in ,

One-Punch Man Serisinde Parodi ve Gönderme Yapılan Animeler

Farklı tarzı ve mizahıyla dikkatleri üzerine çeken One-Punch Man’de parodisi yapılarak anılan pek çok anime var.

One Punch Man

2015 yılında yayınlanmaya başlanan One-Punch Man, özgün aksiyon sahneleri ve diğer popüler animeler ile ilgili esprilerini bir araya getirerek savaş/aksiyon anime türüne yeni bir soluk getirdi. Saitama’nın hikâyesi ilerledikçe daha ciddi diyebileceğimiz unsurlar da eklendi tabii. Ancak yine de Yusuke Murata’nın mangası ve animasyon uyarlaması diğer animelere dair yorum ve esprileri eklemeyi unutmuyor.

Bazen sadece görsel olarak diğer animelerin iması söz konusu olurken, bazen de konu veya temaları karşımıza çıkıyor. One-Punch Man’i, mizahını Shonen manga türünün klişelerinden alan, izleyenlerin beklentisini ve türü alt üst eden bir seri olarak tanımlayabiliriz. En iyi örnekler de serinin ilk sezonunda karşımıza çıkıyor.

One Punch Man

İşte One-Punch Man Serisindeki Anime Göndermeleri

Dragon Ball

One-Punch Man’de Dragon Ball ile ilgili göze çarpan iki büyük parodi bulunmakta. Birincisini daha ilk sahnede Saitama’nın yendiği ilk kötü karakter Vaccine Man ile izliyoruz. Dragon Ball sevenler, bu karakteri Piccolo’nun mavi versiyonu olarak düşünmüştür muhtemelen. Aynı keskin yüz hatları, antenler ve kaslı yapısı ile iki karakter gerçekten de birbirine benziyor ve hem de iki karakterin İngilizce seslendirmesini yapan kişi aynı. Ayrıca Vaccine Man’in kökeni de Anpanman’daki kötü mikrop Baikinman’ın parodisi olarak karşımıza çıkmakta.

One Punch Man

One-Punch Man’in ikinci sezonunda da, Saitama Super Fight Dövüş Sanatları Turnuvası’na katılıyor. Dragon Ball’da Dünya Dövüş Sanatları Turnuvası’na oldukça benzetiyoruz doğal olarak. Saitama’nın turnuva süreci bile Dragon Ball’da olduğu gibi işliyor. Önce bireysel müsabakaları izliyoruz, daha sonra turnuvanın finali yeni bir kötü karakterin ortaya çıkması ile mahvoluyor.

Bazı izleyiciler de One-Punch Man birinci sezonun son kötü karakteri Boros’un kısmen Super Saiyan’dan esinlenmiş olabileceğini, her iki karakterin de savaşırken gücü arttıkça saç renginin değiştiğini belirtiyor.

Attack on Titan

One Punch Man

One-Punch Man’de bir diğer canavarımız da yine ilk bölümde karşımıza çıkıyor. Bilim insanı kardeşi sayesinde oldukça güçlü bir dev haline dönüşen Marugori, birçok şehirde terör estiriyor ve her yeri ezip geçiyor. Kaslı vücudu ve kafatasıyla kesinlikle Attack on Titan’daki Colossal Titan’a benziyor. One-Punch Man’de ise Marugori, Saitama’yı ezmek isterken kendi kardeşini ezerek komik bir durum ortaya çıkıyor. Vaccine Man’de olduğu gibi Marugori ve Attack on Titan’da Eren Jeager’ı İngilizce seslendiren kişi aynı.

Naruto

naruto one punch man

S-Sınıfı kahramanlarından Flashy Flash’in geçmişi ve yetenekleri, One-Punch Man anime serisine göre mangada daha detaylı anlatılıyor ve mangayı ele alırsak Masashi Kishimoto’nun Naruto’su ile olan benzerliklerini görüyoruz. Ramen seven Hokageler gibi Flash de gizli bir Ninja köyünde yetişmiş bir Ninja. Ayrıca Flash’in bazı tekniklerini Naruto’da izlemiş olsak hiç de sırıtmaz diyebiliriz. Ancak One-Punch Man’deki köy, çocukları esir alan acı veren bir yer olarak tasvir ediliyor. Naruto’da çocukların paralı askermiş gibi kullanılmasını eleştiriliyor belki de. Ayrıca Flash’i, kendi köyündeki insanları katlettiği için Naruto’da yer alan Itachi Uchiha’ya da benzetebiliriz.

One-Punch Man’de Parodisi Yapılan Diğer Anime Serileri

One-Punch Man’in dövüş sanatları ustası Silver Fang, Hunter X Hunter’da yer alan Zeno Zoldyck ile fiziksel anlamda oldukça benzerlik gösteriyor. Her iki karakterin de kendi alanlarında usta olması ve tuhaf sakalları ikili arasındaki benzerliği güçlendiriyor.

Bang one punch man

Serinin ilk sezonunda Saitama ve Genos, Carnage Kabuto olarak bilinen ve dönüşüm geçiren bir kötü karaktere karşı savaşıyorlar. En son biçimi “Carnage”e dönüşen Kabuto, devasa boynuzları, mor ve yeşil rengiyle Neon Genesis Evangelion’daki Eva Unit 1’ı andırıyor.

Peki, sizin fark ettiğiniz başka benzerlikler ve göndermeler var mı? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Screen Rant

Melin Arda

1990 doğumluyum ve İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum.Mitoloji başta olmak üzere edebiyat, müzik ve yabancı diller ile ilgileniyorum. Çeviri yapmak ve dizi/film seyretmek bu alanları bir araya getirdiği için oldukça keyifli geliyor. Bunları yaparak ve seyahat ederek farklı hayatları ve bakış açılarını görmeyi seviyorum.

3 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for JON_SNOW1 JON_SNOW1 dedi ki:

    itachi kendi klanındaki herkesi öldürüyor ama sasuke nin hayatta kalmasına izin veriyor. Aynı şekilde flash da kendi köyündeki herkesi öldürüyor ama bir kişiyi hayatta bırakıyor. Benzerlik degil copy past. eksik bilgiydi yazma ihtiyacı hissettim .d

  2. Avatar for Tolga_Cakirli Tolga_Cakirli dedi ki:

    Genos’ta MegaMan göndermesidir.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Joker

Joker Rolü Joaquin Phoenix’i de Neredeyse Gerçekten Çıldırtacakmış

Isaac Asimov

Isaac Asimov İmzalı Bu Makale Günümüze Işık Tutmayı Sürdürüyor: “Bir Cehalet Dini”