in , ,

“One Piece” Evrenindeki En Güçlü ve En Nadir 5 Haki Türü

One Piece, karakterleri ve kurgusunun yanı sıra Haki adlı güç türüyle de ön plana çıkıyor. İşte evrendeki en güçlü ve en nadir Haki türleri.

One Piece Evrenindeki En Güçlü 5 Haki Türü
- Reklam -
- Reklam -

One Piece evreninde Haki oldukça önemli bir güç kaynağı. Hatta bu gücün Şeytan Meyveleri sonrası serinin ikinci en önemli güç serisi olduğu söylenebilir.

Hakinin önemli özellikle hikâyenin belli bir bölümünden sonra daha da artıyor. Son olaylar sırasında ise her zamankinden daha da önemli hâle gelecek gibi görünüyor. Çünkü serinin yaratıcısı Eiichiro Oda, bu gücün daha derin yönlerini bölümleri yazdıkça keşfetmeye devam ediyor. Sonuçta One Piece’te hayatta kalmanın ve savaşmanın en kritik unsurlarından biri de bu gücü doğru şekilde kullanabilmek.

Hakinin birçok inanılmaz türü var. En nadirleri ise sadece çok özel karakterler tarafından kullanılabiliyor.

- Reklam -

İşte One Piece Evrenindeki En Güçlü 5 Haki Türü

5. İleri Seviye Silahlanma Hakisi (Advanced Grade Armament Haki)

One Piece Zoro

Türü: Silahlanma Hakisi
Önemli Kullanıcıları: Dokuz Kızıl Kın, Zoro, Hyogoro

İleri Seviye Silahlanma Hakisi, hayranların One Piece’in zaman atlamalı bölümünde, özellikle de Wano Ülkesi aralığında tanıştığı bir yetenek. Ancak bu yetenek ilk olarak Kara Kral olarak da tanınan Silvers Rayleigh tarafından gösterilmişti. Sonrasında ise Hyogoro’nun Luffy’ye düzgün bir şekilde açıkladığı inanılmaz bir güç olarak izleyicilerin karşısına çıkmıştı.

Esasen bu yetenek, normal Silahlanma Hakisinin daha rafine bir versiyonu. Hakiyi boşa harcamak yerine, gücün tek bir noktaya odaklanması ve vücuttan akması gerekir. Böyle olduğunda Haki belli bir mesafeden yayılabilir ve aynı zamanda düşmana daha fazla hasar verebilir. Bu da söz konusu gücü özel kılan şeydir. Luffy bu güçle Kaido’nun pullarını kırabileceğini düşündü ve Dokuz Kızıl Kın’ın bunu yapabildiği kanıtlandı.

4. Geleceği Görebilen Gözlem Hakisi (Future Sight Observation Haki)

One Piece Katakuri

Türü: Silahlanma Hakisi
Önemli Kullanıcıları: Luffy, Shanks, Katakuri, Kaido

Gözlem Hakisinin en ileri seviyesi olan Geleceği Görme Hakisi, kullanıcının birkaç saniye öncesinden geleceği görmesine olanak tanıyor. Yetenek özellikle savaşta büyük bir avantaj sağlıyor ve kullanıcısının, rakibinin bir sonraki hamlesini önceden bilmesini sağlıyor.

Big Mom Korsanları’nın bir üyesi olan Katakuri bu yetenekle rakiplerinin hareketlerini önceden tahmin edebilirken, Kızıl Saç Shanks bu gücü çok daha ileri bir seviyede kullanarak on saniyeden fazla süreyle geleceği görebiliyor. Luffy de bu yetenek konusunda oldukça yetenekli, ancak Shanks’in bu alandaki ustalığı üst düzeyde. Bu yeteneğin nadirliği ve stratejik avantajı onu en güçlü Haki türlerinden biri yapıyor.

3. İçsel Yıkım Hakisi (Internal Destruction Haki)

One Piece İçsel Yıkım Hakisi

Türü: Silahlanma Hakisi
Önemli Kullanıcıları: Luffy, Rayleigh

İçsel Yıkım Hakisi, Silahlanma Hakisinin en gelişmiş formlarından biri ve çok nadir bir yetenek. Bu güç kullanıcının Hakisini rakibinin vücuduna aktarıp içeriden zarar vermesine olanak tanıyor. Böylece en güçlü savunmalara sahip düşmanlar bile ciddi yaralar alabiliyor.

Luffy, bu Haki türünü kullanarak Kaido’nun neredeyse aşılmaz olan zırhını delmeyi başarmış ve ona ciddi zararlar vermişti. İçsel Yıkım Hakisi, Haki’nin sadece yüzeysel etkilerinin ötesine geçerek, derinlemesine bir yıkım gücü sunduğunu gösteriyor.

