve Warren Ellis gibi birçok farklı yazar ve çizer karakteri farklı noktalardan okurlara anlattı.

İşte 30 Mart 2022 tarihinde ilk bölümüyle live-action ekran yolculuğuna başlayan Moon Knight dizisini izlemeden önce okumanız gereken çizgi romanlar.

Moon Knight Dizisi Öncesi Okumanız Gereken 5 Çizgi Roman Önerisi

5. Werewolf By Night #32

Werewolf By Night #32

Doug Moench tarafından yazılan ve Don ve Howie Perlin tarafından çizilen seri Moon Knight’ın ana zaman çizgisine girmesini sağlıyor.

Jack Russell karakterinin ilk defa tanıtıldığı sayı olmasıyla akıllara kazınan Werewolf By Night, Marc Spector’ın zaman içindeki değişimini görmek açısından oldukça önemli. Bununla birlikte hem Moon Knight çizgi romanlarının okurlar arasında popüler olması hem de karakterin sonrasında devam edecek maceralarına temel olması açısından bir başlangıç niteliğinde.

4. Marc Spectator: Moon Kight #42

Marc Spectator: Moon Kight #42

Marvel içindeki paralel evrenler her zaman okuyucuyu şaşırtmayı başardı. Beyaz pelerinli kahraman için de durum pek farklı değil. Marvel Comics evreni içinde farklı Marc Spector’ların görülebileceği bu seride süper kahraman en büyük düşmanı ile karşılaşmak zorunda kalıyor: Diğer Moon Knight karakterlerinin güçlerini emen Moon Shade.

Terry Kavanagh tarafından yazılan ve Gary Kwapisz tarafından çizilen eser The Infinity War döneminde geçmesiyle alternatif gerçekliklere farklı bir bakış sunuyor.

3. Crazy Runs in the Family (Moon Knight #188-193)

Crazy Runs in the Family (Moon Knight #188-193)

Jeff Lemire’in seriyi bırakmasından sonra dümeni devralan Max Bemis altı sayılık Crazy Runs in the Family ile çizgi roman severlerin karşısına çıkıyor. Bemis, Lemire’den farklı olarak karakterin zihinsel ikiliklerinden ziyade daha çok duygu durumunu anlatmayı tercih ediyor. Seriye dahil ettikleri yeni kötüler ve Marc Spector’ın geçmişine olan bağlantıları ise ilgi çekici.

Bununla birlikte Bemis, Spector’ın zihinsel iyileşme sürecini kendine has esprileri ve karanlık tonuyla ele alıyor.

2. From the Dead: Moon Knight Vol. 7 (2013-2014)

From the Dead: Moon Knight Vol. 7 (2013-2014)

Yazarlığını Warren Ellis’in yaptığı çizerliğini ise Declan Shalvey’in üstlendiği seri hiç şüphesiz karakter için yeni bir sayfayı aralıyor. Okurların, kahramanın psikolojik derinliğine daha fazla inmesini sağlayan Vol. 7, Marc Spector’ın iki farklı kişiliğini ortaya koyuyor: Klasik bir kahraman olmak isteyen Moon Knight ve akıllı dedektif Mr. Knight.

Bunun yanı sıra çizim ve panelleme teknikleri konusunda da oldukça başarılı bir seri ortaya çıktığını söylemek mümkün. Pelerinli kahraman hakkında daha fazla şey öğrenmek ve karakteri daha fazla anlamak isteyenler için Vol. 7 okunması gerekenler arasında yer alıyor.

1. Moon Knight #1 (2016)

Moon Knight #1 çizgi roman öneri

Marc Spector’ın yeni ve güncel bir temel ile okuyuculara yeniden tanıtıldığı seri şimdiye kadar anlatılan bütün maceralarının sonuna bir soru işareti koyuyor. Bununla birlikte kahramanı bir akıl hastanesinde uyanırken görünen yenilenen ilk sayı bütün güçlerinden sıyrılmış Spector’ın durumunu gözler önüne seriyor.

Netflix üzerinden yayımlanan Sweet Tooth çizgi roman serisinin yazarı Jeff Lemire’ın seriye geri döndüğü ve Gref Smallwood’un çizimlerini yaptığı seri dizi için büyük bir ilham kaynağı olabilir.

Sizin listeye eklemek istediğiniz Moon Knight çizgi romanları var mı? Tavsiyelerinizi Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Screen Rant, Marvel

Oğuzhan Açıkalın

Gedikli bir çizgi roman geek’i olmasam da beyaz sayfalara doluşmuş renkli resimleri her zaman ilgiyle takip ettim. Çünkü resimlerin ve kelimelerin bizi olduğumuzdan daha iyi bir yere taşıyacağına inanıyorum. Kısa kısa hikâyeler yazıyorum, edebiyatın her türlüsüne ilgi duysam da bilimkurgu konusunda kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Rüzgâra Fısıldayan Kadınlar - Rana Demiriz

Rüzgâra Fısıldayan Kadınlar: Bir El Motifi, Asırların Sesini Açığa Çıkarır mı?

Shuggie Bain - Douglas Stuart

Douglas Stuart’ın Booker Ödüllü Romanı “Shuggie Bain” Türkçede