in ,

Neil Gaiman Hakkında Bilmediğiniz 14 Şey

Neil Gaiman hakkında az bilinen gerçekler. The Sandman, Amerikan Tanrıları, Yokyer gibi eserlerin yazarını yakından tanıyalım.

Neil Gaiman Hakkında Bilgi

Neil Gaiman hakkında, muhtemelen, en çok satan yazarlar arasında olduğunu, yetişkin ve çocuklara yönelik 20’den fazla kitap yazdığını, birçok ödülü kucakladığını biliyorsunuzdur. Fakat bu yazar hakkında bilmediğiniz bazı şeyler de var.

The Sandman, Amerikan Tanrıları, Anansi Çocukları, Yokyer, Yıldız Tozu, Koralin ve Mezarlık Kitabı gibi pek çok sevilen fantastik eserin altında imzası bulunan Neil Gaiman, kitapları ile zamanı yakalamayı daima başarabilmiş bir isim.

İşte bizler, BuzFeed tarafından hazırlanan listeyi düzenledik ve kendi notlarımızla sizlere sunmak için hazır ettik. Neil Gaiman hakkında bilinmeyen detaylar, yazarın hayatı için önemli noktalar, eserlerine dair az bilinen gerçekler ve çok daha fazlası sizlerle.

Neil Gaiman Hakkında Eğlenceli Bilgiler

1. Favori Peyniri Wensleydale Peyniri’dir

Wensleydale, İngiltere, North Yorkshire’da üretilen bir peynirdir.

2. Kitapların Cinsiyetleri Olduğuna İnanır

“Kitapların cinsiyetleri vardır, toplumsal mânâda. Benim kafamda var. Ya da en azından benim yazdıklarımın var. Ve bu, öyküdeki ana karakterin cinsiyetiyle alâkalı.

neil gaiman kitapları

“Diğer yandan, nerdeyse her erkeğin kahramanı olabilecek Tristan Thorne karakterine rağmen, Yıldız Tozu bir kız kitabıdır. Birbirlerini öldürmeye niyetli yedi Lord’dan bahsetmiyorum.”

Babamı İki Japon Balığı ile Değiş Tokuş Ettiğim Gün, bir erkek kitabıdır. Coraline… kız kitabı.”

Amerikan Tanrıları?

“Onun da cinsiyeti var tabii, erkek olarak tanımlanabilir.”

3. En sevdiği Filipin Mitolojisi karakteri Manananggal’dır

“Bence, cadı vampirlerin vücutlarının alt kısmını bırakıp arkalarında bağırsaklarından dökülen izler bırakıp uçarak inanılmaz uzun dilleriyle canınızı emmeleri muhteşem olmalı. İsimlerini söylemeye (manananggal) cesaret edemiyorum, çünkü hiç doğru telaffuz edemiyorum.”

filipin mitolojisi manananggal

Manananggal Filipin mitolojisinde ve birçok komşu kültürde rastlanan bir yaratıktır. Bir kadın şeklinde tasavvur edilir. Avına uçarken vücutlarının alt kısmını bırakırlar. Genellikle hamile ve uyuyan kadınları hedef alırlar. Çok uzun dilleriyle fetüsün canını emerek kendilerine hayat bulduklarına inanılır.

4. Bir Yazma Barakası Vardır

neil gaiman yazı evi

Birçok yazar gibi Neil Gaiman da yazarken sessizliğe ihtiyaç duyan isimlerden.

5. “Anansi Çocukları”nı Lamy 2000 Marka Bir Dolma Kalemle Yazmıştır

Lamy 2000

Dolma kalemler bazen görünenden daha fazlasını taşıyabilir.

6. En Sevmediği Ses Araba Frenlerinin Çıkardığı Sestir

Bu sese hangimiz bayılıyoruz ki?

7. Konuşan Bir Kedisi Vardır

neil gaiman kedi

“Ve kedi Fred konuşuyor.

“Daha önce hiç konuşan kedim olmamıştı.

Tavan arasında dolaşıp “Selom” ve “Mimi” gibi şeyler söylüyor. Aslında, “Selom” daha çok “Serom” gibi bir şey ama yine de alışılmadık ve rahatsız edici.”

Burada Neil Gaiman, Fred’in Hullo dediğini söyleyip daha sonra Hurro olarak düzeltmiş. Bu da kedilerin mırlamalarıyla ilgili bir ifade gibi duruyor. Konuşma tanımıyla uyumlu olması adına Türkçeye bu şekilde çevirdik.