- Reklam -

2. İleri Seviye Fatihin Hakisi (Conqueror’s Haki Infusion)

One Piece Evrenindeki En Güçlü 5 Haki Türü Kaido

Türü: Fatihin Hakisi
Önemli Kullanıcıları: Luffy, Kaido, Beyazsakal, Roger, Shanks

Fatihin Hakisi, One Piece dünyasında sadece milyonda bir görülen nadir bir güç. Bu özel Haki, kullanıcısının çevresindeki insanlara hükmetmesini sağlar ve onları bayıltabilir. Ancak İleri Seviye Fatihin Hakisi bu gücün çok daha üstün bir formudur.

Kullanıcılar bu yeteneği kullanarak Hakilerini hem savunma hem de saldırı amaçlı olarak kendi vücutlarına ve silahlarına enjekte edebilirler. Örneğin Luffy ve Kaido, bu tür Haki’yi saldırılarında kullanarak rakiplerine ciddi zararlar verebilirler. Kaido’ya göre sadece en güçlü savaşçılar bu seviyeye ulaşabilir. Bu yetenek, Haki’yi fiziksel saldırılara entegre ederek, kullanıcının gücünü katbekat arttırır ve bir üst seviyeye taşır.

1. Gözlem Katili (Observation Killing)

One Piece Evrenindeki En Güçlü 5 Haki Türü Shanks

Türü: Fatihin Hakisi
Önemli Kullanıcıları: Shanks

Şu ana kadar One Piece’te hayranların gördüğü en nadir Haki türü, Fatihin Hakisinin bir alt türü olan Gözlem Katili’dir. Shanks şimdiye kadar bu Haki türünün tek kullanıcısı konumunda. Kendisi bu özel güçle rakibin geleceği görme yeteneğini devre dışı bırakabiliyor.

Potansiyel olarak düşmanlarının Gözlem Hakisini tamamen kullanmasını da durdurabilir; ancak bu tam olarak doğrulanmış değil. Shanks’in bu gücü kullanarak ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğu henüz tam anlamıyla açıklanmamış olsa da, yeteneğin düşmanlarını büyük ölçüde zor durumda bıraktığı kesin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: “One Piece” Evreninde Tanrısal Güçlere Sahip 4 Karakter

Sizce bu Hakiler dışında One Piece’te başka hangileri kayda değer güçler taşıyor? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, daha fazlası için bizleri Google News’ten takibe alabilirsiniz.

Kaynak: Game Rant

Ethem Yekta Ulaş

21 yaşındayım ve Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okuyorum. Çocukluğumdan beri bir şeyler üretmeyi seviyorum ve farklı alanlarda deneyim kazanmak istiyorum. Tutkum, öğrenme isteğim ve bu alanlarda kendi tarzımı oluşturma çabamla ilerlemeye devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Askeladd Askeladd dedi ki:

  Gözlem Katili dediğiniz şeyi mangada hiç görmedik. Film Red’in tanıtım kitapçığında Shanks için yazan bir şey.

  Haki sisteminden hiç hazzetmem ama şu replik güzeldi:

  Şeytan Meyvesi güçleriyle dünyayı fethedemezsin! Tıpkı Korsanlar Kralı Roger’ın meyve kullanıcısı olmaması gibi. Bazı şeylerin üstesinden sadece haki gelir. Yalnızca Haki her şeyi parçalayabilir!”

  - Canavar Korsanları Generali, Dünyanın En güçlü Yaratığı, Hyakujū no Kaidō

  Nika ve Gear 5 haterlığımızı burada da konuşturalım.

 2. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

  En güçlü Haki hala Roger’da bence. Shanks sadece daha verimli kullanıyor. Büyük ihtimalle babasından gelen bir gen aktarımı da söz konusu. Malum babası kutsal şövalye. Gözlem Hakisi en yüksek Shanks gibi duruyor. Roger ile Beyazsakal güç olarak denkler kaç kere savaşmışlar yenişememişler. Belki Beyazsakal meyve gücünü kullanmıyordur onu bilemem. Bu seride potansiyelini kullanamamış tek karakter bana göre Beyazsakal.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Neon Genesis Evangelion Anime Stüdyosu Gainax İflas Etti

“Neon Genesis Evangelion”un Yaratıcı Anime Stüdyosu Gainax İflas Etti

Motel Transylvania Dizisi Geliyor: İşte İlk Bakış Görseli

Netflix’ten “Hotel Transylvania” Dizisi Geliyor: İşte “Motel Transylvania”dan İlk Görsel