in

Neil Gaiman Hakkında Bilmediğiniz 14 Şey

Neil Gaiman hakkında bilinmeyen 14 şey bu dosyada!

Neil Gaiman hakkında, muhtemelen, en çok satan yazarlar arasında olduğunu, yetişkin ve çocuklara yönelik 20’den fazla kitap yazdığını, birçok ödülü kucakladığını ve hatta son kitabının “Yolun Sonundaki Okyanus” (The Ocean at the End of the Lane) olduğunu biliyorsunuzdur.

Fakat bu yazar hakkında bilmediğiniz bazı şeyler de var.

İşte bizler, BuzFeed tarafından hazırlanan listeyi düzenledik ve kendi notlarımızla sizlere sunmak için hazır ettik. Gaiman hakkında bilinmeyen 14 şey için sizleri sonraki sayfalara davet ediyoruz!

1. Favori Peyniri Wensleydale Peyniri’dir.

Wensleydale, İngiltere, North Yorkshire’da üretilen bir peynirdir.

2. Kitapların cinsiyetleri olduğuna inanır.

“Kitapların cinsiyetleri vardır, toplumsal mânâda. Benim kafamda var. Ya da en azından benim yazdıklarımın var. Ve bu, öyküdeki ana karakterin cinsiyetiyle alâkalı.

“Diğer yandan, nerdeyse her erkeğin kahramanı olabilecek Tristan Thorne karakterine rağmen, Yıldız Tozu bir kız kitabıdır. Birbirlerini öldürmeye niyetli yedi Lord’dan bahsetmiyorum.”

Babamı İki Japon Balığı ile Değiş Tokuş Ettiğim Gün, bir erkek kitabıdır. Coraline… kız kitabı.”

Amerikan Tanrıları?

“Onun da cinsiyeti var tabii, erkek olarak tanımlanabilir.”

3. En sevdiği Filipin Mitolojisi karakteri Manananggal’dır.

“Bence, cadı vampirlerin vücutlarının alt kısmını bırakıp arkalarında bağırsaklarından dökülen izler bırakıp uçarak inanılmaz uzun dilleriyle canınızı emmeleri muhteşem olmalı. İsimlerini söylemeye (manananggal) cesaret edemiyorum, çünkü hiç doğru telaffuz edemiyorum.”

Manananggal Filipin mitolojisinde ve birçok komşu kültürde rastlanan bir yaratıktır. Bir kadın şeklinde tasavvur edilir. Avına uçarken vücutlarının alt kısmını bırakırlar. Genellikle hamile ve uyuyan kadınları hedef alırlar. Çok uzun dilleriyle fetüsün canını emerek kendilerine hayat bulduklarına inanılır.

4. Bir yazma barakası vardır.

5. Anansi Çocukları’nı Lamy 2000 marka bir dolma kalemle yazmıştır.

6. En sevmediği ses araba frenlerinin çıkardığı sestir.

7. Konuşan bir kedisi vardır.


“Ve kedi Fred konuşuyor.

Daha önce hiç konuşan kedim olmamıştı.

Tavan arasında dolaşıp “Selom” ve “Mimi” gibi şeyler söylüyor. Aslında, “Selom” daha çok “Serom” gibi bir şey ama yine de alışılmadık ve rahatsız edici.”

Burada Gaiman, Fred’in Hullo dediğini söyleyip daha sonra Hurro olarak düzeltmiş. Bu da kedilerin mırlamalarıyla ilgili bir ifade gibi duruyor. Konuşma tanımıyla uyumlu olması adına Türkçeye bu şekilde çevirdik.

8. Bir arıcıdır.

9. 16 yaşındayken, üç arkadaşıyla birlikte Metro adında bir dergi çıkarmıştır.


“Bir dergi çıkarmaya başladık. Adı Metro idi (benim bulduğum, insanlara farkında olmadan bir şekilde bir dergi ismini çağrıştırdığını düşünmüştüm) ve bastırabilecek kadar parayı sağlayabileceğimiz reklamlar için birkaç yere dükkân bulduk. Ulaşabildiğimiz herkesle söyleşiler yaptık(şu an hatırladıklarım Michael Moorcock ve Roger Dean) (ve genellikle muhabirleri 16 yaşında lise üniformalı çocuklar çıkınca epey şaşırdılar). Yerel plakçı ve kitapçılarda satılmıştı (Croydon’da 1976’da).

10. En sevdiği atıştırmalık yiyecek, suşidir.

11. Kendine ait bir Neil Gaiman figürlü bir sıçan oyuncağı vardır.


“Sıçanlar. Sıçan figürleri, neyse. Beş sıçanım var, bir şeytan sıçan, bir büyücü sıçan, bir melek sıçan, bir vampir sıçan ve… bir Neil sıçan! – Güneş gözlükleri takıyor, deri ceket giyiyor, ve Arap Geceleri’nin bir kopyasının üzerinde oturuyor ve biraz paspal görünüyor. Yani eminim ki o benim. Lisa Snellings’in hediyesiydiler. CBLDF yardım kampanyası için 500 adet yapmıştı.”

CBLDF: Comic Book Legal Defense Fund (Çizgi Roman Yasal Savunma Fonu) 1986’da Amerika’da kurulmuş çizgi roman yaratıcılarının, çizerlerinin, yazarlarının haklarını savunmak için bir araya gelen bir organizasyon.

12. Yapmayı en iyi sevdiği yemek, omlettir.

13. Çocukken, kitaplığındaki tüm kitapları alfabetik olarak sıralamıştır.

14. “Yolun Sonundaki Okyanus”u kısa öykü olarak yazmaya başlamıştır.


“Gaiman romana, yeni eşi Amanda Palmer’a, o albüm kayıtları için uzaktayken, kendisini anlatabilmek için bir kısa öykü olarak başlamıştı. Ama yazdıkça, öykü kendi başına yaşamaya başladı.

“Her sabah kalkar ve, ‘Sonuçta haftanın sonunda öykü bitecek değil mi?’ diye işe koyulurdum. Ve hafta bittiğinde, ‘Eh, kısa öykü olmadı ama bir novelet olacak,” derdim, sonra, ‘Novelet olmayacak galiba, Novella olacak,’ demeye başladım, sonra bir kelime sayımı yaptım ve, ‘Vay canına, bu şey 56 bin kelime olmuş, bu bir roman. Uzun bir roman değil, ama roman.’”

Novelet: 7500 kelime ile 17500 kelime arasında kısa roman.

Novella: 20000 kelime ile 50000 kelime arasında uzun öykü.

Oyla!

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Özellikle şu Manananggal karakteri çok hoşuma gitti. Bunu biraz araştıracağım hatta, elinize sağlık.

Hayalet Süvariler Mitinin Peşinde – Mitoloji Dizisi #2

A. Orçun Can ile “Gökyüzüne Düşen Kız” Üzerine