8. Bir Arıcıdır

Neil Gaiman - Arıcılık Yapıyor

“Arılarla birlikte olmak ve yanlışlıkla üzerinde 10.000 arı olan bir şeyi düşürmek ve aniden etrafınızda 10.000 kızgın arının uçuşması dışında, arılarla birlikte olmak kadar sizi şimdiki zamanda tutan başka bir şey yoktur. Bu, ‘Ben bir ağacım’ demek. Orada durursunuz, tamamen hareketsizsinizdir ve, ’Neden bir ağacı sokasınız ki?’ diye sorarsınız.”

9. 16 Yaşındayken Üç Arkadaşıyla Birlikte “Metro” Adında Bir Dergi Çıkarmıştır

“Bir dergi çıkarmaya başladık. Adı Metro idi (benim bulduğum, insanlara farkında olmadan bir şekilde bir dergi ismini çağrıştırdığını düşünmüştüm) ve bastırabilecek kadar parayı sağlayabileceğimiz reklamlar için birkaç yere dükkân bulduk. Ulaşabildiğimiz herkesle söyleşiler yaptık (şu an hatırladıklarım Michael Moorcock ve Roger Dean) (ve genellikle muhabirleri 16 yaşında lise üniformalı çocuklar çıkınca epey şaşırdılar). Yerel plakçı ve kitapçılarda satılmıştı (Croydon’da 1976’da).”

10. En Sevdiği Atıştırmalık Yiyecek Suşidir

suşi

11. Kendine Ait bir Neil Gaiman Figürlü Bir Sıçan Oyuncağı Vardır

“Sıçanlar. Sıçan figürleri, neyse. Beş sıçanım var, bir şeytan sıçan, bir büyücü sıçan, bir melek sıçan, bir vampir sıçan ve… bir Neil sıçan! – Güneş gözlükleri takıyor, deri ceket giyiyor, ve Arap Geceleri’nin bir kopyasının üzerinde oturuyor ve biraz paspal görünüyor. Yani eminim ki o benim. Lisa Snellings’in hediyesiydiler. CBLDF yardım kampanyası için 500 adet yapmıştı.”

CBLDF: Comic Book Legal Defense Fund (Çizgi Roman Yasal Savunma Fonu) 1986’da Amerika’da kurulmuş çizgi roman yaratıcılarının, çizerlerinin, yazarlarının haklarını savunmak için bir araya gelen bir organizasyon.

12. Yapmayı En Sevdiği Yemek Omlettir

Bu biraz kolaycılık değil mi?

13. Çocukken Kitaplığındaki Tüm Kitapları Alfabetik Olarak Sıralamıştır

Gerçek bir kitap kurduna yakışır bir davranış, ne dersiniz?

14. “Yolun Sonundaki Okyanus”u Kısa Öykü Olarak Yazmaya Başlamıştır

“Gaiman romana, yeni eşi Amanda Palmer’a, o albüm kayıtları için uzaktayken, kendisini anlatabilmek için bir kısa öykü olarak başlamıştı. Ama yazdıkça, öykü kendi başına yaşamaya başladı.

yolun sonundaki okyanus

“Her sabah kalkar ve, ‘Sonuçta haftanın sonunda öykü bitecek değil mi?’ diye işe koyulurdum. Ve hafta bittiğinde, ‘Eh, kısa öykü olmadı ama bir novelet olacak,” derdim, sonra, ‘Novelet olmayacak galiba, Novella olacak,’ demeye başladım, sonra bir kelime sayımı yaptım ve, ‘Vay canına, bu şey 56 bin kelime olmuş, bu bir roman. Uzun bir roman değil, ama roman.’”

Neil Gaiman hakkındaki görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Novelet: 7500 kelime ile 17500 kelime arasında kısa roman.
Novella: 20000 kelime ile 50000 kelime arasında uzun öykü.

Kaynak: BuzzFeed

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Özellikle şu Manananggal karakteri çok hoşuma gitti. Bunu biraz araştıracağım hatta, elinize sağlık.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

mitoloji dizisi 2 hayalet suvariler

Hayalet Süvariler Mitinin Peşinde – Mitoloji Dizisi #2

a orcun can

A. Orçun Can ile “Gökyüzüne Düşen Kız” Üzerine