in ,

Naruto Evrenindeki Özel Gözler: Gizemli Güçler Aslında Nereden Geliyor?

Naruto evrenindeki bazı ninjaların gözleri, sahip oldukları güçlerin habercisi. Peki bu gözlerin güçlerinin ardında neler saklı?

Naruto anime göz teknikleri
- Reklam -
- Reklam -

Naruto, Shinobilerin (Ninja) ve onların güçlü jutsularının (teknik) olduğu eşsiz bir dünya. Bazı Shinobiler ise sahip oldukları gözlerle diğerlerinden daha özeller. Dojutsu adı verilen bu göz teknikleri çakraya göre değişkenlik gösterir. Byakugan, Rinnegan ve Sharingan üç büyük Dojutsu olarak bilinir.

Kaynağı Otsutsuki Klan’ına dayanan bu gözlerden bazıları Shinobi’nin çabası sonucu bazısı ise Jinchuriki (insan fedakarlığının gücü, mühürlenmiş hayvan) tarafından verilen güç sayesinde elde edilebiliyor.

Söz konusu tekniklerin animeyi izlememiş okurlarımız için spoiler içerdiğini de belirtelim.

- Reklam -

İşte Naruto Animesinde En Güçlü Dojutsular ve Özellikleri

Naruto’nun Sennin Modu (Sage Mode)

Naruto’nun Sennin Modu (Sage Mode)

Sennin Mod, bir Shinobinin doğanın enerjisiyle kendi çakrasını birleştirmesi sonucu ortaya çıkan özel bir güçtür (senjutsu). Naruto bu gücü Myoboku Dağı’nda hocası Jiraiya ile eğitimi sonucu elde eder.

Shinobi eğer çakrası ve doğa enerjisini dengeleyemezse taşa ya da tekniği öğrendiği hayvana dönüşebilir. İki enerjiyi de dengeleyebilen kişi, herhangi bir hayvana ihtiyaç duymadan bu gücü kullanabilir. Naruto’nun bu gücü ortaya çıktığında gözlerinin etrafı turuncu oluyor ve göz bebekleri bir kurbağanın gözlerine benzeyerek sarı rengi alıyor.

Sennin Mod sayesinde kişi, düşmanının çakrasını hissedebilir ve onu görmeden saldırabilir. Ayrıca bu güç, kullanıcısının dayanıklılığını ve hızını arttırmaktadır.

Naruto’nun Rikudo Sennin Modu (Six Paths Sage)

Naruto Rikudo Sennin Modu (Six Paths Sage)

Naruto’nun içindeki Kurama’nın (içine hapsedilen dokuz kuyruklu tilki) uyandığında güçlü çakrasıyla neredeyse Naruto’yu yakıp bitirecekken yaptıkları anlaşma sonucu ortaya çıkmış bir gözdür.

Sennin ile Jinchuriki modlarının bir arada olması sonucu Naruto’nun gözündeki yatay çizgiye dikey bir çizgi eklenir. Dokuz Kuyruklu’nun çakrası ile birleşen bu güç sayesinde Naruto’nun karşısında neredeyse kimse duramaz.

Byakugan

Byakugan

Hyuga klanına ait olan bu Dojutsu, doğuştan gelse de, Shinobi bu gözün gücünü ortaya çıkarabilmek için çok çaba göstermelidir. Bu gözlerin irisleri büyük ve açık lavanta rengindedir. Byakugan aktifleştiğinde kullanıcısının göz bebekleri ve göz çevresindeki damarları belirgin hale gelir.

- Reklam -

Byakugan sahibi Shinobiler 360 dereceye yakın bir görüş alanına sahiptirler. Hedeflerine odaklanarak onları uzaktan bir alandan takip edebilir, çakra görme yetenekleri çok güçlü olduğundan klonları ayırt edebilirler.

Sharingan

Naruto Sharingan

Uchiha klanına ait bu Dojutsu, soyla geçen güçlü bir Kekkei Genkai’dir. Sharingan gücü duygusal bir durum, koruma içgüdüsü veya bir kayıp sonucu uyanmaktadır. Uchiha klanından olmayanlar da Sharingan’a sahip olabilirler fakat çok büyük çakra kullanmak zorunda kalırlar. Bu yüzden Kakashi Hatake’nin yaptığı gibi, kullanmadıklarında sahip olduğu gözü kapatmaları gerekir.

Sharingan kullanıcılarının, gördükleri her jutsuyu taklit edebilme ve eğer yeterince gelişirlerse, zihne girerek halüsinasyon oluşturma ve kontrol etme güçleri de açığa çıkar.

Rinnegan

Rinnegan

Üç büyük Dojutsu arasında en güçlü olandır. İlk kullanıcısı Hagoromo Otsusuki olan Rinnegan’ın tam gücü iki gözde de ve gerçek sahibinde olduğunda kendini gösterse de, bir Rinnegan’a sahip kişilerde ezici bir güç açığa çıkar. Rinnegan’a sahip bir Shinobi bir jutsuda kolayca ustalaşabilir.

Rinnegan kullanıcıları Altı Yol Tekniği olarak adlandırılan altı yeteneği kullanabilirler. Bu altı yetenek içinde, itme (shinra tensei) ve çekme (bansho ten’in) güçleri, kişinin vücudunu değiştirme, ruhları çıkartma, Cehennem Kralı’na erişme ve yaşama ve ölüme hükmetme güçlerini barındırır.

Peki ya size göre en havalı özel güce sahip gözler hangisi? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: CBR

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for aysenurutnu aysenurutnu dedi ki:

    Içeriği “naruto ost - loneliness (kodoku)” parçası ile okuyabilirsiniz:)

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Hav - Jan Morris

Akdeniz Coğrafyasına Sert Hiciv: Jan Morris’in Distopya Romanı “Hav” Çıktı

Hece Dergisi Sanat Özel Sayısı

Hece Dergisi’nden 1.750 Sayfalık Sanat Özel Sayısı: Anıtsal Bir Çalışma